Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Në këtë artikull flitet për romanin e J. K. Rowling. Për filmin e bazuar në këtë roman shiko Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit (filmi)
Harry Potter dhe urdhri i Feniksit
Harry Potter and the Order of the Phoenix.jpg
Kopertina e Librit
AutoriJoanne K. Rowling
Titulli origjinalHarry Potter and the Order Of the Phoneix
PërkthyesiAmik Kasoruho
ShtetiBritania e Madhe
GjuhaAnglisht
SeriaHarry Potter
BotuesiFlag of the United Kingdom.svg Bloomsbury Publishing
Flag of the United States.svg Scholastic Corporation
Flag of Canada.svg Raincoast Books
Flag of Albania.svg Shtëpia botuese Dituria
Botimi21 qershor 2003
FaqeFlag of the United Kingdom.svg 766
Flag of the United States.svg 896
Flag of Albania.svg 720
Paraprirë ngaHarry Potter dhe kupa e zjarrit
Pasuar ngaHarry Potter dhe Princi Gjakpërzier

Harry Potter dhe urdhri i Feniksit është vepra e pestë e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vellimi i pestë i aventurave te Harry Potter na ka lene pa fryme: Lordi Fluronvdekje eshte rikthyer. Cfare do te ndodhe tani qe Zoteria i Erret eshte perseri i fuqishem? Sa vdekje dhe shkaterrim do te mbjelle ne tentativen per te rimarre dominimin e botes? Jane keto disa pyetje qe i ben vetes Harry Potter, deshperimisht i mbyllur - si ne cdo vere - ne shtepine e tezes se tij Babanace, larg botes se magjise, se ciles ai i perket. Dicka ka ndryshuar edhe te Harry. Tashme pesembedhjete vjecar, e gjejme te brejtur nga terbimi dhe ankthi i rebelimit, tipike keto per moshen e tij. Eshte nje nga librat me te pritur ne historine e letersise, J.K. Rowling nuk resht se na habisuri. Duke nderthurur nje histori te re, arrin edhe kete here, t'i jape vlera pakthjelltesise se adoleshences, te pasuroje boten e magjishme te Harryt me krijesa dhe personazhe te reja dhe te paharrueshme, dhe madje te na keshilloje kunder budallallekut te fuqise dhe te atyre qe e perdorin per te luftuar talentin, kurajon, fantazine dhe ndryshmerine...

Probleme të mëdha dalin në këtë vit. Harry me shokët e tij e formojnë Armatën e Urtimorit për të luftuar kundër Voldemortit. Gjejnë një vend të përshtatshëm dhe të fshehtë për të ushtruar për shkak se ministria nuk e pranonte se ai ishte kthyer.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]