Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave
Harry Potter and the Chamber of Secrets.jpg
Kopertina e Librit
Autori Joanne K. Rowling
Titulli origjinal Harry Potter and the Chamber of Secrets
Përkthyesi Amik Kasaruho
Shteti Britania e Madhe
Gjuha Anglisht
Seria 2
Botuesi Flag of the United Kingdom.svg Bloomsbury Publishing
Flag of the United States.svg Scholastic Corporation
Flag of Canada.svg Raincoast Books
Flag of Albania.svg Shtëpia botuese Dituria
Botimi 2 korrik 1998
Faqe Flag of the United Kingdom.svg 223
Flag of the United States.svg 309
Flag of Albania.svg 276
OCLC 99927-47-83-8
Paraprirë nga Harry Potter dhe guri filozofal
Pasuar nga Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit

Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave është vepra e dytë e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Që kur Harri kthehet në shtëpi për pushimet verore, Dërslit sillen keq dhe diçka i fshehin. Harri mezi pret të kthehet në shkollën e tij të dashur, në Hoguarts. Por tamam kur po bën gati valixhet, merr paralajmërimin: në Hoguarts i kërcënohet një fatkeqësi! Dhe fatkeqësia ndodh. Dikush i shëndërron nxënësit e Hoguartsit në gur. Mbase është Drako Mallfoi, rivali më i rrezikshëm? Mbase është Hagridi, e kaluara e fshehtë e të cilit tashmë del në dritë? Apo mos është dikush tjetër... mos është Harri Potter vetë!?apo eshte motra e shokut te tij?

Çmimet që ka fituar ky libër[redakto | redakto tekstin burimor]

  • The New York Time Bestseller, `Zgjedhja e Botuesit` 1999,
  • Booklist, `Fitues i çmimit kombëtar të librit 1999
  • Britania e Madhe, `Libri më i mirë për të rinj ALA 1999,
  • `Fitues i çmimit Gold Medal Smarties 1999`

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]