Robbie Coltrane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robbie Coltrane

Anthony Robert McMillan OBE (lindur më 30 mars 1950 - vdekje më 14 tetor 2022), i njohur profesionalisht si Robbie Coltrane, është një aktor dhe shkrimtar skocez. Ai është i njohur për rolet e tij si Rubeus Hagrid në serinë e filmave Harry Potter (2001-2011), si Dr. Eddie "Fitz" Fitzgerald në serinë televizive Cracker (1993-2006) dhe si Valentin Dmitrovich Zhukovsky në filmat James Bond GoldenEye (1995) dhe Bota nuk është e mjaftueshme (1999). Punimet e tij të tjera përfshijnë From Hell (2001), Stormbreaker (2006), Brave (2012), and Great Expectations (2012).

Coltrane u emërua Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike (OBE) në nderimet e Vitit të Ri 2006 për shërbimet e tij në dramë.

Jeta dhe edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coltrane u lind si Anthony Robert McMillan në Rutherglen, Lanarkshire, Skoci, djali i Jean Ross Howie, një mësuese dhe pianiste, dhe Ian Baxter McMillan, një mjek i përgjithshëm, i cili gjithashtu shërbeu si kirurg i policisë ligjore.[1][2] Ai ka një motër më të madhe, Annie dhe një motër më të vogël, Jane. Coltrane është stërnipi i biznesmenit skocez Thomas W. Howie dhe nipi i biznesmenit Forbes Howie.

Coltrane më vonë bëri thirrje që shkollat private të ndaloheshin dhe të njiheshin si "Red Robbie",[3] rebeluar kundër rritjes së tij konservatore përmes përfshirjes në Amnesty International, Greenpeace, Partinë e Punës dhe Fushatën për Çarmatimin Bërthamor .

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coltrane u transferua në aktrim në të njëzetat e tij të para, duke marrë emrin artistik Coltrane (në shenjë nderimi për saxofonistin e xhazit John Coltrane)[4] dhe duke punuar në teatër dhe komedi. Duke u shfaqur në serialin komik televiziv BBC A Kick Up the Tighties, aftësitë e tij komike i sollën gjithashtu role në seritë The Comic Strip Presents (1982) dhe skica komike tregon Alfresco (1983–1984) dhe Laugh??? I Nearly Paid My Licence Fee (1984)

Coltrane u zhvendos në role në filma të tillë si Flash Gordon (1980), Death Watch (1980), Balham, Gateway to the South (1981), Scrubbers (1983), Krull (1983), Supergrass (1985), Mbrojtja e Mbretërisë (1985), Absolute Beginners (1986), Mona Lisa (1986) dhe u shfaq si "Annabelle" në The Fruit Machine (1988).

Pasuan rolet në filma më të mëdhenj; filmat e James Bond GoldenEye (1995) dhe Bota nuk është e mjaftueshme (1999), një rol dytësor në From Hell (2001), si dhe gjysmë gjigandi Rubeus Hagrid në filmat Harry Potter (2001–2011). JK Rowling, autore e serisë Harry Potter, kishte Coltrane në krye të listës së saj për të luajtur Hagridin dhe, kur u pyet se kë do të dëshironte të shihte në rol, u përgjigj "Robbie Coltrane për Hagrid" me një frymë.[5][6] Ish-lojtari i regbit të Anglisë dhe Luanët Britanikë me 7ft (2.13 m), Martin Bayfield qëndroi në pozicionin e 6-të ft 1in Coltrane në disa skena.[7][8]

Në gusht 2007, Coltrane prezantoi një seri për ITV të quajtur B-Road Britani, në të cilën ai udhëtoi nga Londra në Glasgow, duke ndaluar në qytete dhe fshatra gjatë rrugës.

Coltrane u votua Nr. 11 në 50 Yjet më të Mëdhenj të ITV dhe i gjashti në një sondazh me 2000 të rritur në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar për të gjetur 'Skocezin më të famshëm', prapa Monster Loch Ness, Robert Burns, Sean Connery, Robert the Bruce dhe William Wallace.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coltrane u martua me Rhona Gemmell më 11 dhjetor 1999. Çifti ka dy fëmijë: djali Spencer (l. 1992) dhe vajza Alice (l. 1998). Coltrane dhe Gemmell u ndanë më 2003 dhe më vonë u divorcuan.[9]

Filmografia dhe çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1980 Flash Gordon Man at air field
Death Watch Limousine Driver
1981 Subway Riders Crime Detective
1982 Britannia Hospital Striking worker on picket line Non-speaking role
1983 Ghost Dance George
Krull Rhun
1984 Chinese Boxes Harwood
1985 National Lampoon's European Vacation Man in bathroom
The Supergrass Det. Sgt. Troy
Defence of the Realm Leo McAskey
1986 Caravaggio Scipione
Mona Lisa Thomas
1987 Eat the Rich Jeremy
1988 The Fruit Machine Annabelle
1989 Henry V Falstaff
Bert Rigby, You're a Fool Sid Trample
Let It Ride Ticket Seller
Danny, the Champion of the World Victor Hazell
Slipstream Montclaire
1990 Midnight Breaks Fat
Nuns on the Run Charlie McManus/Sister Inviolata
Perfectly Normal Alonzo Turner
1991 The Pope Must Die The Pope
Triple Bogey on a Par Five Hole Steffano Baccardi
1992 Oh, What a Night Todd Nominated – Genie Award for Best Performance by an Actor in a Supporting Role
1993 Boswell & Johnson's Tour of the Western Isles Dr. Samuel Johnson
The Adventures of Huck Finn Duke
1995 GoldenEye Valentin Dmitrovich Zukovsky
1997 Buddy Dr. Bill Lintz
1998 Frogs for Snakes Al
Montana The Boss
1999 The World Is Not Enough Valentin Dmitrovich Zukovsky
Message in a Bottle Charlie Toschi
2001 On the Nose Delaney
From Hell Sergeant Peter Godley
Harry Potter and the Philosopher's Stone Rubeus Hagrid Nominated – BAFTA Award for Best Actor in a Supporting Role

Nominated – Saturn Award for Best Supporting Actor
2002 Harry Potter and the Chamber of Secrets Nominated – Phoenix Film Critics Society Award for Best Ensemble Acting
2004 Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Ocean's Twelve Matsui
Van Helsing: The London Assignment Mr. Hyde voice
Van Helsing Mr. Hyde voice
2005 Harry Potter and the Goblet of Fire Rubeus Hagrid
2006 Stormbreaker The Prime Minister of Europe
Provoked Lord Edward Foster
2007 Harry Potter and the Order of the Phoenix Rubeus Hagrid
2008 The Tale of Despereaux Gregory voice
The Brothers Bloom The Curator
2009 Gooby Gooby voice
Harry Potter and the Half-Blood Prince Rubeus Hagrid
2010 Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1
2011 Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
2012 Brave Lord Dingwall voice
Great Expectations Mr. Jaggers
2014 Effie Doctor

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1979 Play for Today Jimmie "Waterloo Sunset"
1980 The Lost Tribe Border Post Guard "Keep Us Alive"
1981 Metal Mickey Jason "Mickey the Demon Barber"
1981–1984 A Kick Up the Eighties All ten episodes
1981 Keep It in the Family Mr. Conway "A Matter of Principle"
1982 Sin on Saturday
1982 Five Go Mad in Dorset Female shopkeeper / Male gypsy Season 1, Episode 1 of The Comic Strip Presents
1983 Are You Being Served Dynamite-truck driver on CB Radio "Calling All Customers"
Alfresco various
1984 The Young Ones Doctor in Episode "Bambi", Bouncer in Episode "Oil", Captain Blood in "Time"
1987 Blackadder the Third Samuel Johnson "Ink and Incapability"
1987 Tutti Frutti Danny McGlone Nominated – British Academy Television Award for Best Actor
1988 Blackadder's Christmas Carol The Spirit of Christmas
1989 The Robbie Coltrane Special LWT comedy Special[10]
1990 Danny Champion of the World Victor Hazell
1991 Screen One Psychiatrist Liam Kane "Alive And Kicking"
1993 The Legend of Lochnagar The old man TV film, voice
1993–1995

1996

2006
Cracker Dr. Eddie 'Fitz' Fitzgerald Three British Academy Television Awards for Best Actor (1994, 1995 and 1996)

Broadcasting Press Guild Award for Best Actor

Royal Television Society Award for Best Actor – Male

Nominated – CableACE Award for Best Actor in a Movie or Miniseries

For episode "Brotherly Love" (parts I, II and III).
1997 Coltrane's Planes and Automobiles 6-part Documentary
1998 The Ebb-Tide Capt. Chisholm
1999 Alice in Wonderland Ned Tweedledum
2003 Comic Relief: The Big Hair Do Hagrid
2003 The Planman Jack Lennox QC
2004 Pride James
2004 Frasier Michael Moon "Goodnight, Seattle"
2005 Still Game Davie Season 4 Episode 3: "Dial-A-Bus"
2006 Cracker: Nine Eleven Dr. Eddie 'Fitz' Fitzgerald
2007 Robbie Coltrane – B Road Britain TV Documentary
2009 Murderland D.I. Douglas Hain
2009 The Gruffalo The Gruffalo TV film (children's), voice
2011 Lead Balloon Donald Series 4 Episode 4: "Off"

Series 4 Episode 5: "Blade"

Series 4 Episode 6: "End"
50 Greatest Harry Potter Moments Himself Narrator
The Gruffalo's Child[11] The Gruffalo TV film (children's), voice
2016 National Treasure Paul Finchley TV film

Nominated – British Academy Television Award for Best Actor
2016–present Robbie Coltrane Critical Evidence Host true crime, non fiction, host

Çmime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fitoi Evening Standard Award British Film Award - Çmimi Peter Sellers për Komedi 1990.
 • Ai u vlerësua me OBE (Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike) në Nderimet e Vitit të Ri 2006 për shërbimet e tij në dramë.
 • Në vitin 2011 u nderua për "kontributin e tij të jashtëzakonshëm" në film si British Academy Scotland Awards ("BAFTA Scotland Awards").

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Robbie Coltrane Biography (1950–)". Filmreference.com (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2011.
 2. ^ "Robbie Coltrane's magical career". BBC News (në anglisht). 31 dhjetor 2005.
 3. ^ Paton, Maureen (20 mars 2003). "'Hagrid? I'm just Dad'". Telegraph.co.uk (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2003.
 4. ^ "Scotland on Sunday". Scotlandonsunday.scotsman.com (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2011.
 5. ^ "j.k. rowling". Neatorama.com (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2011.
 6. ^ Alderson, Andrew (11 nëntor 2001). "'They really do look as I'd imagined they would inside my head'". The Sunday Telegraph (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2011. (Accio Quote!, the Largest Archive of J.K. Rowling quotes on the web)
 7. ^ Ezard, John (5 qershor 2002). "Size means everything as Harry's big secret slips out". The Guardian (në anglisht). Marrë më 1 tetor 2016.
 8. ^ Femia, Will (13 nëntor 2001). "Chat Flashback: The cinematic debut of Rubeus Hagrid". MSNBC (në anglisht). NBC News. Marrë më 1 tetor 2016. In real life, I'm 6'1" -- each way pretty well, north and south and east and west, unfortunately
 9. ^ Hughes, Sarah (17 shtator 2016). "Robbie Coltrane: the jovial giant with an enduring hint of menace". the Guardian (në anglisht).
 10. ^ "The Robbie Coltrane Special". Uk.imdb.com (në anglisht). Marrë më 7 gusht 2018.[lidhje e vdekur]
 11. ^ "The Gruffalo's Child". BBC One (në anglisht). Marrë më 10 dhjetor 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]