Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Harrt Potter dhe i burgosuri i Azkabanit
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban.jpg
Kopertina e librit
Autori Joanne K. Rowling
Titulli origjinal Harry Potter And The Prisioner of Azkaban
Përkthyesi Amik Kasoruhu
Shteti Britania e Madhe
Gjuha Anglisht
Seria 3
Subjekt(e) Harry Potter
Botuesi Flag of the United Kingdom.svg Bloomsbury Publishing
Flag of the United States.svg Scholastic Corporation
Flag of Canada.svg Raincoast Books
Flag of Albania.svg Shtëpia botuese Dituria
Botimi 8 korrik 1999
Faqe Flag of the United Kingdom.svg 317
Flag of the United States.svg 435
Flag of Albania.svg 328
Paraprirë nga Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave
Pasuar nga Harry Potter dhe kupa e zjarrit

Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit është vepra e tretë e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Midis nje morie te papriturash, hartash te magjepsura dhe hipogrifesh kokeforte, hallash fluturuese dhe libra qe kafshojne, Harry Potter e con lexuesin ne kapitullin e trete te aventurave te tij. Harry, student i ri i shkolles prestigjoze te Magjise dhe Shtrigerise se Hoguortsit, kete here eshte i implikuar me nje vrases te rrezikshem qe, i arratisur nga burgu i tmerrshem i Azkabanit, i eshte vene pas per ta vrare. Ndoshta kete here as shkolla e magjise, as shoket me te ngushte nuk do mund ta ndihmojne, te pakten derisa midis tyre te mos jete me i fshehur nje tradhetar.

Filmi[redakto | redakto tekstin burimor]

I bazuar ne romanin e J. K. Rowling, eshte nje nder filmat me skadent te historise se Harry Potter. Per dike qe nuk e ka lexuar librin eshte goxha i mirebere, por nese je besnik i librit, eshte pak i keshillueshem dhe mbi te gjitha zhgenjyes me shume prerje, modifikime dhe shkena te shtuara qe ne liber as qe permenden!!!

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Harry Potter
Harry Potter dhe guri filozofal Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit
Harry Potter dhe kupa e zjarrit Harry Potter dhe urdhri i Feniksit Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
Harry Potter dhe të Shenjtërit e Vdekur [1]
  1. ^ Shënim: Titulli është akoma jozyrtar.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]