Jump to content

Ron Uezli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ronald Bilius Uezli është personazh fiktiv në serinë Harry Potter, shkruar nga shkrimtarja angleze J. K. Rowling. Për herë të parë shfaqet në librin e parë të serisë, Harry Potter dhe Guri Filozofal, si miku më i ngushtë me Harri Poter dhe Hermionë Grenxhër. Është anëtar i familjes Uezli, një familje gjakpastër që banon në Shtrofkë. Bashkë me Harrin dhe Hermionën, ai është anëtar i Shtëpisë së Grifartit. Roni është prezent në shumicën e ngjarjeve gjatë serisë.

Ron Uezli
Personazh nga Harry Potter
Krijuar ngaJ. K. Rowling
Luajtur ngaRupert Grint
Informacione
FamiljaArtur Uezli (babai)
Moli Uezli (nëna)
Bill Uezli (vëllai)
Çarli Uezli (vëllai)
Persi Uezli (vëllai)
Fred dhe Xhorxh Uezli (vëllezërit)
Xhini Uezli (motra)
Harri Poter (kunat)
Bashkshortja(et)Hermionë Grenxhër
FëmijëtRoza Grenxhër-Uezli (bijë)
Hugo Grenxhër-Uezli (bir)

Koncepti dhe krijimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Rowling, Roni ishte ndër personazhet që ajo krijoi "që ditën e parë".[1] Roni është frymëzuar nga miku më i mirë i Rowling Sean Harris (të cilit i është kushtuar Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave), por ajo ka thënë qartë se ajo "asnjëherë nuk ka vendosur të përshkruajë Sean në Ronin, por Roni ka elemente të Sean".[2] Ashtu si Harris është te Rowling, Roni është "gjithmonë atje" kur Harri ka nevojë për të. Roni u përshtatet shumë prej stereotipeve të pritura; ai shpesh përdoret si lehtësim komik, është besnik i heroit dhe i mungon shumë talentit që zotëron Harry, të paktën për sa i përket fuqisë magjike; sidoqoftë, ai e dëshmon trimërinë e tij disa herë, siç është duke luajtur 'shahun e vërtetë të magjistarit' në librin e parë dhe duke hyrë në Pyllin e Ndaluar me Harrin gjatë librit të dytë megjithë frikën ndaj merimangave.

Disa nga cilësitë e Ronit shërbejnë si njolla për Harrin. Ndërsa Harri është një jetim me më shumë ar se sa duhet, Roni vjen nga një familje e dashur, por e varfër. Shumë prej pasurive të tij janë ngritje dore. Harri është i famshëm por do të preferonte të shmangte vëmendjen; Në krahasim, Roni, shpesh perceptohet si një fëmijë i thjeshtë dhe ndonjëherë bëhet xheloz për njohjen që merr Harri. Më në fund, Roni është më mediokri i vëllezërve dhe motrave të tij, duke mos qenë (prej librit të parë) një lojtar i shkëlqyer i Kuidiçit, një student i njohur, ose vajza që mamaja e tij e dëshironte gjithmonë. Të gjithë këta faktorë të kombinuar bëjnë që Ron të ndihet i pasigurt. Kompleksi i inferioritetit i Ronit dhe nevoja për të provuar veten e tij janë shtytjet kryesore të harkut të karakterit të tij.

Shfaqja në libra

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harry Potter dhe Guri Filozofal

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rowling fillimisht prezanton Ronin me familjen e tij në Harry Potter dhe Gurin Filozofal. Harri është i humbur në stacionin hekurudhor të King's Cross dhe Uezlit e udhëzojnë atë përmes pengesës në Platformën 9¾ në botën e magjistarëve. Roni dhe Harri qëndrojnë në një ndarëse në Hogwarts Express, dhe fillojnë miqësinë e tyre. Roni është magjepsur me Harrin e famshëm, dhe Harri është magjepsur me Ronin e zakonshëm. Në tren, ata të dy takojnë edhe Hermionë Grenxhër, të cilët fillimisht nuk e pëlqejnë por që më vonë bëhet shoqja e tyre e ngushtë pasi shpëtojnë njëri-tjetrin gjatë një takimi të rrezikshëm me një troll malor. Roni dhe Harri ndajnë të njëjtat klasa gjatë gjithë serisë dhe në përgjithësi kanë suksese dhe zhgënjime të ngjashme akademike. Ron luan një rol jetësor në përpjekjen për të shpëtuar Gurin Filozofik. Strategjia e tij në Shahun e Magjistarëve lejon që Hermiona dhe Harri të vazhdojnë me siguri përmes një loje të rrezikshme, me madhësi jetësore shahu. Gjatë lojës, Roni lejon që pjesa e tij të sakrifikohet dhe më pas ka rënë pa ndjenja. Në festën e Lënies, darka e fundit e vitit shkollor, Albus Urtimori, Drejtori i Hoguortsit, çmon Ronin me pesëdhjetë pikë për Shtëpinë e Grifartit për "lojën më të mirë të shahut që Hoguortsi e ka parë në shumë vite". Këto pikë të minutës së fundit ndihmojnë në mbështetjen e Grifartit në sigurimin e Kupës së Shtëpisë.

Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa e dytë, Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave, ndodh vitin pas ngjarjeve të Gurit Filozofal . Gjatë verës, Roni përpiqet t'i shkruajë Harrit disa herë. Ai nuk merr përgjigje sepse Dobi po ndalon postën e magjistarit të Harrit. Roni bëhet aq i shqetësuar sa që ai dhe vëllezërit e tij Fredi dhe Xhorxhi fluturojnë me makinën e magjepsur të babait të tyre Ford Anglia në shtëpinë e Harrit në shtëpinë e tezës dhe xhaxhait të tij. Harri kalon muajin tjetër në shtëpinë e Uezlive, Shtrofka. Ndërsa po përpiqeshin të largoheshin nga stacioni i King's Cross, Harri dhe Roni e gjykojnë veten të pa aftë të hyjnë në pengesën për të hyrë në Platformën 9¾. Me Harrin, Roni koncepton idenë për të marrë Ford Anglian fluturues për në Hoguorts. Plani është i suksesshëm, por Ford Anglia humbet fuqinë në fund të udhëtimit dhe përplaset në Shelgun Goditës. Roni dhe Harri i mbijetojnë ndikimit, por shkopi i Ronit është thyer në proces, dhe makina drejton vetveten në Pyllin e Ndaluar, një pyll buzë tokave të Hoguortsit në të cilin ndalohet hyrja e studentëve. Roni merr një Letër Ulëritëse nga nëna e tij, duke e bërë i bërtitur për marrjen e makinës.

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit, miu i Ronit, Korja, i parë tashmë në Gurin Filozofal, mungon, gjë që ai fajëson macen e re të Hermionës, Kërcigrepin dhe të dy kanë një rënie. Ata përfundimisht përbëjnë kur Hermiona ka një prishje nervore të sjellë duke marrë shumë klasa dhe shqetësime për fatin e Hipogrifit, Sqepfortit. Kafsha, pronë e Hagridit, është hedhur në gjyq për dëmtimin e Drakos dhe rrezikon ekzekutimin. Roni ofron për të ndihmuar në përgatitjen e mbrojtjes së Sqepfortit, por kjo nuk arrin të ndihmojë. Harri, Roni dhe Hermiona shkojnë për të parë Hagridin në ditën e ekzekutimit, kur zbulojnë Scabbers të fshehur në kasollen e Hagridit. Ndërsa largohen, Korja lufton pa Ronin dhe vrapon. Ai ndjek Korja në Shelgun Goditës, ku ai është rrëmbyer nga një qen i zi i madh dhe zvarritet në një tunel të fshehur poshtë pemës.

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit, Uezlit ftojnë Harrin dhe Hermionën në Kupën e Botës në Kuidiç. Roni është në tronditje të kampionit të tij të preferuar të Kuidiçit, Viktor Krum. Turneu i Tre Magjistarëve, një turne magjik përball tri shkollat ​​më të mira magjike në Evropë. Sidoqoftë, kur Harri, i mitur, bëhet misteriozisht kampioni i katërt i Turneut, Roni bashkohet me kundërshtarët që mendojnë se Harri mashtroi disi rrugën e tij në turne dhe ndjehet i lëshuar; sipas Hermionës, kjo buron nga zilia e fshehtë e Ronit, e shkaktuar nga lënia jashtë vëmendjes së ndarë nga Harri ose vëllezërit e tij. Përçarja është mjaft serioze që miqtë nuk arrijnë të bëjnë gati një muaj. Roni e kupton se sa i rrezikshëm është Turneu dhe më në fund beson se Harri nuk hyri vetë.

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, Roni emërohet një prefekt i Grifartit, për çudinë e tij dhe të gjithë të tjerëve, veçanërisht Hermionës, prefektit tjetër të ri. Vëllai i tij, Persi, tani i largët dhe i shkëputur nga familja, i dërgon Ronit një buf duke e uruar atë dhe duke e këshilluar atë që të "ndërpresë lidhjet" me Harrin dhe të anohet vetë në vend të tij me Profesoreshën Umbrixh, Profesoreshën e bezdisshme të Mbrojtjes Kundër Arteve të Errëta në Hoguorts; letra zemëron Ronin. Roni tregon shprehimisht mbështetjen dhe besnikërinë e tij për Harrin kur shokët e tij të klasës nënkuptojnë se Harri gënjen për kthimin e Fluronvdekjes, ndonjëherë duke përdorur fuqinë e tij si prefekt për t'i kërcënuar ata në heshtje.

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier, Roni, i cili është rritur më gjatë gjatë verës, tërheq vëmendjen e Livanda Braunit. Harri, Kapiteni i ri i Kuidiçit, zgjedh Ronin të vazhdojë si Portier për ekipin e Kuidiçit për Grifartin, mbi kandidatin konkurrues Kormak McLaggen i cili është po aq i aftë, por ka vështirësi në punën në ekip dhe urdhërat në vijim. Pasi mësoi Hermiona ka shumë të ngjarë të kishte puthur Krumin, Roni performon gjithnjë e më shumë keq në Kuidiç, dhe i hedhur nga xhelozia e idhullit të tij të mëparshëm, bëhet e paqartë për Hermionën. Vetëvlerësimi i tij i ulët nuk ndihmohet shumë nga motra e tij e vogël Xhini e cila pasi Roni reagon keq për gjetjen e saj duke u puthur me të dashurin e saj, hedh në faktin se prej atyre që janë në grup, Roni është i vetmi që nuk ka pasur kurrë puthjen e tij të parë.

Në kulturën popullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "JKR quotes about Ron: Accio Quote!, the Largest Archive of J.K. Rowling quotes on the web". www.accio-quote.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Harry Potter and Me" (BBC Christmas Special, British version), BBC, 28 December 2001

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]