Engjëj & Djaj (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Në këtë artikull flitet për romanin nga Dan Brown. Për filmin e bazuar në këtë roman shiko Engjëj & Djaj (filmi).


Engjëj & Djaj është një roman i zhanrit mister triller i vitit 2000 që është shkruar nga autori amerikan Dan Brown dhe është botuar nga Pocket Books dhe pastaj edhe nga Corgi Books. Në roman paraqitet personazhi Robert Langdon, i cili është protagonisti i romaneve të Dan Brown. Një film bazuar në këtë roman është shfaqur më 15 maj 2009 me titullin Engjëj & Djaj.


Engjëj & Djaj
AutoriDan Brown
Titulli origjinalAngels & Demons
PërkthyesiAmik Kasoruho
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
Mbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglisht
SeriaRobert Langdon #1
BotuesiPocket Books
Dituria
Botimi2000
FaqeStampa:En 616 faqe
Pasuar ngaKodi i da Vinçit

Kopertinat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasaktësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]