Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Pirates of the Caribbean movie.jpg
Viti 2003
Regjia Gore Verbinski
Prodhimi Jerry Bruckheimer
Skenari Tregimi:
Ted Elliott
Terry Rossio
Stuart Beattie
Jay Wolpert
Skenari:
Ted Elliott
Terry Rossio
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Johnny Depp
Geoffrey Rush
Orlando Bloom
Keira Knightley
Jack Davenport
Jonathan Pryce
Muzika Klaus Badelt
Hans Zimmer
(Uncredited)
Kinematografia Dariusz Wolski
Montazhi Stephen E. Rivkin
Arthur Schmidt
Craig Wood
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Walt Disney Pictures
Buena Vista Pictures
Data e daljes në kinema Flag of the United States.svg Flag of Canada.svg 9 korrik 2003
Flag of the United Kingdom.svg 8 gusht 2003
Kohëzgjatja 143 min.
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest


Box office
Fitimi
Fitimi $653,913,918
  ShBA   $305,413,918
  Internacional   $348,500,000
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 27
Buxheti
Buxheti $140 milion
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (shq. Piratët e Karaibeve: Mallkimi i Perlës së Zezë) është një film pirat i Walt Disney Pictures i vitit 2003, i cili u prodhua nga Jerry Bruckheimer. Regji bëri Gore Verbinski. Në filmin flitet për piratin Jack Sparrow, farkëtarin Will Turner dhe vajza e guvernatorit Elizabeth Swann.

Aktrojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.