Jump to content

Johnny Depp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Johnny Depp
Në Paris gjat premierës të Public Enemies në korrik, 2009
U lind në
John Christopher Depp II

(1963-06-09) 9 qershor 1963 (61 vjeç)
Owensboro, Kentucky, SHBA
ProfesioniAktor, skenarist, drejtor, producent, muzikiant
Vite aktiviteti1984–present
Bashkëshorti/ja
 • Lori Allison
  (m. 1983; divorcuar 1985)
 • (m. 2015; divorcuar 2017)
Bashkëshort/ëtSherilyn Fenn (1985–1988)
Winona Ryder (1989–1993)
Kate Moss (1994–1998)
Vanessa Paradis (1998–2012)
FëmijëLily-Rose Melody Depp (born 1999)
John Christopher "Jack" Depp III (lindi 2002)[1]
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
 • Kitarë
 • Vokalë
Labeli
Antar e
Më parë të
Nënshkrimi

John Christopher "Johnny" Depp II (lindi më 9 qershor, 1963) është një aktor dhe muzikant amerikan. Ai është marrës i shumë vlerësimeve, duke përfshirë një Golden Globe Award dhe një Screen Actors Guild Award, dhe është nominuar për tre Academy Awards dhe dy BAFTA.

Depp bëri debutimin e tij në filmin artistik në filmin horror A Nightmare on Elm Street (1984) dhe u shfaq në Platoon (1986), përpara se të bëhej i njohur si një idhull adoleshent në serialin televiziv 21 Jump Street (1987–1990). Në vitet 1990, Depp luajti kryesisht në filma të pavarur me regjisorë autorë, shpesh duke luajtur personazhe eksentrikë. Këto përfshininCry-Baby (1990), What's Eating Gilbert Grape (1993), Benny and Joon (1993), Dead Man (1995), Donnie Brasco (1997), dhe Fear and Loathing in Las Vegas (1998). Depp gjithashtu filloi bashkëpunimin e tij të gjatë me regjisorin Tim Burton, duke portretizuar rolin kryesor në filmat Edward Scissorhands (1990), Ed Wood (1994), and Sleepy Hollow (1999).

Në vitet 2000, Depp u bë një nga yjet e filmit më të suksesshëm komercialisht duke luajtur rolin e kapitenit Jack Sparrow në serinë e filmave të Walt Disney Pirates of the Caribbean (2003–2017). Ai gjithashtu mori vlerësime për Chocolat (2000), Finding Neverland (2004) dhe Public Enemies (2009), dhe vazhdoi bashkëpunimin e tij të suksesshëm komercial me Burton me filmat Charlie and the Chocolate Factory (2005), Corpse Bride (2005), Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007), dhe Alice in Wonderland (2010).

Në vitin 2012, Depp ishte një nga yjet më të mëdhenj të filmit në botë,[2][3] dhe u rendit nga Guinness World Records si aktori më i paguar në botë, me fitime prej 75 milionë dollarësh në vit.[4] Gjatë viteve 2010, Depp filloi të prodhonte filma përmes kompanisë së tij Infinitum Nihil. Ai gjithashtu mori vlerësime për Black Mass (2015) dhe formoi supergrupin rock Hollywood Vampires me Alice Cooper and Joe Perry, përpara se të luante si Gellert Grindelwald në filmat e Wizarding World, Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016) dhe Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018).

Ndërmjet viteve 1998 dhe 2012, Depp ishte në një lidhje me këngëtaren franceze Vanessa Paradis, me të cilën pati dy fëmijë, përfshirë aktoren Lily-Rose Depp. Nga viti 2015 deri në vitin 2017, Depp ishte i martuar me aktoren Amber Heard. Divorci i tyre tërhoqi vëmendjen e mediave, pasi të dy pretendonin se kishin keqtrajtuar njëri-tjetrin. Në vitin 2018, Depp paditi pa sukses botuesit e tabloidit britanik The Sun për shpifje sipas ligjit anglez; një gjykatës vendosi që Sun duke e përshkruar atë si një "rrahëse gruaje" ishte "thelbësisht e vërtetë". Depp më vonë paditi me sukses Heard në një gjyq të vitit 2022 në Virxhinia, kur juria vendosi se pretendimet e Heard për dhunë seksuale dhe abuzim në familje ishin të rreme dhe kishin shpifur Depp sipas ligjit amerikan.[5][6]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Depp ka lindur në Owensboro, Kentucky,[7][8][9] më i riu nga katër fëmijët e kamerieres Betty Sue Depp (mbiemri i vajzërisë Wells; më vonë Palmer)[10] dhe inxhinierit civil John Christopher Depp.[11][12] Familja e Depp u zhvendos shpesh gjatë fëmijërisë së tij, duke u vendosur përfundimisht në Miramar, Florida, më 1970.[13] Prindërit e tij u divorcuan më 1978 kur ai ishte 15,,[13][14] dhe nëna e tij më vonë u martua me Robert Palmer, të cilin Depp e ka quajtur "një frymëzim".[15][16]

Nëna e Depp i dha atij një kitarë kur ai ishte 12 vjeç dhe ai filloi të luante në grupe të ndryshme.[13] Ai e la Miramar High School në 16 vjeç më 1979 për t'u bërë muzikant rock. Ai u përpoq të kthehej në shkollë dy javë më vonë, por drejtori i tha të ndiqte ëndrrën e tij për të qenë muzikant.[13] Në vitin 1980, Depp filloi të luante në një grup të quajtur The Kids. Pas suksesit modest lokal në Florida, grupi u zhvendos në Los Anxhelos në ndjekje të një marrëveshjeje rekord, duke ndryshuar emrin e tij në Six Gun Method. Përveç grupit, Depp ka punuar në një sërë punësh të çuditshme, si për shembull në telemarketing. Në dhjetor 1983, Depp u martua me artisten e grimit Lori Anne Allison,[8] motrën e basistit dhe këngëtares së grupit të tij. The Kids u ndanë përpara se të nënshkruanin një marrëveshje rekord në 1984, dhe Depp filloi të bashkëpunonte me grupin Rock City Angels.[17] Ai shkroi këngën e tyre "Mary", e cila u shfaq në albumin e tyre debutues të Geffen Records Young Man's Blues.[18] Depp dhe Allison u divorcuan në vitin 1985.[8]

Depp është me prejardhje kryesisht angleze, me disa prejardhje franceze, gjermane dhe irlandeze.[19] Mbiemri i tij vjen nga një emigrant francez Huguenot, Pierre Dieppe, i cili u vendos në Virxhinia rreth vitit 1700. Ai është gjithashtu një pasardhës i Elizabeth Key Grinstead, një nga gratë e para me prejardhje afrikano-amerikane në [[Trembëdhjetë Kolonitë|kolonitë e Amerikës së Veriut që paditi për lirinë e saj dhe fitoi.[20] Në intervistat në vitin 2002 dhe 2011, Depp pohoi se kishte prejardhje indiane amerikane, duke thënë: "Unë mendoj se kam një amerikan vendas diku më poshtë. Stërgjyshja ime ishte pak a shumë vendase. Ajo u rrit çeroke ose ndoshta Creek Indian. Ka kuptim përsa i përket ardhjes nga Kentucky, i cili është i mbushur me Cherokee dhe Creek Indian".[21] Pretendimet e Depp u vunë nën shqyrtim kur Indian Country Today shkroi se Depp nuk kishte pyetur kurrë për trashëgiminë e tij ose nuk ishte njohur si anëtar i Kombit Çeroke.[22] Kjo çoi në kritika ndaj Depp nga komuniteti vendas amerikan, pasi Depp nuk ka prejardhje të dokumentuar vendase,[22] dhe udhëheqësit e komunitetit vendas e konsiderojnë atë "një jo-indian"[22][23] dhe një pretendian.[24][25][26] Zgjedhja e Depp për të portretizuar Tonton, një personazh vendas amerikan, në The Lone Ranger u kritikua,[22][23] së bashku me zgjedhjen e tij për të emëruar grupin e tij rock "Tonto's Giant Nuts".[27][28][29][30] Gjatë promovimit për The Lone Ranger, Depp u adoptua zyrtarisht si një djalë nderi nga LaDonna Harris, një anëtare e Kombit Comanche, duke e bërë atë një anëtar nderi të familjes së saj, por jo një anëtar i ndonjë fisi.[31][32] Emri Comanche i Depp i dhënë në adoptim ishte "Mah Woo May", që do të thotë zhvendosës i formës.[33] Përgjigja kritike ndaj pretendimeve të tij nga komuniteti vendas u rrit pas kësaj, duke përfshirë portretizimet satirike të Depp nga komedianët vendas.[28][29][30] Një reklamë që shfaq imazhet e Depp dhe vendasve amerikanë, nga Dior për aromën "Sauvage", u tërhoq në 2019 pasi u akuzua për përvetësim kulturor dhe racizëm.[34][35][36][37][31]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1984–1989: Rolet e hershme të 21 Jump Street[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Depp u transferua në Los Anxhelos me grupin e tij kur ishte 20 vjeç. Pas ndarjes së grupit, gruaja e atëhershme e Depp, Lori Ann Allison e prezantoi atë me aktorin Nicolas Cage.[13] Pasi u bënë shokë të pijes, Kejxhi e këshilloi të ndiqte aktrimin.[38] Depp kishte qenë i interesuar për aktrimin që kur lexoi një biografi të James Dean dhe shikonte Rebel Without a Cause.[39] Cage e ndihmoi Depp të merrte një audicion me Wes Craven për A Nightmare on Elm Street; Depp, i cili nuk kishte përvojë aktrimi, tha se ai "përfundoi duke aktruar rastësisht".[40][41] Falë pjesërisht për të kapur syrin e vajzës së Craven,[40] Depp mori rolin e të dashurit të personazhit kryesor, një nga viktimat e Freddy Krueger.[13]

Megjithëse Depp tha se "nuk kishte ndonjë dëshirë për t'u bërë aktor", ai vazhdoi të luante në filma,[41] duke bërë mjaftueshëm për të mbuluar disa fatura që karriera e tij muzikore i la të papaguara.[40] Pas një roli kryesor në komedinë e vitit 1985 Private Resort, Depp u hodh në rolin kryesor të dramës së patinazhit të vitit 1986 Thrashin' nga regjisori i filmit, por producenti i tij e shkeli vendimin.[42] Në vend të kësaj, Depp u shfaq në një rol të vogël dytësor si një person që fliste vietnamisht në dramën e Oliver StoneLuftës së Vietnamit të vitit 1986, Platoon. Ai u bë një idhull adoleshent gjatë fundit të viteve 1980, kur luajti si një oficer policie i fshehtë në një operacion të shkollës së mesme në serialin televiziv Fox 21 Jump Street, i cili u shfaq premierë në vitin 1987.[13] Ai e pranoi këtë rol për të punuar me aktorin Frederic Forrest, i cili e frymëzoi atë. Pavarësisht suksesit të tij, Depp ndjeu se seriali "e detyroi [atë] në rolin e produktit".[43]

1990–2002: Filma të pavarur dhe bashkëpunime të hershme me Tim Burton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I zhgënjyer nga përvojat e tij si një idhull adoleshent në 21 Jump Street, Depp filloi të merrte role që i dukej më interesante, sesa ato që ai mendonte se do të kishin sukses në arkë.[43][44] Filmi i tij i parë në vitin 1990 ishte Cry-Baby i John Waters, një komedi muzikore e vendosur në vitet 1950. Edhe pse nuk ishte një sukses në arkë pas publikimit të tij, me kalimin e viteve ajo ka fituar statusin klasik të kultit.[45] Gjithashtu në vitin 1990, Depp luajti personazhin e titullit në filmin romantik fantazi të Tim Burton Edward Scissorhands përballë Dianne Wiest and Winona Ryder. Filmi ishte një sukses komercial dhe kritik me një bruto të brendshme prej 53 milionë dollarësh.[46] Në përgatitje për rolin, Depp shikoi shumë filma të Charlie Chaplin për të studiuar se si të krijonte simpati pa dialog.[47] Peter Travers i Rolling Stone vlerësoi performancën e Depp, duke shkruar se ai "shpreh me mjeshtëri dëshirën e zjarrtë në Edward të butë; është një performancë e mrekullueshme",[48] ndërsa Rita Kempley nga The Washington Post shkroi se ai "sjell elokuencën e epokës së heshtur në këtë pjesë me pak fjalë, duke e thënë të gjitha me sytë e zinj të ndezur dhe kujdesin drithërues me të cilin mban duart e filmit horror”.[49] Depp fitoi nominimin e tij të parë për [[Golden Globe Award për Aktorin më të Mirë – Muzikal ose Komedi|Golden Globe] për filmin. Për shkak të këtij roli, një lloj artropodi i zhdukur me kthetra të spikatura u emërua pas Depp si Kootenichela deppi (chela është latinisht për kthetrat ose gërshërët).

Johnny Depp në Festivalin e Filmit në Kanë 1992

Interesat e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli(et) Shënimet
1984 A Nightmare on Elm Street Glen Lantz
1985 Private Resort Jack Marshall
1986 Platoon Lerner
1990 Cry-Baby Wade "Cry-Baby" Walker
Edward Scissorhands Edward Scissorhands
1991 Freddy's Dead: The Final Nightmare Burri në televizor Cameo; njohur në merita si "Oprah Noodlemantra"
1993 Arizona Dream Axel Blackmar
Benny & Joon Sam
What's Eating Gilbert Grape Gilbert Grape
1994 Ed Wood Ed Wood
1995 Don Juan DeMarco Don Juan DeMarco
Dead Man William Blake
Nick of Time Gene Watson
1996 Cannes Man Vetë ai Cameo
1997 The Brave Raphael Poashtu regjisor dhe bashkëskenarist
Donnie Brasco Donnie Brasco
1998 L.A. Without a Map Johnny Depp / William Blake Pa meritë
Fear and Loathing in Las Vegas Raoul Duke
1999 The Ninth Gate Dean Corso
The Astronaut's Wife Commander Spencer Armacost
Sleepy Hollow Ichabod Crane
2000 Chocolat Roux
Before Night Falls Bon Bon / Lieutenant Victor
The Man Who Cried Cesar
2001 Blow George Jung
From Hell Frederick Abberline
2003 Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Kapiten Jack Sparrow
Once Upon a Time in Mexico Sheldon Sands
2004 Secret Window Mort Rainey
Happily Ever After L'inconnu Cameo
The Libertine John Wilmot, 2nd Earl of Rochester
Finding Neverland J. M. Barrie
2005 Charlie and the Chocolate Factory Vili Vonka
Corpse Bride Victor Van Dort Dublimi
2006 Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Kapiten Jack Sparrow
2007 Pirates of the Caribbean: At World's End Kapitem Jack Sparrow
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Sweeney Todd
2009 The Imaginarium of Doctor Parnassus Imaginarium Tony 1 Cameo
Public Enemies John Dillinger
2010 Alice in Wonderland Tarrant Hightopp
The Tourist Frank Tupelo
2011 Rango Rango / Lars / Raoul Duke Dublim
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides Captain Jack Sparrow
The Rum Diary Paul Kemp Gjithashtu producent
Jack and Jill Vetë ai Cameo pa meritë
Hugo N/A Vetëm producent
2012 21 Jump Street Tom Hanson Cameo pa meritë
Dark Shadows Barnabas Collins
2013 The Lone Ranger Tonto Gjithashtu producent ekzekutiv
Lucky Them Matthew Smith Cameo
2014 Transcendence Will Caster
Tusk Guy Lapointe
Into the Woods The Wolf
2015 Mortdecai Charles Mortdecai Gjithashtu producent
Black Mass Whitey Bulger
2016 Alice Through the Looking Glass Tarrant Hightopp
Fantastic Beasts and Where to Find Them Gellert Grindelwald
Yoga Hosers Guy Lapointe
Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie Donald Trump
2017 The Black Ghiandola Nuclear Med Tech Film i shkurtër
Murder on the Orient Express Edward Ratchett
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales Captain Jack Sparrow
2018 Sherlock Gnomes Sherlock Gnomes Dublim
London Fields Chick Purchase Cameo pa meritë
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald Gellert Grindelwald
The Professor Richard Brown
City of Lies Russell Poole
2019 Waiting for the Barbarians Colonel Joll
2020 Minamata W. Eugene Smith Gjithashtu producent
2023 Jeanne du Barry Louis XV
2024 ModìFilma që ende nuk janë publikuar N/A Vetëm regjisor dhe producent

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1985 Lady Blue Lionel Viland Epizodi: "Beasts of Prey"
1986 Slow Burn Donnie Fleischer Film televiziv
1987–1990 21 Jump Street Officer Tom Hanson 80 epizoda
1999 The Vicar of Dibley Vetë ai Epizodi: "Celebrity Party"
2000 The Fast Show Vetë ai Epizodi: "The Last Ever Fast Show"
2004 King of the Hill Yogi Victor (zëri) Epizodi: "Hank's Back"
2009 SpongeBob SquarePants Jack Kahuna Laguna (zëri) Epizodi: "SpongeBob SquarePants vs. The Big One"
2011 Life's Too Short Vetë ai Epizodi dy
2012 Family Guy Edward Scissorhands (voice) Epizodi: "Lois Comes Out of Her Shell"
2020 Puffins Johnny Puff (zëri)
2022 Puffins Impossible Johnny Puff (zëri)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kënga Artisti/ja Albumi Meritat
1994 "That Woman's Got Me Drinking" Shane MacGowan and The Popes The Snake Kitarë
1995 All tracks P P Kitarë, bas
"Fade Away" Oasis The Help Album Kitarë
1997 "Fade In-Out" Be Here Now
1999 "Hollywood Affair" Iggy Pop "Corruption" (ana B) Performues i veçuar
2000 "St. Germain" Vanessa Paradis Bliss Bashkëautor
"Bliss"
"Firmaman" Kitarë
"Minor Swing" Rachel Portman Chocolat (Original Motion Picture Soundtrack) Kitarë
"They're Red Hot"
"Caravan"
2003 "Sand's Theme" Artistë të ndryshëm Once Upon A Time In Mexico (Original Motion Picture Soundtrack) Kompozitor
2007 "No Place Like London" Artistë të ndryshëm Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street: The Motion Picture Soundtrack Performues
"My Friends"
"Pirelli's Miracle Elixir"
"Pretty Women"
"Epiphany"
"A Little Priest"
"Johanna (Reprise)"
"By the Sea"
"Final Scene"
2008 "Too Close to the Sun" Glenn Tilbrook and The Fluffers Pandemonium Ensues Kitarë
2010 "I Put a Spell on You" Shane MacGowan dhe Shokët Kitarë
"Unloveable" Babybird Ex-Maniac Kitarë
2011 "Kemp in the Village" Christopher Young The Rum Diary (Original Motion Picture Soundtrack) Performues, bashkëautor
"The Mermaid Song" (instrumental) Piano
"Ballade de Melody Nelson" Lulu Gainsbourg From Gainsbourg to Lulu Bashkëvokalist kryesor, kitarë, bas, bateri
"The Jesus Stag Night Club" Babybird The Pleasures of Self Destruction Kitarë
2012 "Freedom Fighter" Aerosmith Music from Another Dimension! Vokal sfondi
"You're So Vain" Marilyn Manson Born Villain Kitarë, bateri, produksion
"Street Runners" Jup & Rob Jackson Collective Bargaining Performues i veçuar
"Little Lion Man" Artistë të ndryshëm West of Memphis: Voices of Justice Performues
"Damien Echols Death Row Letter Year 16"
2013 "The Mermaid" Artistë të ndryshëm Son of Rogues Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs & Chanteys Kitarë, bateri
"The Brooklyn Shuffle" Steve Hunter The Manhattan Blues Project Kitarë
"New Year" Vanessa Paradis Love Songs Bashkëautor
"Poor Paddy on the Railway" Artistë të ndryshëm The Lone Ranger: Wanted (Music Inspired by the Film) Kitarë
"Sweet Betsy from Pike" Renditja
2014 "Kansas City" The New Basement Tapes Lost on the River: The New Basement Tapes Kitarë
"Hello, Little Girl" Artistë të ndryshëm Into the Woods (Original Motion Picture Soundtrack) Performues
2015 Të gjitha këngët Hollywood Vampires Hollywood Vampires Kitarë, sintezatori, vokali shtesë, bashkëautor, dizajni zanor
"21+" Butch Walker Afraid of Ghosts Kitarë
2019 Të gjitha këngët Hollywood Vampires Rise Kitarë, sintezatori, vokali shtesë, bashkëautor, dizajni zanor
2022 Të gjitha këngët Jeff Beck & Johnny Depp 18 Vocals, acoustic guitar, rhythm guitar, bass, drums, backing vocals, co-writer

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Baby boy for Depp and Paradis". BBC News. 18 shtator 2002. Marrë më 21 nëntor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Labrecque, Jeff (8 qershor 2012). "Tom Cruise, Johnny Depp, and the state of the modern Movie Star". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2015. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 3. ^ "Johnny Depp May Now Be The Biggest Movie Star Of All Time". NBC4 Washington (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2019. Marrë më 27 korrik 2014.
 4. ^ Erenza, Jen (14 shtator 2011). "Justin Bieber, Miranda Cosgrove, & Lady Gaga Are Welcomed Into 2012 Guinness World Records" (në anglisht). RyanSeacrest.com. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2011. Marrë më 16 shtator 2011.
 5. ^ Hennessy, Joan (1 qershor 2022). "Jurors mostly side with Depp in defamation case against Heard". Courthouse News (në anglisht). Marrë më 2 qershor 2022.
 6. ^ Rico, R.J. (1 qershor 2022). "Explainer: Each count the Depp-Heard jurors considered". Associated Press (në anglisht). Marrë më 2 qershor 2022.
 7. ^ "Monitor". Entertainment Weekly. Nr. 1263. 14 qershor 2013. fq. 40. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b c "Celebrity Central: Johnny Depp". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2012. Marrë më 19 qershor 2012.
 9. ^ Barraclough, Leo (6 korrik 2020). "7 Things You Need to Know About Johnny Depp's U.K. Trial". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2021. Marrë më 20 maj 2021. ...over the case brought by John Christopher Depp II against Rupert Murdoch's News Group Newspapers...
 10. ^ Ng, Philiana (25 maj 2016). "Johnny Depp's Mother Dies After Long Illness". Etonline.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2017. Marrë më 3 mars 2017.
 11. ^ Blitz & Krasniewicz 2007, f. 1.
 12. ^ The Genealogist Arkivuar qershor 26, 2019, tek Wayback Machine, "Richard T. Oren Depp (1879–1912); m. Effie America Palmore. 9th gen. Oren Larimore Depp; m. Violet Grinstead. 10th gen. John Christopher Depp; m. Betty Sue Wells. 11th gen John Christopher Depp II (Johnny Depp), b. 9 June 1963, Owensboro. See Warder Harrison, "Screen Star, Johnny Depp, Has Many Relatives in Ky.", Kentucky Explorer (Jackson, Ky), July–August 1997, 38–39. 247 Barren Co."
 13. ^ a b c d e f g Stated on Inside the Actors Studio, 2002
 14. ^ Smith, Kyle (13 dhjetor 1999). "Keeping His Head". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2012. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 15. ^ Hiscock, John (25 qershor 2009). "Johnny Depp interview for Public Enemies". The Daily Telegraph (në anglisht). UK. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2012. Marrë më 23 maj 2011.
 16. ^ Alexander, Bryan (16 shkurt 2016). "Johnny Depp's Grammy song is a toast to his late stepfather". USA TODAY (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2019. Marrë më 8 gusht 2019.
 17. ^ "Sleaze Roxx". ROCK CITY ANGELS (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2006. Marrë më 3 korrik 2006.
 18. ^ "Rock City Angels – Mary" (në anglisht). YouTube. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 13 gusht 2013.
 19. ^ Robb, Brian J. (2006). Johnny Depp: A Modern Rebel (në anglisht). Plexus Publishing. ISBN 978-0-85965-385-5.
 20. ^ Oldenberg, Ann (26 qershor 2013). "'Lone Ranger' stars have roots in historic figures". USAToday.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2013. Marrë më 27 qershor 2013.
 21. ^ Breznican, Anthony (8 maj 2011). "Johnny Depp on 'The Lone Ranger'". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2015. Marrë më 8 gusht 2011.
 22. ^ a b c d "Disney Exploiting Confusion About Whether Depp Has Indian Blood" (në anglisht). 17 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2013. Marrë më 13 gusht 2013.
 23. ^ a b Toensing, Gale Courney (11 qershor 2013). "Sonny Skyhawk on Johnny Depp, Disney, Indian Stereotypes and White Film Indians". Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2013. Marrë më 3 maj 2019. Yet [Disney] has the gall and audacity to knowingly cast a non-Native person in the role of an established Native character. ... American Indians in Film and Television's argument is not so much with Johnny Depp, a charlatan at his best, as it is with the machinations of Disney proper. The controversy that will haunt this endeavor and ultimately cause its demise at the box office is the behind-the-scenes concerted effort and forced manipulation by Disney to attempt to sell Johnny Depp as an American Indian. American Indians, as assimilated and mainstream as they may be today, remain adamantly resistant to anyone who falsely claims to be one of theirs. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Mouallem, Omar (22 maj 2019). "'Billionaires, Bombers, and Bellydancers': How the First Arab American Movie Star Foretold a Century of Muslim Misrepresentation". The Ringer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2021. Marrë më 17 korrik 2021. Though not a 'pretendian' to the degree of Iron Eyes Cody, the Sicilian American impostor of 'Keep America Beautiful' fame, or Johnny Depp for that matter, Lackteen appropriated Native American culture.
 25. ^ Murray, John (20 prill 2018). "APTN Investigates: Cowboys and Pretendians". Aboriginal Peoples Television Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2021. Marrë më 8 korrik 2021.
 26. ^ Jago, Robert (February 1, 2021). "Robert Jago: Criminalizing 'Pretendians' Is Not the Answer; We Need to Give First Nations Control over Grants." Arkivuar nëntor 8, 2023, tek Wayback Machine National Post. Retrieved June 19, 2023.
 27. ^ "Is 'Tonto's Giant Nuts' a Good Name for Johnny Depp's Band?". Indian Country Today Media Network (në anglisht). 22 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2013. Marrë më 25 maj 2013.
 28. ^ a b ICTMN Staff (12 qershor 2013). "Tito Ybarra Greets Indian Country as 'Phat Johnny Depp'". Indian Country Today Media Network (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2014. Marrë më 4 shkurt 2014.
 29. ^ a b Keene, Adrienne (3 dhjetor 2012). "Native Video Round-Up: Johnny Depp, Identity, and Poetry". Native Appropriations. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 4 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ a b Bogado, Aura (25 nëntor 2013). "Five Things to Celebrate About Indian Country (Humor)". ColorLines. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2014. Marrë më 4 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ a b Moore, Nohemi M. (15 maj 2022). "Johnny Depp's History of Racism and Broken Promises to Native Americans". Eight Tribes. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2022. Marrë më 21 qershor 2022. While promoting The Lone Ranger, Depp was made an honorary son by LaDonna Harris, a member of the Comanche Nation. Although now an honorary member of his family, he is not a member of any tribe. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Gornstein, Leslie (23 maj 2012). "Why Can Johnny Depp Play Tonto, but Ashton Kutcher and Sacha Baron Cohen Get Slammed?". E! Online. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2022. Marrë më 21 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Johnny Depp made honorary member of Comanche nation". The Guardian (në anglisht). 23 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2022. Marrë më 8 qershor 2022.
 34. ^ Singh, Maanvi (30 gusht 2019). "Dior perfume ad featuring Johnny Depp criticized over Native American tropes – Video for 'Sauvage' fragrance has been called 'deeply offensive and racist' and the fashion brand has removed it from social media". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2019. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Dior pulls ad for Sauvage perfume amid criticism over Indigenous imagery". CBC News. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2019. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Dior Is Accused of Racism and Cultural Appropriation Over New Native American-Themed Sauvage Ad". The WOW Report. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2019. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Dior Deletes Johnny Depp Sauvage Ad Amidst Backlash for Native American Depiction". Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2019. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Blitz & Krasniewicz 2007, ff. 16–17.
 39. ^ "Hooked on Dean, says Johnny Depp". bbc.co.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2022. Marrë më 22 qershor 2021.
 40. ^ a b c Blitz & Krasniewicz 2007, f. 17.
 41. ^ a b "Johnny Depp reveals the legendary thespian who encouraged him to pursue acting". Marca (në anglisht). 20 prill 2022. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2022. Marrë më 1 maj 2022.
 42. ^ Tyner, Adam (5 gusht 1993). "Thrashin'" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011. Marrë më 29 shtator 2008. something that (the) cast found so astonishing that they apparently called Depp's girlfriend in the middle of the commentary to find out if it is actually true.
 43. ^ a b "It's a pirates life for Johnny Depp". Sify (në anglisht). Reuters. 4 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2017. Marrë më 23 mars 2017.
 44. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura moviesonline
 45. ^ Booth, Michael (16 shtator 2010). ""Cry-Baby" Depp makes the girls swoon". The Denver Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 46. ^ Edward Scissorhands at the American Film Institute Catalog
 47. ^ "Tim Burton's latest film". Entertainment Weekly (në anglisht). 14 dhjetor 1990. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2021. Marrë më 25 mars 2021.
 48. ^ "Edward Scissorhands". Rolling Stone (në anglisht). 14 dhjetor 1990. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2012. Marrë më 9 mars 2021.
 49. ^ "'Edward Scissorhands'". The Washington Post (në anglisht). 14 dhjetor 1990. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2017. Marrë më 9 mars 2021.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Blitz, Michael; Krasniewicz, Louise (2007). Johnny Depp: A Biography (në anglisht). Westport, Connecticut: Greenwood Press. ISBN 978-0-313-34300-1. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2021. Marrë më 18 tetor 2020.
 • Burton, Tim; Salisbury, Mark (2006). Burton on Burton (në anglisht) (bot. Second Revised). London: Faber and Faber. ISBN 978-0-571-22926-0. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2021. Marrë më 18 tetor 2020.
 • Everett, Anna (2012). "Johnny Depp and Keanu Reeves". përmbledhur nga Everett, Anna (red.). Pretty People: Movie Stars of the 1990s (në anglisht). Rutgers University Press. ISBN 978-0-8135-5244-6.
 • Lennard, Dominic (2012). "Wonder Boys – Matt Damon, Johnny Depp and Robert Downey Jr.". përmbledhur nga Pomerance, Murray (red.). Shining in Shadows: Movie Stars of the 2000s (në anglisht). Rutgers University Press.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]