Yoda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yoda është një personazh imagjinar në universin e Star Wars, i cili u shfaq për herë të parë në filmin e vitit 1980 The Empire Strikes Back. Ai është një alien humanoid i vogël, jeshil, i cili është i fuqishëm me Forcën dhe është një anëtar drejtues i Urdhrit Jedi deri në asgjësimin e tij afër. Në The Empire Strikes Back, Yoda u shpreh dhe u bë me kukull nga Frank Oz, i cili riprodhoi rolin në Kthimi i Jedi, trilogjia paraprirëse dhe trilogjia vijuese. Jashtë filmave, personazhi u shpreh kryesisht nga Tom Kane, duke filluar me serialin televiziv të animuar "Lufta e Kloneve" në 2003 deri në pensionimin e tij nga aktrimi me zë në vitin 2021. Yoda është një figurë ikonike në kulturën popullore për shkak të modelit të tij të veçantë të të folurit dhe rolit si një mentor i mençur.

Në paraqitjen e tij të parë në trilogjinë origjinale, Yoda përshkruhet si mentori i Obi-Wan Kenobi dhe jeton në mërgim në planetin moçal të Dagobah. Ai stërvit Luke Skywalker në mënyrat e Forcës deri në vdekjen e tij në moshën 900 vjeçare në Kthimi i Jedi, megjithëse më vonë kthehet si një shpirt i Forcës. Në trilogjinë paraardhëse, Yoda drejton Këshillin e Lartë Jedi dhe trajnon brezat e rinj të Jedi deri sa të caktohen te një mjeshtër. Kur shpërthejnë Luftërat e Kloneve, ai bëhet gjeneral në ushtrinë e Republikës Galaktike dhe drejton disa legjione të trupave klone. Yoda është një nga të paktët Jedi që i mbijetoi ngjarjeve të Urdhrit 66 në fund të luftës, kur ai lufton perandorin Palpatine dhe detyrohet të fshihet. Shpirti i Yoda shfaqet përsëri në trilogjinë e vazhdimit, duke këshilluar një Luke më të vjetër për stërvitjen e Rey.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]