Jump to content

Thor: The Dark World

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thor: The Dark World
Regjia ngaAlan Taylor
Skenari nga
Historia nga
Bazuar nëThor
nga Stan Lee
Larry Lieber
Jack Kirby
ProdhuesiKevin Feige
Luajnë
KinematografiaKramer Morgenthau
Montazhi
MuzikaBrian Tyler

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios
Motion Pictures
Data e publikimit
22 tetor 2013 (Leicester Square)
8 nëntor 2013 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
112 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$150–272.1 million[2][3]
Fitimi$644.8 million[4]

Thor: The Dark World është një film superhero i vitit 2013 i bazuar në personazhin e Marvel Comics Thor, i prodhuar nga Marvel Studios dhe i shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures. Është vazhdimi i Thor (2011) dhe filmi i tetëMarvel Cinematic Universe (MCU). Filmi u drejtua nga Alan Taylor nga një skenar i Christopher Yost dhe ekipi skenaristë i Christopher Markus dhe Stephen McFeely. Në film luajnë Chris Hemsworth si Thor së bashku me Natalie Portman, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Christopher Eccleston, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Kat Dennings, Ray Stevenson, Zachary Levi, Tadanobu Asano, Jaimie Alexander, Rene Russo, dhe Anthony Hopkins. Në film, Thor dhe Loki (Hiddleston) bashkohen për të shpëtuar Nëntë Botërat nga Elfët e Errët.

Zhvillimi i një vazhdimi të Thor filloi në prill 2011 kur producenti Kevin Feige njoftoi planet për të ndjekur filmin e kryqëzuar të MCU The Avengers (2012). Në korrik, regjisori i Thor Kenneth Branagh u tërhoq nga vazhdimi. Taylor u punësua për ta zëvendësuar atë si regjisor në janar 2012. Kasti mbështetës u plotësua atë gusht me punësimin e Eccleston dhe Akinnuoye-Agbaje si zuzarët e filmit. Xhirimet u zhvilluan nga shtatori deri në dhjetor 2012, kryesisht në Surrey, Angli, si dhe në Islandë dhe Londër. Taylor donte që filmi të ishte më i bazuar se Thor, i frymëzuar nga puna e tij në Game of Thrones. Ai punësoi Carter Burwell për të kompozuar partiturën, por Marvel e zëvendësoi Burwell me Brian Tyler.

Thor: The Dark World u shfaq premierë në Odeon Leicester Square në Londër më 22 tetor 2013 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 8 nëntor, si pjesë e Fazës së Dytë të MCU. Filmi ishte një sukses komercial, duke fituar mbi 644 milionë dollarë në mbarë botën dhe duke u bërë filmi i dhjetë me fitimet më të larta të vitit 2013. Ai mori vlerësime për interpretimet e Hemsworth dhe Hiddleston, efektet vizuale dhe sekuencat e veprimit, por u kritikua për keqbërësi dhe mungesën e tij të përgjithshme. të thellësisë. Në mënyrë retrospektive, Taylor shprehu pakënaqësinë me filmin dhe tha se Marvel e ndryshoi në mënyrë thelbësore atë nga vizioni i tij origjinal gjatë post-produksionit. Janë publikuar dy vazhdime: Thor: Ragnarok (2017) dhe Thor: Love and Thunder (2022).

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shekuj më parë, Bori - babai i Odin - përplaset me Elfin e Errët Malekith, i cili kërkon të lëshojë një armë të njohur si Eteri në Nëntë Botërat. Pasi pushtoi forcat e Malekith, duke përfshirë luftëtarët e zgjeruar të quajtur Kursed, në botën e tyre të lindjes Svartalfheim, Bor dërgon Aether në një botë të fshehur që askush nuk mund ta arrijë. I panjohur për Borin, Malekith arratiset me togerin e tij Algrim dhe një grusht kukudhësh të errët. Ata hyjnë në animacion të pezulluar.

Asgardin e sotëm, Loki qëndron i burgosur për krimet e tij të ndryshme në Tokë.[a] Ndërkohë, Thor dhe shokët e tij zmbrapsin grabitësit në Vanaheimr për të qetësuar Nëntë Botërat pas rindërtimit të Bifröst - "Ura e Ylberit" midis botërave e cila u shkatërrua dy vjet më parë.[b] Asgardianët mësojnë se Konvergjenca, një rreshtim i rrallë i Nëntë Botërave, është i afërt; ndërsa ngjarja afrohet, portalet që lidhin botët shfaqen në mënyrë të rastësishme.

Në Londër, astrofizikante Dr. Jane Foster udhëton në një fabrikë të braktisur ku janë shfaqur portale të tilla. Foster teleportohet në botën e fshehur ku ruhet Aether dhe ai hyn në trupin e saj. Thor gjen Fosterin dhe e çon në Asgard, ku Odin paralajmëron se Aether jo vetëm që do ta vrasë, por do të lajmërojë një profeci katastrofike.

Malekith, i zgjuar nga lirimi i Aether, sulmon Asgardin duke kërkuar për Fosterin. Nëna e Thor Frigga vritet duke u përpjekur ta mbrojë atë. Thor rekruton ndihmën e Lokit, i cili di për një portal sekret në Svartalfheim ku ata planifikojnë të përballen me Malekith, në këmbim të hakmarrjes ndaj Malekith për vrasjen e nënës së tyre. Në Svartalfheim, Loki pretendon të presë dorën e Thorit duke përdorur një iluzion dhe mashtron Malekith që të nxjerrë Aether nga Foster, por përpjekja e Thorit për ta shkatërruar atë dështon. Malekith bashkohet me Aether dhe largohet ndërsa Loki me sa duket vdes duke vrarë Algrimin.

Thor dhe Foster ribashkohen në Londër me mentorin e Foster, Dr. Erik Selvig. Ata mësojnë se Malekith planifikon të zhysë të gjithë universin në errësirë duke lëshuar Eterin në qendër të Konvergjencës në Greenwich. Thor lufton Malekith nëpër botë të shumta dhe i ndihmon shokët e tij të vdekshëm të përdorin pajisjet e tyre shkencore për të transportuar Malekith në Svartalfheim, ku ai shtypet nga anija e tij. Thor kthehet në Asgard, ku ai refuzon ofertën e Odinit për të marrë fronin. Pasi ai largohet, Loki zbulohet se është gjallë dhe imiton Odin.

Në një skenë mid-credits, Volstagg dhe Sif vizitojnë Koleksionistin dhe ia besojnë Aether kujdesin e tij, me Tesseract tashmë në Asgard, pasi kanë frikë se dy Infinity Stones kaq afër njëri-tjetrit do të ishte i rrezikshëm. Ndërsa largohen, Koleksionisti shpreh dëshirën e tij për të marrë pesë gurët e tjerë. Në një skenë post-credits, Foster dhe Thor ribashkohen në Tokë.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Siç përshkruhet në The Avengers (2012). Ngjarjet e Thor: The Dark World zhvillohen një vit pas ngjarjeve të The Avengers.[5]
  2. ^ Siç përshkruhet në Thor (2011)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Thor: The Dark World (12A)" (në anglisht). British Board of Film Classification. 16 tetor 2013. Marrë më 16 tetor 2013.
  2. ^ 2013 Feature Film Study (PDF) (Reportazh) (në anglisht). FilmL.A. Inc. fq. 11. Marrë më 2 janar 2017 – nëpërmjet The Hollywood Reporter.
  3. ^ Sylt, Christian (27 prill 2018). "Disney Reveals Financial Muscle Of 'Avengers: Infinity War'". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2018. Marrë më 3 maj 2018.
  4. ^ "Thor: The Dark World". Box Office Mojo. IMDb. Marrë më 20 qershor 2021.
  5. ^ O'Hara, Helen (1 shkurt 2013). "New Thor: The Dark World Set Photo". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2019. Marrë më 22 maj 2022.