Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
Harry Potter and the Half-Blood Prince.jpg
Kopertina e librit
AuthorJoanne K. Rowling
Original titleHarry Potter and the Half-Blood Prince
TranslatorAmik Kasoruho
CountryBritania e Madhe
LanguageAnglisht
SeriesE gjashtë
PublisherFlag of the United Kingdom (3-5).svg Bloomsbury
Flag of the United States.svg Scholastic
Flag of Canada.svg Raincoast
Flag of Albania.svgDituria
PagesFlag of the United Kingdom (3-5).svg 607
Flag of the United States.svg 652
Flag of Albania.svg 500
Preceded byHarry Potter dhe urdhri i Feniksit 
Followed byHarry Potter dhe të Shenjtërit e Vdekur 

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier është vepra e gjashtë e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

IDEJA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vëllimit të shkuar e lame Harry Potter të dëshpëruar, të vetëm dhe të shqetësuar. Kumbari i tij i dashur Sirius Black vdiq dhe fjalët e Albus Urtimorit mbi profecinë i konfirmuan që beteja me Lordin Fluronvdekje është tashme e pashmangshme. Asgjë nuk është më si më parë, ndërkohë që Fluronvdekja ështe gjithnjë e më i fuqishëm, me i keq e më i ç'njerëzor se më parë. Harry e din se edhe vete ai ka ndryshuar. Dëshpërimi dhe ndjenja e pafuqisë se një pesëmbëdhjete vjeçari i kanë lëne vendin një qëndrueshmërie dhe një këmbëngulje ndryshe, prej të rrituri.

Në Harry Potter dhe princi Gjakperzier më se shumti bëhet fjalë për harrin dhe për urtimorin. Harri merr nën pronësi të tij shtëpinë Grimolld Plejs e cila i takonte familjës së blekëve dhe pasi trashëgimtari i fundit i blekëve kishte vdekur, shtëpia i kishte mbetur Harrit.

Ai vijon mësimet në vitin e gjashtë në Houguorts ku edhe ndodhin edhe shumë të papritura, Severus Pitoni mësuesi i shorupeve zen vendin si mësues i arteve të errëta, kurse në vend të Pitonit vjen profesor Brikermilli ku dhe i a jep Harrit një libër si zëvendësim dhe aty zbulon Harri një libër që për ti përgatitur shorupet të tregon çdo gjë në hollësi dhe që i përkiste një njeriu që vetëquhej princi Gjakperzier.

Në fund të librit e lëmë Albus Urtimorin të vdekur dhe Harri tashti çdo gjë është në dorë të tij për sa i përket horkrukësve.

Kapitulli i pare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministri tjetër - ishte gati mesi i natës dhe kryeministri po rrinte vetëm në zyrën e tij duke lexuar një përkujtesë të gjatë që po i shkiste nëpër mendje pa lënë as gjurmën më të vogël.

Po priste ti binte telefonit presidenti i një vendi shumë të largët dhe duke vrarë mendjen se kur mund t'i telefononte dhe duke u përpjekur ti resiste kujtimet e pakëndshme të asaj javë që kishte qenë përnjëmend shumë e gjatë e lodhshme dhe e vështir nuk kishte kohë të mendonte për gjë tjetër.

Sa më shumë përpiqej kryeministri të vaterzonte kishte shkruar në fletën që kishte përpara aq më të çart mund ta shihte fytyrën e njërit prej kundërshtarëve të tij politik që po shkrihej nga qejfi.

Ky kundërshtari në fjalë kishë në gazetë pikërisht atë ditë jo vetëm qi ti numëronte një për një të mynxyrat qi kishin ndodhum javën e fundit (sikur dikush të kishte nevoje tia kujtonte) por edge për të shpjeguar pse e secila prej tyre pa përjashtim ishte shkaktuar prej gabimeve të qeverisë.

Me ti quar nder mend këto akuza, kryeministri nisi ti rrihte me shpejtësi pulsi, sepse nuk qen aspak të vërteta. Si dreqin mund të mendohej se qeveria e tij mund ta kishte penguar shembjen e asaj uree ? Gjithsekush do ta ndiente veten të fyer po të thuhej se kishin shpezuar sa duhet në punë të urave. Ura nuk i kishte mbushur dhjete vjetet dhe ekspertet me të zot ishin në hall nuk dinin qka të thonin dhe as të komentonin se si ura kishte arritur ta ndante me dysh.

Këto janë disa nga ngjarjet që ndodhin në librin e gjashte të Harry Potter, pasi që e gjithë bota e magjistareve kupton se lordi Flournvdekje është kthyre ai e formon një ushtri e cila përbehet nga hamortet sherbetoret e tij, marrosesit të cilët kanë punuar në burgun e Azkabanit por tash janë bashkuar me Flournvdekjen dhe Katanat.

Ministri tjetër quhet kapitulli i parë i librit pasi që tregon se ministri i magjisë Kornelius Gjelsheqeri është transferuar nga detyra dhe vendin e tij e merr Refus Ulerimsi.Te 7 vellimet e tij duhet ti kete çdo nxenes ne shkolle fillore ose me lartë mos e humbni filmin e tij

Kapitujt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri është i ndarë në 30 kapituj titulluar si më poshtë :

Kapitulli i 1: Ministri tjetër
Kapitulli i 2: Fundi i merimangës
Kapitulli i 3: Letra dhe testamenti
Kapitulli i 4: Horas Brikërmilli
Kapitulli i 5: Një teprim i Flërit
Kapitulli i 6: Bishtnimi i Drakos
Kapitulli i 7: Klubi i Brikërmillit
Kapitulli i 8: Pitoni fitimtar
Kapitulli i 9: Princi Gjakperzier
Kapitulli i 10: Shtëpia e Gauntëve
Kapitulli i 11: Ndihma e Hermiones
Kapitulli i 12: Argjend dhe Opale
Kapitulli i 13: Ridlli i fshehtë
Kapitulli i 14: Feliks felicis
Kapitulli i 15: Betimi i pathyeshëm
Kapitulli i 16: Një Krishtlindje e acartë
Kapitulli i 17: Një kujtim i ndryshuar
Kapitulli i 18: Të paprituart e ditëlindjes
Kapitulli i 19: Punë xhuxhësh
Kapitulli i 20: Kërkesa e Lordit Flournvdekje
Kapitulli i 21: Dhoma që mbetet e panjohur
Kapitulli i 22: Mbas varrimit
Kapitulli i 23: Horkruksët
Kapitulli i 24: Sektusempra
Kapitulli i 25: Përgjimi i parashikueses së fatit
Kapitulli i 26: Guva
Kapitulli i 27: Kulla e goditur nga rrufeja
Kapitulli i 28: Arratisja e princit
Kapitulli i 29: Vaji i feniksit
Kapitulli i 30: Varri i bardhë

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]