Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit (muzika)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit
Soundtrack nga John Williams
Lëshuar më 25 maj 2004
Zgjatja 68:37
Label Warner Sunset
Nonesuch
Atlantic
Producent(e) John Williams
Kronologjia e John Williams
Catch Me If You Can
(2002)
Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit
(2004)
The Terminal
(2004)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic4.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg
Empire4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg
Filmtracks4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg
Movie Wave4.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg
SoundtrackNet4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg

Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit: Kolona Zanore Origjinale e Filmave është muzika e filmit për filmin me të njëjtin emër të vitit 2004, muzika e tretë dhe e fundit në seri që do të kompozohet dhe drejtohet nga John Williams. Ai prezantoi dy melodi kryesore: "Window to the Past" dhe "Double Trouble". Dy melodi të tjera të shquara u përdorën për të përfaqësuar kohën e Kohëkthyesit dhe Sirius Bllekut për Harrin. Muzika u interpretua në Abbey Road Studios në Londër. Ai u publikua më 25 maj 2004 dhe u rendit në Nr. 68 në Billboard 200 dhe gjithashtu u rendit në Nr. 3 në Top Soundtracks Chart.[1]

Albumi u nominua për Çmimin Academy për Vlerësimin më të Mirë Origjinal, Çmimin Grammy për Muzikën më të Mirë Soundtrack për Visual Media dhe Çmimin Botëror Soundtrack për Muzikën Më të Mirë Origjinale të Vitit. Në vitin 2018, kolona zanore u lëshua nga La-La-Land Records si një set CD me 2 Disqe që përfshin muzikën e plotë të filmit si pjesë e një kuti edicioni të kufizuar që përmban muzikë për tre filmat e parë Harry Potter.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

All music composed by John Williams.

# Titulli Gjatësia
1. "Lumos! (Hedwig's Theme)"   1:38
2. "Aunt Marge's Waltz"   2:15
3. "The Knight Bus"   2:52
4. "Apparition on the Train"   2:15
5. "Double Trouble"   1:37
6. "Buckbeak's Flight"   2:08
7. "A Window to the Past"   3:54
8. "The Whomping Willow and the Snowball Fight"   2:22
9. "Secrets of the Castle"   2:32
10. "The Portrait Gallery"   2:05
11. "Hagrid the Professor"   1:59
12. "Monster Books and Boggarts!"   2:26
13. "Quidditch, Third Year"   3:47
14. "Lupin's Transformation and Chasing Scabbers"   3:01
15. "The Patronus Light"   1:12
16. "The Werewolf Scene"   4:25
17. "Saving Buckbeak"   6:39
18. "Forward to Time Past"   2:33
19. "The Dementors Converge"   3:12
20. "Finale"   3:24
21. "Mischief Managed!"   12:10
68:37

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Trust, Gary (24 nëntor 2010). "Weekly Chart Notes: Rihanna, Gwyneth Paltrow, the Beatles". Billboard (në anglisht). Nielsen Business Media, Inc. Marrë më 25 nëntor 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]