Rebelja (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rebelja
Viti i prodhimit: 2012
Regjia: Mark Andrews
Brenda Chapman
Prodhuesi: Katherine Sarafian
Skenaristi: Brenda Chapman
Interpretojnë: Kelly Macdonald
Emma Thompson
Billy Connolly
Julie Walters
Robbie Coltrane
Kevin McKidd
Craig Ferguson
Muzika: Patrick Doyle
Kinematografia: Mark Andrews
Steve Purcell
Brenda Chapman
Irene Mecchi
Prerja: Nicholas C. Smith
Studio: Pixar Animation Studios
Shpërndarë nga: Walt Disney Animation Studios
Data(t) e lëshimit: 22 qershor 2012
Kohëzgjatja: 93 minuta
Shteti: Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha: Anglisht
Vlerësimi: 7.2/10 (IMDb)
I paraprirë nga Cars 2
I ndjekur nga Monsters University
Faqja zyrtare
IMDb.Logo.png Rebelja
RebeljaAll Movie Guide

Rebelja (titulli origjinal: Brave) është një film i animuar 3D, prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Pictures. Filmi është me regji të Mark Andrews dhe Brenda Chapman, kjo e fundit u bë regjisorja e parë femër e një filmi me metrazh të gjatë nga Pixar. Brave për herë të parë u bë i ditur në prill të vitit 2008 nën titullin The Bear and the Bow (Ariu dhe Harku)[1] dhe u bë përralla e parë e prodhuar nga Pixar.[2] Filmi fitoi çmimet Academy,[3] Golden Globe[4] dhe çmimin BAFTA[5] si filmi më i mirë i animuar i atij viti.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Skocinë e Mesjetës, Merida, një princeshë e re e klanit Dunbroh, sfidon një zakon të vjetër duke shkaktuar kaos në mbretëri për shkak të mos dëshirës së saj për fejesë. Pas konsultimit me një shtrigë për ndihmë, Merida përdor një magji e cila e shndërron të ëmën në një ari dhe kështu ajo duhet të gjej një mënyrë që ta prish këtë magji, para se efektet e saj të bëhen të përhershme.

Zërat[redakto | redakto tekstin burimor]

Roli Zëri në origjinal Dubluar në shqip
Merida Kelly Macdonald Klodiana Keco
Mbretëresha Elinor Emma Thompson Ema Andrea
Mbreti Fergus Billy Connolly Bujar Asqeriu
Shtriga Julie Walters Jetmira Dusha
Lord Dingwall Robbie Coltrane Xhelil Aliu
Lord MacGuffin Kevin McKidd Vasjan Lami
Lord Macintosh Craig Ferguson Ervin Bejleri

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]