Xhini Uezli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhinerva Moli Uezli është një personazh imagjinar në serinë e romaneve të Harry Potter nga J. K. Rowling. Xhini është prezantuar në librin e parë Harry Potter dhe Guri Filozofal, si motra e vogël dhe vajza e vetme në familjen Uezli. Ajo bëhet fiksimi i Harrit dhe përfundimisht martohet me të në fund të serisë.

Xhini Uezli
Personazh nga Harry Potter
Cosplay
Krijuar ngaJ. K. Rowling
Luajtur ngaBonnie Wright
Informacione
FamiljaArtur Uezli (babai)
Moli Uezli (nëna)
Bill Uezli (vëllai)
Çarli Uezli (vëllai)
Persi Uezli (vëllai)
Fred dhe Xhorxh Uezli (vëllezër)
Ron Uezli (vëllai)
Bashkshortja(et)Harri Poter
FëmijëtXhejms Sirius Poter (bir)
Albus Severus Poter (bir)
Lili Luna Poter (bijë)
LidhjetXhejms Poter (vjehrri)
Lili Poter (vjehrra)
Hermionë Grenxhër (kunata)
Rosa Grenxhër-Uezli (mbesa)
Hugo Grenxhër-Uezli (nipi)

Zhvillimi i personazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhini Uezli është një magjistare gjakpastër lindur më 11 gusht 1981.[1] Ajo ndoqi Shkollën e Magjisë dhe të Shtrigërisë Hoguorts, dhe u rendit në shtëpinë e Grifartit, së bashku me pjesën tjetër të familjes së saj. Sipas JK Rowling, "historia e Xhinit ishte: ajo ishte vajza e parë që mbërriti në familjen Uezli në breza, por ekziston ajo traditë e vjetër e vajzës së shtatë të një vajze të shtatë dhe një djali të shtatë të një djali të shtatë, prandaj ajo është e shtata, sepse është një magjistare e talentuar. Unë mendoj se ju merrni sugjerime për këtë, sepse ajo bën disa gjëra mjaft mbresëlënëse këtu dhe atje".[2][3] Gjatë rrjedhës së serisë, Xhini bëhet një magjistare e fortë që e tregon veten të jetë e pavarur dhe e aftë, duke luftuar së bashku me Harrin në më shumë se një rast ndërsa ai lufton kundër Arteve të Errëta.

Shfaqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhini së pari shfaqet në Harry Potter dhe Guri Filozofal, kur Harri takohet me familjen Uezli në stacionin King's Cross dhe ata e ndihmojnë atë për të arritur në Platformën 9¾. Pasi e kuptoi identitetin e Harrit, Xhini pyet nënën e saj nëse ajo mund të hipte në Hogwarts Express për ta parë atë.[4] Xhini është një studente e vitit të parë në Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave, në të cilën ajo krijon simpati ndaj Harrit dhe renditet në Grifart. Gjatë kulminimit të tregimit, zbulohet se ajo hapi Dhomën e të Fshehtave, dhe po sulmon studentë të lindur me gjak Babanacësh ndërsa ishte në pronësi të ditarit të shkollës së vjetër të Tom Ridllit. Lusius Mallfoi e kishte rrëshqitur ditarin në kazanin e Xhinit në librarinë Lajlelulet para fillimit të shkollës. Ajo ka pak përfshirje në Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit, megjithëse po studion në Hoguorts gjatë gjithë librit. Në Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit, roli i saj ishte më i madh pasi ajo merr pjesë në Kupën Botërore të Kuidiçit dhe në Natën e Vallëzimit të Krishtlindjeve me Nevill Longbotomin dhe mund të shihet në paraqitjet në sfond.

Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit, Xhini kishte "hequr dorë nga Harry muaj më parë"[5] (megjithëse kjo është thjesht një hile pasi Hermiona më parë e këshilloi që të pretendojë të mos jetë aq e interesuar për Harrin dhe të dalë me disa djem të tjerë kështu që Harri përfundimisht do ta vërente atë),[6] dhe ka një të dashur, Majkëll Korner, të cilin e takoi në Ballon e Krishtlindjeve. Kur Umbrixhi e ndëshkon Harrin me ndalim lojën e Kuidiçit, Xhini e zëvendëson atë si Kërkuesja e Grifartit. Gjatë pjesës së fundit të librit, Xhini ndahet me Majkëllin për shkak të sulmit ndaj humbjes së Korbziut në finalen e Kupës në Kuidiç, duke e zëvendësuar më vonë atë me Din Tomasin. Ajo bashkohet me Ushtrinë e Urtimorit dhe është një nga pesë anëtarët që shoqërojnë Harrin në përpjekjen e tij për ta shpëtuar Sirius Bllekun nga Departamenti i Mistereve. Drejt fundit të këtij libri Xhini merr pjesë në betejën brenda Ministrisë së Magjisë, por është e detyruar të tërhiqet nga aksioni për shkak të këmbës së majtë të thyer.[7]

Princin Gjakpërzier, Xhini bëhet një anëtare e përhershme e ekipit të Grifartit në Kuidiç si Ndjekëse, dhe zëvendëson Harrin si Kërkues kur Severus Pitoni vendos atë në paraburgim gjatë finales së Kupës në Kuidiç. Meqenëse vëllai i madh i Xhinit, Roni, nuk lejon që Dini të dalë me motrën e tij, Harri ka frikë se reagimi i tij do të ishte i njëjtë me të. Lidhja e Xhinit me Dinin përfundon krejt në prill. Xhini dhe Harri ndajnë puthjen e tyre të parë pasi Grifarti përsëri fitoi Kupën e Kuidiçit duke mposhtur Korbziun, duke filluar kështu marrëdhënien e tyre. Kjo nuk e ndryshon marrëdhënien e Harrit me Ronin ashtu siç ai kishte frikë, dhe ata janë në gjendje të shijojnë lidhjen e tyre për disa muaj paqësorë. Pas vdekjes së Urtimorit, megjithatë, Harri vendos t'i japë fund marrëdhënies së tyre pasi ai frikësohet se dashuria e tij për Xhinin do ta vendoste atë në rrezik.

E shtyrë nga zbulimi që Harri, Roni dhe Hermiona po largohen për të kërkuar Horkruksët e mbetur në Dhuratat e Vdekjes, Xhini puth Harrin në dhomën e saj të gjumit, dhe ata e kuptojnë se ata të dy kanë akoma ndjenja të forta për njëri-tjetrin. Ajo kthehet në Hoguorts për vitin e gjashtë të saj, ku punon me Nevillin dhe Lunën për ribashkimin e Ushtrisë së Urtimorit. Ndërsa Roni është në arrati me Harrin dhe Hermionën, Xhini detyrohet të fshihet me familjen e saj. Megjithëse e mitur, ajo merr pjesë në Betejën e Hoguortsit, megjithë mosmiratimin e nënës së saj dhe Harrit.[8] Pas vdekjes së supozuar të Harrit, ajo, Hermiona dhe Luna marrin përsipër vrasjen e Bellatriks Lestrejnxh, e cila gati e godet Xhinin me një Mallkim që vret, duke e zemëruar Moli Uezlin deri në atë pikë sa të ndërhynte dhe ta mbysë vetë Bellatriksin.[9]

Në epilog, të vendosur 19 vjet pas ngjarjeve të Dhuratat e Vdekjes, Harri dhe Xhini kanë tre fëmijë: Xhejmsin, Albusin dhe Lilin. Megjithëse epilogu nuk thotë qartë se Xhini dhe Harri janë martuar, artikujt e lajmeve dhe burime të tjera e trajtojnë atë si një fakt.[10][11][12] Rowling shtjelloi të ardhmen e Xhinit pas botimit të librit, duke thënë se pasi u largua nga Hoguortsi, ajo iu bashkua Holyhead Harpies dhe, pasi kaloi disa vjet si lojtare e njohur, u tërhoq për t'u bërë korrespodente e lartë e Kuidiçit në Gazetën e Profetit, dhe për të filluar një familje me Harrin.[13][14] Në shfaqjen Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar, Xhini duhet ta ndihmojë Harrin të pajtohet me djalin e tyre të ndrojtur Albus Severus Poter, dhe përmenden referencat për ngjarjet në librat e mëparshëm. Puna e saj në Gazetën e Profetit përmendet shkurt kur Drako e akuzon atë për promovimin e dyshimit kundër ish-Hamortëve, por ajo shprehet se artikujt e saj janë thjesht të lidhura me sportin.[15]

Karakterizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamja e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka tipare tipike familjare të Familjes Uezli: flokë të kuqe flakëruese dhe një çehre të çuditshme. Ajo është me shtat të imët, e komentuar nga disa personazhe, dhe ka sy të ndritshëm kafe si nëna e saj. Kur ajo skuqet (e cila ishte shpesh rreth Harri Poterit në vitet e para të miqësisë së tyre), asaj i bëhet një hije e kuqe që përputhet me flokët e saj.[16] Kur është në një gjendje tejet emocionuese, ajo dihet se fiton një "pamje të vështirë, të ndezur".[17]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aftësitë magjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja në publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ J.K. Rowling. "J.K. Rowling Official Site: Some Random Facts About The Weasley Family". Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2007. Marrë më 5 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Women of Harry Potter: Ginny Weasley Is Impressed". Tor.com. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2017. Marrë më 2018-06-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "2005: Accio Quote!, the largest archive of J.K. Rowling interviews on the web". www.accio-quote.org. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2011. Marrë më 2018-01-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ J.K.Rowling (2014). Harry Potter and the Philosopher's Stone. Bloomsbury Publishing. ISBN 978-1-4088-5565-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), chapter 6
 5. ^ J.K. Rowling (2004). Harry Potter and the Order of the Phoenix. Bloomsbury Publishing. ISBN 0-7475-5100-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ J.K. Rowling (2004). Harry Potter and the Order of the Phoenix. Bloomsbury Publishing. ISBN 0-7475-5100-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) chapter 16
 7. ^ J.K.Rowling (2014). Harry Potter and the Order of the Phoenix. Bloomsbury Publishing. ISBN 978-1-4088-5569-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), chapter 35
 8. ^ J.K. Rowling (2007). Harry Potter and the Deathly Hallows. Bloomsbury Publishing. ISBN 0-545-01022-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), chapter 31
 9. ^ "New Interview with J.K. Rowling for Release of Dutch Edition of "Deathly Hallows"". The Leaky Cauldron. 19 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2007. Marrë më 5 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Brown, Jen (26 korrik 2007). "Finished 'Potter'? Rowling tells what happens next". Today. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2014. Marrë më 8 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Toler, Lindsay (5 gusht 2007). "'Harry Potter' author ties up loose ends". The Arizona Republic. London. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2015. Marrë më 8 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Ginevra "Ginny" Molly Weasley". The Harry Potter Lexicon. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2015. Marrë më 8 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Bloomsbury, By. "Harry Potter – Harry Potter books and resources – Bloomsbury". Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Rowling Answers 10 Questions About Harry". Time. 2007. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2017. Marrë më 16 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ John Tiffany & Jack Thorne (2016). Harry Potter and the Cursed Child. Scholastic Inc. ISBN 978-1-338-09913-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ J.K. Rowling (1997). "chapter 17". Harry Potter and the Philosopher's Stone. Bloomsbury Publishing. ISBN 0-7475-3269-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ J.K. Rowling (2005). Harry Potter and the Half-Blood Prince. Bloomsbury Publishing. ISBN 0-7475-8108-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]