Keira Knightley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Keira Knightley

Knightley më 2011
U lind në
Keira Christina Knightley

26 mars 1985 (38 vjet)
Londër, Angli
Emrat e tjerëKeira Christina Righton[1]
Arsimi
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1991–present
Works
Lista e plotë
Bashkëshorti/jaJames Righton (m. 2013)
Fëmijë2
Prindër
ÇmimetLista e plotë

Keira Christina Knightley (lindi më 26 mars 1985) është një aktore angleze. E njohur për punën e saj si në filma të pavarur ashtu edhe në filma të suksesshëm, veçanërisht në drama historike, ajo ka marrë disa vlerësime, duke përfshirë nominimet për dy Academy Awards, tre British Academy Film Awards, dhe një Laurence Olivier Award. Në vitin 2018, ajo u emërua një OBE në Pallatin Buckingham për shërbimet ndaj dramës dhe bamirësisë.[2]

E lindur në Londër nga aktorët Will Knightley and Sharman Macdonald, Knightley mori një agjent në moshën gjashtë vjeçare dhe fillimisht punoi në reklama dhe filma televizivë. Ajo pati një rol të vogël si Sabé në operën hapësinore Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999). Zbulimi i saj erdhi kur ajo luajti një futbolliste të vogël në filmin sportiv Bend It Like Beckham (2002), dhe vazhdoi të fitojë yll global për rolin e Elizabeth Swann në serialin fantazi Pirates of the Caribbean, duke filluar më 2003. Ajo u shfaq në komedi romantike Love Actually (2003) dhe u etiketua si një yll adoleshent premtues.

Për portretizimin e saj të Elizabeth Bennet në romancën Pride & Prejudice (2005), Knightley u nominua për Acdemy Award për Aktoren më të Mirë. Ajo luajti në disa pjesë të tjera të periudhës, duke luajtur një interes të ndërlikuar dashurie në Atonement (2007), shijuesen Georgiana CavendishThe Duchess (2008), dhe socialite titullare në Anna Karenina (2012). Ajo u fut në dramat bashkëkohore, duke u shfaqur si një muzikante aspiruese në Begin Again (2013) dhe një studente e mjekësisë në Jack Ryan: Shadow Recruit (2014). Knightley u rikthye në filmat historikë duke luajtur rolin e Joan ClarkeThe Imitation Game (2014), duke i dhënë asaj një nominim për Acdemy Award për Aktoren më të Mirë Dytësore dhe luajti si shkrimtarja me të njëjtin emërColette (2018).

Në skenë, Knightley është shfaqur në dy produksione të West End: The Misanthrope në vitin 2009, i cili i dha asaj një nominim për Olivier Award, dhe The Children's Hour më 2011. Ajo gjithashtu luajti si heroina me të njëjtin emër në produksionin e Broadway të 2015 të Thérèse Raquin. Knightley është e njohur për qëndrimin e saj të hapur për çështjet sociale dhe ka punuar gjerësisht me Amnesty International, Oxfam, dhe Comic Relief. Ajo është e martuar me muzikantin James Righton dhe kanë dy vajza.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Keira Christina Knightley lindi më 26 mars 1985 në periferi të Londrës në Teddington, tek aktorët Will Knightley and Sharman Macdonald.[3] Ajo duhej të quhej "Kiera", forma e përmbledhur e "Kira", sipas patinatores sovjetike Kira Ivanova, të cilën babai i saj e admironte; megjithatë, Macdonald e shkroi gabim emrin kur ajo regjistroi certifikatën e lindjes së vajzës së saj, duke shkruar e përpara i.[4] Babai i saj është anglez dhe nëna e saj është me prejardhje skoceze dhe uellsiane.[5] Knightley ka një vëlla më të madh, Caleb.[6] Macdonald punoi si dramaturge pasi karriera e saj e aktrimit mori fund. Prindërit e Knightley hasën vështirësi të konsiderueshme financiare pas lindjes së vëllait të saj;[7] babai i saj, një aktor "i mesëm", ra dakord për një fëmijë të dytë vetëm nëse nëna e saj shiste fillimisht një skenar. Megjithatë, shkallët e ndryshme të suksesit të prindërve të saj nuk e penguan kureshtjen e Knightley për profesionin.[8] Macdonald i prezantoi fëmijët e saj në teatër dhe balet shumë herët.[9] Kjo frymëzoi interesin e Knightley për aktrimin.[10]

Knightley ndoqi Teddington School.[11] Ajo u diagnostikua me disleksi në moshën gjashtë vjeçare, por në moshën njëmbëdhjetëvjeçare, me mbështetjen e prindërve, thotë ajo, "ata menduan se e kisha kaluar mjaftueshëm". Ajo është ende një lexuese e ngadaltë dhe nuk mund të lexojë me zë të lartë.[12] Knightley ka thënë se ajo ishte "e vetme në lidhje me aktrimin".[12] Në moshën tre vjeçare, ajo kërkoi të merrte një agjent si prindërit e saj dhe siguroi një në gjashtë. Kjo bëri që ajo të merrte një numër pjesësh të vogla në drama televizive.[13] Ajo luajti në një numër prodhimesh lokale amatore, të cilat përfshinin After Juliet, shkruar nga nëna e saj dhe United States, shkruar nga mësuesi i saj i dramës. Knightley filloi studimet e saj A-LevelsEsher College, por u largua pas një viti për të ndjekur një karrierë aktrimi.[14] Miqtë e nënës së saj e inkurajuan atë të shkonte në shkollën e dramës, të cilën ajo e refuzoi për arsye financiare dhe profesionale.[15]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1993–2002: Fillimet dhe përparimi i karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi mori një agjent në moshën gjashtë vjeçare, Knightley filloi të punonte në reklama dhe role të vogla televizive. Paraqitja e saj e parë në ekran ishte në episodin televiziv Screen One të vitit 1993 të titulluar "Royal Celebration". Më pas ajo luajti Natasha Jordan, një vajzë e re, nëna e së cilës është e përfshirë në një lidhje jashtëmartesore, në dramën romantike A Village Affair (1995). Pasi u shfaq në një sërë filmash televizivë nga mesi deri në fund të viteve 1990, duke përfshirë Innocent Lies (1995), The Treasure Seekers (1996), Coming Home (1998), dhe Oliver Twist (1999),[16] Knightley arriti roli i Sabé, shërbëtorja dhe dredhia e Padmé Amidala, në filmin fantastiko-shkencor të vitit 1999, Star Wars: Episode I – The Phantom Menace. Dialogu i saj u dublua nga Natalie Portman, e cila luajti Padmé. Knightley u hodh në rol për shkak të ngjashmërisë së saj të ngushtë me Portman; edhe nënat e dy aktoreve kishin vështirësi t'i dallonin vajzat e tyre kur ato ishin të grimuara.[17]

Në rolin e saj të parë madhor, filmi televiziv i Walt Disney Productions në vitin 2001 Princess of Thieves, Knightley luajti vajzën e Robin Hood. Në përgatitje për pjesën, ajo u stërvit për disa javë në gjuajtje me hark, skermë dhe kalërim.[18] Njëkohësisht, ajo u shfaq në The Hole, një thriller që u publikua drejtpërdrejt në video në SHBA. Regjisori i filmit Nick Hamm e përshkroi atë si "një version i ri i Julie Christie".[19] Knightley mori gjithashtu rolin e Lara Antipova në adaptimin e miniserisë së vitit 2002 të Doctor Zhivago, me komente pozitive dhe vlerësime të larta.[20] Në të njëjtin vit, Knightley luajti si një e droguar shtatzënë në filmin dramatik të Gillies MacKinnon Pure. Me Molly Parker dhe Harry Eden, filmi pati premierën e tij botërore në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2002.[21] Në një rishikim retrospektiv për AboutFilm.com, Carlo Cavagna vuri në dukje praninë e Knightley-t në ekran dhe shkroi se "[megjithëse Knightley] nuk ka gjysmën e aftësisë së Parker-it [...] ajo ka dridhur dhe zhavor [dhe] shkëlqen fort në Pure".[22]

Knightley mori një rol të rëndësishëm kur ajo luajti në filmin komedi sportiv të Gurinder Chadha, Bend It Like Beckham, i cili ishte një hit në arkë në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA[23] Knightley portretizoi Jules, një lojtare futbolli tomboy që lufton kundër normave shoqërore që e bind shoqen e saj të ndjekë këtë sport.[24] Filmi i befasoi kritikët të cilët ishin lavdërues për natyrën e tij "simpatike" dhe "frymëzuese", kontekstin social dhe performancat e kastit.[25] Knightley dhe bashkë-ylli i saj Parminder Nagra tërhoqën vëmendjen ndërkombëtare për performancat e tyre;[26] kritiku James Berardinelli, i cili ishte kryesisht lavdërues i filmit dhe kastit "energjik dhe të pëlqyeshëm", vuri në dukje se Knightley dhe Nagra sollën "shumë shpirt në personazhet e tyre të pëlqyeshëm në çast”.[27] Për t'u përgatitur për rolet e tyre, ata iu nënshtruan tre muajve trajnim të gjerë futbolli nën trajnerin anglez të futbollit Simon Clifford. Knightley fillimisht ishte skeptike për projektin: në një intervistë me Tracy Smith ajo tha: "Mbaj mend që u thashë miqve se po bëja këtë film futbolli për vajza [...] Dhe askush nuk mendoi se do të ishte mirë."[28]

2003–2007: Pirates of the Caribbean dhe njohja në mbarë botën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Knightley portretizoi rolin e Elizabeth Swann, në filmin fantazi amerikan të vitit 2003 Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl.[29] Filmi, i bazuar në atraksionin e parkut tematik të Disney, sillet rreth bukanerit famëkeq Jack Sparrow dhe farkëtarit Will Turner që shpëtojnë Swann, në zotërim të një medaljoni të artë të mallkuar, nga piratët e shekullit të 18-të.[30] Producentët Jerry Bruckheimer dhe Gore Verbinski i dhanë Knightley-t për "cilësinë e saj të papërshkrueshme [...] që të kujton yjet e filmave nga kulmi i Hollivudit".[31] Knightley nënvlerësoi punën e marifeteve të kërkuara dhe besonte se ajo do të ishte kryesisht ulur në karroca; në një moment gjatë xhirimeve, ajo qëndroi për dy ditë në një dërrasë dhe refuzoi ofertën e një marifeti për të kërcyer nga platforma për në skenë.[31][32] Pavarësisht mburrjes me emrat e yjeve si Johnny Depp dhe Orlando Bloom dhe një buxhet prej 135 milionë dollarësh, Pirates pritej të dështonte në arkë.[33] Vetë Knightley nuk ishte optimiste për perspektivat e saj.[34] Filmi u hap në vendin e parë në arkë dhe u bë një nga publikimet me fitime më të larta të vitit, me të ardhura në mbarë botën prej 654 milionë dollarësh.[35] Elvis Mitchell i The New York Times e krahasoi sigurinë fizike "të ashpër dhe të sigurt" të Knightley me atë të Nicole Kidman, ndërsa Keith Phipps i The A.V. Club e quajti atë dhe Bloom si drejtues tërheqës.[36][37]

Gjithashtu në vitin 2003, Knightley u shfaq në komedinë romantike të Richard Curtis me Love Actually, duke shfaqur një kast ansambël, i cili përfshinte idhullin e saj të fëmijërisë Emma Thompson.[38][39] Knightley luajti Juliet, një grua, burri i të fejuarës së së cilës është fshehurazi i dashuruar me të.[40] Peter Travers i Rolling Stone kritikoi humbjen e talentit të Knightley në një rol "asgjë",[41] ndërsa Megan Conner nga The Guardian vuri në dukje se filmi e ktheu Knightley në një emër të njohur.[15] Love Actually është referuar si një klasik i Krishtlindjeve të ditëve të sotme.[42] Knightley beson se trajektorja e filmit është "e jashtëzakonshme", duke pasur parasysh se popullariteti i tij u rishfaq disa vjet pas publikimit të filmit.[43] Publikimi i vetëm i Knightley në vitin 2004 ishte filmi historik King Arthur, ku ajo luajti Guinevere, një mbretëreshë luftëtare dhe gruaja e personazhit titullar.[44] Pjesa kërkonte që ajo të mësonte boks, gjuajtje me hark dhe kalërim.[38][45] Kritiku A. O. Scott lavdëroi Knightley-n për "e hedhur[n] veten trupërisht në çdo skenë".[46] Megjithëse filmi mori vlerësime të pafavorshme, shtati i Knightley-t si interpretues u rrit; ajo u votua nga lexuesit e revistës Hello si ylli adoleshent më premtues i industrisë,[47] dhe u shfaq në artikullin e revistës Time, i cili thoshte se ajo dukej e përkushtuar për të zhvilluar veten si një aktore serioze dhe jo si një yll filmi.[48]

Knightley duke marrë pjesë në premierën e Pride & PrejudiceFestivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2005; roli i dha Knightley nominimin e saj të parë Academy Award

Knightley u shfaq në tre filma në vitin 2005, i pari prej të cilëve ishte thriller psikologjik The Jacket, me bashkë-star Adrien Brody.[49] Në një përmbledhje të përzier për Empire, Kim Newman shkroi se roli ishte ndryshe nga ato që ajo kishte marrë më parë: "duke dalë nga pajisjet e periudhës dhe duke folur amerikane, përpiqet të zgjerojë gamën e saj dhe është padyshim e mirë-përfituar".[50] Knightley më pas luajti personazhin titullar në filmin aksion francez-amerikan të Tony Scott Domino Domino, bazuar në jetën e Domino Harvey. Publikimi i filmit u vonua në disa raste dhe, në daljen e tij eventuale në nëntor, ai mori komente negative dhe performoi dobët në arkë.[51]

Publikimi më i suksesshëm i Knightley i vitit ishte Pride & Prejudice, një dramë periodike e bazuar në romanin e Jane Austen Pride and Prejudice.[52] Regjisori Joe Wright i caktoi Knightley për natyrën e saj të çuditshme të kombinuar me një "mendje të gjallë" dhe sens humori. Knightley, e cila e kishte admiruar librin që në moshë të re,[53] tha për karakterin e saj, "Bukuria e Elizabeth është se çdo grua që e lexon ndonjëherë librin duket se e njeh veten, me të gjitha gabimet dhe papërsosmëritë e saj."[53] Me daljen në treg, filmi u bë një sukses i madh komercial, me koleksione totale prej rreth 120 milionë dollarësh në mbarë botën dhe mori vlerësime pozitive nga kritikët.[54] Duke shkruar për The Guardian, Peter Bradshaw etiketoi performancën e saj të "bukurisë, delikatesës, shpirtit dhe zgjuarsisë; në shkëlqimin dhe besimin e saj në rritje" dhe Derek Elley i Variety gjeti "forcën e saj të ndritshme" që të kujtonte një Audrey Hepburn të re.[55][56] Knightley fitoi nominimet "Aktorja më e mirë në rolin kryesor" në [Golden Globe Award për Aktoren më të Mirë – Film Komedi ose Muzikal|Golden Globes]] dhe Academy Awards për performancën e saj në moshën 20-vjeçare, duke u bërë kandidatja e tretë më e re për këtë të fundit.[57] Sukseset e njëpasnjëshme të Knightley erdhën me një kontroll të shtuar të medias, dhe më vonë ajo pranoi se kishte pasur probleme me shëndetin e saj mendor gjatë kësaj periudhe.[58]

Knightley u ftua të bashkohej me Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Filmit, mes artistëve të tjerë në vitin 2006.[59] Më vonë atë vit, ajo përsëriti rolin e saj si Elizabeth Swann në prodhimet e dytë dhe të tretë të serialit Pirates of the Caribbean. Dy vazhdimet u konceptuan në vitin 2004, me skenaristët Ted Elliott dhe Terry Rossio duke zhvilluar një hark tregimi që do të përfshinte të dy filmat. Komploti i filmave e sheh konventën e Swann Buck për të kërkuar aventura dhe për t'u bërë pirat dhe luftëtar i ashpër që të përputhet me aftësitë e Sparrow dhe interesit të saj të dashurisë, Turner.[60] Këstet e vazhdimit i lejuan Knightley të studionte luftimin e shpatës, gjë që ajo kishte kërkuar ta bënte që nga filmi i parë.[31] Xhirimet për projektet u zhvilluan në vitin 2005; Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest, lëshuar në korrik 2006. Me koleksionet botërore prej 1.066 miliardë dollarësh, u bë hiti më i madh financiar i karrierës së Knightley.[61] Pjesa e tretë e serisë, Pirates of the Caribbean: At World's End, u publikua në maj të vitit të ardhshëm.[62] A. O Scott e quajti performancën e saj "një vizion të guximit perandorak britanik, me një njollë intriguese të pamaturisë romantike që shfaqet drejt fundit".[63]

Lidhja e vazhdueshme e Knightley me dramat e periudhës dha rezultate të ndryshme, siç shihet me dy nga publikimet e saj të vitit 2007, SilkFrançois Girard, dhe AtonementJohn Wright, përshtatjet filmike artistike të romaneve nga Alessandro Baricco dhe Ian McEwan respektivisht.[64] Projekti i parë dështoi në arkë, ndërsa ky i fundit u bë një sukses kritik dhe komercial. Knightley luajti Cecilia Tallis, më e madhja e dy motrave Tallis, e cila lufton me një romancë të kohës së luftës me interesin e saj të dashurisë, të luajtur nga James McAvoy.[65] Ajo pranoi se ritmi në filmin më të vogël dhe më intim ishte një përshtatje në krahasim me ekskluzivitetin e Pirates.[66] Në përgatitjen për filmin, Knightley studioi romanin si dhe "natyralizmin" e performancës siç shihet në filmat e viteve 1930 dhe 1940, si In Which We Serve (1942) dhe Brief Encounter (1945).[67][66] Ajo e admironte natyrën shumështresore dhe "magjepsëse" të sjelljes së personazhit të saj.[68] Performanca e Knightley fitoi çmimin Empire për Aktoren më të Mirë,[69] dhe fitoi nominimet e saj për çmimet BAFTA dhe Golden Globes, gjithashtu në kategoritë e aktores kryesore.[70] Kritiku Richard Roeper, i cili mendonte se dyshja kryesore ishin "të shkëlqyera" në rolet e tyre përkatëse, ishte në mëdyshje nga dështimi i tyre për të marrë nominimet për Academy Award.[71] Fustani jeshil i veshur nga Knightley gjatë skenës kulmore të filmit tërhoqi vëmendjen e madhe të shtypit dhe më pas u konsiderua si një nga kostumet më të mëdha në historinë e filmit.[72][73][74]

Imazhi publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Knightley në Festivaln Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2011

Jashtë ekranit, Geoffrey Macnab i The Independent e përshkruan Knightley si "të arsyeshme dhe vetë-përçmuese"[12] dhe Elizabeth Day e Harper's Bazaar thotë për personazhin e Knightley: "Ajo është jashtëzakonisht e bukur, betohet më shumë sesa mund të mendoni dhe - po - . .. e bukur pa mundim”.[75] Duke shkruar për The New York Times, Jesse McKinley deklaroi se Knightley është "e njohur për aftësinë e saj për të shkëlqyer dhe sharm në disa thekse", ndërsa bashkë-ylli i saj i Thérèse Raquin, Judith Light, vlerësoi "sjelljen e saj me këmbë në tokë, inteligjencën dhe sens humori”.[76]

Knightley është përshkruar si "famshëm e hapur me mediat",[77] edhe pse ajo ka pohuar të kundërtën.[78] Gjatë viteve 2000, Knightley u përball me një "sasi të jashtëzakonshme vitrioli" nga shtypi.[15] The Guardian shkroi se "nëse ajo nuk është shumë e bukur për të qenë e denjë për suksesin e saj, ajo është shumë elegante, shumë e hollë. Nëse ka një arsye më të vlefshme pse [...] ata shpesh përpiqen ta artikulojnë atë."[15] Pavarësisht filmave të shumtë të suksesshëm dhe nominimeve për çmime, kritikat e ndikuan atë dhe Knightley mendoi se ajo "nuk e dinte zanatin e saj".[79] Vëzhgimi i medias u zvogëlua ndërsa karriera e saj përparonte, dhe ajo i lë të lirë paraqitjet e saj publike për të mbajtur vëmendjen në filmat e saj.[80] Duke filluar në vitet 2010, Knightley rifitoi besimin në aftësitë e saj dhe me publikimin e Colette (2018), ajo ndjeu se e kishte mësuar zanatin e saj dhe kishte zënë mendërisht një "vend të mirë ku ndihem shumë e sigurt për atë që mund të bëj".[79]

Knightley është njohur gjerësisht për repertorin e saj të gjerë të dramave të periudhës gjatë gjithë karrierës së saj.[81][82][83] Ajo identifikohet me "shkëputjen e imazhit të feminitetit" dhe vlerëson "kafazin e hapur" të filmave të periudhës për të demonstruar një të tillë.[82] Shkrimtarja Anne Helen Petersen thekson se personalitetet e ndryshme të roleve të saj historike janë të bashkuara në "idenë më të madhe" që përfaqëson Knightley: "ajo e grave që në dukje kryejnë një version të femrës së duhur - të gjitha duke negociuar në heshtje, ose duke e thyer peshën e të bërit këtë.[81] Ajo ka kritikuar filmat e vendosur bashkëkohor, duke e konsideruar të tepruar përshkrimin e tyre të dhunës seksuale ndaj grave.[84] Knightley njihet për rolet e saj kryesore "të forta femërore"[80] dhe ajo është krahasuar me aktoret Katharine Hepburn, Greta Garbo, Audrey Hepburn, dhe Nicole Kidman.[81][55][36]

Në një sondazh të BBC-së të vitit 2004, ajo u emërua ndër njerëzit më me ndikim në kulturën britanike.[85] Knightley shpesh është atribuar arketipit "Trëndafili anglez".[86][87][88][89] Knightley është përfshirë disa herë në listën e "100 femrave më seksi në botë" të FHM, duke bërë paraqitjen e saj të parë në 2004 dhe kryesuese në listë në 2006;[90] ajo u përfshi në çdo numër të mëvonshëm deri në vitin 2009.[91] Ajo ishte pjesë e edicioneve amerikane të listës nga viti 2004 deri në 2006, dhe gjithashtu u vendos në vendin e nëntë në listën e Maxim Hot 100 në vitin 2006.[92]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
1995 Innocent Lies Young Celia Film debut
1999 Star Wars: Episode I – The Phantom Menace Sabé Credit misspelled as "Kiera" Knightley [93]
2001 Deflation Jogger Film i shkurtër
The Hole Frankie Smith
2002 Thunderpants Music School Student Uncredited
Pure Louise
Bend It Like Beckham Jules Paxton
New Year's Eve Leah Film i shkurtër
The Seasons Alter Helena
2003 Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Elizabeth Swann
Love Actually Juliet
Gaijin Kate Short film; voice role
2004 King Arthur Guinevere
2005 The Jacket Jackie Price
Pride & Prejudice Elizabeth Bennet
Domino Domino Harvey
2006 Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Elizabeth Swann
2007 Pirates of the Caribbean: At World's End
Atonement Cecilia Tallis
Silk Hélène Joncour
2008 The Edge of Love Vera Phillips
The Duchess Georgiana Cavendish
2009 The Continuing and Lamentable Saga of the Suicide Brothers The Fairy Film i shkurtër
2010 Never Let Me Go Ruth C
Maze Constance Video installation
Last Night Joanna Reed
Steve Woman Short film
London Boulevard Charlotte
2011 A Dangerous Method Sabina Spielrein
2012 Seeking a Friend for the End of the World Penelope Lockhart
Anna Karenina Anna Arkadyevna Karenina
2013 Once Upon a Time Gabrielle Chanel Film i shkurtër
Begin Again Gretta James
2014 Jack Ryan: Shadow Recruit Cathy Muller
Laggies Megan Burch
The Imitation Game Joan Clarke
2015 Everest Jan Hall
2016 Collateral Beauty Amy / "Love"
2017 Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales Elizabeth Swann-Turner Cameo appearance [94]
2018 Colette Gabrielle Colette [95]
The Nutcracker and the Four Realms Sugar Plum Fairy [96]
2019 Official Secrets Katharine Gun [97]
Berlin, I Love You Jane Segment: "Under Your Feet" [98]
The Aftermath Rachael Morgan [99]
Greed Herself Cameo appearance [100]
2020 Misbehaviour Sally Alexander [101]
2021 Charlotte Charlotte Salomon Voice role [102]
Silent Night Nell [103]
2023 Boston Strangler Loretta McLaughlin [104]

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
1993 Screen One Little Girl Epizodi: "Royal Celebration"
1995 A Village Affair Natasha Jordan Film televiziv
The Bill Sheena Rose Epizodi: "Swan Song"
1996 The Treasure Seekers The Princess Film televiziv
1998 Coming Home Young Judith Dunbar
1999 Oliver Twist Rose Fleming Miniseri
2001 Princess of Thieves Gwyn Film televiziv
2002 Doctor Zhivago Lara Antipova Miniseri
2007 Robbie the Reindeer in Close Encounters of the Herd Kind Em Television short film; voice role
2011 Neverland Tinker Bell Miniseri; zëri [105]
2017 Red Nose Day Actually Juliet Film i shkurtër televiziv [106]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Prodhimi Roli Dramaturg/ja Teatri Ref.
1999 After Juliet Rosaline Sharman Macdonald Heatham House Youth Centre
Twickenham, England
[107][108]
2009–2010 The Misanthrope Jennifer (Célimène) Molière Comedy Theatre
London, England
[109]
2011 The Children's Hour Karen Wright Lillian Hellman Comedy Theatre
London, England
[110]
2015 Thérèse Raquin Thérèse Raquin Helen Edmundson Roundabout Theatre Company
New York City, NY, U.S.
[111][112]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Keira Christina Righton". Companies House (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2022. Marrë më 25 gusht 2021.
 2. ^ "No. 62310" The London Gazette (Supplement). 9 June 2018. p. B12.
 3. ^ "Keira Knightley". Voguepedia (në anglisht). Condé Nast. 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2013. Marrë më 10 janar 2014.
 4. ^ "Keira's year: Oscars, babies & Chanel" (në anglisht). Elle UK. 28 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2015. Marrë më 13 shkurt 2015.
 5. ^ Utichi, Joe (20 qershor 2008). "Keira Knightley On Welsh Accents and Life After Pirates". Rotten Tomatoes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
 6. ^ Picardie, Justine (2 shtator 2007). "Keira Knightley: a not so serious player". The Daily Telegraph (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2016.
 7. ^ Getting There: Sharman Macdonald Arkivuar 14 nëntor 2007 tek Wayback Machine as-appeared in Stagewrite (Summer 1999) "I was desperate for a second child. Desperate never to act again. Most of all desperate to stop eating lentils, French bread and tomatoes. We were broke, Will and me. We had one child. My hormones were screaming at me to have another. So. Will bet me a child for the sale of a script"
 8. ^ Conner, Megan (25 tetor 2014). "Keira Knightley: 'I used to try to be sensible and good and professional'". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2021. Marrë më 7 maj 2021.
 9. ^ "My daughter Keira Knightley". The Independent (në anglisht). 8 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2017. Marrë më 24 prill 2017.
 10. ^ Goldman, Andrew. "Shining Knightley". Elle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2015. Marrë më 20 tetor 2008.
 11. ^ "Keira Knightley biography". Bio (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2012. Marrë më 23 shtator 2012.
 12. ^ a b Macnab, Geoffrey (7 janar 2012). "Keira Knightley: 'Sometimes I just sit on the bathroom floor and burst into tears'". Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2015. Marrë më 25 korrik 2015. She was six at the time her condition was noticed ... Through constant tutoring and the intervention of her parents, she was able to overcome the condition. 'I am a slow reader ... By the time I was 11, they deemed me to have got over it sufficiently.' She still can't read out loud, though.
 13. ^ "'Awards Chatter' Podcast — Keira Knightley ('Colette')". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2018. Marrë më 6 tetor 2018.
 14. ^ Biography Today, p .84
 15. ^ a b c d Conner, Megan (25 tetor 2015). "Keira Knightley: 'I used to try to be sensible and good and professional'". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 16. ^ Biography Today, pp. 83–84
 17. ^ Buchanan, Jason. "Keira Knightley" (në anglisht). MSN Movies. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2009. Marrë më 17 mars 2006.
 18. ^ Biography Today, p. 85
 19. ^ "Hole, The : Production Notes" (në anglisht). Cinema.com. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2014. Marrë më 29 dhjetor 2013.
 20. ^ "Keira Knightley". Sunday Herald (në em). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 21. ^ "Pure (2002)". Rotten Tomatoes (në anglisht). 13 shtator 2002. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2017. Marrë më 25 prill 2017.
 22. ^ Cavagna, Carlo. "Pure" (në anglisht). AboutFilm.com. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2016. Marrë më 25 prill 2017.
 23. ^ Schwartz, Dana (12 prill 2017). "18 Winning Facts About Bend It Like Beckham". Mental Floss (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2017. Marrë më 25 prill 2017.
 24. ^ Morrison, Alan. "Bend It Like Beckham Review". Empire Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2023. Marrë më 25 gusht 2021.
 25. ^ "Bend It Like Beckham (2003)". Rotten Tomatoes (në anglisht). 12 mars 2003. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2017. Marrë më 25 prill 2017.
 26. ^ Goodacre, Kate (22 mars 2015). "Bend It Like Beckham: Where are the cast of the 2002 box office hit now?". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2017. Marrë më 25 prill 2017.
 27. ^ Berardinelli, James. "Bend it Like Beckham (United States/United Kingdom/Germany, 2002)". Reelviews (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2020. Marrë më 30 prill 2017.
 28. ^ "Bend It Like Beckham" (në anglisht). CBS News. 13 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2017. Marrë më 25 prill 2017.
 29. ^ Brown, Lee (28 mars 2021). "Here's How Keira Knightley Reacted When She Was Cast In 'Pirates Of The Caribbean'". TheThings (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2021. Marrë më 7 prill 2021.
 30. ^ "Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)". Rotten Tomatoes (në anglisht). 9 korrik 2003. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
 31. ^ a b c "Pirates of the Caribbean Presskit" (PDF) (në anglisht). Walt Disney Pictures. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 korrik 2011. Marrë më 6 prill 2021.
 32. ^ "The Making of An Epic at Sea". YouTube (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-12-12. Marrë më 6 prill 2021.
 33. ^ Nasahwaty, Chris (25 korrik 2003). "Box Office Buccaneer". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2015. Marrë më 27 prill 2017.
 34. ^ "Pirates of the Caribbean". CBS News (në anglisht). 13 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2017. Marrë më 27 prill 2017.
 35. ^ "Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl" (në anglisht). BoxOfficeMojo. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2009. Marrë më 20 tetor 2008.
 36. ^ a b Mitchell, Elvis (9 korrik 2003). "Film Review; Mascara As Black As a Jolly Roger". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 37. ^ Phillips, Keith (8 korrik 2003). "Pirates Of The Caribbean: Curse Of The Black Pearl". The A.V. Club (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 38. ^ a b Biography Today, p. 88
 39. ^ "Love Actually (2003)" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Flixster. 26 nëntor 2003. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2017. Marrë më 30 prill 2017.
 40. ^ Sharf, Zach (31 tetor 2018). "Keira Knightley Has Only Seen 'Love Actually' Once, So Forgive Her for Not Knowing Which Guy Her Character Chooses". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 41. ^ Travers, Peter (3 nëntor 2003). "Love Actually". Rolling Stone (në anglisht). Marrë më 6 prill 2021.
 42. ^ "The best Christmas movies on Netflix UK". The Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2017. Marrë më 24 shkurt 2019.
 43. ^ Rawden, Jessica (24 dhjetor 2019). "Love Actually's Keira Knightley Doesn't Know Why People Love The Christmas Movie So Much". Cinema Blend (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 44. ^ "King Arthur (2004)". Rotten Tomatoes (në anglisht). 7 korrik 2004. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
 45. ^ "In Step With: Keira Knightley" (në anglisht). Parade Magazine. 13 qershor 2004. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2006.
 46. ^ Scott, A.O (7 korrik 2004). "Film Review; The Once and Future Fury: These Knights Go for the Jugular". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2019. Marrë më 6 prill 2021.
 47. ^ "Keira beats Scarlett in our talented teen poll". Hello! Magazine (në anglisht). 13 korrik 2004. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2004. Marrë më 13 korrik 2004.
 48. ^ "Keira's Quest". Time (në anglisht). 5 korrik 2004. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2010. Marrë më 24 janar 2010.
 49. ^ "The Jacket (2005)". Rotten Tomatoes (në anglisht). 4 mars 2005. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
 50. ^ Newman, Kim (14 tetor 2015). "The Jacket Review". Empire Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2017. Marrë më 30 prill 2017.
 51. ^ "Domino (2005)". Rotten Tomatoes (në anglisht). 14 tetor 2005. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
  - Gray, Brandon (17 tetor 2005). "'Fog' Tops Soggy Weekend". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2017. Marrë më 30 prill 2017.
 52. ^ "Pride and Prejudice (2005)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2007. Marrë më 20 tetor 2008.
 53. ^ a b Biography Today, p. 90
 54. ^ "Pride and Prejudice". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2012. Marrë më 20 tetor 2008.
 55. ^ a b Bradshaw, Peter (16 shtator 2005). "Pride & Prejudice". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2016. Marrë më 6 prill 2021.
 56. ^ Elley, Derek (11 shtator 2005). "Pride & Prejudice". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2008. Marrë më 18 korrik 2007.
 57. ^ "The Nominees: Keira Knightley". CBS News (në anglisht). 15 shkurt 2006. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
 58. ^ Mottram, James (mars 2019). "Keira Knightley interview: 'I've got a f**k it button. Sometimes it gets pushed'". iNews (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 59. ^ Unger, Leslie (5 korrik 2006). "Academy Invites 120 to Membership" (në anglisht). Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
 60. ^ Romain, Lindsey. "Elizabeth Swann Is Disney's Most Radical Heroine". Nerdist (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 61. ^ "Keira Knightley". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
 62. ^ "Pirates of the Caribbean: At World's End (2007)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2009. Marrë më 3 maj 2017.
 63. ^ Scott, A.O (7 korrik 2006). "'Pirates of the Caribbean': Eat My Jetsam, Davy Jones". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2018. Marrë më 6 prill 2021.
 64. ^ "Keira Knightley's 'Atonement' for Focus Features" (në anglisht). KillerMovies. 30 qershor 2006. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2008. Marrë më 25 gusht 2008.
 65. ^ "Atonement". Rotten Tomatoes (në anglisht). 7 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2019. Marrë më 6 prill 2021.
 66. ^ a b Weintraub, Steve (12 dhjetor 2007). "Keira Knightley Interview – Atonement". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 67. ^ "Behind-the-Scenes of 'Atonement'" (në anglisht). Wild About Movies. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2007. Marrë më 18 qershor 2017.
 68. ^ St. Jacobs, Jay. "James McAvoy and Keira Knightley". Pop Entertainment (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2021. Marrë më 6 prill 2021.
 69. ^ "Best Actress". Empireonline.com (në anglisht). Bauer Consumer Media. 2008. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2011. Marrë më 15 shtator 2011.
 70. ^ "Bafta Film Awards 2008: The winners" (në anglisht). BBC News. 10 shkurt 2008. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2016. Marrë më 20 gusht 2011.
 71. ^ Roeper, Richard (20 shkurt 2008). "Live Oscar Chat with Richard Roeper". Ebert & Roeper (në anglisht). Buena Vista Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2008. Marrë më 20 tetor 2008.
 72. ^ Canfield, David. "Atonement 10th anniversary: The inside story on that iconic green dress". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 21 tetor 2021.
 73. ^ McDermott, Kerry (30 nëntor 2020). "8 Of The Most Unforgettable Green Dresses In Film". British Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2021. Marrë më 21 tetor 2021.
 74. ^ Luigi, Emanuele (5 shkurt 2008). "Atonement's green dress deserves all the accolades". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2019. Marrë më 21 tetor 2021.
 75. ^ Day, Elizabeth (5 janar 2017). "In conversation with Keira Knightley". Harper's Bazaar (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2018. Marrë më 27 mars 2018.
 76. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura nyt54
 77. ^ "Keira Knightley: My breasts were down to my knees". Fashion Monitor Toronto (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2008. Marrë më 18 qershor 2012.
 78. ^ "Keira Knightley opens up". Elle (në anglisht). gusht 2006. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2008. Marrë më 25 gusht 2008.
 79. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura reporterpod
 80. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura conductvogue
 81. ^ a b c Petersen, Anne Helen (25 shtator 2018). "A Unified Theory Of Keira Knightley". BuzzfeedNews (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2021. Marrë më 4 maj 2021.
 82. ^ a b "Keira Knightley explains the reason she loves period dramas". The Independent (në anglisht). 28 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2021. Marrë më 4 maj 2021.
 83. ^ "Keira Knightley : her best historical films to rewatch". Vogue (në anglisht). 4 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2021. Marrë më 4 maj 2021.
 84. ^ Pulver, Andrew (17 janar 2018). "Keira Knightley criticises rape culture in modern cinema". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2021. Marrë më 4 maj 2021.
 85. ^ "iPod's low-profile creator tops cultural chart". The Independent (në anglisht). 18 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2017.
 86. ^ "32 Times Keira Knightley Was The Ultimate English Rose". Elle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2021. Marrë më 12 nëntor 2020.
 87. ^ "English Rose". Teen Vogue (në anglisht). 18 tetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2021. Marrë më 24 maj 2021.
 88. ^ "Keira Knightley disappointed by droopy 'fantasy breasts'". Today (në anglisht). 13 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2021. Marrë më 24 maj 2021.
 89. ^ "5 Easy Steps To The Prettiest English Rose Make-Up Look". Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2021. Marrë më 12 nëntor 2020.
 90. ^ "Keira KOs Kate". News.com.au (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2006. Marrë më 27 prill 2006.
 91. ^ Howard, Tom (27 janar 2008). "100 Sexiest Women in the World 2008 – the Top Ten". FHM (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2012. Marrë më 23 shtator 2012.
  - "FHM 100 Sexiest Women in the World for 2009". Film (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2011. Marrë më 23 shtator 2012.
 92. ^ "The 2006 Hot 100 List". Maxim (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2012. Marrë më 23 shtator 2012.
 93. ^ Sim, David; Watling, Eve (26 mars 2019). "To celebrate Keira Knightley's birthday, we rank her 15 best movies". Newsweek (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2020. Marrë më 31 maj 2020.
 94. ^ Bradley, Bill (25 maj 2017). "Keira Knightley Almost Wasn't In 'Pirates Of The Caribbean 5'". HuffPost (në anglishte britanike). Marrë më 23 nëntor 2022.
 95. ^ Bradshaw, Peter (9 janar 2019). "Colette review – Keira Knightley shines as a racy writer wronged". The Guardian (në anglishte britanike). Marrë më 23 nëntor 2022.
 96. ^ Lenker, Maureen Lee (1 nëntor 2018). "How Keira Knightley found her high-pitched Sugar Plum Fairy voice in The Nutcracker and the Four Realms". Entertainment Weekly (në anglishte amerikane). Marrë më 23 nëntor 2022.
 97. ^ Leigh, Danny (16 tetor 2019). "Official Secrets — Keira Knightley in an Iraq war whistleblower thriller". Financial Times (në anglishte britanike). Marrë më 23 nëntor 2022.
 98. ^ Evans, Greg (17 janar 2019). "'Berlin, I Love You' Trailer: Keira Knightley, Helen Mirren Among Stars In Fourth 'Cities' Installment". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 23 nëntor 2022.
 99. ^ Leigh, Danny (27 shkurt 2019). "The Aftermath — Keira Knightley stars in a handsome but glib period drama". Financial Times (në anglishte britanike). Marrë më 23 nëntor 2022.
 100. ^ Debruge, Peter (20 shkurt 2020). "'Greed': Film Review". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 23 nëntor 2022.
 101. ^ Jacobs, Emma (6 mars 2020). "Keira Knightley on #MeToo, motherhood and Misbehaviour". Financial Times (në anglishte britanike). Marrë më 23 nëntor 2022.
 102. ^ D'Alessandro, Anthony (21 korrik 2021). "Keira Knightley To Lead Voice Cast Of Animated Drama 'Charlotte'". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 22 korrik 2021.
 103. ^ Wiseman, Andreas (17 janar 2020). "Matthew Goode And Annabelle Wallis Join Keira Knightley And Roman Griffin Davis In Christmas Pic 'Silent Night'". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 6 maj 2021.
 104. ^ Fleming, Mike Jr (4 tetor 2021). "Keira Knightley To Star In 20th Century Studios' 'Boston Strangler'; Scott Free, LuckyChap Producing". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 23 nëntor 2022.
 105. ^ Goldberg, Matt (10 mars 2011). "Keira Knightley to Voice Tinker Bell in NEVERLAND". Collider (në anglishte amerikane). Marrë më 23 nëntor 2022.
 106. ^ Petski, Denise (26 maj 2017). "Red Nose Day Actually: 'Love Actually' Short-Film Sequel With Hugh Grant, Keira Knightley, Bill Nighy & More". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 23 nëntor 2022.
 107. ^ Maxwell, Tom (20 korrik 2007). "Keira's helpful prompt". The Scotsman (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2007. Marrë më 27 maj 2009.
 108. ^ "After Juliet by Sharman McDonald". Plays (në anglisht). Acquis. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 27 maj 2009.
 109. ^ Billington, Michael (18 dhjetor 2009). "The Misanthrope". The Guardian (në anglishte britanike). Marrë më 6 maj 2021.
 110. ^ ""The Children's Hour" at Ambassador Tickets". Ambassador Tickets (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2010. Marrë më 10 shtator 2012.
 111. ^ Rooney, David (23 tetor 2014). "Keira Knightley to Make Broadway Debut in 'Therese Raquin'". The Hollywood Reporter (në anglishte amerikane). Marrë më 23 nëntor 2022.
 112. ^ Green, Adam (22 tetor 2015). "Keira Knightley Makes Her Broadway Debut in Thérèse Raquin". Vogue (në anglishte amerikane). Marrë më 9 qershor 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]