Jump to content

Minerva MekGuri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Minerva Mekguri
Personazh nga Harry Potter
Maggie Smith si Profesoreshë Minerva MekGuri
Paraqitja e parëHarry Potter dhe Guri Filozofal (1997)
Paraqitja e funditHarry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes (2007)
Krijuar ngaJ. K. Rowling
Luajtur ngaMaggie Smith
Fiona Glascott (Kafshët Fantastike)
ShtëpiaGrifart
Informacione
Profesioni
Familja
 • Robert MekGuri (babai)
 • Isobel MekGuri (nëna)
 • Malcolm MekGuri (vëllai)
 • Robert MekGuri Jr (vëllai)
Bashkshortja(et)Elphinstone Urquart (bashkëshort)

Profesoreshë Minerva MekGur është një personazh i trilluar në serinë Harry Potter J. K. Rowling. Profesoreshë MekGur është profesoreshë në Shkollën e Magjisë dhe të Shtrigërisë Hoguorts dhe është kryesuesja e Shtëpisë së Grifartit dhe profesoreshë e Shndërrimeve, si dhe si Zëvendësdrejtoreshë i Albus Urtimorit dhe një anëtare e Urdhrit të Feniksit. Pas mundjes së Lord Fluronvdekjes nga studenti i saj Harri Poter dhe vdekjes së drejtorëve Albus Urtimorit dhe Severus Pitonit, MekGuri merr pozicionin e drejtoreshës. Profesoreshë MekGur u luajt në adaptimet filmike nga Maggie Smith.[1]

 • Harry Potter dhe Guri Filozofal
 • Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave
 • Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit
 • Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit
 • Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit
 • Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
 • Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes
 1. ^ "10 Facts About Minerva McGonagall Left Out Of The Movies". ScreenRant (në anglisht). 2019-08-19. Marrë më 2020-07-18.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]