Natalie Portman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Natalie Portman
U lind në
Natalie Hershlag

9 qershor 1981
Shtetësia
 • Israel
 • United States
ShkollimiHarvard University (AB)
Profesioni
 • Actress
 • director
 • producer
Vite aktiviteti1993–present
Works
Lista e plotë
TitulliNatalie Portman në Cannes më 2015
Bashkëshorti/ja
(m. 2012)
Fëmijë2
ÇmimetLista e plotë
Nënshkrimi

Natalie Portman (nèe Hershlag[a], Hebraisht: נטע-לי הרשלג, më 9 qershor 1981) është një aktore amerikane me prejardhje izraelite. Ajo ka pasur një karrierë të frytshme filmike që nga vitet e saj të adoleshencës dhe ka luajtur në filma të ndryshëm të suksesshëm dhe të pavarur, duke marrë vlerësime të shumta, duke përfshirë një Academy Award dhe dy Golden Globe Awards.

Portman filloi karrierën e saj të aktrimit në moshën dymbëdhjetë, kur ajo luajti si e mbrojtura e re e një vrasësi në filmin aksion Léon: The Professional (1994). Ndërsa ishte në shkollë të mesme, ajo bëri debutimin e saj në Broadway në një prodhim të vitit 1998 të The Diary of a Young Girl dhe fitoi njohje ndërkombëtare duke luajtur si Padmé AmidalaStar Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999). Nga viti 1999 deri më 2003, Portman ndoqi Universitetin e Harvardit, duke u diplomuar me një diplomë bachelor në psikologji. Ajo zvogëloi numrin e roleve të saj të aktrimit, por vazhdoi të aktrojë në trilogjinë paraardhëse të Star Wars (2002, 2005) dhe në ringjalljen e The Public Theatre në vitin 2001 të shfaqjes së Anton Chekhov The Seagull.

Në vitin 2004, Portman u nominua për Academy Award për Aktoren më të Mirë Dytësore dhe fitoi një Golden Globe për rolin e një striptisteje misterioze në dramën romantike Closer. Karriera e Portman avancoi më tej me rolet e saj kryesore si Evey HammondV for Vendetta (2005), Anne BoleynThe Other Boleyn Girl (2008), dhe një balerinë e trazuar në thriller psikologjik Black Swan (2010), për të cilin fitoi Academy Award për Aktoren më të Mirë. Ajo luajti në komedinë romantike No Strings Attached (2011) dhe portretizoi Jacqueline Kennedy në filmin biografik Jackie (2016), i cili i dha asaj një nominim të tretë për Academy Award. Portman ka luajtur gjithashtu si Jane Foster në filmat superhero të Marvel Cinematic Universe, Thor (2011), Thor: The Dark World (2013), dhe Thor: Love and Thunder (2022), të cilat e vendosën atë si një nga aktoret më të paguara në botë. Duke bashkëthemeluar kompaninë e prodhimit MountainA më 2021, Portman prodhoi dhe luajti në dramën May December (2023).

Ndërmarrjet regjisoriale të Portman përfshijnë filmin e shkurtër Eve (2008) dhe dramën biografike A Tale of Love and Darkness (2015). Ajo është e zëshme për politikën e Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit, dhe është një avokate për të drejtat e kafshëve dhe kauzat mjedisore. Ajo është e martuar me balerinin dhe koreografin Benjamin Millepied, me të cilin ka dy fëmijë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Natalie Hershlag lindi më 9 qershor 1981, në Jeruzalem, nga prindër jehud. Ajo është fëmija i vetëm i Shelley (née Stevens),[2] një shtëpiake amerikane që punon si agjente e Portman, dhe Avner Hershlag, një gjinekolog i lindur në Izrael.[3] Gjyshërit e saj nga nëna ishin jehudë amerikanë, ndërsa gjyshërit e saj nga babai ishin emigrantë jehudëIzrael.[4][5][6]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1994 Léon: The Professional Mathilda Lando [7]
1995 Developing Nina Short film [8][9]
Heat Lauren Gustafson [10]
1996 Everyone Says I Love You Laura Dandridge [11]
Beautiful Girls Marty [12]
Mars Attacks! Taffy Dale [13]
1999 Star Wars: Episode I – The Phantom Menace Padmé Amidala [14]
Anywhere but Here Ann August [12]
2000 Where the Heart Is Novalee Nation [12]
2001 Zoolander Herself Cameo [15]
2002 Star Wars: Episode II – Attack of the Clones Padmé Amidala [16]
2003 Cold Mountain Sara [12]
2004 Garden State Samantha [12]
True Francine Short film [17]
Closer Alice Ayres / Jane Jones [18]
2005 Domino One Dominique Bellamy [12]
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith Padmé Amidala [19]
Free Zone Rebecca [20]
2006 V for Vendetta Evey Hammond [12]
Paris, je t'aime Francine Segment: "Faubourg Saint-Denis" [21][22]
Goya's Ghosts Inés Bilbatúa / Alicia [12]
2007 My Blueberry Nights Leslie [23]
Hotel Chevalier Rhett Short film [24]
The Darjeeling Limited Cameo [24]
Mr. Magorium's Wonder Emporium Molly Mahoney [25]
2008 The Other Boleyn Girl Anne Boleyn [12]
Eve No Director and writer only; short film [26]
New York, I Love You Rifka Malone Actor for segment: "Mira Nair"
Director and writer for segment: "Natalie Portman"
[27]
2009 The Other Woman Emilia Greenleaf Also executive producer [28]
Brothers Grace Cahill [29]
2010 Hesher Nicole Also producer [30][31]
Black Swan Nina Sayers / White Swan / Odette [32]
I'm Still Here Herself Mockumentary [33]
2011 No Strings Attached Emma Kurtzman Also executive producer [34][35]
Your Highness Isabel [12]
Thor Jane Foster [12]
2013 Illusions & Mirrors Young Woman Film i shkurtër [36]
Thor: The Dark World Jane Foster [12]
2015 The Seventh Fire No Executive producer only; documentary [37]
Knight of Cups Elizabeth [38]
The Heyday of the Insensitive Bastards Laura Segment: "Lacunae" [39]
A Tale of Love and Darkness Fania Klausner Also director and writer [40]
Jane Got a Gun Jane Hammond Also producer [41][42]
2016 Pride and Prejudice and Zombies No Producer only [35][43]
Jackie Jacqueline Kennedy [44]
Planetarium Laura Barlow [45]
2017 Song to Song Rhonda [46]
Eating Animals Narrator (zëri) Gjithashtu producente; dokumentar [47][48]
2018 Annihilation Lena [49][50]
Dolphin Reef Narrator (zëri) Documentary [51]
Vox Lux Celeste Montgomery Gjithashtu producente ekzekutive [52]
The Death & Life of John F. Donovan Sam Turner [53]
2019 Avengers: Endgame Jane Foster (pamjet arkivore) Archive footage from Thor: The Dark World and new voice-over[54] [54]
Lucy in the Sky Lucy Cola [55]
2022 Thor: Love and Thunder Jane Foster / Mighty Thor [56][57]
2023 May December Elizabeth Berry Also producer [58]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2003 Sesame Street Herself Episode: "Oscar Moves to Different Locations" [59]
2004 Episode: "Sesame Street Presents: The Street We Live On" [60]
Hitler's Pawn: The Margaret Lambert Story Narrator (voice) Documentary [35]
2006 Saturday Night Live Host Episode: "Natalie Portman / Fall Out Boy" [61]
The Armenian Genocide Aurora Mardiganian (voice) Documentary [62]
2007 The Simpsons Darcy (voice) Episode: "Little Big Girl" [63]
Saving a Species: Gorillas on the Brink Host Documentary [64]
2012 The Simpsons Darcy (voice) Episode: "Moonshine River" [65]
2017 Angie Tribeca Christina Craft Episode: "This Sounds Unbelievable, But CSI: Miami Did It" [66]
2018 Saturday Night Live Host Episode: "Natalie Portman / Dua Lipa" [67]
2021 What If...? Jane Foster (voice) Episode: "What If... Thor Were an Only Child?" [68]
Bluey Whale Documentary Narrator (voice) Episode: "Whale Watching" [69]
2023 Secrets of the Elephants Narrator (voice) 4 episodes; documentary [70]
Angel City Herself 3 episodes; also executive producer [71]
TBA Stampa:Pending series Maddie Schwartz Upcoming series; also executive producer [72]

Stampa:Pending series key

= Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Vendi Ref.
1997–1998 The Diary of a Young Girl Anne Frank Music Box Theatre [73]
2001 The Seagull Nina Zarechnaya Delacorte Theater [74]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artisti(ja) Role Ref.
2006 Natalie's Rap The Lonely Island Herself [75]
2007 Dance Tonight Paul McCartney Ghost [76]
2008 Carmensita Devendra Banhart Princess Carmensita Saplingita [77][78][79]
2012 My Valentine Paul McCartney Herself [80]
2017 My Willing Heart James Blake [81]
2018 Natalie's Rap 2.0 The Lonely Island [82]
2020 Imagine Gal Gadot & Friends [83]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Natalie Herschlag (נטע-לי הרשלג, gjithashtu e romanizuar si Neta-Lee Hershlag) ishte emri i saj i lindjes në hebraisht. Pasi ajo siguroi një pjesë në filmi i saj i parë artistik në 1994, ajo mori emrin e vajzërisë së gjyshes së saj nga babai, "Portman", si emri i saj skenik.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Collins, Andrew (1 janar 2011). "Natalie Portman: The prodigy comes of age". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2013. Marrë më 5 nëntor 2012.
 2. ^ "Bernice (Hurwitz) Stevens Obituary". The Cincinnati Enquirer (në anglisht). 12 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2015. Marrë më 23 nëntor 2014 – nëpërmjet Legacy.com.
 3. ^ Pringle, Gill (29 shkurt 2008). "Natalie Portman – more than a woman". The Independent. UK. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 8 mars 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Bloom, Nate (24 shkurt 2011). "Jewz in the Newz: The Oscars, Part II". The American Israelite (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2013. Marrë më 10 mars 2011.
 5. ^ Dr. Rafael Medoff (2011). "Natalie Portman" (PDF). Great Lives from History: Jewish Americans (në anglisht). Ipswich, Massachusetts: Salem Press. fq. 900. ISBN 978-1-58765-741-2. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 gusht 2014. Marrë më 4 korrik 2015.
 6. ^ Who's who in Israel and in the work for Israel abroad (në anglisht). Bronfman & Cohen Publications. 1978. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2022. Marrë më 20 nëntor 2013.
 7. ^ Maslin, Janet (18 nëntor 1994). "The Professional; He May Be a Killer, But He's Such a Sweetie". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2015. Marrë më 23 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Developing". Sundance Film Festival. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 2 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Westphal, Sascha (janar 2002). Natalie Portman. Bertz. fq. 146. ISBN 978-3-929470-37-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Maslin, Janet (15 dhjetor 1995). "Heat; Pacino Confronts De Niro, and the Sparks Fly". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2015. Marrë më 23 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Turan, Kenneth (6 dhjetor 1996). "Woody's Chorus Lines". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 9 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b c d e f g h i j k l "Natalie Portman Movie Reviews & Film Summaries". Roger Ebert. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2015. Marrë më 23 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Maslin, Janet (13 dhjetor 1996). "Mars Attacks; The Moral: Be Careful of Aliens". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2015. Marrë më 23 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Ebert, Roger (17 maj 1999). "Star Wars – Episode I: The Phantom Menace". Roger Ebert. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2013. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Roth, Madeline (10 mars 2015). "OMG, These Supermodels Appearing In 'Zoolander 2' Are Making Us Even More Excited". MTV News. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2015. Marrë më 22 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Robey, Tim (16 maj 2002). "Star Wars Episode II: Attack of the Clones: 'a pleasant surprise'". The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Pressekonferenz" (PDF). Berlin International Film Festival. 26 janar 2004. Marrë më 17 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Huston, Johnny Ray. "Cold Season". San Francisco Bay Guardian. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 9 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Robey, Tim (20 maj 2005). "Star Wars Episode III: Revenge of the Sith review: 'Was that it?'". The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Elley, Derek (19 maj 2005). "Review: 'Free Zone'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 2 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Nesselson, Lisa (18 maj 2006). "Review: 'Paris je t'aime'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 2 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Foster, Simon (16 mars 2010). "Paris je t'aime Review". SBS. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 2 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Sadhu, Sukhdev (22 shkurt 2008). "Film reviews: My Blueberry Nights and The Edge of Heaven". The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ a b Simon, Alissa (3 shtator 2007). "Review: 'The Darjeeling Limited'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 2 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Ebert, Roger (15 nëntor 2007). "Mr. Magorium's Wonder Emporium". Roger Ebert. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Portman Makes The Rounds". CBS News. 2 shtator 2008. Marrë më 17 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Phillips, Michael (16 tetor 2009). "'New York, I Love You' review: Movie stars Natalie Portman, Bradley Cooper, Shia LaBeouf, Julie Christie". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2014. Marrë më 2 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Linden, Sheri (4 shkurt 2011). "Movie review: 'The Other Woman'". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2015. Marrë më 17 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Johnston, Trevor. "Brothers". Radio Times. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Hesher". Sundance Film Festival. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Holden, Stephen (12 maj 2011). "Burn This, Curse That, Wreak Your Havoc". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2017. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Gritten, David (1 shtator 2010). "Venice Film Festival 2010: Black Swan, review". The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2015. Marrë më 23 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Young, Deborah (8 shtator 2010). ""I'm Still Here" an entertaining hoax". Reuters. Marrë më 1 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "No Strings Attached". BBC. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2015. Marrë më 17 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ a b c "Natalie Portman — filmography". Movies & TV Dept. The New York Times. 2015. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2015. Marrë më 23 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Viennale Trailer 2013". Vienna International Film Festival. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2015. Marrë më 13 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ van Hoejj, Boyd (7 shkurt 2015). "'The Seventh Fire': Berlin Review". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2015. Marrë më 17 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Chang, Justin (8 shkurt 2015). "Berlin Film Review: 'Knight of Cups'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2015. Marrë më 23 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "The Heyday of the Insensitive Bastards". Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2017. Marrë më 7 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Debruge, Peter (15 maj 2015). "Cannes Film Review: 'A Tale of Love and Darkness'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 27 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Galuppo, Mia (22 tetor 2015). "Watch a Gunslinging Natalie Portman in the First 'Jane Got a Gun' Trailer". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2015. Marrë më 17 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Natalie Portman's 'Jane Got A Gun' Finally Arrives; Oscar Shorts Hit Domestic Theaters – Specialty Preview". Deadline Hollywood. 29 janar 2016. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2016. Marrë më 31 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ McFarland, K. M. (9 tetor 2015). "Austen Purists Will Gasp at Pride and Prejudice and Zombies". Wired. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2015. Marrë më 17 nëntor 2015. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Dargis, Manohla (1 dhjetor 2016). "'Jackie': Under the Widow's Weeds, a Myth Marketer". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2017. Marrë më 22 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Frosch, Jon (7 shtator 2016). "'Planetarium': Venice Review". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2017. Marrë më 22 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Fischer, Russ (11 tetor 2012). "Set Photos: Terrence Malick's New Film Features Bombshell Natalie Portman, Reserved Michael Fassbender, and the Lizardman". SlashFilm. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 2 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Bradshaw, Peter (6 qershor 2019). "Eating Animals review – painful portrait of factory farming". The Guardian. Marrë më 17 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Gleiberman, Owen (14 qershor 2018). "Film Review: 'Eating Animals'". Variety. Marrë më 17 nëntor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Kroll, Justin (29 prill 2016). "'Containment' Star Joins Natalie Portman in 'Annihilation' (Exclusive)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2016. Marrë më 12 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Collis, Clark (26 shtator 2017). "Natalie Portman dives into the mouth of an alligator in Annihilation first look". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2017. Marrë më 21 tetor 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Vlessing, Etan (22 prill 2019). "Natalie Portman to Narrate Disney's 'Dolphin Reef' Movie". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2019. Marrë më 8 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Lang, Brent (26 janar 2018). "Natalie Portman Boards 'Vox Lux' (Exclusive)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2018. Marrë më 1 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ McNary, Dave (9 shkurt 2016). "Natalie Portman, Nicholas Hoult Join 'Death and Life of John F. Donovan'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2016. Marrë më 11 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ a b Breznican, Anthony (26 prill 2019). "Avengers: Endgame explained: Does Natalie Portman's Jane Foster return?". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2019. Marrë më 26 prill 2019. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Kroll, Justin (11 janar 2019). "Natalie Portman in Talks to Replace Reese Witherspoon in 'Pale Blue Dot' (Exclusive)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2018. Marrë më 21 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Gartenberg, Chaim (20 korrik 2019). "Natalie Portman will take up Thor's hammer in Thor: Love and Thunder". The Verge. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2019. Marrë më 21 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Dargis, Manohlas (7 korrik 2022). "'Thor: Love and Thunder' Review: A God's Comic Twilight". The New York Times. Marrë më 8 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Kroll, Justin (11 qershor 2021). "Natalie Portman And Julianne Moore To Star In Todd Haynes' 'May December' – Cannes Market". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 23 nëntor 2022.
 59. ^ "Season 34 Episode Guide". TV Guide. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "Season 35 Episode Guide". TV Guide. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Saturday Night Live Season 31 Episode 13". Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Stanley, Alessandro (17 prill 2006). "The Armenian Genocide". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2016. Marrë më 19 shkurt 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Canning, Robert (12 shkurt 2007). "The Simpsons: "Little Big Girl" Review". IGN. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2015. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Saunders, Tim (23 tetor 2007). "Natalie Portman Films Documentary On Rwanda's Gorillas". LooktotheStars. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Sullivan, Robert David (30 shtator 2012). "The Simpsons: 'Moonshine River'". The A.V. Club. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2017. Marrë më 27 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Snierson, Dan (4 maj 2017). "See Star Wars vet Natalie Portman run NASA mission control on Angie Tribeca". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2017. Marrë më 6 qershor 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Ramos, Dino-Ray (22 janar 2018). "Natalie Portman To Host 'Saturday Night Live' In February". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2018. Marrë më 22 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Mancuso, Vinnie (20 korrik 2019). "Marvel's 'What If?' Announces Massive Voice Cast of MCU Stars & Jeffrey Wright as The Watcher". Collider. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2019. Marrë më 27 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "A-Listers Line Up For Voice Roles on Bluey". 96.5 FM. 13 dhjetor 2021. Marrë më 1 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Secrets of the Elephants". Common Sense Media. Marrë më 17 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Morales, Natalie; Novak, Analisa (19 maj 2023). "Natalie Portman's vision for women's soccer takes flight with Los Angeles' Angel City Football Club". CBS News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ White, Peter (10 mars 2021). "Natalie Portman & Lupita Nyong'o To Star In 'Lady In The Lake' Series At Apple From Alma Har'el, Dre Ryan, Jean-Marc Vallée, Bad Wolf & Endeavor Content". Deadline Hollywood. Marrë më 10 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ Haun, Harry (11 qershor 2011). "Remembering Natalie Portman's Teenage Broadway Debut in The Diary of Anne Frank". Playbill. Marrë më 20 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ Simonson, Robert (9 mars 2000). "Natalie Portman Courted for Streep-Nichols Seagull in Central Park". Playbill. Marrë më 20 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Upadhyaya, Kayla Kumari (3 shkurt 2018). "'SNL': Natalie Portman One-Ups Her 2006 Viral Rap in Second Hosting Gig". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2018. Marrë më 26 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Pickard, Anna (13 qershor 2007). "Paul McCartney – Dance Tonight". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2014. Marrë më 26 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ "Devendra Banhart – Carmensita". XL Recordings (YouTube). 23 korrik 2008. Marrë më 1 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Hardy, Alyssa (27 tetor 2020). "Natalie Portman and Devendra Banhart's Breakup Was the End of the '00s Hipster Dream". InStyle. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ Pickard, Anna (31 korrik 2008). "Devendra Banhart – Carmensita". The Guardian. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Miller, Julie (14 prill 2012). "Paul McCartney on Directing Johnny Depp and Natalie Portman in His 'My Valentine' Music Video". Vanity Fair. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2017. Marrë më 26 prill 2020. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ Kaufman, Gil (21 mars 2017). "A Very Pregnant Natalie Portman Takes a Swim in James Blake's 'My Willing Heart' Video: Watch". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ Fox, Jesse David (7 shkurt 2018). "Andy Samberg Explains How SNL Made Natalie Portman's Rap Sequel in Three Days". Vulture. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2019. Marrë më 26 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ Smith-Spark, Laura (19 mars 2020). "Gal Gadot enlists celebrity help for coronavirus 'Imagine' video". CNN. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.