Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Në këtë artikull flitet për romanin e J. K. Rowling. Për filmin e bazuar në këtë roman shiko Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit (filmi)
Harry Potter dhe kupa e zjarrit
Harry Potter and the Goblet of Fire.jpg
Kopertina e librit
AutoriJoanne K. Rowling
Titulli origjinalHarry Potter and the Goblet of Fire
PërkthyesiAmik Kasaruho
ShtetiBritania e Madhe
GjuhaAnglisht
SeriaE katërt
BotuesiFlag of the United Kingdom.svg Bloomsbury
Flag of the United States.svg Scholastic
Flag of Canada.svg Raincoast
Flag of Albania.svg Shtëpia Botuese Dituria
Botimi8 korrik 2000
FaqeFlag of the United Kingdom.svg 636
Flag of the United States.svg 734
Flag of Albania.svg 560
OCLC99927-59-27-7
Paraprirë ngaHarry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit
Pasuar ngaHarry Potter dhe urdhri i Feniksit

Harry Potter dhe kupa e zjarrit është vepra e katërt e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Përmbajtja[redakto | përpunoni burim]

Ky eshte nje moment kryesor ne jeten e Harry Potter: tani eshte nje magjistar adoleshent, do qe te ike nga shtepia e te prapteve Dersli, deshiron te enderroje Kerkuesen e Korbziut per te cilen ndjen dicka te vecante... dhe pastaj do qe te zbuloje se kush do te jene ngjarjet e medha qe do te ndodhin ne Hoguorts dhe qe do te implikojne dhe dy shkolla te tjera magjie ne nje gare te madhe qe nuk zhvillohet me qe prej njeqind vjetesh. Harry Potter don me te vertete te jete nje magjistar normal katermbedhjete vjecar por fatkeqesisht Harry nuk eshte normal - dhe as si magjistar. Kete here, ky ndryshim i tiji, mund te jete fatal...

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]