David Yates

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

David Yates (lindur më 8 tetor 1963) është një filmbërës dhe regjisor anglez që ka bërë regjinë e disa filmave të metrazhit të gjatë dhe të shkurtër si dhe prodhime televizive. Yates u ngrit në renditjen kryesore duke drejtuar katër filmat përfundimtarë në serinë e Harry Potter[1][2].

David Yates
U lind në8 tetor 1963
Kombësiaanglez
TitulliDavid Yates më 2016 në San Diego Comic-Con


Puna e tij në seri solli sukses të madh kritik dhe komercial së bashku me çmimet, siç është British Academy Britannia Award për përsosmëri në regji[2]. Projektet e mëvonshme të Yates përfshijnë The Legend of Tarzan dhe Kafshët fantastike dhe ku mund të gjenden (të dyja më 2016), dhe vazhdimin e Kafshët Fantastike dhe ku t'i gjejmë ato, Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit (2018).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

David Yates u lind më 1963 në Lancashire, Angli[n 1]. Prindërit e tij vdiqën kur ai ishte i ri[3]. I rritur në fshatin Rainhill, Yates u frymëzua për të ndjekur një karrierë në filma pas shikimit të filmit të Steven Spielberg të vitit 1975 Jaws.[4]. Para vdekjes së saj, nëna e Yates ia bleu atij një kamerë Super 8mm. Ai e përdori këtë për të xhiruar filma të ndryshëm, në të cilët shfaqeshin miqtë dhe familja e tij[5]. Një film i tillë, The Ghost Ship, u punua në anije ku xhaxhai i tij punonte si kuzhinier.[6] Ai ndoqi Kolegjin St Helens, ku përfundoi kurset e sociologjisë, politikës dhe letërsisë përpara se të kalonte në Universitetin e Essex.[7][8][9] Yates tha se ai "e kishte shtyrë kolegjin gjatë gjithë kohës" dhe kurrë nuk priste të bashkohej me universitetin para se të habitej nga rezultatet e tij të provimit me nivel A. Ndërsa në Universitetin e Essex, Yates formoi Shoqatën e Prodhimit të Filmit dhe Videos.[10] Ai u diplomua me BA në vitin 1987.[11]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Regjisor Producent Shënime
1998 The Tichborne Claimant Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2007 Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2016 The Legend of Tarzan Po Po
Kafshët fantastike dhe ku mund të gjenden Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2018 Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2020[12] Kafshët Fantastike 3 Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Përmendur
2022 Kafshët Fantastike 4 Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Përmendur
2024 Kafshët Fantastike 5 Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Përmendur

Filma të shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Regjisor Skenarist Producent
1988 When I Was a Girl Po Po Po
1991 The Weaver's Wife Po Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Oranges and Lemons Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

1992 Good Looks Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

1996 Punch Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

2002 Rank Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Regjisor Producent Episodi (et) Shënime
1994 Moving Pictures Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

''Low Budget'' TV Series documentary
1994-95 The Bill Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

''Death and Taxes'', ''Full Contact'', ''Life's a Bitch'', ''Feeling Guilty'', ''Other Voice'' TV Series
1995 Tale of Three Seaside Towns Po Po All 3 episodes (co-directing with Alistair Clarke) TV Series documentary
2000 The Sins Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

''Lust'', ''Envy'', ''Greed'' TV Mini-Series
2001 The Way We Live Now Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

All 4 episodes TV Mini-Series
2003 State of Play Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

All 6 episodes TV Mini-Series
The Young Visiters Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

No TV Movie
2004 Sex Traffic Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

All 2 episodes TV Mini-Series
2005 The Girl in the Café Po

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

No TV Movie
2014 Tyrant Po Executive ''Pilot'' TV Series

Dekorata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Titulli Rezultati
1991 Cork International Film Festival Best European Short When I Was a Girl Fitues/e
San Francisco International Film Festival:
Golden Gate Award
Best Short Film When I Was a Girl Fitues/e
Belfort Film Festival Best Film When I Was a Girl Fitues/e
1992 Chicago International Film Festival: Silver Hugo Good Looks Fitues/e
1998 Emden Film Festival Award The Tichborne Claimant Kandidat/e
2002 BAFTA: British Academy Television Award Best Drama Serial The Way We Live Now Fitues/e
2003 BAFTA: British Academy Film Award Best Short Film Rank Kandidat/e
Directors Guild of Great Britain Outstanding Directorial Achievement in a TV Movie/Serial State of Play Fitues/e
2004 BAFTA: British Academy Television Award Best Drama Serial State of Play Kandidat/e
Cologne Conference: TV Spielfilm Award Best Fiction Programme State of Play Fitues/e
Directors Guild of Great Britain Outstanding Directorial Achievement in a TV Movie/Mini-Series Sex Traffic Kandidat/e
2005 BAFTA: British Academy Television Award Best Drama Serial Sex Traffic Fitues/e
Prix Italia Best TV Movie or Mini-Series Sex Traffic Fitues/e
2006 Primetime Emmy Award Outstanding Directing for a Mini-Series, Movie or Dramatic Special The Girl in the Café Kandidat/e
2008 Empire Award Best Director Harry Potter and the Order of the Phoenix Fitues/e
Saturn Award Best Director Harry Potter and the Order of the Phoenix Kandidat/e
2010 NFTS Honorary Fellowship Outstanding Contribution to the British Film and Television Industry Fitues/e
2011 BAFTA: Britannia Award (Los Angeles) John Schlesinger Britannia Award for Excellence in Directing Harry Potter
Order of the Phoenix, Half-Blood Prince, Deathly Hallows
Fitues/e
Saturn Award Best Director Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 Kandidat/e
Scream Award Best Director Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Kandidat/e
2012 Saturn Award Best Director Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Kandidat/e
SFX Award Best Director Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Kandidat/e
Empire Award Best Director Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Fitues/e
University of Essex Honorary Degree Fitues/e
2016 BAFTA: British Academy Film Award Outstanding British Film Fantastic Beasts and Where to Find Them Kandidat/e

[n 2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Andrew Pulver. "The Wizard Behind the Camera" (në anglisht). DGA Quarterly, Directors Guild of America. Marrë më 4 mars 2011.
 2. ^ a b "BAFTA Honors John Lasseter and David Yates 11/30" (në anglisht). Broadway World (Los Angeles). 28 qershor 2011. Marrë më 28 qershor 2011. The worldwide success of Mr. Lasseter for Walt Disney and Pixar Animation Studios and Mr. Yates's contribution to the final four parts of the 'Harry Potter' franchise makes them global wizards in their own right, and are delighted to honor these remarkable filmmakers with this year's Britannia Award.
 3. ^ "Exclusive: Director David Yates Talks HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS – PART 2, Deleted Scenes, Future Projects, and More". Collider.com. 10 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2011. Marrë më 11 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "St Helens-born David Yates enjoys Harry Potter BAFTA honour". St Helens Star (në anglisht). 13 shkurt 2011. Marrë më 11 mars 2011.
 5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura FilmLondon-DavidYates
 6. ^ Laura Davis (8 korrik 2011). "St Helens-born director David Yates on Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2". Liverpool Daily Post (në anglisht). Marrë më 9 korrik 2011.
 7. ^ "David Yates Biography" (në anglisht). Yahoo! Movies. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2011. Marrë më 4 mars 2011.
 8. ^ "Harry Potter director celebrates box office smash". St Helens Reporter. 3 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2011. Marrë më 11 mars 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "David Yates" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 gusht 2011. Marrë më 16 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Directing Harry Potter was Magic". Echo News. 26 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2012. Marrë më 23 shtator 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Harry Potter director and Arctic explorer honoured at Graduation 2012". University of Essex. 17 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2013. Marrë më 23 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ https://www.hypable.com/fantastic-beasts-3-release-date/


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "n", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="n"/>