Jump to content

The Man Who Cried

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Man Who Cried
Regjia ngaSally Potter
Shkruar ngaSally Potter
ProdhuesiChristopher Sheppard
LuajnëChristina Ricci
Cate Blanchett
John Turturro
Johnny Depp
Harry Dean Stanton
KinematografiaSacha Vierny
MontazhiHervé Schneid
MuzikaOsvaldo Golijov

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUnited International Pictures (United Kingdom)[1]
Mars Distribution (France)[2]
Data e publikimit
Stampa:Film date
Kohëzgjatja
100 minuta
ShtetetMbretëri e Bashkuar
Francë
GjuhëtAnglisht
jidisht
rusisht
frëngjisht
italisht
romanisht
rumanisht
Fitimi$1.8 milion[3]

The Man Who Cried është një film dramatik i vitit 2000, i shkruar dhe drejtuar nga Sally Potter, me protagonistë Christina Ricci, Cate Blanchett, Johnny Depp, Harry Dean Stanton dhe John Turturro.

Filmi tregon historinë e një vajze të re hebreje, e cila pasi ndahet nga babai i saj në Rusinë Sovjetike, rritet në Angli. Si e re, ajo zhvendoset në Paris (pak para fillimit të Luftës së Dytë Botërore).

Kjo është hera e tretë që Johnny Depp dhe Christina Ricci punojnë së bashku. Është filmi i fundit i punuar nga kinematografja franceze Sacha Vierny.

Fegele Abramovich (Christina Ricci), një hebreje ruse është ndarë nga babai i saj (Oleg Yankovsky) si fëmijë më 1927. Babai i saj ka udhëtuar në Amerikë për të kërkuar pasurinë e tij dhe planifikon të dërgojë Fegelen dhe gjyshen e saj. Para se të largohet, ai i këndon asaj "Je Crois Entender Encore" nga opera Bizet Les pêcheurs de perles. Pasi babai i saj largohet, fshati sulmohet dhe digjet në një masakër. Fegele arratiset me ndihmën e fqinjëve; pasi kapërcen shumë pengesa, ajo është e mbushur me njerëz në një varkë të nisur për në Britani, me vetëm një foto të babait të saj dhe një monedhë që ia ka dhënë gjyshja.

Pas mbërritjes, një zyrtar anglez e riemëron "Susan" dhe e vendos me prindër birësues. Nxënësit anglezë në shkollë e tallen duke e quajtur "cigane", por ajo ende nuk kupton anglisht. Një mësuese në shkollë dëgjon këngën e saj "Je Crois Entender Encore" në Jidish dhe e mëson atë të këndojë dhe të flasë në anglisht.

Koha kalon dhe Suzie bën audicionet për një trupë kërcimi që po shkon drejt Parisit. Atje, ajo takon një balerin më të vjetër rus të quajtur Lola (Cate Blanchett), dhe ata ndajnë një apartament si miq. Në një festë zyrtare, të dyja gratë performojnë si kërcimtare së bashku me një kalorës misterioz performues, Cesar (Johny Depp), një rom nga i cila Suzie tërhiqet. Pas performancës së tyre jashtë, ata dëgjojnë një tenor brenda duke kënduar "Je Crois Entender Encore"; zëri i përket Dantes (John Turturro), këngëtarit italian të operës që i bie menjëherë në sy Lolës. Lola punon për hiret e tij të mira dhe bie në hijeshitë e tij, e joshur nga pasuria dhe suksesi i tij. Dante, Lola, Suzie dhe Cesar punojnë të gjithë për një kompani operash të drejtuar nga Felix Perlman (Harry Dean Stanton). Dante është një ndjekës i madh i Musolinit; kjo e largon atë nga Suzie edhe pse bëhet i dashuri i Lolës. Ndërkohë, Cesar prezanton Suzie me "familjen" e tij (në thelb të gjithë fisin e tij), dhe ata bien në dashuri.

Një ditë, Dante është duke i shfletuar gjërat e Suzie-t pas një bisede me Lolën në apartament dhe nxjerr në pah trashëgiminë e saj hebreje pasi ka gjetur foton e babait të saj. Një fqinje e moshuar hebreje poshtë, zonja Goldstein (Miriam Karlin), gjithashtu e di se Suzie është hebreje dhe e ka paralajmëruar atë për rreziqet në horizont ndërsa gjermanët pushtojnë Poloninë. Një vit më pas, ndërsa gjermanët pushtojnë Francën dhe i afrohen Parisit, fillon një eksod i hebrenjve dhe njerëzve të tjerë të kërcënuar nga nazizmi. Turmat për shfaqjen operistike zvogëlohen dhe përfundimisht anëtarët e vetëm të kastit të mbetur janë Dante dhe Suzie. Kur Dante përpiqet të joshë Suzie, ajo e kundërshton atë. Ai e sulmon atë për trashëgiminë e saj dhe marrëdhënien e saj me Cesarin, trashëgiminë e të cilit ai gjithashtu përçmon. Perlman i del në mbrojtje; ai i kujton Dantes se si një italian në Paris në atë kohë, nëse Musolini rreshtohej me nazistët, pozicioni i vetë Dantes në Paris do të ishte i pasigurt. Perlman mbyll shfaqjen; nazistët hyjnë në Paris mëngjesin tjetër.

Dante me ngurrim kthehet në rolin e tij të mëparshëm si minstrel. Pas një kundërshtimi tjetër nga Suzie, Dante i zbulon një oficeri gjerman se Suzie është një çifute. Lola e dëgjon këtë dhe informon Suzie se ajo është në rrezik dhe duhet të largohet nga Parisi. Lola gjithashtu ka vendosur të largohet nga Dante dhe ka blerë bileta për Suzie dhe veten e saj në një anije oqeanike të nisur për në Amerikë. Po atë natë të festës, nazistët sulmojnë fshatin rom dhe vrasin një fëmijë. Kur Cezari vjen në apartamentin e saj për t'i thënë lamtumirë, Suzie shpreh dëshirën e saj për të qëndruar dhe për të ndihmuar Cesarin të luftojë nazistët për familjen e tij, por ai i thotë se ajo duhet të ikë dhe të gjejë babanë e saj. Ata ndajnë një tender mbrëmjen e kaluar së bashku.

Suzie kërkon të atin dhe zbulon se ai ndryshoi emrin e tij, hoqi dorë nga këndimi dhe u zhvendos në perëndim pasi dëgjoi për sulmin në fshatin e tij të lindjes, që ai supozoi se vrau të gjithë anëtarët e familjes së tij. Suzie shkon në Hollywood, ku babai i saj ishte një drejtues studioje, dhe zbulon se ai ka një familje të re dhe se po vdes. Ajo shkon në spital, kalon pranë gruas së tij të re dhe fëmijëve që presin jashtë derës së dhomës së tij dhe ribashkohet me të atin. Ai e njeh atë dhe shpreh gëzim për pamjen e saj. Ajo ulet anash shtratit të tij dhe i këndon atij "Je Crois Entender Encore" në Jidish ndërsa lotët i rrjedhin në fytyrë.

Trupa e aktorëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Christina Ricci në rolin e Suzie
 • Oleg Yankovsky si babai
 • Claudia Lander-Duke si Suzie e re
 • Cate Blanchett në rolin e Lola
 • Miriam Karlin në rolin e zonjës Goldstein
 • Johnny Depp në rolin e Cesar
 • Harry Dean Stanton në rolin e Felix Perlman
 • John Turturro në rolin e Dante Dominio
 • Josh Bradford si shtesë

Zërat këndues për personazhet Dante dhe Suzie u realizuan nga Salvatore Licitra and Iva Bittova, respektivisht.

Filmi u prezantua për herë të parë në Festivalin e Filmit në Venecia më 2 shtator 2000. Filmi u shfaq në Festivalin e Filmit në Londër ; Festivali i Filmit Mar del Plata, Argjentinë ; Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tokio dhe Festivali i Filmit Reykjavik, Islandë ndër të tjera.

Filmi mori vlerësime të përziera në negative, duke mbajtur aktualisht një vlerësim 'të kalbur' 35% në totalin e komenteve Rotten Tomatoes. Konsensusi, i bazuar në 69 rishikime, thotë "Rrëfimi është i mbingarkuar dhe i vështirë, dhe audienca është e distancuar nga personazhet e vizatuar në mënyrë të barabartë."[4] Metacritic llogariti një rezultat mesatar prej 40 nga 100 bazuar në 22 rishikime, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[5]

Fitoret
 • Bordi Kombëtar i Vlerësimit: Çmimi NBR; Aktorja më e mirë në rol dytësor, Cate Blanchett; 2001.
 • Çmimet e Rrethit të Kritikëve të Filmit në Florida : Çmimi FFCC; Aktorja më e mirë në rol dytësor, Cate Blanchett; 2002.
Nominimet
 • Festivali i Filmit në Venecia: Luani i Artë, Sally Potter; 2000.
The Man Who Cried OST
Soundtrack album by
Realizuar22 May 2001
ZhanriSoundtrack
Gjatësia53:49
EtiketaSony Classical
ProducentSally Potter
Soundtrack
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic3/5 stars link
SoundtrackNet3.5/5 stars link
Soundtrack
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic3/5 stars link
SoundtrackNet3.5/5 stars link

The Man Who Cried: Original Motion Picture Soundtrack u publikua më 22 maj 2001. Ai përmban muzikë të re të kompozuar nga Osvaldo Golijov dhe është prodhuar nga Sally Potter dhe interpretuar nga Orkestra e Shtëpisë së Operës Mbretërore Covent Garden, Salvatore Licitra dhe Taraf de Haïdouks.[6]

# Titulli Gjatësia
 1. ^ "The Man Who Cried (2000)". BBFC. Marrë më 27 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The Man Who Cried (2000)". UniFrance. Marrë më 27 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "The Man Who Cried – Box Office Data". The Numbers. Marrë më 28 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The Man Who Cried". Rotten Tomatoes. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The Man Who Cried Reviews". Metacritic. CBS Interactive. Marrë më 28 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ "The Man Who Cried (Soundtrack)". Amazon. Marrë më 8 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]