Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Në këtë artikull flitet për romanin e J. K. Rowling. Për filmin shiko Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (filmi)
Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave
Harry Potter and the Chamber of Secrets.jpg
Kopertina e Librit
AutoriJoanne K. Rowling
Titulli origjinalHarry Potter and the Chamber of Secrets
PërkthyesiAmik Kasaruho
ShtetiBritania e Madhe
GjuhaAnglisht
Seria2
BotuesiFlag of the United Kingdom.svg Bloomsbury Publishing
Flag of the United States.svg Scholastic Corporation
Flag of Canada.svg Raincoast Books
Flag of Albania.svg Shtëpia botuese Dituria
Botimi2 korrik 1998
FaqeFlag of the United Kingdom.svg 223
Flag of the United States.svg 309
Flag of Albania.svg 276
OCLC99927-47-83-8
Paraprirë ngaHarry Potter dhe guri filozofal
Pasuar ngaHarry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit

Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave është vepra e dytë e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Përmbajtja[redakto | përpunoni burim]

Që kur Harri kthehet në shtëpi për pushimet verore, Dërslit sillen keq dhe diçka i fshehin. Harri mezi pret të kthehet në shkollën e tij të dashur, në Hoguarts. Por tamam kur po bën gati valixhet, merr paralajmërimin: në Hoguarts i kërcënohet një fatkeqësi! Dhe fatkeqësia ndodh. Dikush i shëndërron nxënësit e Hoguartsit në gur. Mbase është Drako Mallfoi, rivali më i rrezikshëm? Mbase është Hagridi, e kaluara e fshehtë e të cilit tashmë del në dritë? Apo mos është dikush tjetër... mos është Harri Potter vetë!?apo eshte motra e shokut te tij?

Çmimet që ka fituar ky libër[redakto | përpunoni burim]

  • The New York Time Bestseller, `Zgjedhja e Botuesit` 1999,
  • Booklist, `Fitues i çmimit kombëtar të librit 1999
  • Britania e Madhe, `Libri më i mirë për të rinj ALA 1999,
  • `Fitues i çmimit Gold Medal Smarties 1999`

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]