Jump to content

Rubeus Hagrid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rubeus Hagrid është një personazh imagjinar në serinë e Harry Potter, shkruar nga JK Rowling. Ai shfaqet për herë të parë te Harry Potter dhe Guri Filozofal si një gjysmë-gjigant dhe gjysmë-njerëzor i cili është rojtar dhe mbajtës i çelësave dhe tokave të Hoguortsit, vendi kryesor ku zhvillohen ngjarjet në gjashtë romanet e para. Në romanin e tretë Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit, Hagridi tashmë është mësues i Kujdesit të Krijesave Magjike dhe më vonë anëtar i Urdhrit të Feniksit.

Hagrid ishte midis personazheve që Rowling krijoi që në "ditët e para".[1] Ajo e ka shpjeguar burimin e emrit të tij si "një fjalë e vjetër angleze, që përdorej për paralizën e gjumit."[2] Emri i tij i parë, Rubeus, u emërua pas të kuqes në latinisht, për të pasqyruar alkiminë dhe kontrastin e tij ndaj Albus Urtimorit, emri i të cilit nënkupton të bardhën, pra, pasioni dhe asketizmi.[3] Në artikullin e saj "Fama e Harrit", Rosemary Goring vëren se Pylli i Deanit është një ndikim në punën e Rowling dhe Hagrid është i vetmi personazh që është "i tërhequr drejtpërdrejt nga Pylli i Deanit". Sipas Goring, "përfundimet e fjalëve të Hagridit janë një specialitet i Chepstow". Ajo gjithashtu pretendon se Hagrid është fizikisht "i modeluar sipas grupit të motorristave Hells Angels të Uellsit që vërshonin në baret e qytetit.[4]

Karakteri i Hagridit dhe bisedat mes tij, Harri Poterit, Ron Uezlit dhe Hermiona Granxherit në kasollen e tij janë me rëndësi gjatë serisë, për faktin se treshja shpesh zbulon gjëra rreth Albus Urtimorit dhe Hoguortsit duke biseduar me Hagridin, pasi ai ka zakon t'i shpëtojnë copëza të informacionit që i janë besuar në mënyrë të veçantë atij. Ai është gjithashtu një nga personazhet e para që thotë se ideja e të menduarit të magjistrave si "Gjakpastër" dhe "gjysmë Gjakpastër" është një koncept i vjetëruar.

Rowling ka deklaruar në një intervistë se Hagridi ishte në shtëpinë e Grifartëve gjatë kohës së tij si student.[5] Kur ai bie në zotërim të një Akromantule, ai dëbohet nga Hogourtsi pasi kafsha e tij shtëpiake besohet të jetë "përbindëshi i Gjarpërblertit". Megjithatë, i bindur nga Urtimori (i cili në atë kohë ishte mësues i Shndërrimit), drejtori Armando Dipet pajtohet që të stërvisë Hagridin si kujdestar, duke e lejuar të qëndrojë në Hoguorts. Në kohën kur Harri regjistrohet në Hoguorts, Hagridi është gjithashtu mbajtësi i çelësave dhe tokave. Kjo sepse, sipas Rowling, ai "kujdeset për hyrjen dhe daljen në Hoguorts".[6] Një pjesë e punës së tij përfshin udhëheqjen e studentëve të viteve të para përgjatë liqenit në varka, pas arritjes së tyre në stacionin e Hoguortsit.

Kur diskutoi vrasjen e personazheve në librat e saj, Rowling tha se ajo gjithmonë e dinte se ajo "po punonte drejt pikës ku Hagridi do ta mbante në krahë Harrin (të ditur të vdekur) gjallë jashtë pyllit ". Ajo tha se e kishte planifikuar shumë herët se Harri do të shkonte drejt vdekjes së tij i shoqëruar nga 'fantazmat' dhe se "ai do të dilte në krahët e Hagridit". Sipas fjalëve të saj, "kjo është ajo që gjithmonë e mbajti personazhin e Hagridit të gjallë". Ajo tha se "do të kishte ardhur natyrshëm që Hagridi të vritej në disa mënyra", por që imazhi i këtij momenti që kishte në mendje - një Hagrid i madh atëror që mbante Harrin në krahë - ishte aq i fortë sa vendosi fatin e tij. Ajo gjithashtu pëlqente konceptin ciklik të Hagridit, sjelljen e Harrit në botë dhe pastaj sjelljen e tij mbrapsht nga të vdekurit.

  1. ^ "What Jo says about...Rubeus Hagrid". Accop Quote. fq. 37–38. Marrë më 11 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lydon, Christopher. "Lydon, Christopher. J.K. Rowling interview transcript, The Connection (WBUR Radio), 12 October, 1999". Accio Quote!. The Connection. Marrë më 15 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Rowling, J.K. "Colours". Pottermore. Wizarding World. Marrë më 6 prill 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Goring, Rosemary (17 janar 1999). "Harry's Fame". Marrë më 11 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Barnes and Noble & Yahoo! chat with J.K. Rowling] at barnesandnoble.com, 20 October 2000". Accio Quote. 20 tetor 2000. Marrë më 11 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Anelli, Melissa (16 korrik 2005). "The Leaky Cauldron and MuggleNet interview Joanne Kathleen Rowling: Part Three". The Leaky Cauldron. Marrë më 11 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]