Jump to content

Guy Fawkes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guy Fawkes

Guy Fawkes (13 prill 1570 – 31 janar 1606; gjithashtu i njohur Guido Fawkes kur luftonte për spanjollët) ishte anëtar i një grupi të katolikëve anglezë që planifikuan një komplot me barut në vitin 1605.

Fawkes u konvertua në katolizëm dhe u largua për në Evropë, kur ai luftoi për Spanjën katolike në Luftën Tetëdhjetëvjeçare kundër reformatorëve protestanë holandez. Ai udhëtoi për në Spanjë për të kërkuar mbështetje për një rebelim katolik në Angli pa sukses. Më vonë, ai u takua me Thomas Wintour me të cilin u kthye në Angli dhe Wintour e prezantoi atë tek Robert Catesby, i cili planifikoi të vriste mbretin James I dhe të rivendoste një monarki katolike në fron. Planifikuesit e dhënë me qira një bodrum nën Shtëpinë e Lordëve, dhe Fawkes u vendos në krye të barutit të cilin ata e rezervuan atje. Autoritetet u nxitën nga një letër anonime për të kërkuar Pallatin e Westminsterit gjatë orëve të hershme të 5 nëntorit, dhe gjetën Fawkes që ruante eksplozivët. Ai u mor në pyetje dhe u torturua gjatë ditëve të ardhshme dhe më në fund rrëfeu.

Menjëherë para ekzekutimit të tij më 31 janar, Fawkes ra nga skela ku ai do të varet dhe theu qafën e tij, duke shmangur kështu agoninë e varjes dhe tërheqjes. Ai u bë sinonim me Komplotin e Barutit, dështimi i të cilit është përkujtuar në Britani si "Guy Fawkes Night" që nga data 5 nëntor 1605, kur portreti i tij tradicionalisht është djegur në një zjarr, zakonisht i shoqëruar nga fishekzjarre.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fawkes lindi më 1570 në York, Angli. Ai ishte fëmija e dytë e Edward Fawkes, një kujdestar dhe avokat në gjykatën e konsistorit dhe gruas së tij Edith. Prindërit e Fawkes ishin informues të Kishës të Anglisë. Familja e nënës së Guy ishin katolikë dhe kushëriri i tij Richard Cowling u bë prift jezuit.[1]

Datëlindja e Guy është e panjohur, por ai u pagëzua në kishën e Shën Michael le Belfrey më 16 prill. Si zakonisht mes datëlindjes dhe pagëzimit ishte tre ditë, kështu që ai ndoshta u lind më 13 prill.[1]

Komploti i Barutit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1604, Fawkes u përfshi në një grup prej anglezëve katolikë, e udhëhequr nga Robert Catesby, i cili planifikoi të vriste Mbretin James dhe ta zëvendësoj atë me vajzën e tij, Princesha Elizabeth.

Mbledhja e parë e pesë konspiratorëve qendror u zhvillua të dielën më 20 maj 1604, në një han të quajtur Duck dhe Drake, në lagjen e modës Strand të Londrës. Catesby kishte propozuar tashmë në një takim të mëparshëm me Thomas Wintour dhe John Wright për të vrarë Mbretin dhe qeverinë e tij duke hedhur në erë "Shtëpinë e Parlamentit me barut". Wintour, i cili në fillim kundërshtoi planin, u bind nga Catesby për të udhëtuar në kontinent për të kërkuar ndihmë. Wintour u takua me policin e Kastiljes, spiunin në mërgim Hugh Owen dhe Sir William Stanley, i cili tha se Catesby nuk do të merrte asnjë mbështetje nga Spanja. Owen, megjithatë, paraqiti Wintour te Fawkes, i cili kishte qenë larg nga Anglia për shumë vite, dhe kështu ishte kryesisht i panjohur në vend. Wintour dhe Fawkes ishin bashkëkohës; secili ishte militant, dhe kishte përvojë të dorës së parë të mungesës së vullnetit të spanjollëve për të ndihmuar. Wintour i tha Fawkesit për planin e tyre për të "bërë disa gjëra që në Ingland në qoftë se pellgu me Spaine nuk na shëronte", dhe kështu në prill 1604 të dy burrat u kthyen në Angli. Lajm i Wintour nuk e befasoi Catesby; pavarësisht zhurmave pozitive nga autoritetet spanjolle, ai kishte frikë se "veprat nuk do të përgjigjeshin".[2]

Një nga komplotistët, Thomas Percy, u ngrit në pozitë në qershor 1604, duke fituar qasje në një shtëpi në Londër që i përkiste John Whynniard, kujdestari i gardës së mbretit. Fawkes u instalua si kujdestar dhe filloi të përdorte pseudonimin John Johnson, shërbëtor i Percy. Llogaria bashkëkohore e prokurorisë (e marrë nga rrëfimi i Thomas Wintour)[3] pohoi se komplotistët u përpoqën të gërmonin një tunel nga shtëpia e Whynniard në Parlament, edhe pse kjo histori mund të ketë qenë një fabrikim i qeverisë; asnjë provë për ekzistencën e një tuneli nuk ishte paraqitur nga prokuroria dhe asnjë gjurmë nuk është gjetur; Fawkes vetë nuk e pranoi ekzistencën e një skeme të tillë deri në pyetjen e tij të pestë, por edhe atëherë ai nuk mundi ta gjente tunelin. Nëse historia është e vërtetë, megjithatë, deri në dhjetor 1604, komplotistët ishin të zënë për t'u larguar nga shtëpia e tyre me qira në Shtëpinë e Lordëve. Ata pushuan përpjekjet e tyre kur, gjatë tunelit, ata dëgjuan një zhurmë nga lart. Fawkes u dërgua për të hetuar dhe u kthye me lajmin se e veja e qiramarrësit po pastronte një bodrum të afërt, drejtpërdrejt nën Shtëpinë e Lordëve.

Planifikuesit e morrën qiranë në dhomë, e cila gjithashtu i përkiste John Whynniard. E papërdorur dhe e ndyrë, u konsiderua si një vend i fshehur ideal për barutin që planifikuan të ruanin. Sipas Fawkes, fillimisht u sollën 20 fuçi baruti, pas së cilës pasuan me 16 më shumë më 20 korrik.[4] Megjithatë, më 28 korrik, kërcënimi gjithnjë i pranishëm i fatkeqësisë vonoi hapjen e parlamentit deri të martën, më 5 nëntor.[5]

Në mbrëmjen e 26 tetorit, Baroni Monteagle mori një letër anonime që e paralajmëroi atë që të qëndroj larg dhe "... ata do të bëjnë një shpërthim të tmerrshëm këtë parlament".[6] Pavarësisht se shpejt u bë i vetëdijshëm për letrën - e informuar nga një prej shërbëtorëve të Monteagle - komplotistët vendosën të vazhdojnë me planet e tyre, pasi u duk se ajo "mendohej të ishte një mashtrim". Fawkes kontrolloi nëntokën më 30 tetor dhe raportoi se asgjë nuk ishte e shqetësuar. Sidoqoftë, dyshimet e Monteagle ishin ngjallur dhe letra iu tregua mbretit James. Mbreti urdhëroi Sir Thomas Knyvet të bënte një kërkim të bodrumeve nën parlament, të cilën ai e bëri në orët e hershme të 5 nëntorit. Fawkes kishte marrë stacionin e tij vonë natën e kaluar, të armatosur me një ndeshje të ngadaltë dhe një orë të dhënë nga Percy "sepse ai duhet të dijë se si koha u largua". Ai u gjet duke e lënë bodrumin, pak pas mesnate, dhe u arrestua. Brenda, fuçitë e barut u zbuluan grumbujt e druve të zjarrit dhe të thëngjillit.[7]

Gjyqi dhe ekzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjyqi i tetë komplotistëve filloi të hënën më 27 janar 1606. Fawkes ndau ndesh nga kulla në Sallën e Westminsterit me shtatë bashkë-komplotistët e tij. Ata u mbajtën në Dhomën e Yjeve përpara se të dërgoheshin në Sallën e Westminsterit, ku ato u shfaqën në një skelë të ndërtuar me qëllim. Mbreti dhe familja e tij e ngushtë, duke shikuar në fshehtësi, ishin midis spektatorëve, ndërsa Komisionerët e Lordëve lexonin listën e akuzave. Fawkes u identifikua si Guido Fawkes, "i quajtur ndryshe Guido Johnson". Ai u vetëdeklarua jo fajtor, pavarësisht pranimit të tij të qartë të fajit që nga momenti kur u kap.[8] Edward Coke i tha gjykatësit se secili prej të dënuarve do të tërhiqej prapa në vdekjen e tij, me një kalë, kokën afër terrenit. Ata duhej "të vriteshin në mes të qiellit dhe tokës si të padenjë për të dy". Organet e tyre gjenitale do të priten dhe djegur para syve të tyre, dhe zorrët dhe zemrat e tyre do të hiqen. Ata pastaj do të prishen, dhe pjesët e zbërthyera të trupave të tyre shfaqen në mënyrë që ata të mund të bëhen "pre e shpendëve të ajrit".[9]

Më 31 janar 1606, Fawkes dhe tre të tjerë - Thomas Wintour, Ambrose Rookwood dhe Robert Keyes - u tërhoqën nga Kulla në pengesa të rrahura në oborrin e Pallatit të Vjetër në Westminster, përballë ndërtesës që kishin tentuar të shkatërrojnë. Bashkëthemeluesit e tij pastaj u varën dhe u ndanë. Fawkes ishte i fundit që qëndronte në skelë. Ai kërkoi faljen e Mbretit dhe shtetit, duke i mbajtur "kryqëzimet dhe ceremonitë e papunë" (praktikat katolike). I dobësuar nga tortura dhe i ndihmuar nga xhelati, Fawkes filloi të ngjitej në shkallë deri në lak, por ose duke u hedhur në vdekjen e tij ose duke u ngjitur shumë lart, kështu që litari ishte vendosur gabimisht, ai arriti të shmangte agoninë e pjesës së fundit të ekzekutimit të tij duke thyer qafën.[10][11] Trupi i tij i pajetë, gjithsesi u nda dhe, siç ishte zakon,[12] pjesët e tij të trupit u shpërndanë në "katër qoshet e mbretërisë", për t'u shfaqur si një paralajmërim ndaj tradhtarëve të tjerë.[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Fraser 2005, p. 84
 2. ^ Nicholls, Mark (2004), "Catesby, Robert (b. in or after 1572, d. 1605)", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, doi:10.1093/ref:odnb/4883, marrë më 12 maj 2010 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Nicholls, Mark (2004), "Winter, Thomas (c. 1571–1606)", Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, doi:10.1093/ref:odnb/29767, arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016, marrë më 16 nëntor 2009 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Fraser 2005, pp. 146–147
 5. ^ Fraser 2005, ff. 159–162
 6. ^ Northcote Parkinson 1976, ff. 68–69
 7. ^ Northcote Parkinson 1976, f. 73
 8. ^ Fraser 2005, ff. 263–266
 9. ^ Fraser 2005, pp. 266–269
 10. ^ Fraser 2005, f. 283
 11. ^ Sharpe 2005, ff. 76–77
 12. ^ Thompson 2008, f. 102
 13. ^ Guy Fawkes, York Museums Trust, arkivuar nga origjinali më 14 prill 2010, marrë më 16 maj 2010 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)