Jump to content

Amnesty International

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Amnesty International (e njohur zakonisht si Amnesty dhe AI) është një organizatë joqeveritare e përqendruar në të drejtat e njeriut me mbi 7 milion anëtarë dhe mbështetës në gjithë botën. Qëllimi i deklaruar i organizatës është "të bëjnë hulumtime dhe të gjenerojë veprime për të parandaluar dhe për t'i dhënë fund abuzimeve të rënda të të drejtave të njeriut, dhe të kërkojë drejtësi për ato të drejta që janë shkelur" [1].

Amnesty International është themeluar në Londër në vitin 1961, pas publikimit të artikullit "Të burgosurit e harruar (en:The Forgotten Prisoners)" në The Observer më 28 maj 1961,[2] nga avokati Peter Benenson.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objektivat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About Amnesty International" (në anglisht). Amnesty International. Marrë më 20 korrik 2008.
  2. ^ Peter Benenson. "The Forgotten Prisoners", The Observer, 28 maj 1961. Marrë më 28 maj 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]