Alan Moore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Alan Moore
Alan Moore.jpg
Ditëlindja: 18 nëntor 1953
Vendlindja: Northampton
Kombësia: Anglez
Zhanri: strip, science fiction, fiksion, jo-fiksion

Alan Moore lindi më 18 nëntor 1953Northampton. Është një shkrimtar anglez, i famshëm për veprat e tij me ndikim në stripa, përfshi këtu edhe graphic novel të mirëpritura si Watchmen, V for Vendetta, The League of Extraordinary Gentlemen dhe From Hell.