Jump to content

Stellan Skarsgård

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stellan Skarsgård
Skarsgård në 2017 Berlin Film Festival
U lind në
Stellan John Skarsgård

(1951-06-13) 1951 qershor 13 (mosha 2011) viti jo i saktë dita jo e saktë
Gothenburg, Sweden
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1968–present
Bashkëshorti/ja
 • My Skarsgård
  (m. 1975; div. 2007)
 • Megan Everett
  (m. 1979)
Fëmijë8, including Alexander, Gustaf, Bill and Valter

Stellan Skarsgård (/ˈstɛlən ˈskɑːrsɡɑːrd/, suedez (ˈstɛ̂lːan ˈskɑ̌ːʂɡoːɖ) (dëgjoj); i lindur më 13 qershor 1951) është një aktor suedez. Ai është i njohur për vendet e tij si kapiten Viktor Tupolev në filmin "The Hunt for Red Tetor" (1990), Jan Nyman në filmin dramatik Breaking the Swells (1996), Profesor Gerald Lambeau në filmin dramatik Good Will Hunting (1997), Gregor në filmin aksion Ronin (1998), Cerdic në filmin fjalë për fjalë King Arthur (2004), Father Lankester Merrin në filmin horror Exorcist The Morning (2004) dhe Dominion Prequel to the Exorcist (2005), Bootstrap Bill Turner në filmin fantazi Rovers of the Caribbean Dead Man's Casket (2006) dhe Rovers of the Caribbean At World's Fund (2007), Bill Anderson në filmin muzikor Mamma Mia! (2008) dhe efekti Mamma Mia! Pastaj We Go Again (2018), Commander Maximilian Richter në filmin enigmë "Engjëjt dhe demonët" (2009), Martin Vanger në filmin "The Girl With the Dragon Tattoo" (2011), Dr. Erik Selvig në filmin superhero të Marvel Cinematic Universe "Thor" (2011). ), The Punishers (2012), Thor The Dark World (2013) dhe Punishers Age of Ultron (2015), Duka i Madh në filmin fantazi Hirushja (2015), Boris Shcherbina në miniserialin televiziv HBO / Sky UK Chernobyl (2019) , dhe Baron Vladimir Harkonnen në filmin fantastiko-shkencor të Denis Villeneuve, Drift (2021). Ai do të luajë në Andor (2022).

Skarsgård lindi në Gothenburg, i biri i Gudrun (nee Larsson; i lindur më 1930) dhe Jan Skarsgård (1920 – 1998). Ai lëviz shpesh në fëmijërinë e tij dhe jetoi, ndër të tjera, në Helsingborg, Totebo, Kalmar, Marielund dhe Uppsala.

Skarsgård në 2009

Skarsgård filloi punën e tij të aktrimit herët; dhe, në vitin 21-vjeçar, të dhënat e tij në film, Television dhe skenë ishte e kufizuar. Shume e roleve te tij te hershme ishin ne televizionin suedez (si Bombi Bitt) dhe filma. Nga mesa e Skarsgård në filmin suedez, ai është më i njohur për Mirëmbrëma,Z. Wallenberg, ku ai portretizon diplomatin suedez Raoul Wallenberg, i cili punoi për viktimat e Holokaustit.

Skarsgård është veçanërisht i lidhur me regjisorin Lars von Trier dhe është shfaqur në gjashtë nga filmat e regjisorit danez The Kingdom, Breaking the Swells, Cotillion in the Dark, Dogville, Melancholia dhe Nymphomaniac. Marrëdhënia e tij më e veçantë e punës, ende, është me regjisorin norvegjez Hans Petter Moland, i cili ka drejtuar aktorin në Zero Kelvin, Aberdeen, In Order of Disappearance dhe A Kindly Gentle Man. Skarsgård e konsideron Moland një mik të ngushtë dhe, në vitin 2009, ai tha për marrëdhënien e tyre: "Ne jemi si një çift i vjetër i martuar dhe unë kam ankthin e ndarjes." Një tjetër vepër skandinave për të cilën ai njihet është filmi norvegjez i vitit 1997, Insomnia, në të cilin ai luan fajtor Bobby Jonas Engström.

Filmi i parë amerikan i Skarsgård ishte filmi i vitit 1985 Noon Wine, me regji nga Michael Fields, në të cilin Skarsgård luante një fermer migrant të shqetësuar mendërisht që ndiqej nga një gjahtar bujarish. Ai veproi përballë Fred Ward, i cili portretizoi fermerin. Në vitin 1990, ai luajti në një film tjetër amerikan, Gjuetia për Tetorin e Kuq, duke luajtur personazhin e kapitenit Tupolev, një komandant i nëndetëseve sovjetike.

Ai u konsiderua për rolin e Oskar Schindler në Lista e Shindlerit . Skarsgård ka thënë se njerëzit shpesh e ngatërruan atë me Liam Neeson, i cili portretizoi Schindler në film, dhe Skarsgård më vonë zëvendësoi Neeson në filmin e vitit 2004 Exorcist: The Beginning . Ai u shfaq si një yll i ftuar në Entourage si Verner Vollstedt, regjisori gjerman i filmit imagjinar Smokejumpers, i cili është armiqësor ndaj personazhit kryesor Vincent Chase . [1] Skarsgård u shfaq si Bootstrap Bill Turner në të dyja në Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest dhe Pirates of the Caribbean: Në Fundin e Botës . Në vitin 2008, ai luajti si Bill Anderson në Mamma MiaUniversal Pictures ! dhe ripërsëriti rolin 10 vjet më vonë në vazhdimin e tij Mamma Mia! Këtu shkojmë përsëri .

Skarsgård luajti Dr. Erik Selvig në filmin Thor të vitit 2011, dhe gjithashtu riprodhoi pjesën në efektin e vitit 2013 Thor The Dark World, si dhe në 2012 The Punishers dhe 2015 Punishers Age of Ultron. Skarsgård u ribashkua me regjisorin e Thor, Kenneth Branagh për përshtatjen live të vitit 2015 të Hirushes së Disney-t, në të cilën ai luajti Dukën e Madhe. Në vitin 2021, ai luajti Vladimir Harkonnen në Dune të Denis Villeneuve.

Skarsgård është shfaqur në video muzikore së bashku me suedezët e tjerë. Ai ishte në "Vem tänder stjärnorna" (Kush ndez yjet) e Eva Dahlgren në 1991 dhe në videokasetën muzikore të Lykke Li të vitit 2011, "Trishtimi është një bekim".

Ai u martua me My Skarsgård (l. 1956), një grabitqar, në prill 1975; Së bashku ata kanë gjashtë fëmijë Alexander (l. 1976), Gustaf (l. 1980), Sam (l. 1982), Bill (l. 1990), Eija (l. 1992) dhe Valter (l. 1995). Alexander, Gustaf, Bill dhe Valter janë gjithashtu aktorë, ndërsa Eija është një ish-modele. Skarsgård dhe My u shkëputën në maj 2007. Stellan u martua me Megan Everett në janar 2009. Çifti kanë dy djem. Skarsgård ka kryer një vazektomi, duke deklaruar se ai mendonte se tetë fëmijë ishin të mjaftueshëm.

Skarsgard u rrit nga prindër humanistë, ateistë dhe kishte një paraardhës politeist dhe një gjyshe thellësisht fetare. Sipas Skarsgård, kjo gjithsesi çoi në ndonjë problem për shkak të respektit kolektiv të familjes për mendimet e njëri-tjetrit. Pas sulmeve të 11 shtatorit, Skarsgard u nis për të lexuar Biblën dhe Kuranin, të cilat ai i dënon si të dhunshme. Skarsgård është gjithashtu një kritik i seminareve të pavarura fetare në sistemin arsimor suedez. Ai ka thënë se e konsideron nocionin e Zotit absurd dhe se nëse një Zot i vërtetë do të ishte në të vërtetë aq i kotë sa të kërkonte vazhdimisht hyjnizimin, ai gjithashtu nuk do të ishte i mirë për këtë.

Në vitin 2009, Skarsgård, së bashku me artistë, autorë dhe sipërmarrës të tjerë jofetarë, përfshirë Christer Sturmark, Björn Ulvaeus dhe Christer Fuglesang, shkroi një kompozim në Dagens Nyheter duke theksuar rëndësinë e klerikëve. Grupi kritikoi gjithashtu OKB-në për stacionin e saj mbi ligjet e sakrilegjit.

Year Film Role Director Notes
1972 Strandhugg i somras Erik
Firmafesten Peter
1973 Åttonde budet Short
Fem døgn i August Christer
Bröllopet Roffe Eriksson
Anita: Swedish Nymphet Erik Torgny Wickman
1974 Swedish Sex Games Peter Delaney, their son aka The Intruders and Let Us Play Sex
1977 Taboo Jan-Erik
Hemåt i natten Kurt Sjöberg
1981 Kyssen Short
1982 The Simple-Minded Murderer Sven Hans Alfredson
1983 P & B Karl-Johan 'Charlie' Pettersson
1984 Åke och hans värld Ebenholtz Allan Edwall
1985 Falsk som vatten Stig Hans Alfredson
Noon Wine Olaf Helton Michael Fields
Peter-No-Tail in Americat Pelle Swanson (voice) Stig Lasseby

Jan Gissberg
1986 Ormens väg på hälleberget Karl Orsa Markström Bo Widerberg
1987 Jim & piraterna Blom Gustav, Jim's Father Also writer
Hip hip hurra! Peder Severin Krøyer Kjell Grede
1988 The Unbearable Lightness of Being The Engineer Philip Kaufman
Vargens tid Peder Ulfstand
Friends Matt Kjell-Åke Andersson
The Perfect Murder Axel Svensson Zafar Hai
1989 S/Y Joy Klas Larsson Göran du Rées
Täcknamn Coq Rouge Carl Hamilton Per Berglund
Kvinnorna på taket Willy Carl-Gustav Nykvist
1990 The Hunt for Red October Captain Viktor Tupolev John McTiernan
Good Evening, Mr. Wallenberg Raoul Wallenberg Kjell Grede
1991 The Ox Helge Roos Sven Nykvist
1992 Den demokratiske terroristen Carl Hamilton
Wind Joe Heiser Carroll Ballard
1993 The Slingshot Fritiof Schütt Åke Sandgren
Sista dansen Host in Norrköping
1995 Jönssonligans största kupp Herman Melvin Hans Åke Gabrielsson
Zero Kelvin Randbæk Hans Petter Moland
The Dogs of Riga Magnus Björk Per Berglund
1996 Harry och Sonja Harry Olsson
Breaking the Waves Jan Nyman Lars von Trier
1997 Insomnia Jonas Engström Erik Skjoldbjærg
My Son the Fanatic Schitz Udayan Prasad
Good Will Hunting Prof. Gerald Lambeau Gus Van Sant
Amistad Tappan Steven Spielberg
1998 Glasblåsarns barn Albert Anders Grönros
Savior Peter Dominic Predrag Antonijević
Ronin Gregor John Frankenheimer
1999 Deep Blue Sea Jim Whitlock Renny Harlin
2000 Harlan County War Warren Jakopovich Tony Bill
Passion of Mind William Granther Alain Berliner
Signs & Wonders Alec
Timecode Alex Green Mike Figgis
Dancer in the Dark Doctor Lars von Trier
Aberdeen Tomas Hans Petter Moland Also associate producer
Kiss Kiss (Bang Bang) Felix Stewart Sugg
2001 Powder Keg Harvey Jacobs Alejandro González Iñárritu Segment from the BMW short film series The Hire
Taking Sides Dr. Wilhelm Furtwängler István Szabó
The Glass House Terrence 'Terry' Glass Daniel Sackheim
2002 No Good Deed Tyrone Bob Rafelson
City of Ghosts Joseph Kaspar Matt Dillon
2003 To Kill a Child Narrator Alexander Skarsgård Short
Dogville Chuck Lars von Trier
2004 Eiffeltornet Jakob Short
King Arthur Cerdic Antoine Fuqua
Exorcist: The Beginning Father Lankester Merrin Renny Harlin
2005 Dominion: Prequel to the Exorcist Paul Schrader
Torte Bluma Stangl Short
Beowulf & Grendel Hrothgar Sturla Gunnarsson
Guilty Hearts Stangl George Gargurevich

Krystoff Pizykucki

Paul Black

Phil Dornfield

Ravi Kumar

Savina Dellicour

Benjamin Ross
Segment: "Torte Bluma"
2006 Kill Your Darlings Erik's Father Björne Larson
Goya's Ghosts Francisco Goya Miloš Forman
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Bootstrap Bill Turner Gore Verbinski
2007 Pirates of the Caribbean: At World's End
The Killing Gene Eddie Argo Tom Shankland
Arn – The Knight Templar Birger Brosa Peter Flinth
2008 Mamma Mia! Bill Anderson Phyllida Lloyd
Arn – The Kingdom at Road's End Birger Brosa Peter Flinth
God on Trial Baumgarten Andy De Emmony
2009 Angels & Demons Commander Maximilian Richter Ron Howard
Boogie Woogie Bob Maccelstone Duncan Ward
Metropia Ralph Parker Tarik Saleh Voice
2010 A Somewhat Gentle Man Ulrik Hans Petter Moland
Frankie and Alice Dr. Oz Geoffrey Sax
Moomins and the Comet Chase Moominpapa / Hemulens Maria Lindberg Voices
Submission Narrator Stefan Jarl English version

Documentary
As If I Am Not There Doctor Juanita Wilson
King of Devil's Island Bestyreren Marius Holst Also executive producer
2011 Melancholia Jack Lars von Trier
The Girl with the Dragon Tattoo Martin Vanger David Fincher
Thor Erik Selvig Kenneth Branagh
2012 The Avengers Joss Whedon
2013 Thor: The Dark World Alan Taylor
Romeo and Juliet Prince of Verona Carlo Carlei
The Railway Man Finlay Jonathan Teplitzky
Nymphomaniac Seligman Lars von Trier
The Physician Barber Philipp Stölzl
2014 In Order of Disappearance Nils Hans Petter Moland Also executive producer and stunt driver
Hector and the Search for Happiness Edward Peter Chelsom
2015 Cinderella The Grand Duke Kenneth Branagh
Avengers: Age of Ultron Erik Selvig Joss Whedon
2016 Our Kind of Traitor Dima Susanna White
2017 Return to Montauk Max Frisch Volker Schlöndorff
Borg McEnroe Lennart Bergelin Janus Metz Pedersen
Moomins and the Winter Wonderland Moominpappa Ira Carpelan

Jakub Wronski
English dub
Gordon & Paddy Gordon Linda Hambäck Voice
2018 The Man Who Killed Don Quixote The Boss Terry Gilliam
Mamma Mia! Here We Go Again Bill Anderson / Kurt Ol Parker
2019 Out Stealing Horses Trond Hans Petter Moland
The Painted Bird Hans Václav Marhoul
Music, War and Love Benno Moser Martha Coolidge Titled changed to I'll Find You
Hope Tomas Maria Sødahl
2021 Apstjärnan Tord Linda Hambäck
Dune Baron Vladimir Harkonnen Denis Villeneuve
2023 Dune: Part Two[2] Baron Vladimir Harkonnen Denis Villeneuve
viti Seria Roli Shënime
1968 Bombi Bitt och jag Bombi Bitt 5 episode
1972 Magnetisören Ushtar Film televiziv
1981 Skärp dig, älskling Gjeorg Episodi: "Tack for igår"
1981 Babels hus Dr Matsson Episodi: "Del 4"
1981 Olsson për sekundi ose Det finns ingen anledning deri oro Ai i vonuari Film televiziv
1983 Farmor och vår here Natani 2 episode
1983 Hustruskolan Horace Film televiziv
1985 Den tragiska historien om Hamlet – Prins av Danmark Hamleti Film televiziv
1985 August Strindberg: Ett liv Verner von Heidenstam 2 episode
1989 Rosa e egër Gregers Werle Film televiziv
1989 Förhöret Karl Hamilton Film televiziv
1990 S*M*A*S*H Statssekreteraren Episodi: " Uau, håll käften! "
1990 Parker Kane Nathan Van Adams Film televiziv
1994 Raporti deri në himlen Gary 4 episode
1997 Mbretëria II Avokati i Stig Helmers Episodi: "Gargantua"
2000 Lufta e Qarkut Harlan Warren Jakopovich Film televiziv
2001 D-dag – Den færdige film Lise's Mand Film televiziv
2003 Helena e Trojës Tezeu Film televiziv
2008 Kryevepër bashkëkohore Baumgarten Episodi: " Zoti në gjyq "
2008 Enturazhi Verner Vollstedt 3 episode
2010 Arn Birger Brosa 6 episode
2012 Rouge Brésil Villegagnon 4 episode
2012 Dhuratat e Shtëpisë së Lojërave Burri Episodi: "Njeriu"
2014 Gurore Ndërmjetësi Pilot pa ajrim
2015 lumi Lumi Gjon 6 episode
2019 Çernobilit Boris Shcherbina 5 episode
2020 Simpsonët Vetë (zëri) Episodi: " Podcast News "
2022 Andor
Award Year Category Film Result Ref(s)
Berlin International Film Festival 1982 Best Actor The Simple-Minded Murderer Fitues/e [3]
Bodil Awards 2014 Bodil Award for Best Actor Nymphomaniac Kandidat/e
British Academy Television Awards 2020 Best Supporting Actor Chernobyl Kandidat/e [4]
Denmark's National Association of Film Critics 2004 Best Supporting Actor Dogville Kandidat/e [5]
Critics' Choice Television Awards 2020 Best Supporting Actor in a Limited Series or Television Movie Chernobyl Fitues/e [6]
European Film Academy 1998 European Film Award for Achievement in World Cinema Amistad

Good Will Hunting
Fitues/e [7]
2000 Best Actor Aberdeen Kandidat/e [8]
2001 Taking Sides Kandidat/e [9]
Fangoria Chainsaw Awards 2006 Best Actor Dominion: Prequel to the Exorcist Kandidat/e [10]
Golden Globe Awards 2020 Best Supporting Actor – Series, Limited Series or Television Film Chernobyl Fitues/e [11]
Guldbagge Awards 1981/1982 Best Actor The Simple-Minded Murderer Fitues/e [12]
1989 Täcknamn Coq Rouge

The Women on the Roof
Fitues/e [12]
2017 Best Supporting Actor Borg McEnroe Fitues/e [13]

[14]

[12]
International Press Academy 2008 Best Actor – Miniseries or Television Film God on Trial Kandidat/e [15]
Jameson Dublin International Film Festival 2012 Career Achievement Award Fitues/e [16]
Mar del Plata Film Festival 2002 Best Actor Taking Sides Fitues/e [17]
Norwegian International Film Festival 2010 Best Actor A Somewhat Gentle Man Fitues/e [18]
People's Choice Awards 2009 Favorite Cast Mamma Mia! Kandidat/e [19]
Primetime Emmy Awards 2019 Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie Chernobyl Kandidat/e [20]
Robert Award 2004 Best Supporting Actor Dogville Kandidat/e [21]
Satellite Awards 2020 Best Supporting Actor in a Series, Miniseries or TV Film Chernobyl Kandidat/e [22]
Screen Actors Guild Awards 1998 Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture Good Will Hunting Kandidat/e [23]

""Chernobyl"is on track to come the loftiest-rated Television series ever". The Economist. 3 June 2019. ISSN 0013-0613. Recaptured 4 June 2019.

"Stellan Skarsgaard Memoir".Filmreference.com. Archived from the original on 8 January 2010. Recaptured 5 March 2010.

Thyselius, Erik; Lindblad, Göran (1999). Vem är det? Svensk biografisk handbok Volume 44. Norstedt.p. 1004.

"Hollywood's Lonely Idol".Stellanonline.com. Archived from the original on 22 January 2009. Recaptured 5 March 2010.

"Stellan Skarsgard (Bootstrap Bill) Memoir".Starsontop.com. 13 January 2007. Archived from the original on 8 February 2012. Recaptured 5 March 2010.

Gross, Larry (1998)."Stellan Skarsgård". BOMB Magazine. Archived from the original on 5 August 2011. Recaptured 3 August 2011.

Stiller opp for Moland Archived 26 March 2009 at the Wayback Machinewww.dagsavisen.no

Brad Brevet (10 December 2012)."RopeofSilicon Movie Club' Wakefulness' (1997)". Rope of Silicon.RopeofSilicon.com LLC. Archived from the original on 15 December 2013. Recaptured 15 December 2013.

Mike Ryan (21 December 2011)."Stellan Skarsgard on'Dragon Tattoo', Not Being Satisfied with'The Punishers'and His' Good Will Hunting'Scarf". Moviefone. Aol Inc. Archived from the original on 15 December 2013. Recaptured 15 December 2013.

Rappe, Elisabeth (5 October 2009)."Stellan Skarsgard Joins'Thor'". Cinematical. Archived from the original on 22 July 2012. Recaptured 5 October 2009.

Stellan Skarsgard in Addresses to Join'Cinderella' ( Exclusive) Archived 25 September 2013 at the Wayback Machine Hollywood Journalist, Recaptured 12 July 2013

Tackle, Borys (9 January 2019)."Stellan Skarsgard to Play Villain in Legendary's Dune". The Hollywood Journalist. Recaptured 9 January 2019.

Dahlgren, Eva (2009)."Vem Tänder stjärnorna".www.youtube.com. VEVO. Archived from the original on 16 April 2016. Recaptured 2 July 2016.

Lykke Li (26 April 2011)."Lykke Li –'Sadness Is a Blessing' (Director Tarik Saleh)" ( Videotape upload). YouTube. Google Inc. Archived from the original on 10 January 2014. Recaptured 15 December 2013.

Behdjou, Behrang (8 November 2014)."My Skarsgård"Till slut handlade det om att välja livet eller döden"". Dagens Nyheter. Archived from the original on 9 January 2018. Recaptured 8 January 2018.

Enfield, Interview by Lizzie (27 November 2015)."Stellan Skarsgård my family values". The Guardian. ISSN 0261-3077. Archived from the original on 28 September 2017. Recaptured 27 September 2017.

"Stellan Skarsgård Nymphomaniac's out-centred lug". The Irish Times. Archived from the original on 4 August 2014. Recaptured 27 September 2017.

Gilbey, Ryan (5 April 2012)."Stellan Skarsgård'I am a devitalized bull'". The Guardian. Archived from the original on 17 October 2013. Recaptured 5 May 2012.

Abramovitch, Seth (24 August 2012)."Stellan Skarsgard, 61, Welcomes Baby Number 8". The Hollywood Journalist. Archived from the original on 27 August 2012. Recaptured 21 September 2012.

"Stellan Skarsgård har steriliserat sig"Det räcker med åtta barn"".hant.se. 6 January 2016. Archived from the original on 21 September 2017. Recaptured 26 April 2018.

"Stellan Skarsgård För att bli bra måste du vara ömtålig –DN.SE". Dagens Nyheter. 2 January 2016. Archived from the original on 17 September 2017. Recaptured 26 April 2018.

"Skarsgård'Jag har steriliserat mig'".aftonbladet.se. Archived from the original on 17 September 2017. Recaptured 26 April 2018.

Skarsgård, Stellan (27 November 2015)."Stellan Skarsgård my family values". The Guardian. Canvassed by Lizzie Enfield. Archived from the original on 16 March 2017. Recaptured 15 May 2017.

Skarsgård, Stellan (14 December 2008)."Stellan Skarsgård Bibeln och Koranen får inte styra skolan" (Stellan Skarsgård The Bible and the Quran can't control the academy). Expressen (in Swedish). Archived from the original on 25 May 2009. Recaptured 26 February 2010.

"Därför är det viktigt med ett sekulärt samhälle" ( Thus, it's important to have a temporal society). Dagens Nyheter (in Swedish). 18 June 2009. Archived from the original on 23 July 2009. Recaptured 26 February 2010.

Campbell, Scott (13 December 2021)." Exclusive Stellan Skarsgård Addresses'Dune Part Two'". We Got This Covered. Recaptured 14 April 2022.

"Berlinale 1982 Prize Winners".berlinale.de. Archived from the original on 15 October 2013. Recaptured 11 November 2010.

"BAFTA Television 2020 Nominations for the Virgin Media British Academy Television Awards and British Academy Television Craft Awards". BAFTA. 4 June 2020. Recaptured 14 June 2020.

"2004 Bodil Awards".imdb.com. Archived from the original on 2 June 2013. Recaptured 7 April 2013.

" Critics' Choice Awards 2020 Fleabag, Watchmen, When They See Us, Unthinkable Among Television Appointees". TVLine. 8 December 2019. Recaptured 8 December 2019.

"1998 European Film Awards".europeanfilmacademy.org. Archived from the original on 3 July 2013. Recaptured 7 April 2013.

"2000 European Film Awards".europeanfilmacademy.org. Archived from the original on 3 July 2013. Recaptured 7 April 2013.

"2001 European Film Awards".europeanfilmacademy.org. Archived from the original on 3 July 2013. Recaptured 7 April 2013.

"2006 Fangoria Chainsaw Awards".imdb.com. Archived from the original on 15 August 2016. Recaptured 7 April 2013.

"Golden Globes Full List of Nominations". The Hollywood Journalist. 9 December 2019. Recaptured 9 December 2019.

"The Swedish Film Database".sfi.se. Archived from the original on 21 October 2012. Recaptured 7 April 2013.

Haimi, Rebecca (4 January 2018)."Flest nomineringar till Borg – Östlund"Det känns okej"". SVT (in Swedish). Archived from the original on 4 January 2018. Recaptured 4 January 2018.

Pettersson, Leo (22 January 2018)."Glädjetårar efter Sameblods succé". Aftonbladet (in Swedish). Archived from the original on 23 January 2018. Recaptured 22 January 2018.

"2008 Satellite Awards".pressacademy.com. Archived from the original on 28 June 2015. Recaptured 7 April 2013.

"Jameson Dublin International Film Festival Followership Awards".jdiff.com. Archived from the original on 27 January 2013. Recaptured 7 April 2013.

"2002 Mar del Plata Film Festival".imdb.com. Archived from the original on 19 March 2016. Recaptured 7 April 2013.

"2010 Amanda Awards".filmweb.no/ filmfestivalen/. Archived from the original on 20 October 2013. Recaptured 7 April 2013.

"2009 People's Choice Awards".peopleschoice.com. Archived from the original on 27 October 2009. Recaptured 7 April 2013.

Aridi, Sara (16 July 2019)." Then is a Full List of the 2019 Emmy Nominations". The New York Times. Recaptured 16 July 2019.

"2004 Robert Awards".imdb.com. Archived from the original on 5 June 2013. Recaptured 7 April 2013.

24th Satellite Awards Advertise Nominations,'Ford v Ferrari'Leads the Way

"4th Periodic Screen Actors Council Awards".sagawards.org. Archived from the original on 26 June 2015. Recaptured 7 April 2013.

Stampa:Navboxes

 1. ^ Mike Ryan (21 dhjetor 2011). "Stellan Skarsgard on 'Dragon Tattoo', Not Being Satisfied with 'The Avengers' and His 'Good Will Hunting' Scarf". Moviefone. Aol Inc. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2013. Marrë më 15 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Campbell, Scott (2021-12-13). "Exclusive: Stellan Skarsgård Talks 'Dune: Part Two'". We Got This Covered (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-04-14.
 3. ^ "Berlinale: 1982 Prize Winners". berlinale.de. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2013. Marrë më 11 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "BAFTA TV 2020: Nominations for the Virgin Media British Academy Television Awards and British Academy TV Craft Awards". BAFTA. 4 qershor 2020. Marrë më 14 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "2004 Bodil Awards". imdb.com. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2013. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Critics' Choice Awards 2020: Fleabag, Watchmen, When They See Us, Unbelievable Among TV Nominees". TVLine. 8 dhjetor 2019. Marrë më 8 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "1998 European Film Awards". europeanfilmacademy.org. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2013. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "2000 European Film Awards". europeanfilmacademy.org. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2013. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "2001 European Film Awards". europeanfilmacademy.org. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2013. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "2006 Fangoria Chainsaw Awards". imdb.com. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Golden Globes: Full List of Nominations". The Hollywood Reporter. 9 dhjetor 2019. Marrë më 9 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b c "The Swedish Film Database". sfi.se. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2012. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Haimi, Rebecca (4 janar 2018). "Flest nomineringar till Borg – Östlund: "Det känns okej"". SVT (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 4 janar 2018.
 14. ^ Pettersson, Leo (22 janar 2018). "Glädjetårar efter Sameblods succé". Aftonbladet (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2018. Marrë më 22 janar 2018.
 15. ^ "2008 Satellite Awards". pressacademy.com. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2015. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Jameson Dublin International Film Festival: Audience Awards". jdiff.com. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2013. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "2002 Mar del Plata Film Festival". imdb.com. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2016. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "2010 Amanda Awards". filmweb.no/filmfestivalen/. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2013. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "2009 People's Choice Awards". peopleschoice.com. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2009. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Aridi, Sara (16 korrik 2019). "Here's a Full List of the 2019 Emmy Nominations". The New York Times. Marrë më 16 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "2004 Robert Awards". imdb.com. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2013. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "24th Satellite Awards Announce Nominations, 'Ford v Ferrari' Leads the Way". Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2019. Marrë më 18 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "4th Annual Screen Actors Guild Awards". sagawards.org. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2015. Marrë më 7 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)