Harry Potter dhe Guri Filozofal (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Harry Potter dhe Guri i Filozofit është romani i parë i serisë Harry Potter dhe romani debut i J. K. Rowling.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Harry Potter dhe Guri i Filozofit
Harry Potter and the Philosopher's Stone.jpg
Kopertina e Librit
Autori Joanne K. Rowling
Titulli origjinal Harry Potter and the Philosopher's Stone
Përkthyesi Amik Kasoruho
Shteti Britania e Madhe
Gjuha Anglisht
Seria Harry Potter
Botuesi Flag of the United Kingdom.svg Bloomsbury Publishing
Flag of the United States.svg Scholastic Corporation
Flag of Canada.svg Raincoast Books
Flag of Albania.svg Shtëpia botuese Dituria
Botimi Flag of the United Kingdom.svg 30 qershor 1997
Flag of the United States.svg 1 shtator 1998
Flag of Albania.svg 2002
Faqe Flag of the United Kingdom.svg 223
Flag of the United States.svg 309
Flag of Albania.svg 256
Pasuar nga Harry Potter dhe Dhoma e te fshehtave

Harry Potter, 11 vjeç, nuk është një fëmijë si gjithë të tjerët: ka një vragë në ballë në formën e një vetëtime, është bir magjistarësh, dhe tamam ditëlindjen e vetë zbulon fuqitë magjike dhe botën misterioze së cilës i përket. Harri ndjek një shkollë speciale, të populluar nga bufë magjikë, fshesa fluturuese, fantazma dhe piktura që flasin. Në shoqërinë e miqve të ngushtë dhe profesorëve të çuditshëm, nga një mësim te tjetri, jeta e heroit nuk rrjedh në binarët e një jete të zakonshmë dhe monotone. Përkundrazi. Rreziqe të panumërta e ndjekin. Gjatë tërë serisë së librave të Harry Potterit, atij i duhet të përballet me magjistarin më të madh të anës së errët, Lordin Voldemort apo në shqip, Lordi Fluronvdekje. Një libër ku magjia rrëfehet si jetë e vërtetë dhe e magjeps edhe lexuesin.

Që prej nxjerrjes së romanit të parë, Harry Potter dhe Guri i Filozofit, në 30 qershor 1997, librat kanë fituar një popullaritet të pamasë dhe kritika të shumta pozitive, duke u kthyer në një sukses tregtar kudo në botë. Seritë kanë hasur gjithashtu në disa kritika negative, duke përfshirë shqetësimin për tonin e errët të përdorur në të shkruar. Vepra është përkthyer në 73 gjuhë të ndryshme dhe deri në qershor të 2013-tës janë shitur rreth 400 - 450 milion kopje, duke e kthyer sagën Harri Poter në një nga seritë e librave më të shitur në historinë botërore.[1] Katër librat e fundit kanë vendosur rekordin për librat e shitur më shpejtë në histori, me një total prej 11 milion kopjesh të shitura në ShBA vetëm në 24 orët e para që nga dalja ne treg.

Harry potter and the sorcerers stone poster5.jpg

Kritika[redakto | redakto tekstin burimor]

Kritikë të shumtë si Corriere della Sera e kanë cilësuar Harry Potter dhe Guri i Filozofit si një libër që shkruan për gjëra të rëndësishme në mënyrë të thjeshtë, që të rrëmben, por nuk të turbullon, që të frikëson dhe të qetëson njëherazi dhe që shpesh me humorin e bukur të bën të qeshësh.

The Washington Post Book World shkruan: Nëse ju nuk keni dëgjuar për Harry Potterin, atëherë ju nuk e paskeni hapur televizorin, radion dhe gazetën këta muajt e fundit. Harry Potter dhe Guri i Filozofit është padyshim romani modern që e lumturon lexuesin...

Librat e Harry Poterit kanë hyrë tashmë në histori. Po cili është sekreti i tyre? Ai u ofron fëmijëve të mijëvjeçarit të ri, shpesh të vetmuar, plot e përplotë me frikëra, një derë të magjepsur përmes të cilës mund të paraftyrosh një të ardhme të mundshme ku të zhvillosh cilësitë e tua të papritura. Në ndeshjen midis së mirës dhe të keqës, Harry fiton mbi të keqen sepse është i zgjuar dhe gjithashtu fiton sepse është njerëzor.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]