Evey Hammond

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Evey Hammond është personazhe fiktive dhe protagoniste e librit komik V for Vendetta e krijuar nga Alan Moore dhe David Lloyd. Ajo përfshihet në jetën e V-së kur ajo shpëtohet nga një grup i policisë së fshehtë të Londrës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evey lindi në shtator të vitit 1961 dhe u rrit në Shooter's Hill në juglindje të Londrës. Si një fëmijë, ajo humbi të dy prindërit e saj: nëna e saj vdiq pas një lufte bërthamore në fillim të viteve 1980 dhe babai i saj u arrestua dhe u ekzekutua nga Norsefire , diktatura fashiste që mori pushtetin gjatë pasojat e luftës, për shkak të prirjeve të tij socialiste politike. Dërguar në një hotel të rinj: ajo është e detyruar të punojë paketimin e ndeshjeve në kuti për dërgesë dhe pastaj fillon të punojë në një fabrikë municionesh.

E tronditur nga varfëria, Evey përpiqet të bëhet prostitutë. Konsumatori i parë i mundshëm që ajo i afrohet, rezulton të jetë një Fingerman, një anëtar i policisë së fshehtë të Norsefire, duke punuar në një skuadër nënkryetare. Ndërsa njeriu është gati për të përdhunuar, ajo është ruajtur nga një njeri misterioz në një maskë Guy Fawkes dhe mantel të zi, duke e quajtur veten "V" V lejon që Evey ta shikojë atë duke hedhur në erë Shtëpitë e Parlamentit.

V e dërgon Evey në vendbanimin e tij nëntokësor, të cilit i referohet si "Galeria e Hijes". Ai i'a mbyll sytë e saj, kështu që ajo nuk mund të shohë se ku po shkonin. Evey vjen për të besuar në V, duke i thënë atij për vdekjen e prindërve të saj. V ngushëllon atë dhe ajo bëhet e varur prej tij për ruajtjen dhe sigurinë. Kur Evey ofron rimarrjen e dashamirësisë së V, ai e vesh atë si një vajzë e re dhe e dërgon të shkëpusë Anthony James Lilliman, një peshkop pedofil dhe zyrtar i Norsefire të cilin ai e ka qëlluar për hakmarrje. Evej është goditur me faj për ndërhyrjen e saj në vrasjen e peshkopit, duke e kuptuar se V është shumë më i keq sesa ajo dyshonte.

Kur Evey e gjen veten të braktisur nga V dhe e vetme në rrugë, ajo është marrë nga një njeri i moshuar, Gordon Deitrich, i cili është i përfshirë në krimin e organizuar, si dhe bëhet i dashuri i saj. Kur Gordoni vritet nga Alistair Harper, një gangster skocez, Evey përpiqet të hakmerret, por është i kapur nga një Fingerman sepse mendonte se do ta vriste komandantin Peter Creedy. Ajo hidhet në burg dhe torturohet nga policia, të cilët e njohin lidhjen e saj me V. Brenda qelisë, Evey merr një letër e shkruar nga një grua me emrin Valerie Page. Letra është historia e jetës së Valerie, nga dashuria e saj e parë në karrierën e saj të filmit deri në burgimin e saj për të qenë lezbike. Vdekja tragjike e Valerie dhe vendosmëria e fortë e frymëzojnë Evey që të mos jap përgjigjje gjatë marrjes në pyetje. Kur Evey thotë se ajo do të vdiste më shumë se sa ta dorëzonte integritetin e saj duke informuar për V, ajo është çuditërisht e lirë nga qelia e saj.

Evey shpejt mëson se V kishte organizuar burgosjen dhe torturimin e saj, duke e vënë atë nëpërmjet përvojave të njëjta që e formësonin atë. Fillimisht ajo zemërohet, Evey arrin të kuptojë dhe të pranojë identitetin dhe lirinë e saj. Letra frymëzuese nuk ishte e rreme, siç ishte dhënë V nga Valerie kur ai ishte një i burgosur në kampin e Risistemimit Larkhill, një kamp përqendrimi të drejtuar nga Norsefire për të eleminuar ato që konsideroheshin "Të ulët" (hebrenj, zezakë, musliman, homoseksualë etj.) nën këndvështrimin fashist të Kancelarit Adam Susan.

Pasi V pretendon hakmarrjen e tij ndaj të gjithë ish torturuesve të tij, ai plagoset rëndë kur i lejon detektivi Eric Finch, kreu i forcës së policisë në Londër, për të qëlluar atë disa herë. V vdes në krahët e Evey, duke e lënë atë të kryejë hapin përfundimtar në planin e tij për të hedhur në erë 10 Downing Street. Duke refuzuar të mësojë identitetin e tij të vërtetë për të ruajtur simbolizmin e kauzës së tij, ajo i jep maskën Guy Fawkes dhe i shpëton rreshterit Dominic Stone nga një turmë e zemëruar. Ajo e sjell atë në Galerinë e Hijes, identifikon veten si V në Londër, e cila shkakton kaos në të gjithë vendin, kështu që cikli fillon përsëri.

Versioni i personazhit në film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në filmin V for Vendetta, Evey punon në një ekuipazh televiziv britanike.

Evey nuk është prezantuar si një prostitutë adoleshente, megjithëse ajo duket se është në rrugën e saj për një takim seksual me Gordon Deitrich (këtu, një mikpritës popullor i programit të bisedimeve në rrjet) kur ajo është kapur dhe gati përdhunuar nga Fingermen gjatë qytetit, qe me pas u shpëtua V. Besimi i Evey ne V zhvillohet me shpejt ne roman, por me shume romantik eshte zhvilluar ne film. Sfondi i familjes së saj ndryshohet. Në film, ajo ka një vëlla më të madh i cili është vrarë nga një virus i zhvilluar fshehurazi nga eksperimentet në V dhe të burgosurit e tjerë në Larkhill. Prindërit e saj bëhen aktivistë politikë dhe marrin pjesë në protesta anti-qeveritare. Hammondët arrestohen nga Fingermen dhe vdesin në burgun e Belmarshit (nëna e Evey mbytet me vdekje gjatë një greve urie, ndërsa babai i saj është qëlluar nga ushtarët britanikë gjatë një sulmi në burg). Kujtimi i fundit e Evey të nënës së saj është të shikosh kokën e saj duke u mbuluar nga një qese e zezë pasi ajo zvarritet. Papritmas jetimët, Evey dërgohet në një kamp për rikthimin e fëmijëve, "ri-edukuar" dhe lirohet përsëri në shoqëri.

Në serinë e librave komik, V braktis Evey pasi vret Lilliman; në film, ajo ikën nga V pasi u përpoq ta tradhtonte atë në Lilliman, pastaj shkon në Deitrich për mbrojtje. Evey bën një marrëdhënie me Deitrich, por të dy nuk bëhen të dashuruar, pasi ai është homoseksual. (Ndërmjetësit e organizuar të Deitrich-it me bashkëpunëtorët femra janë një nxitës për të shmangur dyshimet rreth orientimit seksual, pasi homoseksualiteti është i paligjshëm.) Menjëherë pas kësaj, megjithatë Dietrich rrihet pa mëshirë nga kreu i partisë, Peter Creedy, ndërsa ai bastis shtëpinë e Deitrich dhe e kap atë, hakmarrje zyrtare për satirizimin e kancelarit në televizion. V merr Evey para se Creedy bën dhe kap atë vetë, edhe pse ajo është e udhëhequr për të besuar se ajo është në duart e Fingermen. Sekuenca pasuese që përfshin torturën që Evey i nënshtrohet, frymëzimi që gjen në letrat e Valerie, me transformimin e karakterit të saj, merren të gjithë nga romani grafik.

Ndryshe nga romani grafik, Evey nuk merr personalisht mantelin e V pas vdekjes së tij, por ajo i'a plotëson dëshirën e tij të fundit dhe i jep atij një varrim me traditë Viking në një makinë treni të mbushur me eksploziv. Ndryshe nga romani grafik, shefi i policisë së Londrës, inspektori Eric Finch, e zbulon atë. Gjithashtu, ndryshe nga serie librash komike, Creedy dhe burrat e tij tashmë kanë plagosur V për vdekje, kështu që ai është i vdekur deri në kohën që Finch i gjen. Finch, i cili fshehurazi simpatizon me kauzën e V-së, e lejon atë të tërheqë levën që shkakton eksplozivin. Evey dhe Finch pastaj shikojnë si Parlamenti është shkatërruar nga makina funerale e V-së, duke i dhënë fund sundimit shtypës të Norsefire mbi Anglinë.

Gjatë skenës ku Eric Finch i tregon partnerit të tij Dominic Stone për vizitën e tij në Larkhill - dhe ndjenjat e tij rreth zinxhirit të ngjarjeve të gjithçkaje që kishte ndodhur dhe gjithçka që do të ndodhte - mund të shihet një goditje shumë e shkurtër e Evey Hammond. Ajo vesh një fustan bruz, duke u kujdesur për një buqetë me Scarlet Carsons dhe pastaj largohet: reflektimi në një pasqyrë pas saj mprehet, duke zbuluar ose Eric Finch ose Dominic Stone duke pirë një pije. Kjo duket se sugjeron që të dy përfundojnë në një marrëdhënie pas përfundimit të filmit, për dallim nga të shtëna të ngjarjeve të tjera, kjo nuk ndodh në vetë filmin.