Engjëj & Djaj (filmi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Në këtë artikull flitet për filmin e bazuar në romanin nga Dan Brown. Për vetë romanin shiko Engjëj & Djaj (libri).


Engjëj & Djaj është film amerikan i zhanrit mister, horror e trillues i vitit 2009 me regji të Ron Howard dhe skenar të Akiva Goldsman dhe David Koepp, bazuar në romanin me të njëjtin tutull nga Dan Brown. Filmi vjen pas filmit Kodi i da Vinçit (2006) gjithashtu me regji të Howard dhe është strumbullari i dytë i në serinë e filmave me personazh Robert Langdonin. Romani është botuar para Kodit të da Vinçit. Skenat janë filmuar në Romë, Itali dhe në Kaliforni. Tom Hanks luan rolin e profesorit Robert Langdon.

Engjëj & Djaj

Viti 2009
Regjia Ron Howard
Prodhimi John Calley
Brian Grazer
Ron Howard
Skenari David Koepp
Akiva Goldsman
Bazuar në Engjëj & Djaj nga Dan Brown
Në rolet kryesore Tom Hanks
Ewan McGregor
Ayelet Zurer
Stellan Skarsgård
Pierfrancesco Favino
Nikolaj Lie Kaas
Armin Mueller-Stahl
Muzika Hans Zimmer
Kinematografia Salvatore Totino
Montazhi Dan Hanley
Mike Hill
Studioja kinematografike Imagine Entertainment
Panorama Films
Skylark Productions
Shpërndarë nga Columbia Pictures
Data e daljes në kinema 4 maj 2009 (Romë)
15 maj 2009 (SHBA)
Kohëzgjatja 138 minuta
E zgjatur 146 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti 150 milionë dollarë
Fitimet 485.9 milionë dollarë
Paraprihet nga {{{I_parapritur_nga}}}
Pasohet nga {{{I_ndjekur_nga}}}


Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]