Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit
Regjia ngaDavid Yates
Shkruar ngaJ. K. Rowling
Bazuar nëPersonazhet krijuar nga J. K. Rowling
ProdhuesiDavid Heyman
J. K. Rowling
Steve Kloves
Lionel Wigram
LuajnëEddie Redmayne
Katherine Waterston
Dan Fogler
Alison Sudol
Ezra Miller
Zoë Kravitz
Callum Turner
Claudia Kim
William Nadylam
Kevin Guthrie
Jude Law
Johnny Depp
KinematografiaPhilippe Rousselot
MontazhiMark Day
MuzikaJames Newton Howard

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
8 nëntor 2018 në Paris
16 nëntor 2018 në SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar
Kohëzgjatja
134 minuta
ShtetetShtetet e Bashkuara
Mbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglisht
Buxheti200 milionë $[1]
Fitimi654.9 milionë $

Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit është një film fantazi i vitit 2018, drejtuar nga David Yates dhe shkruar nga J. K. Rowling. Një prodhim i përbashkët amerikan dhe britanik, është vazhdimi i Kafshët Fantastike dhe Ku Mund të Gjenden (2016). Është pjesa e dytë në serinë e filmave Kafshët Fantastike dhe e dhjeta në përgjithësi në ekskluzivitetin Wizarding World, e cila filloi me serinë e filmave Harry Potter. Filmi përmban një kast të ansamblit që përfshin Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Zoë Kravitz, Callum Turner, Claudia Kim, William Nadylam, Kevin Guthrie, Jude Law dhe Johnny Depp. Filmi paraqet Newt Scamander dhe Albus Urtimorin teksa ata përpiqen të rrëzojnë magjistarin e errët Gelert Grindelvaldin ndërsa përballen me kërcënime të reja në një botë magjistare më të ndarë.

Një film i dytë Fantastic Beasts u njoftua në tetor 2014 dhe në korrik 2016, Rowling konfirmoi se kishte përfunduar skenarin. Depp u zgjodh për aktrim në nëntor 2016, duke shkaktuar disa polemika për shkak të akuzave për dhunë në familje, të bëra kohët e fundit kundër tij, dhe Ligji u nënshkrua në prill 2017. Xhirimet kryesore filluan në korrik 2017, në Warner Bros. Studios, Leavesden në Angli. Xhirimet u zhvilluan gjithashtu në Londër, Zvicër dhe Paris dhe u mbyllën në dhjetor 2017.

Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit dha premierën në Paris më 8 nëntor 2018 dhe u lëshua në mbarë botën më 16 nëntor 2018, në formatet RealD 3D, Dolby Cinema, IMAX 3D, 4DX, IMAX dhe ScreenX, nga Warner Bros. Pictures.[2] Filmi fitoi mbi 654 milionë dollarë në të gjithë botën, duke u bërë filmi i dhjetë me fitimet më të larta të vitit 2018, por edhe pjesa me fitimin më të ulët të serisë Wizarding World. Ai mori kritika të ndryshme nga kritikët, të cilët vlerësuan vlerën e tij argëtuese, si dhe regjinë dhe shfaqjet (veçanërisht nga Law dhe Depp), por gjithashtu kritikuan "skenarin e panevojshëm, me kompetenca të ulëta", ndërsa ndien se ishte "mbingarkuar" me detaje duke vendosur vazhdimet e ardhshme.[3]

Kafshët fantastike: Krimet e Grindelvaldit u nominua për dy çmime në 72 Academy Awards në kategoritë e Projektimit më të Mirë të Prodhimit dhe Efektet Vizuale më të Mira Speciale.[4] Një film i tretë pa titull është planifikuar të dalë në treg më 12 nëntor 2021.[5]

Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1927, Kongresi Magjik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (MACUSA) transferon magjistarin e errët Gelert Grindelvald në Evropë për t'u gjykuar, por Grindelvaldi shpëton. Tre muaj më vonë në Londër, Newt Scamander viziton Ministrinë e Magjisë për të apeluar ndalimin e tij të udhëtimit ndërkombëtar dhe vrapon te Leta Lestrange, shoqja e tij e klasës në Hoguorts dhe e fejuara e vëllait të tij Auror Tezeut. Ministria pranon të pranojë kërkesën e Newt nëse ai ndihmon Tezeun të gjejë Credence Barebone në Paris, por Newt nuk pranon pasi mësoi se duhet të punojë me gjuetarin e pamëshirshëm të mirësive Gunnar Grimmson. Albus Urtimori i kërkon Newt-it që ta shpëtojë Credence nga Grindelvaldi dhe Ministria, duke besuar se Credence është gjysmë-vëllai i humbur prej kohësh i Leta-s, Corvus Lestrange V.

Newt vizitohet nga miqtë e tij amerikanë Queenie Goldstein dhe Jacob Kowalski, një Babanac, i cili ka rifituar kujtimet e tij të fshira vitin e kaluar. Newt është zhgënjyer kur mësoi motrën e Queenie, Tina Goldstein, duke parë dikë pasi gabimisht besoi se Newt dhe Leta ishin fejuar. Ai sjell nga sjellja e çuditshme e Jakobit që Queenie e magjepsi atë duke u larguar për të anashkaluar ndalimin e martesës së MACUSA midis magjistarëve dhe njerëzve jomagjikë. Pasi Newt heq magjepsjen, Jacob refuzon të martohet me Queenie, nga frika e pasojave që do të haste. Queenie niset për ta gjetur Tinën, e cila po kërkon Credence në Paris, e ndjekur nga Newt dhe Jacob.

Në Paris, Credence i shpëton Cirkut Arkanus me interpretuesin rob Nagini. Duke kërkuar nënën e lindur të Credence, ata lokalizojnë shërbëtoren gjysmë kukudh Irma Dugard, e cila e solli atë në Amerikë për birësim. Grimmson, i zbuluar se ishte një ndjekës i Grindelvaldit, vret Irmën. Tina takon Yusuf Kama, i cili gjithashtu po gjuan Credence. Newt dhe Jacob ndjekin Jusufin tek Tina, vetëm për ta gjetur atë duke u mbajtur peng. Jusuf burgos edhe ata, duke shpjeguar se ai bëri një Betim të pathyeshëm për të vrarë gjysmë-vëllain e tij, të cilin ai beson se është Credence. Në pamundësi për të gjetur Tinën, Queenie e dëshpëruar sillet te Grindelvaldi; duke ditur aftësitë e Queeniet, ai e lejon atë të largohet ndërsa manipulon atë për t'u bashkuar me të përmes dëshirës së saj për t'u martuar me Jacob.

Newt dhe Tina depërtojnë në Ministrinë Franceze të Magjisë për dokumente për të konfirmuar identitetin e Credence, por janë zbuluar nga Leta dhe Theseus; Tina dhe Newt pajtohen pasi ai shpjegon se nuk ishte fejuar kurrë me Letën. Kërkimi i tyre i çon në varrin e familjes Lestrange, ku gjejnë Yusufin, i cili zbulon se ai po kryen kërkesën e babait të tij Mustafës për të marrë hakën e nënës së tij Laurena: ajo u rrëmbye nga Corvus Lestrange IV duke përdorur mallkimin Imperius dhe vdiq duke lindur Letën, gjysmë-motrën e Jusufit. Leta zbulon se ajo pa dashje shkaktoi vdekjen e Corvus V: duke lundruar për në Amerikë, Leta, në pamundësi për të duruar të qarat e tij të vazhdueshme, kaloi vëllain e saj të vogël me një foshnjë tjetër, Credence; anija u mbyt dhe Corvus u mbyt.

Grupi ndjek një shteg për në një tubim për ndjekësit e Grindelvaldit, ku Queenie është midis shoqëruesve dhe Jacob është në kërkim të saj. Grindelvaldi tregon imazhet e një lufte të ardhshme globale dhe binarët kundër ligjeve që i ndalojnë ata të parandalojnë një tragjedi të tillë. Ndërsa Tezeu dhe Aurorët rrethojnë tubimin, Grindelvald i bën ndjekësit e tij të përhapin mesazhin e tij në të gjithë Evropën dhe sjell një unazë zjarri blu që vret Aurorët që tërhiqen dhe që vetëm ndjekësit e tij më besnikë mund ta kalojnë me siguri. Queenie dhe Credence kalojnë zjarrin, ndërsa Leta sakrifikon veten në mënyrë që të tjerët të shpëtojnë. Ndërsa Grindelvaldi dhe ndjekësit e tij largohen, magjistarët e mbetur dhe alkimisti i pavdekshëm Nikolas Flamel shuajnë zjarrin. Newt zgjedh të bashkohet me luftën kundër Grindelvaldit.

Në Hoguorts, Newt paraqet Urtimorin me një shishkë të vjedhur nga Grindelvaldi, që përmban një pakt gjaku që Grindelvaldi dhe Urtimori kanë bërë në rininë e tyre që i pengon ata të duelojnë njëri-tjetrin; Urtimori beson se mund të shkatërrohet. Në Nurmengard, baza e tij austriake, Grindelvald paraqet Credence me një shkop dhe zbulon identitetin e vërtetë të Credence: Aurelius Urtimori , vëllai i humbur prej kohësh i Albusit. Grindelvaldi e informon Aurelius/Credence se një feniks i shfaqet çdo Urtimori që ka nevojë për të.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët e Kafshët fantastike: Krimet e Grindelvaldit në San Diego Comic-Con 2018. Nga e majta në të djathtë: Eddie Redmayne, Claudia Kim, Zoë Kravitz, Callum Turner, Ezra Miller, Alison Sudol, Dan Fogler, Katherine Waterston dhe Jude Law

Carmen Ejogo përsërit shkurtimisht rolin e saj si Seraphina Picquery, Presidentja e MACUSA, nga filmi i parë. Brontis Jodorowsky portretizon Nikolas Flamel, një shkrues dhe alkimist parizian i shekullit të 14-të, 600-vjeçar, që besohet se ka zbuluar Gurin e Filozofit, i cili është një mik dhe koleg i Urtimorit. Personazhi u përmend më parë në Harry Potter dhe Guri Filozofal. Fiona Glascott portretizon Minerva MëkGurin të re. Poppy Corby-Tuech portretizon Vinda Rosier, ndjekësen besnike të krahut të djathtë të Grindelwald. Ingvar Eggert Sigurðsson portretizon Grimmson, një gjahtar i fuqishëm i mirat. Ólafur Darri Ólafsson portretizon Skenderin, kokën mizore dhe drejtuesin e telefonit të Circus Arcanus. Aktorja e ndjerë franceze Danièle Hugues portretizon Irma Dugard, dado gjysmë xhuxh i Corvus.[8] David Sakurai shfaqet si Krall, rojtari ambicioz dhe i butë i Grindelwald.[9] Victoria Yeates portretizon Bunty, ndihmësen e Newt Scamander.[10] Jessica Williams portretizon Eulalie "Lally" Hicks, një profesoreshë e Shkollës së Magjisë dhe Magjisë në Ilvermorny, e cila kontakton me Flamel. Isaura Barbé-Brown portretizon Laurena Kama, nënën e Leta Lestrange.[11] Derek Riddell, Wolf Roth dhe Cornell John interpretojnë respektivisht Torquil Travers, Spielman dhe Arnold Guzman.[12] Keith Chanter luan rolin e Corvus Lestrange IV, babait të Corvus V.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2014, Warner Bros. njoftuan filmin si "të paktën" një trilogji me këstin e parë të vendosur për t'u shfaqur në 18 nëntor 2016 e ndjekur nga pjesa e dytë në 16 nëntor 2018 dhe pjesa e tretë në 20 nëntor 2020. David Yates u konfirmua të drejtojë të paktën pjesën e parë të serisë.[13][14]

Në korrik 2016, Yates konfirmoi se J. K. Rowling kishte shkruar skenarin për filmin e dytë dhe kishte ide për të tretin.[15] Yates bisedoi me Entertainment Weekly në lidhje me filmin e dytë, duke thënë "ne kemi parë skenarin për Pjesën 2, për filmin e dytë, i cili e çon historinë në një drejtim krejt të ri - siç duhet, nuk doni të përsëriteni. Filmi i dytë prezanton personazhe të rinj ndërsa ajo ndërton më tej këtë pjesë të universit Harry Potter. Është një zhvillim shumë interesant nga fillojmë. Puna po derdhet prej saj".[16]

Në tetor 2016, u raportua se seria e filmave Fantastic Beasts do të përmbajë pesë filma, me filmin e dytë që vendoset në një tjetër kryeqytet global, dhe Eddie Redmayne do të kthehej në të gjithë filmat për të luajtur rolin kryesor të Newt Scamander.[17] Yates gjithashtu do të kthehej për të drejtuar vazhdimin me producentët Rowling, David Heyman, Steve Kloves dhe Lionel Wigram.

Paraprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrja e Johnny Depp (në figurë si Gelert Grindelvaldi) mori kritika nga disa tifozë.[18]

Më 1 nëntor 2016, Deadline Hollywood njoftoi se Johnny Depp ishte hedhur në film.[19][20] Kandidimi i Depp mori kritika nga disa tifozë, për shkak të akuzave për dhunë në familje kundër tij.[21] Në dhjetor 2017, J. K. Rowling postoi në faqen e saj të internetit se nuk do ta rindërtonte rolin sepse Depp dhe ish-gruaja e tij, aktorja Amber Heard, kishin shprehur më parë shpresën se marrëveshja e ndërsjellë do të mundësonte që të dy të kalonin nga polemikat dhe se "kineastët dhe unë jo vetëm që jemi të kënaqur t'i përmbahemi hedhjes sonë origjinale, por jemi vërtet të lumtur që Johnny luan një personazh kryesor në filma".[22] Në lidhje me përgjigjen e Rowling, Depp tha në tetor 2018, "Unë do të jem i sinqertë me ju, u ndjeva keq për JK që kishte për të dhënë të gjitha këto ndjenja të ndryshme nga njerëzit atje. Unë u ndjeva keq që ajo duhej ta merrte atë."

Jude Law u hodh në rolin e Albus Urtimorit pasi regjisori David Yates vendosi që personazhi të luhej nga një aktor më i ri, jo Michael Gambon (i cili luajti rolin në gjashtë nga filmat e Harry Potter).[23] Shumë aktorë të tjerë u konsideruan për rolin, duke përfshirë Christian Bale, Benedict Cumberbatch, Mark Strong dhe Jared Harris (djali i Richard Harris, i cili luajti Urtimorin në dy filmat e parë Harry Potter).

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është vendosur në MB dhe Paris. Xhirimet kryesore filluan më 3 korrik 2017, në Warner Bros. Studios, Leavesden në Hertfordshire, Angli, ku një pjesë e Parisit u ndërtua për qëllimin përfshirë rrugët, rrugicat dhe një shesh. Seti i Nju Jorkut nga filmi i parë u ndërtua pikërisht në të njëjtin vend.[24][25] Më 22 shtator 2017, David Sakurai u hodh në rolin e Krall, një nga rojtarët ambiciozë dhe të butë të Grindelvaldit. Law thuhet se përfundoi filmimin e skenave të tij si Urtimori në shtator 2017.[26] Më 5 tetor 2017, u njoftuan disa hedhje të tjera, duke përfshirë Brontis Jodorowsky si Nikolas Flamel dhe Jessica Williams duke u bashkuar në një rol të pazbuluar.[27] Xhirimet kryesore përfunduan më 20 dhjetor 2017.[28]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James Newton Howard konfirmoi në nëntor 2016 se do të kthehej për të kompozuar muzikën për filmin.[29] Albumi u publikua nga WaterTower Music më 9 nëntor 2018.[30]

Pas prodhimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efektet vizuale u siguruan nga DNEG (Double Negative), Framestore, Method Studios, Image Engine, Milk VFX, Rodeo FX, Nzivage, Proof, The Third Floor, Inc. dhe Lola Visual Effects with Industrial Light & Magic (ILM) duke bërë dizajni dhe zhvillimi i konceptit dhe Kompania e Efekteve Vizuale që bën regjistrimin e filmit.[31]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafshët fantastike: Krimet e Grindelvaldit pati premierën e tij botërore në UGC Ciné Cité Bercy në Paris më 8 nëntor 2018. Është publikuar në të gjithë botën nga Warner Bros. më 16 nëntor 2018 në IMAX 3D, Reald 3D, Dolby Cinema, IMAX, 4DX, dhe ScreenX.[32][33]

Libri i skenarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si me filmin e mëparshëm Kafshët Fantastike, skenari nga J. K. Rowling u publikua si libër menjëherë pas premierës.[34]

Media shtëpiake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafshët Fantastike: Krimet e Grindelvaldit u publikua për shkarkim digjital më 15 shkurt 2019 dhe në Ultra HD Blu-ray, 3D Blu-ray, Blu-ray dhe DVD më 12 mars 2019.[35]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafshët fantastike: Krimet e Grindelvaldit fitoi 160 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, dhe 495 milionë dollarë në territore të tjera, për një bruto totale në të gjithë botën prej 655 milionë dollarë, kundrejt një buxheti të prodhimit prej 200 milionë dollarësh. Është filmi i Wizarding World me fitimin më të ulët deri më tani.

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në grumbulluesin e rishikimeve Rotten Tomatoes, filmi mban një vlerësim miratimi prej 36% bazuar në 323 vlerësime, me një vlerësim mesatar prej 5.30/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë: "Fantastic Beasts: the Crimes of Grindelwald" ka një shkëlqim magjik të njohur për adhuruesit e Harry Potter, por magjia e historisë nuk është aq e fortë sa pjesët e mëparshme.[36]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 52 në 100, bazuar në 48 kritikë, duke treguar "komente të përziera ose mesatare".[37] Është filmi Wizarding World me vlerësimin më të ulët në të dy faqet e internetit.[38][39] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare të "B +" në një shkallë A + në F, më e ulta e ekskluzivitetit, ndërsa PostTrak raportoi se dashamirët e filmit i dhanë një rezultat pozitiv prej 83% dhe një "rekomandim të caktuar" 69%; Monitori i mediave sociale RelishMix vuri në dukje se përgjigjet në internet për filmin ishin "të përziera".[40]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Data e ceremonisë Kategoria Marrës Rezultati Ref.
Visual Effects Society Awards 5 shkurt 2019 Outstanding Effects Simulations in a Photoreal Feature Dominik Kirouac, Chloe Ostiguy, Christian Gaumond Kandidat/e [41]
British Academy Film Awards 10 shkurt 2019 Best Production Design Stuart Craig and Anna Pinnock Kandidat/e [42]
Best Special Visual Effects Tim Burke, Andy Kind, Christian Manz, and David Watkins Kandidat/e
Saturn Awards 13 shtator 2019 Best Fantasy Film Kandidat/e [43]

Vazhdimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht, në tetor 2014, studioja njoftoi se do të kishte një trilogji Kafshët Fantastike. Në korrik 2016, David Yates konfirmoi se Rowling kishte shkruar skenarin për filmin e dytë dhe kishte ide për të tretin.[44] Filmi i tretë është vendosur të dalë në 12 nëntor 2021.[45] Në tetor 2016, Rowling deklaroi se seria do të përbëhej nga pesë filma. Në tetor 2019, Dan Fogler tha se filmi i tretë do të filmohet në shkurt të vitit 2020.[46] Në nëntor 2019, u njoftua se skenari u shkrua nga J. K. Rowling dhe Steve Kloves, i cili kthehet pasi mungon si shkrimtar në dy filmat e parë.[47] Filmi i tretë thuhet se do të zhvillohet në vitet 1930, me vendet që spekulohet të përbëhen nga Berlini, Gjermania dhe Rio de Janeiro, Brazil.[48] Më 20 gusht 2020, xhirimet u konfirmuan të fillojnë në shtator.[49] Më 20 shtator 2020, Eddie Redmayne konfirmoi se xhirimet ishin dy javë në vazhdim.[50]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018)". Box Office Mojo (në anglisht). IMDb. Marrë më 2 mars 2020.
 2. ^ "Warner Bros. Pictures' "Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald" to be Released in ScreenX". Markets Insider (në anglisht). 25 tetor 2018. Marrë më 16 nëntor 2018.
 3. ^ Matgeaux Sippell (8 nëntor 2018). "'Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald' Reviews: What Critics Are Saying". Variety (në anglisht). Marrë më 8 nëntor 2018.
  Clémence Michallon (9 nëntor 2018). "The Crimes of Grindelwald reviews round-up: What critics are saying about the new Fantastic Beasts sequel". The Independent (në anglisht). Marrë më 15 nëntor 2018.
  Georgina Laud (12 nëntor 2018). "Fantastic Beasts 2 reviews: What are critics saying about The Crimes of Grindelwald?". Daily Express (në anglisht). Marrë më 15 nëntor 2018.
 4. ^ "Bafta Film Awards 2019: All the nominees". BBC News (në anglisht). 9 janar 2019. Marrë më 9 janar 2019.
 5. ^ "Third 'Fantastic Beasts' Movie to Open November 2021". The Wrap (në anglisht). 29 prill 2019. Marrë më 28 shtator 2019.
 6. ^ "Johnny Depp breaks silence on Fantastic Beasts sequel role". Entertainment Weekly (në anglisht). 11 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2018. Marrë më 12 tetor 2018.
 7. ^ "Fantastic Beasts fans are going crazy about the return of this Harry Potter star in The Crimes of Grindelwald". Digital Spy (në anglisht). 25 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2018. Marrë më 25 shtator 2018.
 8. ^ "Décès de Danièle Hugues, interprète de la nounou de Croyance Bellebosse (Irma Dugard)" (në frëngjisht). Marrë më 10 gusht 2020.
 9. ^ N'Duka, Amanda (22 shtator 2017). "'Fantastic Beasts And Where To Find Them' Sequel Adds David Sakurai". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2017. Marrë më 22 shtator 2017.
 10. ^ Methven, Nicola (23 nëntor 2018). "Call The Midwife nun quits the show to become a witch". BirminghamLive (në anglisht).
 11. ^ Japco, Sally (29 mars 2018). "'Fantastic Beasts 2' Spoilers: 'Legends' Actress Cast As Laurena Kama". International Business Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2018. Marrë më 5 maj 2018.
 12. ^ "Everything we know about The Crimes of Grindelwald so far - Pottermore" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2017. Marrë më 19 nëntor 2017.
 13. ^ Sims, Andrew (15 tetor 2014). "WB names David Yates 'Fantastic Beasts' director". Hypable (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2015. Marrë më 2 nëntor 2016.
 14. ^ Lieberman, David (15 tetor 2014). "Warner Bros' Kevin Tsujihara Outlines Major Film & TV Push Amid Cost Cuts: Time Warner Investor Day". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2016. Marrë më 2 nëntor 2016.
 15. ^ Bell, Amanda (1 korrik 2016). "Fantastic Beasts Movie Sequel Has Already Been Written". Screen Rant (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2018. Marrë më 15 korrik 2016.
 16. ^ "J.K. Rowling's 'Fantastic Beasts' sequel already written, takes story in 'new direction'". Entertainment Weekly (në anglisht). 14 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2016. Marrë më 15 korrik 2016.
 17. ^ McNary, Dave; Khatchatourian, Maane (13 tetor 2016). "'Fantastic Beasts and Where to Find Them' to Be Five-Film Franchise". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2016. Marrë më 2 nëntor 2016.
 18. ^ Blumberg, Antonia (7 dhjetor 2017). "J.K. Rowling Defends Johnny Depp's Role In 'Fantastic Beasts'". Huffington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2017. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 19. ^ Fleming Jr, Mike (1 nëntor 2016). "Johnny Depp To Co-Star In J.K. Rowling's 'Fantastic Beasts' Sequel At Warner Bros". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2016. Marrë më 2 nëntor 2016.
 20. ^ "Davids Yates and Heyman Spill Fantastic Beasts Secrets: Paris, Dumbledore, Depp, Credence and more!" (në anglisht). The Leaky Cauldron. 8 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2016. Marrë më 9 nëntor 2016.
 21. ^ "J.K. Rowling is "genuinely happy" Johnny Depp is in the Fantastic Beasts films. Fans are not". Vox (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2017. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 22. ^ "Grindelwald casting - J.K. Rowling". J.K. Rowling (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2017. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 23. ^ "Jude Law cast as Albus Dumbledore in next Fantastic Beasts film" (në anglisht). Pottermore. 12 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2017. Marrë më 12 prill 2017.
 24. ^ Tartaglione, Nancy (3 korrik 2017). "'Fantastic Beasts' Sequel Reveals Plot Details, Adds Cast As Shooting Starts". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2017. Marrë më 3 korrik 2017.
 25. ^ Warner Bros. (3 korrik 2017). "A Thrilling New Adventure in J.K. Rowling's Wizarding World is Underway". Press release. http://www.businesswire.com/news/home/20170702005032/en/Thrilling-New-Adventure-J.K.-Rowling%E2%80%99s-Wizarding-World. Retrieved 3 korrik 2017. 
 26. ^ Kroll, Justin (27 shtator 2017). "Jude Law in Talks to Join Blake Lively in 'Rhythm Section' (Exclusive)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2017. Marrë më 9 nëntor 2017.
 27. ^ "Next Fantastic Beasts film reveals new characters - Pottermore". pottermore.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2017. Marrë më 9 nëntor 2017.
 28. ^ Chitwood, Adam (20 dhjetor 2017). "'Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald' Wraps Filming". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2017. Marrë më 20 dhjetor 2017.
 29. ^ McIntyre, Hugh (17 nëntor 2016). "James Newton Howard Talks Scoring 'Fantastic Beasts' And Entering The Wizarding World". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2017. Marrë më 29 nëntor 2016.
 30. ^ "Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald soundtrack details announced - Includes Digital, CD and Vinyl". WaterTower Music (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2018. Marrë më 19 nëntor 2018.
 31. ^ "Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald Visual Effects Breakdowns". VFX Online (në anglisht). Marrë më 16 maj 2019.
 32. ^ Barraclough, Leo (3 gusht 2016). "'Fantastic Beasts' Sequel in the Works With J.K. Rowling and David Yates, Release Date Set". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2016. Marrë më 2 nëntor 2016.
 33. ^ "IMAX and Warner Bros. Extend Deal to Include 12 More Films" (në anglisht). ComingSoon.net. 19 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2016. Marrë më 22 tetor 2016.
 34. ^ J.K. Rowling (16 nën 2018). Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (në anglisht). Little, Brown. ISBN 978-1408711705. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
 35. ^ "Get your wands ready. #FantasticBeasts: The Crimes of Grindelwald will be available on Digital 2/15 & on Blu-ray™ 3/12" (në anglisht). Twitter. 16 janar 2019. Marrë më 24 janar 2019.
 36. ^ "Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango Media. Marrë më 23 tetor 2019.
 37. ^ "Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më 19 nëntor 2018.
 38. ^ "Fantastic Beasts 2 Rotten Tomatoes Score is Worst in Harry Potter Franchise". ScreenRant (në anglisht). 8 nëntor 2018. Marrë më 9 nëntor 2018.
 39. ^ Jason Dietz (9 gusht 2018). "Every Film Franchise, Ranked". Metacritic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2019. Marrë më 10 nëntor 2018.
 40. ^ D'Alessandro, Anthony (18 nëntor 2018). "'Crimes Of Grindelwald' Falls Short Stateside With $62M+ Debut, WB Celebrates Global Win As 'Fantastic Beasts' Series Hits $1B-Plus". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 18 nëntor 2018.
 41. ^ Tapley, Kristopher (15 janar 2019). "Avengers,' 'Lost in Space,' 'Ready Player One' Lead Visual Effects Society Nominations". Variety (në anglisht). Marrë më 17 janar 2019.
 42. ^ Pond, Steve (10 shkurt 2019). "BAFTA Awards 2019: 'The Favourite' Dominates, But 'Roma' Wins the Big One". The Wrap (në anglisht). Marrë më 10 shkurt 2019.
 43. ^ Mancuso, Vinnie (15 korrik 2019). "'Avengers: Endgame', 'Game of Thrones' Lead the 2019 Saturn Awards Nominations". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 16 korrik 2019.
 44. ^ Bell, Amanda (1 korrik 2016). "Fantastic Beasts Movie Sequel Has Already Been Written" (në anglisht). ScreenRant.com. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2018. Marrë më 9 nëntor 2016.
 45. ^ Chitwood, Adam (29 prill 2019). "'Fantastic Beasts 3' Release Date Set for 2021; Filming Delayed Again". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2019. Marrë më 29 prill 2019.
 46. ^ Marc, Christopher (20 tetor 2019). "Dan Fogler Says 'Fantastic Beasts 3' Begins Filming In February". HNEntertainment (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2019. Marrë më 22 tetor 2019.
 47. ^ "The third Fantastic Beasts film confirms new details including cast members and location". WizardingWorld (në anglisht). 4 nëntor 2019. Marrë më 8 nëntor 2019.
 48. ^ Khatchatourian, Maane; McNary, Dave (13 tetor 2016). "'Fantastic Beasts and Where to Find Them' to Be Five-Film Franchise". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2016. Marrë më 9 nëntor 2016.
 49. ^ "'Fantastic Beasts 3' Expected to Resume Filming Sometime in September". Movieweb (në anglisht). 20 gusht 2020.
 50. ^ Webb, Katherine (2020-09-20). "Eddie Redmayne Confirms Fantastic Beasts 3 Filming Has Resumed And Describes The 'New Normal' On Set". CinemaBlend (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-09-23. Marrë më 2020-09-23.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]