Graphic novel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Graphic novel (GN / sqt. novela grafike) është forma e gjatë të stripit, zakonisht me gjatësien dhe kompleksin të përmbajtjës, dhe specifikisht shpesh më shumë për publikun të pjekur.

Sin City u xhiriua sipas kësaj formate.