Fiktivi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fiktivi ose Trillimi apo shqiptimi Fikcioni / Fiksioni (nga latinishtja: fictio) është një term që përdoret në literaturën fantazisë, filma etj... dhe nuk është gënjeshtër ose e vërtet, por është e menduar, d.m.th. ngjarjet fiktive kurrë nuk kanë ndodhur.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.