Jump to content

Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (muzika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave
Soundtrack album by
Realizuar12 nëntor 2002
Inçizuar2002
Gjatësia70:08
EtiketaWarner Sunset
Nonesuch
Atlantic
John Williams chronology
Minority Report
(2002)
Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave Catch Me If You Can
(2002)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Filmtracks4/5 stars
Movie Music UK5/5 stars
Movie Wave4/5 stars
SoundtrackNet4/5 stars

Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave: Original Motion Picture Soundtrack është kolona zanore filmike në filmin e vitit 2002 me të njëjtin emër, kompozuar nga John Williams dhe dirigjuar nga William Ross. Muzika fillimisht ishte menduar të drejtohej tërësisht nga Williams, por për shkak të konflikteve të planifikimit me rezultatin e filmit të Steven Spielberg Catch Me If You Can, Ross u soll për të adaptuar muzikën e shkruar tashmë nga Williams dhe për të drejtuar seancat e vlerësimit me Orkestra Simfonike e Londrës.

Pas publikimit, kolona zanore ishte në dispozicion në një nga pesë kopertinat e ndryshme të koleksionit. Çdo kopertinë përmbante një personazh ose personazhe të ndryshme të paketuar mbi kopertinën kryesore me Harrin, Ronin dhe Hermionën.

Kolona zanore u publikua më 12 nëntor 2002, dhe ishte një i nominuar për Çmimin Grammy për Kolonën Zanore më e Mirë për Visual Media në vitin 2003. Ai u rendit në Billboard 200 numër 81 dhe gjithashtu u rendit numër 5 në Top Soundtracks Chart.[1] Në Japoni, albumi u certifikua prej ari nga RIAJ për 100,000 kopje të dërguara në dyqane.[2] Në vitin 2018, La-La-Land Records lëshoi një version të plotë të partiturës në një CD me dy disqe si pjesë e një seti me tri kolona zanore që përmban muzikën për tre filmat e parë të Harry Potter.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Original track list
# Titulli Gjatësia
1. "Prologue: Book II and the Escape from the Dursleys"   3:31
2. "Fawkes the Phoenix"   3:45
3. "The Chamber of Secrets"   3:49
4. "Gilderoy Lockhart"   2:05
5. "The Flying Car"   4:08
6. "Knockturn Alley"   1:47
7. "Introducing Colin"   1:49
8. "The Dueling Club"   4:08
9. "Dobby the House Elf"   3:27
10. "The Spiders"   4:32
11. "Moaning Myrtle"   2:05
12. "Meeting Aragog"   3:18
13. "Fawkes Is Reborn"   3:19
14. "Meeting Tom Riddle"   3:38
15. "Cornish Pixies"   2:13
16. "Polyjuice Potion"   3:52
17. "Cakes for Crabbe and Goyle"   3:30
18. "Dueling the Basilisk"   5:02
19. "Reunion of Friends"   5:08
20. "Harry's Wondrous World"   5:02
70:08

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Trust, Gary (24 nëntor 2010). "Weekly Chart Notes: Rihanna, Gwyneth Paltrow, the Beatles". Billboard (në anglisht). Nielsen Business Media, Inc. Marrë më 25 nëntor 2010.
  2. ^ "GOLD ALBUM 他認定作品 2003年1月度" [Gold Albums, and other certified works. January 2003 Edition] (PDF). The Record (Bulletin) (në japonisht). Chūō, Tokyo: Recording Industry Association of Japan. 520: 13. 10 mars 2003. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 shtator 2013. Marrë më 29 janar 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]