Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Harry Potter dhe kupa e zjarrit
Harry Potter and the Goblet of Fire.jpg
Kopertina e librit
Autori Joanne K. Rowling
Titulli origjinal Harry Potter and the Goblet of Fire
Përkthyesi Amik Kasaruho
Shteti Britania e Madhe
Gjuha Anglisht
Seria E katërt
Botuesi Flag of the United Kingdom.svg Bloomsbury
Flag of the United States.svg Scholastic
Flag of Canada.svg Raincoast
Flag of Albania.svg Shtëpia Botuese Dituria
Botimi 8 korrik 2000
Faqe Flag of the United Kingdom.svg 636
Flag of the United States.svg 734
Flag of Albania.svg 560
OCLC 99927-59-27-7
Paraprirë nga Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit
Pasuar nga Harry Potter dhe urdhri i Feniksit

Harry Potter dhe kupa e zjarrit është vepra e katërt e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky eshte nje moment kryesor ne jeten e Harry Potter: tani eshte nje magjistar adoleshent, do qe te ike nga shtepia e te prapteve Dersli, deshiron te enderroje Kerkuesen e Korbziut per te cilen ndjen dicka te vecante... dhe pastaj do qe te zbuloje se kush do te jene ngjarjet e medha qe do te ndodhin ne Hoguorts dhe qe do te implikojne dhe dy shkolla te tjera magjie ne nje gare te madhe qe nuk zhvillohet me qe prej njeqind vjetesh. Harry Potter don me te vertete te jete nje magjistar normal katermbedhjete vjecar por fatkeqesisht Harry nuk eshte normal - dhe as si magjistar. Kete here, ky ndryshim i tiji, mund te jete fatal...

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]