Jump to content

V for Vendetta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
V for Vendetta
Regjia ngaJames McTeigue
Skenari ngaThe Wachowskis[a]
Bazuar nëV for Vendetta
nga Alan Moore, David Lloyd, dhe Tony Weare
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaAdrian Biddle
MontazhiMartin Walsh
MuzikaDario Marianelli

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures[1]
Data e publikimit
11 dhjetor 2005 (Butt-Numb-A-Thon[2]
16 mars 2006 (Gjermani)
17 mars 2006 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
132 minuta[3]
Shtetet
 • Mbretëria e Bashkuar
 • Shtetet e Bashkuara
 • Gjermania[4][1]
GjuhaAnglisht
Buxheti$50–54 milion[5][6]
Fitimi$134.7 milion[5]

V for Vendetta është një film aksion politik distopik i vitit 2005 me regji të James McTeigue (në debutimin e tij të metrazhit të gjatë si regjisor) nga një skenar i the Wachowskis.[a] Ai bazohet në serinë e kufizuar të DC Vertigo Comics të vitit 1988 me të njëjtin titull nga Alan Moore, David Lloyd, dhe Tony Weare. Filmi, i vendosur në një të ardhme ku një regjim totalitar fashist ka nënshtruar Britaninë e Madhe, përqendrohet te V (i portretizuar nga Hugo Weaving), një anarkist dhe luftëtar i maskuar i lirisë që përpiqet të ndezë një revolucion përmes akteve të përpunuara terroriste dhe Evey Hammond ( portretizuar nga Natalie Portman) një grua e re e kapur në misionin e V-së. Stephen Rea portretizon një detektiv që udhëheq një kërkim të dëshpëruar për të ndaluar V-në.

Prodhuar nga Silver Pictures, Virtual Studios dhe Anarchos Productions, Inc., V for Vendetta fillimisht ishte planifikuar të dilte nga Warner Bros. Pictures më 4 nëntor 2005 (një ditë përpara Natës së 400-të të Guy Fawkes), por u vonua; ai u hap në Shtetet e Bashkuara më 17 mars 2006 me komente kryesisht pozitive nga kritikët dhe u bë një sukses në arkë. Alan Moore, i pakënaqur me përshtatjet filmike të veprave të tij të tjera, From Hell (2001) dhe The League of Extraordinary Gentlemen (2003), nuk pranoi të shikonte filmin dhe kërkoi që të mos i kreditohej apo të paguhej honorare.

Disa grupe politike e kanë parë V for Vendetta një alegori të shtypjes nga qeveria; anarkistët e kanë përdorur atë për të promovuar besimet e tyre. David Lloyd deklaroi: "Maska e Guy Fawkes-it tani është bërë një markë e zakonshme dhe një pankartë e përshtatshme për t'u përdorur në protestë kundër tiranisë - dhe unë jam i kënaqur me njerëzit që e përdorin atë, duket mjaft unike, një ikonë e kulturës popullore që përdoret në këtë mënyrë.[7]

"Njerëzit nuk duhet të tremben nga qeveritë e tyre : qeveritë duhet të tremben nga populli."

Ndërmjet 2005 dhe 2015 në Mbretërinë e Bashkuar dhe shumicës se pjesës tjetër të botës janë duke përjetuar një periudhë të luftës socio-politikisht të paqëndrueshme, me protesta civile që kanë rezultuar shpesh në luftë urbane. Në 2015, Norsefire ("zjarri skandinav") partia neokonservatore, e udhëhequr nga Adam Sutler, arriti të marrë një konsensus nga populli, duke përdorur frikën si një katalizator, doli fituese ne zgjedhjet e përgjithshme dhe u emërua Kancelar i Lartë. Në 2019 Britania është sunduar në mënyrë aq të vendosur nga një regjim shtypës që mban në kontroll publik dhe jetën e individëve nëpërmjet kontrollit absolut mbi mjetet e komunikimit masiv dhe një polici sekrete të pamëshirshme. Rezultati përfundimtar është paqe civile në këmbim për humbjen e lirive individuale. Populli, në dritën e vetë, ai vendosi të pranojë këtë kompromis.

Disa vjet më pas sistemi është i shqetësuar nga veprimet e një njeriu misterioz i cili paraqitet vetëm si V. Ai u fsheh pas maskës së qeshur të Guy Fawkes, një komplotist britanik që në 1605 u përpoq të hidhte në erë Parlamentin anglez. V gradualisht zbulohet të jetë vetë një person i cili i shpëtoi mrekullisht një eksperimenti të tmerrshme biologjik i kryer në kampet e përqëndrimit para Luftës Civile, por mbeti me trupin e djegur tmerrshëm, pas një zjarri.

Së bashku në rrugën e tij, V ndeshet me të renë Evey Hammond, një vajzë jetime që fsheh për të mbijetuar urrejtjen e saj të thellë kundër qeverisë aktuale. Gjatë një sulmi mbi stacionin televiziv kryesore, Evey merr pjesë kundër vullnetit të saj nga V në përleshje me policinë dhe mbetet e plagosur. Kështu fillon marrëdhënia komplekse mes vajzës dhe shpëtimtarit të saj, i cili nuk ngurron të vrasë pa mëshirë për të arritur qëllimet e tij.

Ndërkohë, qeveria e udhëzon detektivin Finch për të gjurmuar të "rrezikshmin terrorist" dhe t'i nxjerrë ata para drejtësisë, edhe pas një zinxhir vrasjesh misterioze, hakmarrse të V. Gradualisht, megjithatë, polici kupton se diçka është e gabuar, dhe kundër vullnetit të tij nga të dhënat e lënë nga V, vjen afër kuptimit të së vërtetës shqetësuese në lidhje me konfiskimin e pushtetit nga ana e Norsefire, dhe për këtë arsye ishte vendosur mënjanë.

Një ditë më 5 nëntor 2020, një vit pas demonstrimit të bujshëm të tij të parë, V është i gatshëm për aktin e tij final : të mbajë fjalën e tij pra të shkatërroj Parlamentin, simbol i lartë i kalbësirës që është bërë në vend, duke filluar një tren të ngarkuar me eksploziv kundër ndërtimit, por para se të bëjnë kështu V eleminon nëpërmjet Creedy kancelarin Sutler, dhe pastaj vret Creedyn, por mbetet i lënduar në përleshje me këtë të fundit.

Tani po vdes, V deklaron dashurinë e tij për Evey, duke shpresuar për tu mos harruar. Vajza, i ka thënë lamtumirë mentorit të saj, nis trenin e mbushur me eksplozivë direkt e në parlament, me V të pozicionuar si kufoma në një varr. Atë natë e gjithë Londra është mobilizuar dhe vesh maskën e Guy Fawkes të cilën V ia ka dërguar çdo qytetari. Dhe ndërsa parlamenti shpërthen ndërmjet fishekzjarreve, njerëzit mund të rifitojnë individualitetin e tyre jashtë maskës së tij. Të rëndësishme janë fjalët e fundit të Evey të cilën, kur e pyet Finch në lidhje me identitetin e V, thotë, "Ai ishte Edmond Dantes. Dhe ishte babai im, nëna ime, vëllai im, shoku im, ishte ajo, kam qenë unë, ishte të gjithë ne".

 1. ^ a b Kredituar si The Wachowski Brothers.
 2. ^ Kredituar si Andy she Larry Wachowski.
 1. ^ a b "V for Vendetta". British Film Institute (në anglisht). Marrë më 16 maj 2017.
 2. ^ Matt Dentler (11 dhjetor 2005). "B for Butt-Numb-A-Thon" (në anglisht). IndieWire. Marrë më 27 nëntor 2016.
 3. ^ "V FOR VENDETTA (15)" (në anglisht). British Board of Film Classification. 28 nëntor 2005. Marrë më 9 qershor 2018.
 4. ^ "| Berlinale | Archive | Annual Archives | 2006 | Programme – V For Vendetta | V wie Vendetta". Berlinale.de (në gjermanisht). Marrë më 29 mars 2016.
 5. ^ a b "V for Vendetta (2006)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 2 tetor 2005.
 6. ^ "V for Vendetta (2006)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 29 dhjetor 2020.
 7. ^ Waites, Rosie (20 tetor 2011). "V for Vendetta masks: Who's behind them?". BBC News (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2011.