Jump to content

Donnie Brasco (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Donnie Brasco
Regjia ngaMike Newell
Skenari ngaPaul Attanasio
Bazuar nëDonnie Brasco: My Undercover Life in the Mafia
nga Joseph D. Pistone
Richard Woodley
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaPeter Sova
MontazhiJon Gregory
MuzikaPatrick Doyle

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
24 shkurt 1997 (Century City, California)
28 shkurt 1997 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
127 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$35 million[2]
Fitimi$124.9 million[3]

Donnie Brasco është një film dramatik krimi amerikan i vitit 1997 me regji nga Mike Newell dhe me Al Pacino dhe Johnny Depp. Michael Madsen, Bruno Kirby, James Russo, dhe Anne Heche u shfaqën në role dytësore. Filmi, i shkruar nga Paul Attanasio, bazohet në librin jofiktiv të vitit 1988 Donnie Brasco: My Undercover Life in the Mafia nga Joseph D. Pistone dhe Richard Woodley.[4]

Filmi bazohet lirshëm në historinë e vërtetë të Pistone (Depp), një agjent i fshehtë i FBI-së, i cili depërtoi në familjen e krimit BonannoNew York City gjatë viteve 1970, nën emrin Donnie Brasco, një hajdut bizhuteri nga Vero Beach, Florida. Brasco manovron rrugën e tij drejt besimit të një vrasësi të moshuar mafioz, Lefty Ruggiero (Pacino), i cili garanton për të. Ndërsa Donnie futet më thellë në mafia, ai kupton se jo vetëm që po kalon kufirin midis agjentit federal dhe kriminelit, por gjithashtu po e çon mikun e tij Lefty në një vdekje pothuajse të sigurt.

Donnie Brasco u shfaq premierë në Century City më 24 shkurt 1997 dhe u publikua më 28 shkurt 1997 nga TriStar Pictures. Filmi ishte një sukses në arkë, duke fituar 124.9 milionë dollarë kundrejt buxhetit të tij prej 35 milionë dollarësh dhe mori vlerësime pozitive nga kritikët. Filmi u nominua për një Academy Award për Skenarin më të Mirë të Përshtatur.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1978 në New York City, Lefty Ruggiero, një zbatues i moshuar në familjen e krimit Bonanno, takon Joseph D. Pistone, një agjent i ri i fshehtë i FBI-së, i cili paraqitet si hajduti i bizhuterive "Donnie Brasco". Donnie këmbëngul se një diamant që Lefty ka blerë nga një pronar klubi striptizi është i rremë; kur të dy përballen me pronarin, Donnie e rrah atë dhe i merr makinën si shlyerje. Lefty i mëson Donit rregullat e mafies dhe e prezanton atë me anëtarët e ekuipazhit të tij, duke përfshirë Sonny Black, Nicky, Paulie dhe udhëheqësin e ekuipazhit rival, Sonny Red. Pasi shefi i familjes vritet, Sonny Black promovohet për të udhëhequr ekuipazhin; Lefty nuk e pranon vendimin, duke besuar se vitet e shërbimit e bëjnë atë më të merituar. Ndërsa ekuipazhi kryen një seri goditjesh dhe rrëmbimesh të suksesshme në qytet, Pistone shfrytëzon pozicionin e tij si bashkëpunëtor i Lefty për të mbledhur informacione për FBI-në nëpërmjet regjistrimeve të përgjimeve. Ai gjithashtu krijon një lidhje të vërtetë me Lefty, i cili po lufton me çështjet familjare dhe një jetë të borxhit.

Pistone i kërkohet nga mbikëqyrësi i tij i FBI-së që të përfshijë agjentin e fshehtë të FBI-së me bazë në Miami, Richie Gazzo në operacionin Donnie Brasco. Ai e bind Leftin të takohet me Richie dhe të ngrejë një raketë të paligjshme kumari në një tavernë të mbyllur prej kohësh që ai zotëron. Lefty shpreson t'i lërë përshtypje bosit lokal të mafias, Santo Trafficante Jr., duke organizuar një festë në jaht dhe duke e bindur atë të mbështesë biznesin e tij të ri. Sonny Black mëson për planin e Lefty dhe ndërmjetëson duke u kënaqur me Trafficante dhe duke e marrë zyrtarisht Donnie nën krahun e tij. Lefty beson se Donnie e ka tradhtuar atë dhe i ndërpret lidhjet me të derisa djali i Leftit pothuajse vdes nga një mbidozë dhe Donnie është i vetmi që vjen për ta ngushëlluar. Martesa e Pistone me gruan e tij Maggie vazhdon të përkeqësohet për shkak të mungesave të gjata gjatë kohës së fshehtë, duke e lënë atë vetëm të kujdeset për tre vajzat e tyre. Sjellja e Pistone bëhet gjithnjë e më shumë si ajo e kriminelit që ai pretendon të jetë, madje duke goditur Maggie kur ajo i flet atij.

Në ditën e hapjes, klubi i Sonny Black bastiset nga oficerët e policisë të korruptuar të Miami në listën e pagave të Trafficante si një favor për Sonny Red. Duke dyshuar për një organizim, Sonny Black dhe ekuipazhi i tij kthehen në Nju Jork dhe vrasin Sonny Red dhe dy mafiozët e tjerë në një pritë. Lefty vret Nicky më pas për gënjeshtra për një marrëveshje droge dhe sepse Sonny Black dyshonte se ai kishte vjedhur ekuipazhin në Florida. Donnie është sjellë për të ndihmuar në pastrimin dhe asgjësimin e trupave. Sonny Black bëhet bosi i ri dhe urdhëron Donnie të vrasë djalin e Sonny Red, Bruno, në mënyrë që Donnie të bëhet zyrtarisht një anëtar i familjes së tyre. Ndërsa Lefty dhe Donnie ngrenë kunjat e fshehura të Brunos, Donnie përpiqet t'i ofrojë Leftit para për t'u larguar nga mafia, por Lefty fillon të vërë në dyshim besnikërinë e tij me armë. Para se të mund të vrasin Brunon, FBI i arreston të dy (për të mbrojtur mbulesën e Donnie) dhe përfundon hetimin.

Agjentët e FBI-së vizitojnë strehën e Sonny Black dhe zbulojnë identitetin e vërtetë të Donnie para ekuipazhit. Kur Lefty thirret në një takim me ekuipazhin e tij, ai vendos gjërat e tij me vlerë që gruaja e tij t'i gjejë përpara se të largohet, duke e ditur se ai do të vritet pasi ka lënë një agjent të FBI-së të depërtojë në familjen Bonanno. Në një ceremoni të vogël private, Pistone merr një medalje dhe një çek shpërblimi për shërbimin e tij, dhe Maggie i kërkon të kthehet në shtëpi më pas.

Kartat e titullit të fundit thonë se provat e mbledhura nga Pistone në operacionin Donnie Brasco çuan në mbi 200 aktakuza dhe mbi 100 dënime. Pistone jeton me gruan e tij nën një emër të supozuar në një vend të panjohur, me një kontratë të hapur 500,000 dollarë në kokë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Harris, Dana (17 dhjetor 2001). "Mandalay on road with Summit" (në anglisht). Marrë më 19 tetor 2021.
  2. ^ "Donnie Brasco (1997)". The Numbers (në anglisht).
  3. ^ "Donnie Brasco (1997)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 13 shkurt 2010.
  4. ^ "Nominees & Winners for the 70th Academy Awards | Academy of Motion Picture Arts & Sciences". Oscars.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2010. Marrë më 6 maj 2012.