Amber Heard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amber Heard
Heard më 2018
U lind në
Amber Laura Heard

(1986-04-22) 22 prill 1986 (37 vjeç)
Emrat e tjerë
 • Amber Laura Depp[1]
 • Amber van Ree[2]
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2003–present
Bashkëshorti/ja
(m. 2015; div. 2017)
Bashkëshort/ëtTasya van Ree
(2008–2012)
Fëmijë1

Amber Laura Heard (lindi më 22 prill 1986) është një aktore amerikane. Ajo pati rolin e saj të parë drejtues në filmin horror All the Boys Love Mandy Lane (2006), dhe vazhdoi të yllojë në filma të tillë si The Ward (2010), Drive Angry (2011), dhe London Fields (2018). Ajo gjithashtu ka pasur role mbështetëse në filma përfshirë Pineapple Express (2008), Never Back Down (2008), The Joneses (2009), The Rum Diary (2011), Paranoia (2013), Machete Kills (2013), Magic Mike XXL (2015), dhe The Danish Girl (2015). Heard është pjesë e ekskluzivitetit të DC Extended Universe, duke luajtur MeraJustice League (2017) dhe Aquaman (2018). Ajo gjithashtu ka vepruar në seri televizive të tilla si drama e adoleshentëve të The CW Hidden Palms (2007) dhe seria fantastike Paramount+ The Stand (2020).

Në vitin 2016, Heard u bë vullnetare me Unionin Amerikan të Lirive Civile (ACLU) në aftësinë e një ambasador artisti ACLU, një rol i rezervuar për individët që mbrojnë të drejtat civile dhe liritë civile. Heard shërbeu gjithashtu si një ambasadore për të drejtat e njeriut për Zyrën e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut.[3]

Heard ishte e martuar me aktorin Johnny Depp në vitin 2015 deri në shpërbërjen e martesës së tyre më 2016. Të dy kanë akuzuar njëri-tjetrin për abuzim në familje dhe janë angazhuar në dy raste të gjata dhe të profilit të lartë duke përfshirë gjyqin Depp v. NGN dhe gjyqin e publikuar gjerësisht Depp v. Heard.[4][5][6]

Jeta e hershne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amber Laura Heard lindi në 22 prill 1986,[7][8]Austin, Texas, fëmija i mesëm i tre vajzave[9] të studiueses të Internetit Patricia Paige (née Parsons; 1956-2020) dhe pronarit të kompanisë së ndërtimit David Clinton Heard (lindur më 1950).[10] Familja jetoi jashtë Austin.[11] Babai i Heard stërviti kuaj në kohën e tij të lirë dhe ajo u rrit duke hipur kuaj, gjueti dhe duke peshkuar me të. [11] Ajo gjithashtu mori pjesë në faqet e bukurisë, megjithëse si e rritur ajo ka thënë se nuk mund të "mbështesë më objektivizimin".[11][12] Rritur si katolike, Heard filloi të identifikohej si ateiste në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç pasi shoqja e saj më e mirë vdiq në një aksident me makinë.[12] Një vit më pas, Heard u largua nga shkolla e mesme e saj katolike për të ndjekur një karrierë aktrimi në Los Angeles.[10][9] Ajo përfundimisht fitoi një diplomë përmes një kursi të studimit në shtëpi.[12]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2003–2007: Rolet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna më e hershme e aktrimit të Heard përfshinte paraqitjet në dy video muzikore, "There Goes My Life" të Kenny Chesney dhe "I Wasn't Prepared" të Eisley dhe role të vogla dytësore në serialet televizive Jack & Bobby (2004), The Mountain (2004), dhe The O.C. (2005). Ajo bëri debutimin e saj në film në një rol të vogël në dramën sportive Friday Night Lights (2004), e ndjekur nga role të shkurtra dytësore në filmat Drop Dead Sexy (2005), North Country (2005), Side FX (2005), Price to Pay (2006), Alpha Dog (2006), dhe Spin (2007), dhe një vend me protagonist në një episod të serisë televizive të dramës kriminale procedurale policore Criminal Minds. Heard mori rolin e saj të parë kryesor në filmin slasher jokonvencional All the Boys Love Mandy Lane, i cili u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2006, por nuk u publikua në Evropë deri në viin 2008 dhe në SHBA deri në vitin 2013 për shkak të problemeve të shpërndarjes.[13][14][15]

Në vitin 2007, Heard luajti dashurinë e personazhit kryesor në dramën adoleshente të The CW Hidden Palms, të cilën rrjeti e transmetoi për të zëvendësuar përsëritjet verore të serialeve të tjera që synonin audiencën adoleshente. Në të njëjtin vit, Heard u shfaq gjithashtu në filmin e shkurtër Day 73 with Sarah,[16] në dramën për adoleshencë Remember the Daze, dhe në një episod të serisë së Showtime Californication.[17]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Heard më 2009

Heard doli publikisht në vitin 2010,[18] por ka deklaruar, "Unë nuk e etiketoj veten në një mënyrë ose në një tjetër - kam pasur marrëdhënie të suksesshme me burra dhe tani një grua. Unë e dua atë që dua; është personi që ka rëndësi."[19]

Heard ishte në një lidhje me fotografin Tasya van Ree nga viti 2008 deri në vitin 2012.[18][20] Heard kishte ndryshuar ligjërisht mbiemrin e saj në van Ree gjatë marrëdhënies dhe iu rikthye emrit të saj të lindjes më 2014.[2] Në vitin 2009, Heard u arrestua për shkelje të dhunës në familje në Aeroportin Ndërkombëtar Seattle–Tacoma, shteti i Uashingtonit pasi dyshohet se kishte goditur van Ree.[21][22] Heard u shfaq të nesërmen në King County Courthouse, Seattle, por nuk u akuzua.[22] Një deklaratë u lëshua më pas nga publicisti i Heard, në të cilin van Ree tha se Heard ishte akuzuar "gabimisht" dhe se incidenti ishte "keqinterpretuar dhe mbi-sensionalizuar", duke kujtuar gjithashtu "sugjerime të qëndrimeve mizogjene ndaj nesh, të cilat më vonë dukej se ishin homofobik kur mësuan se ne ishim partnerë të brendshëm dhe jo thjesht 'miq'" dhe shtoi se Heard dhe ajo "ndanë 5 vite të mrekullueshme së bashku dhe mbeten afër edhe sot e kësaj dite".[23] Oficerja femër që kreu arrestimin – ajo vetë një lezbike – më pas postoi në Facebook për të thënë, "Unë nuk jam aq homofobike apo mizogjeniste! Arrestimi u bë sepse ndodhi një sulm (unë e pashë atë)."[23]

Heard ishte një nga viktimat e rrjedhjes së fotografive nudo të personazheve të famshëm të vitit 2014, në të cilën "më shumë se 50 nga fotot [e saj] personale u vodhën dhe u publikuan" me Heard më vonë duke folur dhe shkruar kundër shkeljeve të tilla të privatësisë.[24][25]

Pas divorcit të saj nga Johnny Depp,[26] Heard u takua me sipërmarrësin e teknologjisë dhe shefin ekzekutiv dhe aksioner të Tesla, Elon Musk për një vit, deri në fillim të 2018.[9][27][28] Ajo më vonë pati një lidhje me aktoren dhe kineasten Bianca Butti nga janari 2020 deri në dhjetor 2021.[29][30][31]

Në prill të vitit 2021, Heard lindi fëmijën e saj të parë, një vajzë, nëpërmjet një surrogate.[32] Që nga qershori 2023, Heard banon në Madrid, Spanjë.[33]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Key
Not yet released Tregon vepra që ende nuk janë lëshuar

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2004 Friday Night Lights Maria
2005 Side FX Shay
Drop Dead Sexy Candy
North Country Young Josey Aimes
2006 Price to Pay Trish
Alpha Dog Alma
All the Boys Love Mandy Lane Mandy Lane
2007 Spin Amber
Day 73 with Sarah Mary Short film
Remember the Daze Julia Ford
2008 Never Back Down Baja Miller
The Informers Christie
Pineapple Express Angie Anderson
2009 ExTerminators Nikki
The Joneses Jenn Jones
Zombieland 406
The Stepfather Kelly Porter
2010 And Soon the Darkness Stephanie Gjithashtu bashkë-producent
The River Why Eddy
The Ward Kristen
2011 Drive Angry Piper
The Rum Diary Chenault
2013 Syrup Six Gjithashtu producente ekzekutive
Paranoia Emma Jennings
Machete Kills Miss San Antonio
2014 3 Days to Kill Agent Vivi Delay
2015 The Adderall Diaries Lana Edmond
One More Time Jude
Magic Mike XXL Zoe
The Danish Girl Ulla Poulsen
2017 I Do... Until I Don't Fanny
Justice League Mera
2018 Her Smell Zelda E. Zekiel
London Fields Nicola Six Filmed in 2013
Aquaman Mera
2019 Gully Joyce
2021 Zack Snyder's Justice League Mera
2023 In the Fire Grace Victoria Burnham[34] Gjithashtu producente ekzekutiver[35]
Aquaman and the Lost Kingdom Not yet released Mera Post-production

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2004 Jack & Bobby Liz Episodi: "Pilot"
The Mountain Riley Episodi: "A Piece of the Rock"
2005 The O.C. Salesgirl Episodi: "Mallpisode"
2006 Criminal Minds Lila Archer Episodi: "Somebody's Watching"
2007 Californication Amber Episodi: "California Son"
Hidden Palms Greta Matthews Seri 8 episodesh
2010 The Cleveland Show Herself (voice) Episodi: "Beer Walk!"
2011 Top Gear Herself Episodi: "Episode#16.5"
The Playboy Club Bunny Maureen Seri 7 episodesh
2015 Overhaulin' Herself Episodi: "In Too Depp"
2020–2021 The Stand Nadine Cross 7 episode

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artisti/ja
2003 "There Goes My Life" Kenny Chesney
2005 "I Wasn't Prepared" (Version 1) Eisley

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati
2008 Young Hollywood Awards Breakthrough of the Year Vetë ajo Fitues/e
2009 Detroit Film Critics Society Awards Best Ensemble Zombieland Kandidat/e
2010 Scream Awards Fitues/e
Dallas International Film Festival Dallas Star Award[36] Herself
2011 Hollywood Film Festival Spotlight Award The Rum Diary
2014 Texas Film Hall of Fame Inductee[37] Vetë ajo
2019 Golden Raspberry Awards Worst Actress[38] London Fields Kandidat/e
MTV Movie & TV Awards Best Kiss[39] Aquaman
Saturn Awards Best Supporting Actress[40]
Teen Choice Awards Choice Sci-Fi/Fantasy Movie Actress[41]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Loinaz, Alexis (15 qershor 2016). "Johnny Depp's Lawyer Asks Judge to Prevent Amber Heard Witnesses from Testifying at Restraining Order Hearing". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 30 dhjetor 2018.
 2. ^ a b Guglielmi, Jodi (7 qershor 2016). "Amber Heard Was Arrested for Domestic Violence in 2009 After Allegedly Striking Girlfriend Tasya van Ree". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2022. Marrë më 23 prill 2022. The actress legally changed her last name to van Ree in April 2008, and back to Heard four years later in April 2014.
 3. ^ "Actress Amber Heard says birth on U.S.-Mexico border sparked rights activism". Reuters (në anglisht). 22 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2022. Marrë më 21 prill 2022.
 4. ^ Mandell, Andrea; Puente, Maria (27 maj 2016). "Judge grants Amber Heard restraining order against Johnny Depp". USA TODAY (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2022. Marrë më 20 gusht 2022.
 5. ^ Marsh, Sarah (25 mars 2021). "Johnny Depp loses bid to overturn ruling in libel case". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2021. Marrë më 17 korrik 2023.
 6. ^ Izadi, Elahe; Ellison, Sarah (1 qershor 2022). "Why Johnny Depp lost his libel case in the U.K. but won in the U.S." The Washington Post (në anglisht). Washington D.C., U.S. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2023. Marrë më 17 korrik 2023.
 7. ^ Parkel, Inga; Muir, Ellie (21 maj 2023). "Amber Heard timeline: Everything you need to know about her life, relationships and career". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2023. Marrë më 28 tetor 2023.
 8. ^ "Celebrity birthdays for the week of April 16–22" (në anglisht). Associated Press. 10 prill 2023. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2023. Marrë më 28 tetor 2023.
 9. ^ a b c Siegel, Tatiana (6 dhjetor 2018). "Amber Heard on 'Aquaman', Elon Musk, Dedication to Activism". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2018. Marrë më 26 mars 2018.
 10. ^ a b Barlow, Eve (2 prill 2019). "Amber Heard on her position as a Hollywood voice for justice". Wonderland (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 26 maj 2019.
 11. ^ a b Reilly, Phoebe (27 nëntor 2018). "Amber Heard Is Nobody's Victim". Glamour (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2020. Marrë më 19 prill 2019.
 12. ^ a b c Keck, William (30 maj 2007). "Amber Heard will be heard". USA Today (në anglisht). McLean, Virginia. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2011. Marrë më 24 gusht 2017.
 13. ^ Lesnick, Silas (8 mars 2013). "After Seven Years, All the Boys Love Mandy Lane is Coming to US Theaters". ComingSoon.net (në anglisht). CraveOnline. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2013. Marrë më 8 mars 2013.
 14. ^ Fischer, Russ (8 mars 2013). "All the Boys Love Mandy Lane finally set for release date". Slash Film (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2013. Marrë më 25 gusht 2013.
 15. ^ Wilson, Samantha (23 gusht 2013). "'All the Boys Love Mandy Lane' Trailer Finally Debuts After Seven Years". Film School Rejects (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2013. Marrë më 25 gusht 2013.
 16. ^ Jason Buchanan (2014). "Day 73 With Sarah (2007)". Movies & TV Dept. The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2014. Marrë më 11 tetor 2014.
 17. ^ Debruge, Pete (5 korrik 2007). "Review: 'Remember the Daze'". Variety (në anglisht). Los Angeles, California. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2018. Marrë më 11 tetor 2014.
 18. ^ a b Halterman, J. (4 dhjetor 2010). "EXCLUSIVE: Amber Heard talks about being out in Hollywood". Afterellen (në anglisht). AfterEllen.com. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2014. Marrë më 10 tetor 2014.
 19. ^ Frize, Sam (19 janar 2014). "5 Things You Should Know About Amber Heard". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2019. Marrë më 6 shtator 2017.
 20. ^ Saad, Nardine (17 janar 2014). "Johnny Depp and Amber Heard spark engagement rumors". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016. Marrë më 20 gusht 2016.
 21. ^ Puente, Maria (8 qershor 2016). "Amber Heard arrested in 2009 on charge of hitting girlfriend". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2020. Marrë më 18 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ a b Hill, Libby (7 qershor 2016). "Amber Heard was accused of domestic violence by a former girlfriend in 2009". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2020. Marrë më 18 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Miller, Michael (9 qershor 2016). "Amber Heard's 2009 Arresting Officer Speaks Out: 'I Am So Not Homophobic or Misogynistic!'". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2022. Marrë më 15 maj 2022.
 24. ^ Heil, Emily (22 maj 2019). "Cause Celeb: Amber Heard backs 'revenge porn' bill on Capitol Hill". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2019. Marrë më 22 maj 2019.
 25. ^ Heard, Amber (4 nëntor 2019). "Amber Heard: Are We All Celebrities Now?". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 15 janar 2020.
 26. ^ "Amber Heard: Meet the New Mrs Johnny Depp". NDTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2021. Marrë më 6 shkurt 2015.
 27. ^ "Tesla CEO Elon Musk breaks up with Amber Heard, report says". 6 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2017. Marrë më 6 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Elon Musk and Amber Heard Call it Quits ... Again". People. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 28 shkurt 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Amber Heard and Girlfriend Bianca Butti: Everything We Know About the New Couple". People. 25 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2022. Marrë më 10 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "What's Amber Heard's full dating history?". Marca. 5 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2022. Marrë më 10 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Parkel, Inga. "Amber Heard: What we know about her career, background and family life". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2022. Marrë më 16 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Crist, Allison (1 korrik 2021). "Amber Heard Reveals She Welcomed Her First Child Via Surrogate". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2021. Marrë më 28 dhjetor 2021.
 33. ^ Vanhoose, Benjamin (1 qershor 2023). "Amber Heard Breaks Silence on Moving to Spain After Johnny Depp Trial: 'I Love Living Here'". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2023. Marrë më 3 qershor 2023.
 34. ^ Fleming, Mike Jr. (11 qershor 2023). "Amber Heard To Launch New Film 'In The Fire' As Part Of Strong Lineup At Taormina Film Festival". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2023. Marrë më 13 qershor 2023.
 35. ^ In the Fire Official Trailer (2023) YouTube
 36. ^ "2010 Dallas International Film Festival Honors Amber Heard and Frank Darabont" (në anglisht). Dread Central. 12 prill 2010.
 37. ^ "Texas Film Hall of Fame". Austin Film Society (në anglisht). Marrë më 19 gusht 2018.
 38. ^ immortanscottmk3 (2 janar 2019). "The 2018 Razzie Ballot is Awful". The Avocado (në anglisht). Marrë më 8 korrik 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 39. ^ Yang, Rachel (14 maj 2019). "Avengers, Game of Thrones & RBG Lead MTV Movie & TV Awards Nominations". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2019. Marrë më 14 maj 2019.
 40. ^ Anderton, Ethan (14 shtator 2019). "2019 Saturn Awards Winners: 'Avengers: Endgame' Dominates With Six Total Awards". /Film (në anglisht). Marrë më 14 shtator 2019.
 41. ^ Moreau, Jordan (19 qershor 2019). "Avengers: Endgame, Riverdale, Aladdin Top 2019 Teen Choice Award Nominations". Variety (në anglisht). Marrë më 20 qershor 2019.