Jump to content

Luke Skywalker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Luke Skywalker lindi më 19 BBY, është një personazh i filmave Star Wars.[1] Ai është paraqitur në episodat Star Wars Episode III: The Revenge of the Sith, Star Wars Episode IV: A new Hope, Star Wars Episode V: Empire Strikes Back, Star Wars Episode VI: The Return of The Jedi. Është djali i Padme Amidala dhe Anakin Skywalker. Ai është portretuar nga Mark Hamill. Ai poashtu është edhe vëllai binak i Leia Skywalker.

Luke Skywalker luan një rol kryesor në filmin Star Wars. Ai i mëson mënyrat e forcës dhe ndihmon rebelët në luftën kundër perandorisë. Ai takohet me Obi-Wan Kenobi (Ben Kenobi) dhe me ndihmën e tij ai bëhet një Jedi Master. Ai më vonë hap akademinë e Jedi-ve në Yavin IV që quhet Massasi.

Lidhje të jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]