Përgjimi i telefonit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pajisja e përgjimit të telefonit Jitka.

Përgjimi i telefonit ose përgjimi është monitorimi i bisedave telefonike dhe të bazuara në internet nga një palë e tretë, shpesh me mjete të fshehta. Rubineti e mori emrin e vet sepse, historikisht, lidhja e monitorimit ishte një trokitje e vërtetë elektrike në linjën telefonike. Përgjimi ligjor nga një agjenci qeveritare quhet gjithashtu përgjim i ligjshëm. Përgjimi pasiv monitoron ose regjistron trafikun, ndërsa përgjimi aktiv e ndryshon ose e ndikon atë.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bishop, Matt (2003). "1: An Overview of Computer Security" (PDF). Computer security : art and science. Boston: Addison-Wesley. ISBN 0201440997. OCLC 50251943. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2005-12-22. Marrë më 2011-12-20. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)