Jump to content

Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier (muzika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
Film score by
Realizuar14 korrik 2009
Inçizuar2009
Gjatësia62:40
EtiketaNew Line Records
Nicholas Cooper chronology
Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit
(2007)
Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë
(2010)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic3/5 stars[1]
Empire2/5 stars[2]
Filmtracks2/5 stars[3]
Movie Music UK4/5 stars[4]
Movie Wave3/5 stars[5]

Harry Potter and Princi Gjakpërzier është kolona zanore e filmit të vitit 2009 me të njëjtin emër, shkruar dhe kompozuar nga Nicholas Hooper. Muzika u zhvillua nga Hooper së bashku me Alastair King. Është filmi i dytë Harry Potter që kompozohet nga Hooper, i cili gjithashtu kompozoi muzikën për filmin e mëparshëm në seri, Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit. Albumi u publikua më 14 korrik 2009, një ditë para publikimit të filmit dhe u nominua për një Grammy Award për Albumin më të Mirë për Motion Picture.

Në faqen e internetit të Harry Potter, në sfond luhet një vrojtim i njërës prej pjesëve (Ginny Weasley).[6] Më 17 qershor, një pamje paraprake për tri këngë u luajt në sfondin e faqes zyrtare të përditësuar të filmit.[7] Një pamje paraprake audio 15-sekondëshe për 13 këngë nga kolona zanore u publikua më 19 qershor përmes faqes së internetit të Virgin Mobile.[8] Albumi zgjat mbi 60 minuta.[9]

Më 30 qershor, AOL Radio shikoi të gjithë kolonën zanore në internet.[10]

Në numrin e Billboard të datës 1 gusht 2009, albumi debutoi në numrin njëzet e nëntë në tabelën Billboard 200, duke e bërë kështu atë kolonën zanore më të lartë të klasifikimit midis të gjashtë kolonave zanore të filmave të lëshuar. Albumi gjithashtu u rendit i treti në Top Soundtracks Chart.[11]

Lista e këngëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Original track list
# Titulli Gjatësia
1. "Opening"   2:53
2. "In Noctem"   2:00
3. "The Story Begins"   2:05
4. "Ginny"   1:30
5. "Snape & The Unbreakable Vow"   2:50
6. "Wizard Wheezes"   1:42
7. "Dumbledore's Speech"   1:31
8. "Living Death"   1:55
9. "Into The Pensieve"   1:45
10. "The Book"   1:44
11. "Ron's Victory"   1:44
12. "Harry & Hermione"   2:52
13. "School!"   1:05
14. "Malfoy's Mission"   2:53
15. "The Slug Party"   2:11
16. "Into The Rushes"   2:33
17. "Farewell Aragog"   2:08
18. "Dumbledore's Foreboding"   1:18
19. "Of Love & War"   1:17
20. "When Ginny Kissed Harry"   2:38
21. "Slughorn's Confession"   3:33
22. "Journey To The Cave"   3:08
23. "The Drink Of Despair"   2:44
24. "Inferi in the Firestorm"   1:53
25. "The Killing Of Dumbledore"   3:34
26. "Dumbledore's Farewell"   2:22
27. "The Friends"   2:00
28. "The Weasley Stomp"   2:51
62:40

Ansambli orkestral për Hooper në Princi Gjakpërzier është i njëjtë me muzikën e mëparshme, por një rol më domethënës për korin e dritës është një shtesë e spikatur. Në mënyrë tematike, kompozitori referon idetë e tij nga partitura e mëparshme dhe disa elementë nga puna e Williams.

Çmimi Kategoria Rezultati
Grammy Award Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media Kandidat/e
 1. ^ https://www.allmusic.com/album/harry-potter-and-the-half-blood-prince-original-motion-picture-soundtrack-mw0000821194
 2. ^ https://www.empireonline.com/reviews/reviewcomplete.asp?SID=10210
 3. ^ http://www.filmtracks.com/titles/halfblood_prince.html
 4. ^ http://moviemusicuk.us/2009/07/17/harry-potter-and-the-half-blood-prince-nicholas-hooper/
 5. ^ http://www.movie-wave.net/?p=1690
 6. ^ "Warner Bros. Half-blood Prince" (në anglisht). Warnerbros.com. Marrë më 3 gusht 2010.
 7. ^ "Harry Potter and the Goblet of Fire" (në anglisht). Harrypotter.co.uk. Marrë më 3 gusht 2010.
 8. ^ sue. "Audio Previews of the Harry Potter and the Half-Blood Prince Soundtrack Now Online" (në anglisht). The Leaky Cauldron. Marrë më 3 gusht 2010.
 9. ^ sue. "Bonus Content Due with Soundtrack for Half-Blood Prince" (në anglisht). The Leaky Cauldron. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011. Marrë më 3 gusht 2010.
 10. ^ Raymond, Serena (29 qershor 2009). "Harry Potter and the Half Blood Prince Soundtrack - Exclusive Premiere" (në anglisht). AOL Radio Blog. Marrë më 3 gusht 2010.
 11. ^ Trust, Gary (24 nëntor 2010). "Weekly Chart Notes: Rihanna, Gwyneth Paltrow, the Beatles". Billboard (në anglisht). Nielsen Business Media, Inc. Marrë më 25 nëntor 2010.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]