Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë (muzika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë
Film score by
Realizuar12 korrik 2011
Inçizuar2011
Gjatësia68:26
EtiketaWaterTower Music
ProducentAlexandre Desplat, Conrad Pope, Peter Cobbin, Gerard McCann
Alexandre Desplat chronology
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë
(2010)
Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë Kafshët Fantastike dhe ku mund të gjenden
(2016)

Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë është një kolonë zanore filmike në filmin e vitit 2011 me të njëjtin emër të shkruar dhe dirigjuar nga kompozitori francez i filmit Alexandre Desplat. Albumi u nominua për një çmim Grammy, Satellite Award, Houston Film Critics Society Award, Denver Film Critics Society Award dhe një IFMCA Award për albumin më të mirë origjinal për një film fantastik. Albumi e fitoi çmimin e shoqërisë së kritikëve të filmit në San Diego për rezultatin më të mirë.

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është konfirmuar në faqen e internetit të Warner Bros. se kompozitori i Pjesës 1 Alexandre Desplat do të kthehej për të shënuar Pjesën 2.[1] Në një intervistë me Film Music Magazine, Desplat deklaroi se shënimi i Pjesës 2 është "një sfidë e madhe" dhe se ai ka "shumë pritje për të përmbushur dhe një punë të madhe" përpara tij.[2] Desplat filloi të shkruajë muzikën në fillim të vitit 2011 dhe përfundoi regjistrimin me orkestruesin Conrad Pope dhe Orkestrën Simfonike të Londrës në 27 maj 2011 në Abbey Road Studios, siç thuhet në faqen zyrtare të Papës në Facebook.[3] Aktorja Evanna Lynch rrëfeu në LeakyCon të vitit 2011 se ishte e ftuar në seancat e vlerësimit, kur Desplat po regjistronte muzikën për sekuencën Gringotts.

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic3/5 stars
Empire5/5 stars
Evening Hour5/5 stars
Filmtracks5/5 stars
Movie Music UK5/5 stars
Soundtrack Geek5/5 stars
Movie Wave5/5 stars

Albumi mori vlerësimin e kritikëve. Jorn Tillnes nga Soundtrack Geek i dha kolonës zanore një 9/10 dhe vuri në dukje, "Pjesa 2 përfundon me asgjë përveç lotëve. Është një gëzim të dëgjosh ashtu si Pjesa 1 dhe përdorimi i Temës së Hedwig nga John Williams, e cila është tema përfundimtare e Harry Potter, është një prekje e shkëlqyeshme."[4] Christian Clemmensen i Filmtracks i dha kolonës zanore një vlerësim të përgjithshëm prej 4/5, muzika siç u dëgjua në albumin 3/5, dhe vlerësoi rezultatin në kontekstin e filmit një 5/5, dhe komentoi, "Desplat më në fund dëshmon se stili mund të kapërcejë zotërimin e tij të dukshëm teknik të një orkestre dhe të arrijë nivele të madhështisë tonale që mund të përmblidhen në një fjalë të vetme: epike".[5]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha sugjerimet u prodhuan, u drejtuan dhe u kompozuan nga Alexandre Desplat.[6]

Lista origjinale e këngëve
# Titulli Gjatësia
1. "Lily's Theme" (opening) 2:28
2. "The Tunnel"   1:09
3. "Underworld"   5:24
4. "Gringotts"   2:24
5. "Dragon Flight"   1:43
6. "Neville"   1:40
7. "A New Headmaster"   3:25
8. "Panic Inside Hogwarts"   1:53
9. "Statues"   2:22
10. "The Grey Lady"   5:51
11. "In the Chamber of Secrets"   1:37
12. "Battlefield"   2:13
13. "The Diadem"   3:08
14. "Broomsticks and Fire"   1:24
15. "Courtyard Apocalypse"   2:00
16. "Snape's Demise"   2:51
17. "Severus and Lily"   6:08
18. "Harry's Sacrifice"   1:57
19. "The Resurrection Stone"   4:32
20. "Harry Surrenders"   1:30
21. "Procession"   2:07
22. "Neville the Hero"   2:17
23. "Showdown"   3:37
24. "Voldemort's End"   2:44
25. "A New Beginning"   1:39
68:26

Grafikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grafiku (2011) Pozita më e lartë
Austrian Albums Chart[7] 51
Mexican Albums Chart[8] 64
Swiss Music Charts[9] 58
US Billboard 200 25
US Top Independent Albums 4
US Top Soundtracks 2
US Digital Albums 10

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alexandre Desplat - Composer of Part 1 and 2 (NOTE: Click "About the Movie", then "Filmmakers", then "Alexandre Desplat"" (në anglisht). Harrypotter.warnerbros.com. Marrë më 1 gusht 2012.
  2. ^ "Deathly Hallows Composer Alexandre Desplat on Part 1 and 2" (në anglisht). Filmmusicmag.com. Marrë më 1 gusht 2012.
  3. ^ "Conrad Pope: Deathly Hallows Part 2" (në anglisht). Facebook.com. Marrë më 1 gusht 2012.
  4. ^ "Soundtrack Review: Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (2011)" (në anglisht). Soundtrackgeek.com. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2012. Marrë më 1 gusht 2012.
  5. ^ "Filmtracks review for Deathly Hallows Part 2" (në anglisht). Filmtracks.com. 12 korrik 2011. Marrë më 1 gusht 2012.
  6. ^ "Soundtrack Movie.com" (në anglisht). Soundtrack Movie.com. Marrë më 1 gusht 2012.
  7. ^ "SOUNDTRACK / ALEXANDRE DESPLAT - HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART 2 (ALBUM)- Austria" (në anglisht). Marrë më 30 mars 2011.
  8. ^ "SOUNDTRACK / ALEXANDRE DESPLAT - HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART 2 (ALBUM)- Mexico" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2012. Marrë më 12 janar 2021.
  9. ^ "SOUNDTRACK / ALEXANDRE DESPLAT - HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART 2 (ALBUM)- Swiss" (në anglisht). Marrë më 30 mars 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]