Jump to content

Maks Frish

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Max Frisch (1961)

Max Rudolf Frisch (* 15. Mund të 1911 , në Zürich; † 4. Prill 1991 po aty) ishte një Zviceran shkrimtar dhe arkitekt. Me teatrin copa, të tilla si Biedermann dhe arsonists , apo Andorra , si dhe me tij tre romanet e madhe Stiller, Homo faber dhe Mein Emrin sei Gantenbein arritur të Freskët të një audience të gjerë, dhe gjeti në hyrje të shkollës Canon. Përveç kësaj, ai botoi radio luan, tregime të shkurtra dhe më të vogla tekstet e prozës , si dhe dy revista letrare të periudhave kohore të 1946 në vitin 1949, dhe 1966 për 1971.

Të rinjtë Max Frisch ndjerë civile dhe artistike ekzistencën si të papajtueshëm dhe ishte për një kohë të gjatë të pasigurt për atë lloj jete ai duhet të zgjidhni dizajn. Si rezultat, u diplomua nga të Freskët pas një përzunë gjuhës dhe letërsisë gjermanetë studimeve, dhe e para letrare të Punës një studim i arkitekturës dhe ka punuar për disa vite si arkitekt. Pas suksesit të romanit të tij, Stiller vendosi që më në fund e vendosur për një jetë si një shkrimtar dhe e la familjen e tij, për të Shkruar, për të kushtojnë për të.

Në qendër të Frisch e Krijuar është shpesh një konfrontim me veten, me shumë nga çështjet e ngritura ashtu siç është tipike për post-moderne e njerëzve janë: Gjeni dhe një Kërkesë e vetë identitetin e tyre, sidomos në takim me të ngurtë, imazhet e të tjerëve, ndërtimi i tij biografi, rolet gjinore, dhe zgjidhjen e tyre, si dhe pyetjen, se çfarë me gjuhën speakable. Në literaturën e projektuar ditari, autobiographical me imagjinar elemente që i lidh, e gjen të Freskët letrare Formë, ai, në veçanti, dhe në e tij të gjerë udhëton reflektohet. Pasi për vite ai jetoi jashtë vendit, kishte të punësuar të Freskët pas kthimit të tij, përveç kësaj, gjithnjë e më kritike e vendi i tij, Zvicër.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit dhe shkolla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Max ishte i Freskët në 15. Maj 1911 në Cyrih, djali i dytë i arkitektit Franc Bruno Frisch dhe bashkëshortja e tij Karolina por bettina Frisch (née. Wildermuth) është i lindur.[1] Ai kishte një gjysmë motre nga martesa e parë e të atit, Emma Elizabeta (1899-1972), dhe një tetë vjet vëllai më i madh (1903-1978), që, pasi ati u emërua Franc. Familja ka jetuar në rrethana modeste, dhe gjendja financiare është përkeqësuar kur babai gjatë para luftës së Parë botërore, puna e tij ka humbur. I freskët, mezi kishte një marrëdhënie emocionale me të atin, të ëmën e tij, megjithatë, është shumë afër.

Gjatë kohës së tij si një studente e shkollës (1924-1930), shkroi parë copat që ai u përpoq për të marrë sukses për punën dhe më vonë shkatërruar. Në gjimnaz ai mësuar, për më tepër, që Werner Coninx e di, babai i të cilit është një shtëpi botuese në pronësi dhe të cilit njohja e letërsisë dhe filozofisë Freskët në kursin e tyre të viteve të shumta të miqësisë, disa kërkesa të tjera.

Gjermane studimeve dhe punës si Gazetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndertesa kryesore e Universitetit të Cyrihut, në të Freskët nga 1930, gjuhës dhe letërsisë gjermane studiuar

Dëshira e prindërve të tij, sipas fëmijët e tyre për të studiuar të lirë zgjedhje për të kërkuar filluar të Freskët në semestrit dimëror të 1930/31, gjuhës dhe letërsisë gjermanetë studimeve në Universitetin e Cyrihut. Në njërën anë të goditur një të Freskët këtu në profesorëve, e cila e bëri atë të impresionuar dhe për të dhënë atij kontaktet me botuesit e Gazetave për të përcjellë mund të, duke përfshirë Robert Faesi, shkrimtar dhe Profesor i modern dhe letërsisë Zvicerane, dhe romancë Theophil Spoerri. Nga ana tjetër, ai vuri në dukje se akademik mësimor ajo nuk duhet të ngurta shkrim mjete për të përcjellë ishte se ai e studimit e kishte shpresuar.[2] Në tjetër ndarje zënë Freskët mjekësisë ligjore, psikologjisë, e ai njohuri më të thellë në thelbin e ekzistencës njerëzore premtuar.

Frisch e parë të postoni në Neue Zürcher Zeitung (NZZ), e cila daton që nga maj 1931. Në Mars 1932, i ati i tij vdiq, ai u përqendrua gjithnjë e më tepër në gazetareske punës, dhe nëna e tij e Gjallë. Ky hap është tema e muajit prill 1932 të shkaktuara Eseve Çfarë jam unë?, është konsideruar si e vërtetë të fillojnë të profesionit të tij, dhe të njohin një bazë problem i mbarë e më vonë në punë. Në këto tre vjet, e krijuar mbi 100 gazetareske dhe letrare, kryesisht autobiographical vetë-hulumtimin dhe përpunimin e private përvojat e fokusit, të tilla si ndarja e 18-vjeçare aktorja Tjetër Schebesta, në të Freskët rënë në dashuri, kishin. Vetëm disa nga këto tekste janë më vonë në punë të prodhimit. Gjatë formimin e tyre, kishin vetë autori është nganjëherë përshtypjen se vetë-reflektim në rritje, dhe u përpoq fizik i punës për të shkëputur, si në rastin e një nxënësi të punojë koloni në ndërtimin e rrugëve në vitin 1932.

Nga shkurti në tetor 1933 mbushur të Freskët dëshira e zgjatur udhëtim jashtë vendit, gjatë udhëtimit shkroi një feuilleton kontributet financuar. Si ai njoftoi, ndër të tjera, për NZZ e akull hokej kampionatin botëror në Pragë. Më tej stacionet ishin Budapest, Beograd, Sarajevë, Dubrovnik, Zagreb, Stamboll, Athinë, Bari dhe Romë. Nga eksperienca e këtij udhëtimi ishte Frisch e parë të romanit , Jürg Reinhart, 1934 u shfaq. Karakteri nga një roman, Jürg Reinhart këtu është një alter Ego e Frisch, në Prag të një të Ballkanit-udhëtim përpiqet të përdorë Pozitën e tij në jetë për të përcaktuar. Këtu, ai vjen në përfundim se vetëm një "mashkull të vërtetë" e tij të pjekurisë kontroll, dhe kjo, nga terminally sëmurë vajzën e tij të hipni në shtëpinë landlady euthanasia dhënë. Ndryshimi në kuptimin e termit "euthanasia" disa vite më vonë nga nacional socialistët do të dini se ai ishte i Freskët që nga kjo datë, ende nuk është në horizont.

Veç punës së tij për Gazeta të ndryshme të kurseve mori të Freskët deri më 1934, ende në Universitet.[3] Në verën afat, në vitin 1934,[4] ai u mësoi tre vjet më i ri, Kate Ruben, birit të tij në vitet në vijim, një marrëdhënie dashurie. Si një gjerman Çifut, ishte e Rubenit, të birit nga Berlin , emigruan për një studim i mëtejshëm. Si i Freskët në 1935 për Herë të parë në Rajhun gjerman udhëtoi, ai i është referuar në e tij të Vogël të ditarit të një gjerman turne në një pozicion kritik në lidhje me anti-Semitizmi, por shprehu admirim për "racën shkencës" ekspozita mrekullia e jetës nga Herbert Bayer.[5] Frisch e dinte pasojat e Nazism në vitin 1930, jo për llogaritjen e saj jo-politike parë romanet e lehtë në Deutsche Verlags-Anstalt , duke përdorur të nacional socialiste censura ishte e imponuar. Vetëm gjatë 1940, filloi të Freskët, me një kritike vetëdijen politike për të zhvilluar. Kjo mëdyshje e zhvillimit është tani pjesë e konservator i klimës në Universitetin e Cyrihut, shpjegon, si për individin, profesorë dhe madje simpati për Hitleri dhe Musolini përdorur. Që të Freskët të tilla simpatinë mallin e huaj, ai e shpjegoi më vonë, vetë-kritike me dashurinë e tij Kate Ruben, bir.[6]

Duke e kthyer në arkitekturë dhe themelimin e një familje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një kuptim, që të kemi tij gjuhës dhe letërsisë gjermane të studimeve, nuk real profesion, ishte në kërkim të Freskët pas një jo-letrare, por edhe krijuese Alternative për gazetari. Me një bursë të mikut të tij Werner Coninx të pajisur, ai filloi në vitin 1936 për të studiuar arkitekturë në ETH Zurich. Ky hap pasur atë Kate Ruben, bir i emocionuar. Në të njëjtin vit, ajo u zhvendos pëlqimin e tyre për të gjendjes civile, zyra e regjistruar në martesë sepse nuk doni të dalë jashtë e për të ardhur keq, për shkak të tyre të paqartë Situatën si një gjerman Çifut në Zvicër, i martuar kërkuar. Më parë, ajo ishte e Freskët për një kohë të gjatë është, martesa qëndresës ai nuk kishte krijuar besonin në të. Në vjeshtën e viti 1937, u ndanë të dy, në pranverën e vitit të ardhshëm, duke e Ruben birit të Bazelit.[7]

Në vitin 1937, u shfaq në Frisch së dytë të romanit, një përgjigje nga heshtja, ai më vonë i mallkuar ishte aktgjykimit. Ai mbledh mbi temën e "mashkull i të veprojë", vlen edhe tani, por në mënyrë të qartë për një borgjeze e jetës. Nga ky qëndrim, u tërhoq Freskët private pasojat: Ai kishte titullin profesional të "shkrimtar" e tij dhe të Kalojë, fshini, dhe djegur të gjitha shkrimet e mëparshme. Frisch e qëllimit, të shkronjave, për të braktisur, ishte, megjithatë, tashmë në vitin 1938, duke fituar Conrad-Ferdinand-Meyer-Preis prishur, me të gjitha 3000 franga Zvicerane doped ishte Tij një vit bursë arrinte në 4000 franga.

Me fillimin e luftës së Dytë botërore në vitin 1939 ishte i Freskët shtiza në Zviceran ushtria dhe shërbeu deri në vitin 1945, një total prej 650 shërbim aktiv ditë. Gjatë kësaj kohe, ai filloi të shkruar përsëri dhe botuar shënimet e tij në vitin 1939, nën titullin ditari i një ushtari në revistën Atlantis (në vitin e ardhshëm si një libër nën titullin e lë nga buka qese). Në të është fjala për një masë të madhe i pavlefshëm qëndrimi për jetën e një ushtari dhe pozicioni i Zvicrës në luftën e Dytë botërore është një shprehje e Freskët, në vitin 1974, në e tij të shërbimit broshurë, interpretohet dhe gjithashtu rishikuar.

Sipas Frisch diplomë në Arkitekturë, në verën e vitit 1940, me kusht atë me mësuesi i tij William Errët një pozicion të përhershëm në arkitekturën e tij të fortë, aq të Freskët në fund të vitit 1940, e parë në shtëpi marrë. Në errësirë Studio mësuar ai është gjithashtu edhe arkitekt Gertrud von Meyenburg e di se ai është në 30. Korrik 1942 martuar. Me të ai kishte dy vajza (Ursula, * 1943, dhe Charlotte, * 1949) dhe një djali (Hans Peter * 1944). Bija e tij, Ursula, më vonë Ursula Priess, në vitin 2009 libër, i botuar në vjeshtë nga të gjitha pasqyra[8] saj të vështira marrëdhëniet me babanë e saj që reflekton.

10-Metra hidhen kullë në sport pishinë, në natyrë, pishinë të Letzigraben
Të freskëta projektuar restorant pavijon në Freibad Letzigraben

Në vitin 1943, fitoi të Freskët e 65 Vepra të paraqitur arkitektonike konkursin e qytetit të Cyrihut për ndërtimin e outdoor swimming pool Letzigraben (colloquially Letzibad ose Max-Frisch-Keq ).[9] Ai e hapi tij arkitektonike zyra dhe të punësuar në të dy herë nga palët nënshkruese. Për shkak të luftës të lidhura me materiale të mungesave, të ndërtimit, megjithatë, kjo nuk ishte deri në vitin 1947 për të filluar. Vitit 1949 hapet banjo qëndron sot nën mbrojtjen e monumentit dhe ishte në 2006/07, në rrjedhën e një rinovim total të kthehet në origjinal kusht.

Një total prej projektuar të Freskët se një duzinë ndërtesa, njëra prej të cilave është pranë pishinë në natyrë, megjithatë, vetëm dy vetëm shtëpitë e familjes për vëllain e tij Franc, si dhe një shtëpi vend për flokët tonik prodhuesi, K. F. Ferster janë zbatuar. Kjo e fundit paraqiti para gjykatës së lartë kërkesa për kompensim kundër të Freskët pas kësaj pa u konsultuar fillimisht ranë dakord masë të shkallë kishin ndryshuar. Të freskëta, hakmarrë nga protagonist të tij dramë Biedermann dhe arsonists, profesionin e flokëve me ujë të fabrikës pronarët atribuohet.[10] po Ashtu gjatë aktivitetit të tij si një arkitekt, të mbajtur të Freskët vetëm në mëngjes në zyrën e tij. Një pjesë e madhe e kohës së tij ai i kushtoi të shkruarit.[11]

Puna për teatrin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të freskëta vizituar tashmë gjatë studimeve të rregullta shfaqje në Schauspielhaus Cyrih, në kohën e nacional socializmit, gjermanisht internuarve, filloi të lartë të kalibrit programi i ofruar. Vet Drejtori Kurt Hirschfeld inkurajuar të Freskët në 1944 për të Punuar për të teatrit dhe i ka ofruar atij mbështetje në implementimin e tyre. Në e tij të parë pjesë e Santa Cruz (1944, premierë botërore në vitin 1946) ishte i vetëm i martuar Freskët në pyetjen se si ëndrrat dhe aspiratat e Individit me jetën e martuar. Në 1944 botoi romanin, j'adore ce qui më brûle, apo të Vështirë , ai e kishte papajtueshmëria e artistike dhe borgjeze ekzistencën e thekson dhe në zhvillimin e protagonist të tij të parë të romanit, me të meta të një dashurie " të piktorit Jürg Reinhart përshkruar. Në prozë tekst ose Në udhëtim për në Pekin se ai mori çështjen në vitin 1945, përsëri.

Schauspielhaus Cyrih

Dy mëposhtme luan janë nën përshtypjen e luftës: ata Tani këndoni përsëri (1945) ngre pyetje personal, për faj të ushtarëve, çnjerëzore komandat, dhe si trajtohen ato nga një subjektive perspektiva e Prekur. Pjesa e shmang undifferentiated ratings dhe ishte në 1946/47, edhe në gjermanisht fazë të luajtur. E NZZ hodhi Freskët, megjithatë, në faqen e titullit, Terrori i nacional socializmit për të "veshjes", dhe refuzoi që të marrë edhe përgjigjen e autorit për të shkruar atë. Murit të madh të Kinës (1946), me mundësinë që vetë njerëzimit me anë të sapo shpikur bombë atomike për vetë-shfarosja. Pjesa shkaktuar një diskutim publik është sot, në krahasim me Friedrich dürrenmatt është E fizikanët (1962), dhe Heinar Kipphardts Në çështjen e J. Robert Oppenheimer (1964), megjithatë, në masë të madhe harruar.

Bashkëpunimi me Hirschfeld lejohet të Freskët të njohurit, të cilët në masë të madhe e ndikuar tij; Kështu ai mësoi në vitin 1946, Carl Zuckmayer e di, dhe në vitin 1947, të rinj Friedrich Dürrenmatt, bashkë me të, pavarësisht nga dallimet në artistik të vetë-kuptuarit është një afat-gjatë të miqësisë. Në të njëjtin vit, u takua të Freskët Bertolt Brecht, puna e të cilëve ai i admiruar dhe me të cilët ai tani rregullisht në artistik çështje duke u shkëmbyer. Brecht inkurajuar të Freskët për pjesë të tjera, dhe e udhëzoi atë në përgjegjësinë sociale e artistit. Megjithëse Brecht të ndikojë në Frisch e art-pikëpamjet teorike, dhe disa Punë praktike është e njohur, është një nga të Freskëta e jo për studentët e Brecht.[12] Ai ruajtur një Pozicion të pavarur, i cili, në mënyrë të veçantë, për shkak të skepticizmit rreth tradicionale politike të arsimit të shënuar. Kjo është veçanërisht e dukshme në copë Si lufta erdhi në një fund të shprehura në të Freskët dëshmitar okular raportet e Kuqe të ushtrisë si një fuqi okupuese, është e përpunuar.

Në prill 1946, dhe të udhëtuar në të Freskët, së bashku me Hirschfeld pas luftës në Gjermani. Në gusht 1948, ai mori pjesë në paqes ndërkombëtare të Kongresit në Wroclaw, në të cilën një numër i intelektualëve ka qenë i ftuar politike ndërmjetësim në mes të Lindjes dhe Perëndimit duhet të kontribuojnë. Si nikoqir i Kongresit, megjithatë, si një propagandë platformë abuzuar dhe vështirë se një shkëmbim në mes të ftuarit u mbajt, ka udhëtuar të Freskët paraprakisht, pas Varshavë , në Fletoret e tij më të pavarur përshtypjet për të mbledhur. Megjithatë, e vënë atë në NZZ pas kthimit të tij simpatinë me komunizmit , dhe refuzohet, në anën tjetër, një kundër-përfaqësimi për të shkruar atë, në mënyrë që të Freskët bashkëpunim me gazetën, duke i dhënë dorë.

Zbulim i madh si një novelist dhe shkrimtar i pavarur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të freskëta 1958 në ceremoninë e çmimin letrar të qytetit të Cyrihut

Nga rreth 130 Fletoret, Fllad në periudhën post-lufte, u ul, shkoi në vitin 1947, së pari, letrare ditar me Marion . Pjetri Suhrkamp inkurajuar të Freskëta, dhe koncepti edhe më tej, dhe i dhanë personale reagime të teksteve të veçanta sugjerime. Në vitin 1950, u shfaq në të sapo themeluar Suhrkamp Verlag e revistës 1946-1949, një mozaik i travelogues, dhe autobiographical opinione, politike dhe letrare-teorike Ese, dhe letrare, skica, Frisch e drama të mëdha dhe motivet e krijimtarisë tregimtare e ardhshëm dekadën e parashikuar. Kritikët kanë vërtetuar punën që është i zhanrit të letërsisë journal Impuls të ri të dhënë, dhe autori i saj, "lidhja për nivelin Evropian", që gjendet në kanë.[13] komerciale suksesi vazhdon me ribotoj të 1958.

Në vitin 1951, e ndjekur në ditar tashmë të skicuar Dramë e Graf Öderland i një shteti të popullit, e në jetën civile i mërzitur dhe në kërkim të liri absolute shkon ku ai është me një sëpatë çdo vrarë për këtë qëllim në rrugë të drejtë. Öderland përfundon si udhëheqës i një revolucionar lirinë e lëvizjes dhe ky Pozicion i Fuqisë dhe përgjegjësisë, të cilat e bëjnë atë vetëm si unfree siç ishte në fillim të copë. Drama ishte në audienca dhe kritika të qartë dështimi, ajo është parë shpesh si një kritikë e Ideologji është keqkuptuar, ose si një nihilistic dënim. I freskët, megjithatë, konsiderohet Graf Öderland si një prej më të rëndësishme të punëve dhe ka punuar atje për më shumë shfaqje në vitin 1956 dhe 1961, pa kaq shumë beifälligere Tavolinë.

Me një grant nga Fondacioni Rockefeller dhe të pajisur, udhëtoi përmes të Freskët në mes të prillit 1951 dhe mund, 1952, Shtetet e Bashkuara dhe Meksikës. Gjatë kësaj kohe ai ka punuar nën titullin Çfarë jeni duke bërë me dashurinë e një paraardhësi të më vonë romani, të Qetë dhe të luajnë Don Zhuani apo dashuria e Gjeometri, në maj të vitit 1953, në Zurich dhe Berlin premierë. Në këtë pjesë ai të kthehet në temën e konfliktit midis wifely detyrat dhe interesat intelektuale: personazhi kryesor i pjesë është një parodierter Don Zhuani, në radhë të parë për studimet gjeometrike dhe loja e shahut të interesuar dhe të grave, prandaj, vetëm një episodik vend në jetën e tij. Pas tij pandjeshëm të sjelljes shumë të Vdekjeve ka rënë në dashuri ai është, megjithatë, një ish-prostitutë.

Në vitin 1954, u shfaq në Frisch është romani Stiller, Protagonist i të cilit Anatol Ludwig Stiller fillimisht pretendoi tjetrin që, në rrjedhën e procedurës gjyqësore, megjithatë, është e detyruar të vet origjinale të identitetit si një Zviceran skulptori përsëri për të pranojmë. Deri në vdekjen e saj, të jetojë sërish me gruan, ai në jetën e tij të mëparshme e kishte lënë. Roman, elementet e një krimi roman me një autentike në kërkim, ditari-si narrativë stil lidh, ishte një tregtar i suksesit dhe i solli një Fllad të gjerë të njohjes së tyre si një shkrimtar. Në të njëjtën kohë vlerësoi kritika komplekse të dizajnit dhe Perspektivik, si dhe lidhjen e filozofike njohuri me autobiographical përvojat. Teza e papajtueshmërisë arti dhe familja gjithashtu popped në Heshtur përsëri. Pas pamjen e saj drew të Freskëta gjatë gjithë martesës, shumë dashuri Punëve të përdoren,[14] pasojat, ishte ndarë nga familja e tij dhe u zhvendos në Männedorf në një farmhouse në një apartament të vogël. Pas Shkruar mjaft disa vite rresht të tij, burimi kryesor i të ardhurave ishte, ai përfundoi në janar të vitit 1955, gjithashtu tij arkitekturës zyra, tani, si një shkrimtar i pavarur për të punuar.

Në fund të vitit 1955 filloi me punë në roman Homo faber, 1957 u botua. Ai është një inxhinier, me i saj thjesht teknike-racional të parë të botës në jetën reale dështon. Homo faber ishte në shkollë të Canon dhe një nga Frisch më gjerësisht lexoni libra. Rrugët e protagonistëve të reflektuar Frisch e vet udhëton gjatë kohës së marrjes së romanit. Ata çuan në 1956 në Itali, pastaj një anije është kalimin nëpër Atlantik një Herë të dytë në Shtetet e Bashkuara, Meksikë dhe Kubë , dhe në vitin e ardhshëm, pas Greqisë.[15]

Sukseset në teatër dhe në marrëdhëniet e Ingeborg Bachmann[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rastin e mostrave Biedermann dhe arsonists me Oskar Wälterlin 1958

Në vitin 1958, premierë në teatrin në Biedermann dhe arsonist ka vendosur të Freskët si një dramaturg i famë botërore. Kjo është rreth një e vogël e qytetarëve, të Pedlars strehim, dhe, pavarësisht nga shenja të qarta të mos ndërhyjë, se ata djegin shtëpinë e tij. E parë skica ishin tashmë në vitin 1948, nën ndikimin e pushtimit Komunist në Çekosllovaki origjinën dhe në ditarin e 1946-1949 u shfaq në vitin 1953, kishte Bavarez transmetim , radio luajnë versionin transmetim. Frisch synonte të vetë-besimin e publikut për të shkundur, se ai ishte në një ngjashme të rrezikut të situatës nivelin e kryesuar do të reagojnë. Si Zviceran audiencës, pjesa përpara e komunizmit filozofike të veprave, ai u ndie i keqkuptuar. Për gjermanisht premiere, shtoi ai, prandaj, një "epilog", shtoi me këtë, tani si një paralajmërim kundër nacional socializmit , të kuptuar, dhe më vonë do të fshihen.

Mostrat për Andorra në Schauspielhaus Cyrih në vitin 1961

Drama Andorra kishte Fllad tashmë në ditarin e përshkruan: Ajo ka të bëjë me Fuqinë e një vorgefasstes foto e tjerë në të Prekur. E saj personazhi kryesor është i paligjshëm fëmijë Andri, babai i të cilit, si një Çifut i shpenzon. Në përfundim, duhet Andri me anti-Semite paragjykimet dhe zvogëlohet me kohë, natyra, në rrethinat e saj si një "zakonisht Hebre". Pëlhurë ishte i Freskët, sidomos në zemër, kështu që ai brenda tre viteve të pesë versionet e copë, shkroi, përpara se në fund të vitin 1961 për premierën erdhi. Edhe pse ajo është me kritikët dhe publiku ishte i suksesshëm, dhe i solli copë të Freskëta, sidomos pas premierën në SHBA (1963) të ngarkuar e për të pakujdesshëm kanë të bëjnë me të fundit historike realitet. Në faktin se cenohen kanë të bëjnë me njerëzit e tjerë në Andorra , si një Përgjithësi gabim njerëzor është treguar, pa disa gjermanisht një relativisation e vet të borxhit.

Në korrik të vitit 1958, të nxjerra të Freskëta shkrimtari Ingeborg Bachmann . Pasi ai tashmë e ka që nga viti 1954, me gruan dhe fëmijët e ndarë, kishte jetuar, ai kishte në vitin 1959, zyrtarisht e tij nga gruaja e parë, Gertrud, një divorc. Edhe pse Bachmann është një shkruar martesës kërkesa e refuzuar, e ndjekur nga Freskët tuaj 1960 në Romë, ku ai qëndroi deri në vitin 1965, qendër e jetës së tij të mbajtura. Lidhja është aq intensive, sa që të dy palët janë problematike: të Freskëta, seksuale pabesi në vetvete është gjithmonë e hapur, u përgjigj me një xhelozi të fortë të tij partner të ri, të njëjtë e të drejtave të kërkuar.[16] e Tij 1964 botuar romani, Emri Im është Gantenbein – si dhe më vonë, Bachmann është romani Malina – si një letrar përgjigje për marrëdhënien në Dimrin e 1962/63 në Uetikon thyer. Romani trajton fund të një dasmë në një kompleks të stilit të Asaj që-nëse: identitetet dhe biografitë e populli kryesore për të kaluar, si dhe Detajet e martesore të jetës. Transmetuesi u përpoq alternative tregime "si rrobat" dhe të vijnë në përfundim se asnjë nga përvoja e tij plotësisht. Këtu sulme të Freskët në ditar 1946-1949 të parë shprehet se Çelësi për gjuhën e unspeakably të qëndruar.

Me ngjashme do të thotë, i projektuar të Freskëta copë biografia: Një lojë. Nga keqkuptimet e të Biedermann dhe zjarri raisers dhe Andorra zhgënjyer, u kthye i Freskët nga alegorik formë , dhe ishte në kërkim për një formë të re të shprehjes, që ai e quajti "dramaturgjisë e Permutation". Në qendër të pjesë është një sjellje të studiuesve, nga mundësia e jetës së tij për të udhëhequr, dhe në fund të fundit nuk ka shumë zgjedhje të tjera. Bashkëpunimi me Drejtorin Rudolf Noelte dështuar në vjeshtë të vitit 1967, një javë para se të shpallet Premierën. Por 1968 performancës vendosur zbatimin nën Leopold Lindt e malit të ishte as autori, as kritikët dhe publiku i kënaqur. Të freskët e kishte publiku thirrje duan, mundësitë për ndryshim në vetëdijen e kufizimet e tyre, të marrë përparësi të plotë të, dhe u ndjeva pjesë në skenë veten e tij si një fatalist. Vetëm njëmbëdhjetë vjet pas kësaj rinovohet zhgënjim u kthye i Freskët për të teatrit.

Martesa e dytë për të Marianne Oellers dhe aktive të udhëtimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitin 1962, u takua me pastaj 51-vjeçar i Freskët nga 28 vjet më i ri, në studimet gjermane dhe gjuhët romane dhe letërsi nxënës Marianne Oellers. Në 1964, dy ndanë një apartament në Romë, në vjeshtën e vitin 1965, ata u zhvendosën në një elaborately rinovuar shtëpinë në Berzona në Ticino . Si një "Eksperiment social" jetonte Çifti, e vitit 1966, ndonëse përkohësisht, në një të dytë apartament në zona të banuara Lochergut, shkëmbyer saj kundër një apartament në Küsnacht në liqenin e Cyrihut. Në fund të vitit 1968 çifti të martuar.

Marianne Oellers të shoqëruar bashkëshortin e saj të ardhshëm për udhëtime të shumta: në vitin 1963, vizitoi Amerikane premiera e Biedermann dhe Andorra, në vitin 1965, ata udhëtuan me rastin e dhënies së Njeriut të Lirisë së Çmimit të Jeruzalem, ku e para zyrtare të të folurit pas përfundimit të luftës së Dytë botërore. Në një Përpjekje për të arritur një pavarur gjykimit për jetën pas "perdes së Hekurt" vizituar ata në vitin 1966, Bashkimin Sovjetik. Në rastin e një shkrimtarë të Kongresit, ata u kthyen dy vjet më vonë, për të shkuar mbrapa dhe u takua me të, ndër të tjera, RDGJshkrimtarja Christa dhe Gerhard Ujku, me të cilën ju mund të nga tani e tutje, një miqësi të Shoqatës. Pas dasmës, e ndjekur në vitin 1969, një udhëtim në Japoni , si dhe 1970-72 shtrirë qëndron në Shtetet e Bashkuara. Një shumë e përshtypjeve nga këto udhëtime janë në ditar 1966-1971 luajtur.

Një udhëtim në Montauk ishte pika fillestare e narrative Montauk

Pas kthimit nga SHBA mori disa Fllad në vitin 1972, një të dytë apartament në Berlin, në Rrethin e Friedenau, e cila gjithnjë e më shumë është në qendër të jetës dhe 1973-79 intensive dhe për të stimuluar kontaktin lokale Intelektuale të aktivizuara. Ekstraktet e një ditari nga kjo periudhë shfaqet vetëm në vitin 2014, nën titullin Nga Berliner Journal. Në e tij të Berlinit vjet, rritja e Frisch është qëndrim kritik ndaj Zvicrës, në vepra të tilla si Wilhelm Tregoni për shkollën (1970) dhe shërbimi broshurë (1974), por edhe në fjalimin Zvicër si në shtëpi?, e Freskët në janar të vitit 1974 me rastin e dorëzimit të Mëdha Schiller çmimin e Zvicrës Schiller Fondacionit . Edhe pse ai nuk ka asnjë politike ambiciet e kishte harbored Freskët simpatinë për idetë e demokracisë sociale. Nga një marrëdhënie personale me Helmut Schmidt, ai i shoqëruar atij në vitin 1975 në Kinëudhëtim dhe mbajtur në vitin 1977, në një fjalim në SPDpartisë konferencë.

Në prill të vitit 1974, kishte një të Freskët të marrë në shqyrtim turne në Shtetet e Bashkuara të pasur një aferë me 32 - vjet-më e re Amerikane Alice Locke-Carey. Ky takim në fshatin Montauk në Long Island, mori si një pikënisje në vitin 1975, u botua ky roman, makinën e tij biografi më të librit dhe e të gjithë të tij të mëparshme marrëdhënie romantike raportuar, duke përfshirë martesa me Marianne, dhe marrëdhënie me shkrimtarin Amerikan Donald Barthelme. Me rastin e publikimit ndodhi në mes të burrit dhe gruas për të hapur një mosmarrëveshje në lidhje me marrëdhëniet midis Publike dhe Private, dhe, si pasojë, në rritjen e izolimit. Në vitin 1979, martesa ishte e divorcuar.

Fund të punës dhe të pleqërisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Freskët 1978 probleme të rënda shëndetësore e kishte përjetuar, është themeluar në tetor të vitit 1979 nën pjesëmarrjen e saj në Max Frisch Fondacioni, i cili ishte i ngarkuar me menaxhimin e pasurive. Arkivin është e vendosur në ETH Zurich , dhe që nga viti 1983 ka qenë në dispozicion të publikut.

Mosha dhe transience lëvizur gjithnjë e më shumë në qendër të Frisch e punës. Në vitin 1976, ai mori punojnë në fushën e të vdekur-duke luajtur pjesë e teatrit triptych në prill të vitit 1979 në një radio luajnë versionin ishte i dërguar, dhe në tetor të të njëjtit vit, në Lozanë për premierë botërore. Një performancë në Frankfurt, ishte e kotë nga rezistenca lokale Ansamble, pjesë është si apolitik refuzuar. Premierë në Burgtheater në Vjenë, dukej e Freskët si një sukses, audienca, megjithatë, kanë reaguar me kujdes për të ndërtuar komplekse.

Në vitin 1980, mori Freskët përsëri kontaktoni Alice Locke-Carey, dhe jetonte me të deri në vitin 1984, në mënyrë alternative në New York dhe Berzona. Në Shtetet e Bashkuara ishte i Freskët, në ndërkohë, një shkrimtar me famë, ndër të tjera, ai ka pranuar, në vitin 1980, doktor nderi i Bard College dhe, në vitin 1982, City University of New York. Përkthimi i njeriut në Holocene ishte nga kritikët e New York Times si më të mirë tregim të vitit 1980 çmim. Teksti është raportuar nga një pension të Industrialist, humbja e veta intelektuale, aftësitë dhe humbjen e marrëdhënieve ndërpersonale vuan. Të freskëta, të provuar në këtë Tekst për vërtetësinë, luftoi përsëri, por kundër një rreptësisht autobiographical interpretim. Pas përfundimit të vitit 1979 publikuar punës me përvojë të Freskët shkruani një frenim, ai në vjeshtën e vitit 1981, me prozë tekst në blu mjekër të mposhtet.

Në vitin 1984, ai u kthye në Zyrih, ku ai jetoi deri në vdekjen e tij. Në vitin 1983,[17] e filloi marrëdhënie me të dashurën e tij të fundit Karin Pilliod, me ndihmën e tij, në vitin 1987, në Moskë "Forumi për bërthamore-arme-botë e lirë" kanë marrë pjesë. Pas Frisch vdekjes së raportuar Pilliod, se ai në vitet 1952-1958 në një të dashur marrëdhënie me nënën e saj Madeleine Seigner-Besson të argëtojë. Në Mars të vitit 1989, ishte në të Freskët të pashërueshme kanceri i zorrëve diagnostikuar. Në të njëjtin vit, ai mësoi në kuadër të fiche çështjeqë ai ka qenë pjesëmarrja e saj në paqes ndërkombëtare të Kongresit në vitin 1948, si shumë të tjera Zvicerane qytetarëve nga autoritetet spiunuar mbi kishte qenë. Për 1. Në gusht 1990, ai mori (e censuruar) qasje në dokumente zyrtare, dhe është autor i para përfundimit të vitit 1990 në komentin e injorancës, si një shtet i mbrojtjes?, në fotografi individuale të ndarë pozicionin e Tij mori Fiche "është një dokument i injorancës, të ngushtë-mindedness, provincialism". Tekstin për herë të parë u 2015 në domenin publik si një libër është botuar.[18]

Fllad fikse, rrethanat e tij të varrimit, të angazhuar megjithatë, në kontekstin e diskutimit në lidhje me heqjen e Zvicerane ushtria, dhe e ka botuar prozë tekst Zvicër pa ushtri? Një Palaver , si dhe një fazë të versionit të saj, e Jona dhe e tij Veteran. Max Frisch vdiq më 4 prill. Në prill të vitit 1991, në mes të përgatitjeve për tij 80. Ditëlindjen. Shërbimin e funeralit u mbajt më 9. Prill 1991 në Shën Pjetër . Ajo tha miqtë e tij, Pjetri Bichsel dhe Michel Seigner. Karin Pilliod lexuar një deklaratë, por nuk ka pasur një Clergyman. Frisch ishte një mos njohin, të çdo besimi të ishte e tepërt.[19] hiri i Max Frisch ishte një këshillë e miqve të tij në Ticino në një zjarr të lara; pllakën përkujtimore në varrezat e murit në fshatin Berzona kujton ai.

Veprën Letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjithshmë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ditari si një Formë letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ditarit është konsideruar të jetë e Freskët tipike formën e Prozës. Kjo nuk është as një privat ditari, do të thotë, publikimi i voyeuristic kënaqësinë e lexuesve do të të shërbejnë, e as "journal intime" në kuptimin e Henri-Frederic Amiels, por më tepër një letrar hartuar e Vetëdijes narrative në Traditën e James Joycedhe Alfred döblin së, përveç faktet reale e Fiction si i barabartë do të thotë për të gjetur të vërtetën janë të pranuara.[20] Sipas qëllimin e shkrimtarit për të braktisur, ishte i Freskët nën përshtypjen e një existentially perceptuar kërcënim nga shërbimi ushtarak, duke filluar një luftë ditari, 1940, nën titullin e lë nga buka qese u lirua. Ndryshe nga Veprat e tij më herët ishin letrare rezultatet në formë të ditarit në fillim të autorit. Të freskëta u zhvillua si për Formën e tij të mëdhenj të punës. Ai botoi dy më shumë letrare diaries nga periudha 1946-1949 dhe nga 1966 deri 1971. E shtypshkrimet për një të tretë, dhe në vitin 1982 ka filluar një ditar ishte 2009, në dokumentet e Frisch e Sekretarit të zbuluar.[21] Deri atëherë, ajo ishte supozuar që të Freskët këtë fabrikë si një 70-Vjeçar kishte shkatërruar, për shkak të tij creative design në bazë të një rritje të humbjes së tij kujtesa afatshkurtër më lehtë të ndjerë.[22] Si shtypshkrimet e 2010 u lirua, të mori për shkak të saj fragmentare karakter, titulli harton një e treta journal.

Shumë nga veprat kryesore të Frisch është si një skicë tashmë në ditar 1946-1949 krijuar, duke përfshirë dramat numërimin Öderland, Andorra, Don Zhuani , dhe Biedermann dhe arsonists, por edhe elemente të romanit Stiller. Në të njëjtën kohë, romanet Stiller dhe Homo faber , si dhe historinë e Montauk si një ditar i juaj përkatëse protagonistët; Sybille Heidenreich thekson se të hapura, në formë narrative të romanit gantenbein nga afër në formën e ditarit më poshtë.[23] Rolf Kieser e sheh në faktin se pjesëmarrja e Frisch e botuar më 1976 Mbledhur veprat e jo sipas tekstit lloji, por në mënyrë rigoroze në mënyrë kronologjike, formën e ditarit edhe si një skemë të numrit të përgjithshëm të transferuar.[24]

Të freskëta edhe ishte i mendimit se ditari formë ishte e vetmja e përshtatshme formën e Prozës dhe se ai mund të zgjedhë, prandaj, ashtu si pak si formë e hunda e tij. Nga një palë e tretë, nuk ishin ende të qasjeve, Frisch zgjedhjen e formë teksti për të krijuar shih: Friedrich Dürrenmatt "idenë të ndritshme" që është e Freskët në Heshtur ju lejon të keni, "për veten e tij, një formë, një roman", pa ndonjë "siklet [për] të përfundojë".[25] në Veçanti, ai sheh në figura të James Larkin e bardhë është, në realitet, me të Heshtur është identike me këtë në shënimet e tij në Heshtje, por gjithmonë e mohon, mishërimin e autorit në veprat e tij nuk mund të dështojë, "im", kjo është në interes të cilësisë letrare nga rezultatet e tij është, megjithatë, vazhdimisht të fshehur. Rolf Kieser thekson se në formën e ditarit është më e qartë Frisch opinionit parasysh, që Mendojnë vetëm për një pikë të caktuar e parë, dhe në kontekst zë, dhe ishte e pamundur, me gjuhën e një vetë-përmbante fotografinë e botës, apo edhe të një individi të jetë e projektimit.

Rrëfimi I Punës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pluhuri xhaketë e botimit të parë të romanit Stiller

Edhe pse Max festohet Freskët e tij të parë sukseset në teatër dhe madje edhe më vonë, shpesh theksoi se ai kishte ardhur në fakt nga Teatri, përfshirë përveç ditarit, sidomos romani, dhe më të gjatë rrëfimit të saj më të rëndësishme letrare të formave. Në veçanti, në vitet e më vonë, u kthye i Freskët nga skenë, dhe e prozës. Sipas të dhënave të ndihej nën subjektive kërkesat e tregimit më të rehatshme se nën kërkesa objektive të veprës në teatrin e tij.[26]

Frisch e mëdhenj të punës mund të jetë rreth të ndarë në tre faza. E tij të hershme të punojnë deri në vitin 1943, u krijua ekskluzivisht në prozë. Të përfshira në të janë të shumta skica të shkurtra dhe Ese, romane , Jürg Reinhart. Një verë fati dhe vazhdimi i tij , j'adore ce qui më brûle, ose të Vështira , si dhe narrative përgjigje nga heshtja. Të tre janë autobiographical apo jo embossed, të gjithë sillen rreth vendimit të ri të autorit mes një qytetar dhe një artist të ekzistencës dhe le të protagonistët e tyre në mënyra të ndryshme nga Frisch personale Dilemë: në zhvillimin e autonomisë së parë, një klasik Bildungsroman kujtoi në Dështimin e jetës së projektimit, në vazhdimësi, në refuzimin e artistike arritjes në narrative. Me e dytë e tij narrative, ose udhëtim në Pekin ishte i Freskët në vitin 1945 në borgjeze Krye të ardhur dhe për të formuluar nga kjo pikëpamje tashmë shpërthimi i mallit.[27] Fllad dissociated vetë në retrospektivë e tij të hershme të punës, të quajtur debutimin e një "shumë rinore romanit",[28] në vijim narrative është një "shumë imitative historisë",[29] historia e dytë, "escape letërsisë".[30]

Frisch e prozë-kryesore e punës përbëhet nga tri novela Stiller, Homo faber dhe Mein Emrin sei Gantenbein. Në mesin e këtyre punimeve është, sipas Aleksandër Stephan Stiller "në Përgjithësi si një Frisch është më e rëndësishme dhe më komplekse të librit, të konsideruar",[31] si në aspektin e Formës dhe përmbajtjes së tij. E përbashkët për të tre romanet, çështja e identitetit të tyre dhe marrëdhëniet në mes gjinive. Ajo merr një Homo faber , një plotësuese e pozicionit të jetë e Heshtur . Kishte Heshtur kundër vendimeve të tjera nga lufta, Walter Faber, Protagonist i Homo faber, në identitetin e racionale teknik.[32] në Një të tretën Variacion të temës , Emri Im u Gantenbein, titulli i të cilit tashmë është e kundërta e hapjes vendosur nga Heshtur . Në vend të "unë nuk jam Stiller!" kjo do të thotë që "unë mendoj". Në vend të kërkimit të caktuar identiteti është lojë me identitetet e fokusit, eksplorim të biografive dhe histori.[33]

Tre tregime nga Frisch vonë të punës Montauk, njeriu në Holocene dhe Bluebeard në anketat janë shpesh të kombinuara. Përmbajtja e të gjithë tre tekste përmes një ndryshim tematike në vdekje, një jetë-bilancit. Zyrtarisht, nën Moton e një reduktim të gjuhës dhe elementet e truallit. Volker Hage pashë në tri tregime "një nëntokësore njësi, jo në kuptimin e një trilogji, [ ... ], por në kuptim të harmonike të gjithë këta njerëz. Tre librat janë komplementare dhe ende të pavarura të njësive. [...] Të gjithë të tre librat e kanë Bazën e bilancit, pasqyra financiare në Formën që vetëm më të nevojshme lejeve të befasishme, buttoned."[34] të Freskët të kufizuar një: "tri tregimet e kanë një gjë të përbashkët: që ata në testimin e më mënyrat e mundshme për të shkuar më tej se Puna e parë."[35]

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pluhuri xhaketë i edicionit të parë të Biedermann dhe arsonists

Shfaqjet e Max Frisch e deri në fillim të viteve 1960 ndarë Manfred Jurgensen në tre grupe: në fillim të luftës copa, poetike copa të tilla si Don Zhuani apo dashuri për Gjeometri dhe dialectical copa.[36] sidomos me këtë të fundit, në veçanti, shëmbëlltyra Biedermann dhe arsonists, e Freskët si "mësim pa mësim" me titull, dhe Andorra festohet Freskët e tij më e madhe fazë sukseset. Ju jeni një nga më të suksesshëm të gjuhës gjermane luan.[37] Megjithatë, ajo ka mbetur e Freskët të pakënaqur për shkak të keqkuptimeve, regjistrimi i tyre, i shoqëruar. Në një intervistë me Heinz Ludwig Arnold ai u kthye në mënyrë eksplicite kundër shëmbëlltyrë në shëmbëlltyrë formën: "unë thjesht deklaroi se nuk isha nga forma e parabolë më të nevojshme të lënë, një mesazh për të administruar, unë në fakt nuk e keni atë."[38] Nga vitet 1960, u tërhoq Freskët nga Teatri prapa, sipas tij, në vijim copa biografia: Një lojë , dhe triptych janë apolitike, por ishin ende nuk popullore suksesin e parë punon. Vetëm pak para vdekjes së tij, u kthye i Freskët me Jona dhe e tij është Veteran i luftës, teatri versionin e Zvicër pa ushtri? Një Palaver, edhe një herë, në mesazh politik në skenë.

Për Klaus Müller-Salget më të skenës copa Frisch ishte në përbashkëta që ata përfaqësojnë në skenë jo realiste të situatave, por koha dhe hapësira janë lojëra, ndër - mendimet. Si në murit të madh të Kinës historike dhe letrare shifrat në të triptych Vdekur. Në biografi: Një lojë është jeta, më pas korrigjohet, e Santa Cruz , dhe numërimin Öderland të luajnë në Ëndërr, ose zanash-përrallë ballad. Zakonisht të rrallë, të reduktuar fazë imazhet, refractions, të tilla si ndarë fazat, një kor , ose direkt në adresën e audiencës. Gjithmonë të mbahet parasysh pjesë të audiencës se teatri është në një fazë. Në stilin e Brecht është epike të teatrit, për spektatorët me të veprimit në skenë për të identifikuar, por duke e Treguar të vet mendimet janë të stimuluar. Në devijim të Brecht leshi i Freskët për publikun, por në asnjë mënyrë të veçantë pasqyrë të të jap, por i japin atij liri të Interpretimin e tyre.[39]

E freskët edhe e njohur se puna e tij për teatrin e parë të mostrave nuk janë më interesante kur një pjesë e caktuar, por në saj të mundësive të hapura. Pra, pa Hellmuth Karasek Frisch është pjesë edhe e dominuar nga mosbesimi i Formës, e cila, për shembull, në Mos Juan, ose dashuria e Gjeometrisë në zbulimin e teatrale të mesme të jashtme. Të freskëta të çojë implausibility i teatrit, ai traversë e tij Transparencës. Megjithatë, Z. sche asnjë dëshirë për efekt teatral, të tilla si Dürrenmatt, efektet e theu Dyshime dhe skeptik njohuri. Efektet mund të lindin nga mungesa e fjalëve, Heshtja apo keqkuptim. Ku dürrenmatt, në copa më të keqe të mundshme kthesë ishin titullin, përfundoi Frisch e dramat, shpesh me një dramatike të kthehen në fillim; fati i saj protagonistët nuk është një fati të ketë.[40]

Gjuhë dhe stil[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frisch e stil të ndryshuar në faza të ndryshme të punës së tij. Ndërsa në fillim të punës është ende fort nën ndikimin e Albin Zollingers e saj poetik imazhet , ndërsa nuk është i lirë të epigonalen Lyrismen, distancuar veten të Freskët në një shqyrtim të menduar "të rrejshme të Kohës". E tij më vonë Vepra u shënua me një shumë të forta, unprätentiöseren stil, Fllad shpjegoi: "unë shkruaj në Përgjithësi, shumë të folur".[41] Walter Schenker pa Cyrih gjermane, me të Freskëta u rrit ishte, si të saj themelore të gjuhës. Megjithatë, në veprat e tij, anglisht, ai, sidomos si një shkruar dhe gjuhës letrare, ishin bërë të njohur me të, e preferuar formë e shprehjes, por ai, por përsëri dhe përsëri, në të folmen e twists si një stil filloi.[42]

I freskët është karakterizuar nga një themelore e skepticizmit ndaj gjuhës. Në Heshtur ai është protagonist të thërriste: "unë nuk kam asnjë gjuhë për realitetin tim!"[43]ditarin e 1946-1949 , ai vazhdoi: "Ajo që është e rëndësishme është: Inexpressible, e Bardhë në mes të fjalëve, dhe gjithmonë i them këto fjalë përveç gjërave, që në fakt do të thotë. Shqetësimi ynë është, aktuale, në rastin më të mirë, për të rishkruaj, dhe kjo është mjaft fjalë për fjalë, për të shkruar rreth saj. Ju jeni e rrethuar atë. Ata janë deklarata, kurrë nuk tonë përvojën aktuale të përfshira në unspeakably; [...] dhe e vërtetë, e të Papërshkrueshme të shfaqet, në rastin më të mirë, tensioni ndërmjet këto deklarata."[44] Werner Stauffacher pashë në Frisch të gjuhës, "një gjuhë e kërkimit të patregueshme realitetin njerëzor, në gjuhën e parë dhe të eksploruar" pa ju pas atë të fshehtë në fakt të zbuluar.[45]

Fllad transferuar parimet e epike të teatrit të Bertolt Brecht, të dyja në e tij dramatike si e tij narrative të punës. Tashmë në vitin 1948, ai u mbyll me një reflektim mbi tjetërsimi efekt me fjalët: "Ajo do të jetë në provë, të gjithë këto mendime në tregimtare të shkrimtarit; tjetërsimi fuqi me ndihmën e mjetet gjuhësore, loja e vetëdijes në narrative, të Hapur-Artist, i shumicës së lexues anglisht si 'çuditshme' ndjerë dhe flatly refuzuar, për shkak se ajo është 'artistike' është për shkak se ajo është e ndjeshmërisë pengon erissene nuk ka bërë që shkatërron Iluzion, domethënë Iluzionin se historia 'të vërtetë' të ka ndodhur".[46] në Veçanti, në romanin e tij Emri Im është Gantenbein thyen Freskët me të mbyllura veprimit të bëhet e vazhdueshme në të mirë të përfaqësimit të variantet dhe mundësitë. Play biografia: Një lojë solli mostër dramatike parim. Tashmë në Heshtur transferuar të Freskët me ngulitur tregime në Formë fragmentare, episod të rrinë-tregimin e tij letrare ditari në një roman.[47] e tij Në fund të punës radicalized e Kuvendit të teknologjisë pranë Kolazh e tekste, shënime, dhe ilustrime në burri në Holocene.[48]

Temat dhe motivet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në veprën letrare të Max Frisch-së është karakterizuar me disa tema themelore dhe motive që ose janë në qendër të një periudhe të caktuar ose përmes punës së tyre, nëpër atë përsëri dhe përsëri dhe të ndryshme për t'u adresuar.

Portret dhe identitetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas tij , ditari 1946-1949 Frisch një ide Qendrore e punës së tij: "nuk do të bëj asnjë shëmbëlltyrë të gdhendur, ajo është nga Perëndia. Ajo është gjithashtu në këtë kuptim janë: Perëndia banon në çdo qenie njerëzore, ajo nuk është e dallueshme. Ajo është një mëkat, që ne, të përkushtuar për të na është, pothuajse pa pushim, të ri-të kryer, Përveç kur ne e duam."[49] Frisch referuar biblike urdhërimi për marrëdhëniet e njerëzve me njëri-tjetrin. Vetëm në dashurinë e burrit gati të jetë Mbi të gjitha e saj changeability, dhe e pandarë mundësi. Pa dashuri, magji e njeriut dhe e gjithë bota në të gatshme imazhe. Një klishe forcoi imazhin do të mëkatojnë kundër tyre dhe kundër të tjera. Hans Jürg Lüthi ndryshim në Frisch të punës, janë dy kategoritë që kanë të bëjnë me imazhin: në radhë të parë do të portretin e fatit të përjetuar. Për këtë qëllim, i përkasin copë Andorra, në Andri e Andorrans, portret i një Jude të caktuar për të do, dhe e romanit Homo faber, Walter Faber në imazhin e teknik kapur për të qëndruar. Kategoria e dytë fokusuar në përjashtim nga portret, të tilla si të Qetë , ose Emrin Tim të jetë Gantenbein, në të cilën personazhet kryesore identitete të reja, për të hartuar, për të para-bërë imazhe për të shpëtuar.[50]

Në kontrast të jashtëm imazhi i njeriut të identitetit. Për Freskët ka çdo njeri duhet të ketë të tij unike të individualitetit, me leje të vetë-referohen dhe të realizohet. "Është jeta e njeriut ose mungon për secilin nga unë, askund tjetër."[51] procesin e vetë-pranimin dhe e mëvonshme të vetë-realizimin është një akt liri, zgjedhje: "Dinjiteti i personit njerëzor, mua më duket, qëndron në zgjedhjen e tyre."[52] Ajo është vetë-përzgjedhje nuk është një kohë e veprës, por në të vërtetë unë kisha pas portrete përsëri dhe përsëri të njohura dhe të jenë të zgjedhur. Frika se unë humbas dhe jeta të humbasë, ka tashmë në Frisch të hershëm të punës, është në një pozitë Qendrore. Një dështim në vetë-zgjedhjen e do të të çojë në një tjetërsimi i njeriut nga vetja dhe nga bota. Vetëm në kohë të kufizuar të jetës reale mund të ekzistencës njerëzore të takohet, për shkak se shëlbimi është në një gjendje të pafund pandryshueshmërinë e vdekjes përjashtuar. Në Stiller Frisch, si një kriter të vërtetë të jetës, "se një i ngjashëm me veten. Ndryshe, ai kurrë nuk ka qenë!"[53][54]

Marrëdhënia mes gjinive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mashkull protagonistët në Frisch e punës, sipas Claus Reschke në lloj i zakonshëm i një bashkëkohore Intelektuale : i përqendruar tek vetja, vendim-marrje është i dobët, dhe të pasigurt në lidhje me vetë-imazhin, gabim në këtë pikë ata shpesh e tyre të Situatës aktuale. Ata janë mos njohin, në marrëdhënie me njerëzit e tjerë është mungesa e vërtetë e përkushtim, në mënyrë që të izoluar në jetën e një loner . Nëse ju keni një marrëdhënie më të thellë për gratë, që ju të humbisni Ekuilibrin emocional, partneri juaj i pasigurt, posesiv dhe xheloz. Përsëri dhe përsëri ata bien në tradicionale të roleve gjinore , dhe maskë e tyre seksual pasiguritë nga shovinizmit. Në të njëjtën kohë, marrëdhëniet e tyre me gratë eklipsua nga ndjenja e fajit. Në lidhje me gruan e kërkimit për "jetën e vërtetë", kryerjen dhe përmbushjen e vetë në një marrëdhënie pa konflikt dhe një dëmtuar përsëritje që nuk është Elementi risi dhe spontaniteti është e humbur.[55]

Gjithashtu, karaktere femërore në Frisch e punëve të udhëhequr Mona Vetëm një stereotip . Ju keni në tekste, meshkujt protagonistë janë të përqëndruara, një qëllim, një strukturore të funksionit dhe janë të këmbyeshëm. Shpesh ata janë të quajtur "i madh" dhe "të mrekullueshme" lavdërohet, në dukje të emancipuar , dhe njeriu është superior. Në fakt barazim Motivimin e tyre por më së shumti nga pettiness nga: disloyalty, lakmia, dhe ndjenjën e mungesës. Në Frisch e më vonë punon me karaktere femërore duke u bërë gjithnjë e më shumë një-dimensionale, të filmit si dhe nuk tregojnë kundërthënie të brendshme. Shpesh, duke shkuar për femra figura në kërcënim për meshkuj identitetit ose roli i saj si objekt i pabesi është i reduktuar, të bëhet katalizator i suksesin apo dështimin e meshkujve të ekzistencës dhe t'i dorëzojë mashkull protagonistët janë vetëm rastin e tij e meditimi. Zakonisht shkojnë në Frisch e punëve, aktiviteti në partneritetet e gruas, burri mbetet pasiv, i vëmendshëm dhe të pasqyrojnë. Me sa duket do të gruas nga burri e donin, por kishin frikë dhe të përbuzur.[56]

Karin Goditi pa Frisch është mashkull protagonistët janë në fund të fundit varet nga karaktere femërore. Nuk ishin të grave për ju për të Huajt. Njerëzit, megjithatë, ishin nga fillimi i bazuar në lamtumira: ju nuk mund të duan, sepse ju veten tuaj, dështimi dhe frika juaj do të ikim. Shpesh përzierje imazhet e feminilitetit me ato të vdekjes, si në Frisch e Don Zhuani: "gruaja më kujton vdekjen, ndonjëherë lulëzim, kjo duket."[57] Në marrëdhënie të reja me gratë dhe të mëvonshëm ndarje ishte për Frisch është mashkull shifrat e vdekjes fizike përvojën e tyre nga frika e grave, që korrespondon me frikën e vdekjes, reagimi për marrëdhënie me gruan shpëtuar dhe fajit.[58]

Fund puna: impermanence dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse vdekja është një motiv të përbashkët në punën e Frisch është, ajo është në Fillim - dhe kryesore e punës përmes identitetit dhe çështjeve të marrëdhënieve veshi. Deri në fund të punës është ai për pyetja Qendrore. Frisch së dytë të botuar ditarin e drejton temë. Një fjali kyçe e ditarit 1966-1971 është përsëritur citim nga Montaigne është: "Pra, a më mua dhe për të marrë më të humbur."[59] Në qendrën e të dhënave të plakjes, si private dhe shoqërore problem. Edhe pse kërkesat politike janë bërë, rrjetet shoqërore në Sfond, Qendrore punësimin tuaj I. ditari i jep tij Fragment të së vërtetës dhe formale uljen e stilit, përveç një humor melankolik për këto vepra janë faktor përcaktues.

Historia e Montauk, trajtohen plakjes. Mungesa e ardhmja e autobiographical protagonistë të një fokus në përpunimin e së kaluarës dhe dëshira për Përvojën e prezencës. Në teatrin copë triptych është vetë vdekja përshkruar, por në një meta phorischem referencë për jetën. Vdekja pasqyron solidification e bashkësisë njerëzore dhe është kështu një deklaratë për jetën. Historia e njeriut në Holocene , përshkruan vdekjen procesin e një njeriu i vjetër se të Marrë në natyrë. Sipas Cornelia Steffahn nënshkruar Freskët në fund të punës e jo vetëm vdekje e imazhit, e cila punon në vend procesin e vet të eksplorimit e temës përsëri dhe për të ndryshuar në masë të njëjtë, në të Freskët edhe më të vjetër. Ky proces, ai është ndikimet filozofike e Montenjit, Soren Kierkegaard, Lars Gustafsson, për të Epicurus.[60]

E Angazhimit Politik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zvicër pa ushtri? Një Palaver lidhur të Freskëta për heqjen e Zvicerane ushtria Pozita

Ndërsa Frisch e hershme letrare është ende kryesisht apolitike, ai u rrotullua në ushtarake ditari i lë jashtë bukë gruri nga deklarata e misionit të Zvicrës, dhe e Shpirtërore mbrojtjen e vendit të prekur tregoi, transformuar vetëdijen politike në periudhën post-lufte. Sidomos ndarjen midis kulturës dhe politikës, i denoncuar Freskët tani, dhe në vitin 1948 ai vuri në dukje në ditarin e tij: "ata nuk janë marrë me politikë, ka politikë partisanship se ai që dëshiron për të kursyer para, të bërë tashmë vendi: ajo i shërben partisë në pushtet."[61] Sipas Sonja Rüegg ishte Frisch e Estetikës me një thelb kritike dhe anti-ideologjike qëndrim, një vetë-konceptim të shkrimtarit si një Emigrant brenda shoqërisë, rezistenca kundër dominuese qëllim që, palës e marrjes nuk është për një gradë, por për individin, theksi i marrjes në pyetje, si dhe Përvetësimin e moderne letrare të formave.[62]

Frisch është kritikë e shoqërisë përflakur sidomos tek vendi i tij, Zvicër. Në fjalën e tij në ceremoni, të Mëdha Schiller çmimin njohur nën titullin e Zvicrës si Në shtëpi?: "Unë jam një Zviceran (jo vetëm pronari i një pasaportë Zvicerane, i lindur në territorin Zviceran, etj., por Zvicerane rrëfim)". Megjithatë, ai gjithashtu i kufizuar: "shtëpia është rehati të përcaktuara. Që në shtëpi të thotë, ajo merr më shumë."[63] Frisch është botuar me angazhimin e tij në atdhe, misionin dhe rolin e veçantë të Zvicrës varionin nga pamflet kujdes: Zvicër deri në çmontimin e kombëtare epike e William Tell në William Tregoni për shkollën, e cila është themeluese mitin si një histori e rastësish, të metat dhe të ngushtë-mindedness dhe opportunism. Me shërbimin broshurë, llogaritet të Freskët e tij të kaluara në Zviceran ushtria , ai është gjithashtu në e tij të fundit mëdha Tekst Zvicër pa ushtri? Një Palaver nga pyetje.

Karakteristikë e Frisch e punës ishte që fazat e fortë e angazhimit politik me fazat e përvoja e efektshmërisë dhe tërheqje ndaj subjekteve private alternuar. Por bettina Jaques-Bosch shikuar deri autori, prandaj, në mes të periudhave të kritikës, dhe melankolinë udhëtojnë,[64] Hans Ulrich Probst identifikuar vendndodhjen e viteve të fundit të punës "në mes të Dorëheqjes dhe Republikane të moshës-radikalizimi". Frisch të fundit të publikuar dënimet, një letër Marco Solari në gazetë e përjavshme, e drejtuar sërish në Zvicër: "në 1848, një pjesë të madhe formimit të masë më të vogël, të lirë, sot, në shekujt e gjatë të dominimit të qytetarëve të bllokuar, një verluderter shtetit dhe atë që ky shtet: një pasaportë (unë jam)".[65]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sukses si një shkrimtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për Max Frisch karakteristikë e tij letrare të karrierës ishte e shënuar nga fakti se ai nuk e kishte parë një "pamje mahnitëse e përparim", dhe suksesi është "shumë e ngadaltë".[66] Gjithsesi, arriti të tij të hershme botime tashmë disa suksese. Edhe si një njëzet-vjeçare ai ishte në të ndryshme të Gazetave dhe revistave të publikuara. Me romanin e tij të parë, ai e gjeti në gjermanisht shtëpia botuese menduar një shtëpi botuese, e cila, kur të Freskët nuk është më në kombëtare socialiste Gjermani kërkuar Zvicerane Atlantis shtëpi botuese , dhe duke filluar në vitin 1950, Suhrkamp Verlag . Gjithashtu, dramat e tij ishin pa vonesë të miratuar, dhe më prestigjioze Schauspielhaus Cyrih luajtur. Frisch e punëve ishin në komente pozitivisht diskutuar, tashmë tij të hershme ishte puna me çmime, vetëm numërimin Öderland ishte në vitin 1951, "i pari dështim në skenë".[67] së Bashku me pare ditari ishte kreu i Dramës, por edhe një vëmendje të Frisch në Zviceran kufijve, veçanërisht në Republikën Federale të Gjermanisë, ku roman është Heshtur për të parë e madhe e suksesit të tij ishte një jetë si një shkrimtar profesionist të lejuara.[68]

Në bazë të 3000 kopje të shitura në vitin e parë, arritur një Heshtje nga kërkesa në rritje si libri i parë i shtëpisë botuese Suhrkamp me një qarkullim miliona.[69] një tjetër Bestseller, ka qenë rezultat i romanit Homo faber me një gjermane, duke folur në total qarkullimin e katër milion kopje deri në vitin 1998.[70] Biedermann dhe zjarri raisers dhe Andorra pas vlerësimit Volker Hages më të suksesshme gjermane-gjuhë teatrit copa me 250 ose 230 productions, deri në vitin 1996.[71] të Dyja dramat dhe Homo faber kanë qenë për një shumë herë materiali mësimor për shkollat gjermano-folëse fushë. Disa fillim të punimeve të Frisch e të ardhurave deri në vitin 2002 nga çdo fabrikë në shtëpi Përkthimet, e kryesisht në rreth 10 gjuhët, dhe Homo faber , me 25 gjuhë, më së shpeshti të përkthyera.[72]

Qëndrimin në Zvicër dhe jashtë vendit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Max Frisch dhe Friedrich Dürrenmatt në Kronenhalle në Cyrih në vitin 1961

Të dyja brenda dhe jashtë Zvicrës ka qenë Fllad shpesh me e dytë e madhe Zvicerane shkrimtarë të Brezit të tij, dhjetë vjet më të rinj se Friedrich Dürrenmatt, në një frymë. Hans Mayer e përshkroi ato si "Dioscuri", por edhe si dialectically të lidhura "fuqishm".[73] E ngushtë të miqësisë në fillim të tyre letrare e karrierës më vonë u përdorur nga dallimet personale mbuloi. Në një përpjekje të fundit në pajtim letër dürrenmatt, për të Frisch e 75. Ditëlindjen, e cila ka mbetur pa përgjigje, ishte Dürrenmatt për marrëdhënien e tyre me formulimin: "ne kemi wacker përveç miqtë."[74] dhe letërsisë kanë të dyja janë gjithnjë e më të shihet ndryshe, ishte, sipas Heinz Ludwig Arnold Dürrenmatt në domenin Publik, megjithë efektet narrative drive – si "i lindur" dramaturg, të Freskëta, pavarësisht se tij fazën e suksesit – si një tregimtar i lindur.[75]

Të dy Frisch dhe dürrenmatt, kanë kontribuar në vitet 1960, së bashku përmes pyetjeve të tyre të unmastered fushën e Zvicrës të kaluarën për një Rishikim i dominuese Zvicerane Historisë. Maksimumi që nga publikimi i shërbimit libri i vitit 1974, ishte Frisch e marrjes në Zvicër është i ndarë në popullaritet dhe të ashpër refuzimin. Alternativat e modeleve, Dürrenmatt, dhe Frisch, të zgjedhur sipas nevojtore Szábo më të ri Zviceran shkrimtar i Freskët, dhe rolin e saj si një edukator dhe enlightener. I freskët ishte në vitet 1960, udhëheqës figura e një Zviceran autori e prodhimit, të tilla si Pjetri Bichsel, Jörg Steiner, Oto F. Walter , ose Adolf Muschg . Në vitin 1998, kur Zvicra si vendin pritës i librit Frankfurt të drejtë, ishte paraqitur për të, e dëgjoi Andreas Isenschmid në librat e një gjenerate të re e Shkrimtarëve nga Zvicra dhe Ruth Schweikert, Daniel de Roulet, Silvio Huonder dhe Pjetri Stamm "një mënyrë të çuditshme të njohur të vjetër të shëndoshë nga të gjitha drejtimet në të shëndoshë, dhe shpesh pothuajse faqe për faqe, të çuditshme jehonë në Stiller nga Max Frisch."[76][77]

Gjithashtu në Republikën Federale të Gjermanisë kanë marrë pjesë në punimet e Zviceran Max Frisch të luajë një rol Qendror, Heinrich Vormweg quajtur Stiller dhe Homo faber si "[z]wei për gjermanisht gjuhë-letërsi të pesëdhjetrave, më të rëndësishme, shembujt e përfaqësuesit romanet".[78] Në RDGJ ishin në vitet 1980, e gjerë të shpenzimeve të Frisch e proza dhe drama të botuara, pa, megjithatë, më intensiv studimeve letrare, konfliktet me Frisch të punës, erdhi. Më të gatshme në dispozicion janë Përkthime të Frisch vepra të tjera socialiste vendeve, çfarë është e Freskët, vetë fakti që në Bashkimin Sovjetik, zyrtar vendosi qe se veprat e tij përfaqësojnë "simptomat e një kapitalist të shoqërisë" është se "në një shoqëri me nacionalizuara mjetet e prodhimit nuk është i pranishëm."[79] Përkundër disa të ideologically motivuar nga kritika e juaj "individualizmi", "pesimizmi" ose "modernizëm", ishte Frisch e punëve në BRSS në mënyrë aktive të përkthyer dhe të publikuar, dhe rreth 150 ese të diskutuar.[80] me Sukses ishte i Freskët në e tij të përkohshme në shtëpi të zgjedhjes, Shtetet e Bashkuara të amerikës. Ajo ishte nga kritikët pozitivisht vuri në dukje se veprimet e përsëritura në Amerikë për të mbledhur dhe autori i lirë nga "European arrogancë".[81]

Rëndësia dhe ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vlerësimit nga Jürgen H. Petersen Frisch fazën e punës ka pasur ndikim të vogël në dramaturgë të tjerë. Gjithashtu e saj të veçantë Formën e një vepre letrare, ditari nuk kanë imituesit gjetur. Nga ana tjetër, romanet e të Heshtur dhe Emri Im të jetë Gantenbein , edhe në lëndën për çështjen e Identitetit, si dhe në e tyre letrare e projektimit, identitetin personal, jo nga përshkrim ose brendshme pikëpamjet, por përmes imagjinar histori prezantuar modelet letrare. Shpesh kjo stilistike të ndikojnë në kushtet e solli të Menduarit rreth Christa T. nga Christa Wolf ose Malina nga Ingeborg Bachmann. Të tjera të prekura nga autorët janë të Pjetri Härtling , dhe Diter Kühn. Max Frisch ishte edhe vetë lëndën e letërsisë. Kështu shkruante Wolfgang Hildesheimer , 1983, mesazhe për Max mbi gjendjen e gjërave dhe një tjetër. Uwe Johnson ishte në vitin 1975, një koleksion i Freskët kuotat nën titullin Max Frisch Stich-fjalët së bashku.[82] Gottfried Honegger , i botuar në vitin 2007, njëmbëdhjetë portret skica, dhe katër nga dhjetë tekste për kujtimin e shokut të tij.

Adolf Muschg përmblidhet në Max Frisch drejtuar: "vendi Juaj në historinë e letërsisë: si të përshkruani ju? Një formale Novator, Ju nuk jeni; Ju keni jo – identitetin problem, në nder të Ju flas për një çështje të paparë. Unë mendoj se Ju keni epokën e bëra nga diçka në të njëjtën kohë Delikate dhe Themelore: një Etikë të re (dhe Pathos) të eksperimentojnë. Librat tuaj për të bërë letrare mostrës në një shembull të imagjinatës".[83] Marcel Rajhut-Ranicki ishin Frisch e punëve më afër se autorët e tjerë të Brezit të tij: "ndryshe nga Dürrenmatt apo Boll, Bari , apo Uwe Johnson, Frisch shkroi rreth Komplekseve dhe konflikteve të Intelektualëve, dhe ai u kthye përsëri dhe përsëri për ne, Intelektualët nga borgjeze të arsimuar në shkollë. Ai ka, si asnjë tjetër, mentalitet përmes dhe të njohur".[84] Friedrich Dürrenmatt admiruar kolegët e tij, "guxim me të cilat ai, nga të gjitha Subjektive përfundon. [...] Të freskët nuk është gjithmonë rasti. Rastin e tij është e tillë."[85] Në e tij të fundit letër të Frisch, ai ishte në favor të hartimit, të Freskët në veprat e tij "për rastin e tij në botë".

Film përshtatje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi kishte Max Freskëta, sipas Aleksandër J. Seiler , një masë të madhe "të pasuksesshme marrëdhënie", edhe pse stili i tij është shpesh kinematografisë mesme mend. Seiler shpjeguar këtë me faktin se Frisch punën e provoni, "e Bardhë në mes fjalëve" për Express, zbatimi i saj në formë të filmit imazheve, zakonisht vetëm për të set-off mund të jetë. Tashmë në ditar 1946-1949 është gjetur nën titullin E harlequin. Draft të një Filmi[86] e hershme të punësimit Frisch e me Zhanrin e Filmit. E parë përvojat praktike, megjithatë, janë projektet e dështuara: Nga Filmi SOS akullnajë pilot 1959 u rrit Freskët nga dizajni i tij për të William Tell (kështjella në flakë), në vitin 1960 u refuzua dhe Filmit, mjaft kundër qëllimet e tij për t'u realizuar. Nën titullin Cyrih – Transit në vitin 1965, e planifikuar të filmit adaptimin e një Episod nga Emri Im është Gantenbein dështuar në të parë dallimet me Drejtorin Erwin Leiser, të sëmundjes së pasardhësi i tij, Bernhard Wicki. Në vitin 1992, nuk ishte një film nga Hilde Bechert.

Në romanet e Stiller dhe Homo faber kanë qenë të shumta film opsione të dhënë, këtë të fundit për të Anthony Quinn, por realizations u thye. Edhe pse Frisch është drama shpesh në televizion prodhime filmuar, por e parë përshtatje e tij prozës, ajo ishte vetëm nga Georg Radanowicz (E aksidenteve sipas ditëve të librit, skicë, skicë e një aksidenti, 1975),[87] Richard Dindo (Max Frisch, Buletini I–III sipas narrative Montauk, 1981)[88] dhe Krzysztof Zanussi ("Bluebeard" pas njëjtin emër historinë, 1985).[89] Disa muaj pas Frisch është vdekja erdhi me Volker schlöndorff, film Homo Faber , e parë dhe e madhe e prodhimit në kinema. Të freskëta kishte në dorëshkrim punuar ende, dhe Filmi ka mbetur, megjithatë, pa një Jehonë pozitive në kritika.[90] në vitin 1992, arriti të Holocene, Heinz ishte lëshuar në përputhje me, dhe Manfred Eicher e filmit përshtatjen e njeriut në Holocene, gjatë Ndërkombëtare Locarno të festivalit të filmit çmim të veçantë të Jurisë.[91]

Schlöndorff do të filmohet në vitin 2017, autobiographical roman Montauk si një kthim të Montauk, një qytet në jug maja e Long Island, SHBA.[92]

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Max Frisch në 20-franc-monedhë , Zvicra 2011
 • 1935: vetëm veprat e çmimeve për Jürg Reinhart , Zvicerane Schiller Fondacioni
 • 1938: Conrad-Ferdinand-Meyer-Preis të qytetit të Cyrihut
 • 1940: vetëm veprat e çmimeve për blades nga buka qese Zvicerane Schiller Fondacioni
 • 1942: çmimin e parë në një arkitektonike konkursin e qytetit të Cyrihut
 • 1945: çmimi i Welti Fondacioni për Dramë për Santa Cruz
 • 1954: Wilhelm-Raabe çmimin e qytetit të Braunschweig
 • 1955: punë gjithsej çmimin e Zvicrës Schiller Fondacioni
 • 1955: Schleußner-Schueller-çmimi i Hessischer Rundfunk
 • 1958: Georg-Büchner-Çmimin
 • 1958: Charles Veillon çmimin e qytetit të Lozanë
 • 1958: letërsi çmimin e qytetit të Cyrihut
 • 1962: doktoratë nderi nga Philipps-University of Marburg
 • 1962: arti i Madh i çmimit të qytetit të Düsseldorf
 • 1965: Jeruzalemit çmimin për lirinë e individit në shoqëri
 • 1965: e Schiller memorial të shtetit të Baden-Württemberg
 • 1973: Big Schiller çmimin e Zvicrës Schiller Fondacioni
 • 1974: të huaj të emëruar anëtar nderi të Akademisë Amerikane të Arteve dhe Letrave
 • 1976: paqe çmimin gjerman të librit të tregtisë [93]
 • 1979: një dhuratë fisnike nga letrare kredi për Kantonin e Cyrihut (ra)
Ekspozita në centenary e ditëlindjes në Muzeun Strauhof në Cyrih
 • 1980: doktoraturë nderi i Bard College (New York state)
 • 1982: doktoratë nderi nga City University of New York
 • 1984: doktoratë nderi nga Universiteti i Birmingamit
 • 1984: emëruar Commandeur dans l'ordre des arts et des lettres (Francë)
 • 1985: Commonwealth Çmimi (Chicago)
 • 1985: emërimi si një të huaj anëtar nderi të Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave
 • Në vitin 1986 Neustadt Ndërkombëtare Çmimin për Letërsi , në Universitetin e Oklahoma
 • 1987: doktoratë nderi nga Universitetin Teknik të Berlinit
 • 1989: Heinrich Heine çmimin e qytetit Düsseldorf

Në kujtesën e Max Frisch çmime të qytetit të Cyrihut, që nga viti 1998, Max-të Freskëta-çmim.

Për Max Frisch është 100. Ditëlindjen e gjetur në vitin 2011, një numër i ngjarjeve, duke përfshirë një ekspozitë në Frisch shtëpinë e qytetit të Cyrihut, si dhe një ekspozitë në shtëpinë e letërsisë në Mynih , dhe Vetrario Onsernonese në Loco. Në vitin 2015 është përfundimi i një Max-të Freskëta-dhe-katror në stacionin hekurudhor Oerlikon Zürich është planifikuar.[94]

Punon (Përzgjedhje)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botimet origjinale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregimet dhe romanet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jürg Reinhart. Një verë fati. Romake. Deutsche Verlags-Anstalt, Stuttgart 1934
 • Përgjigjur nga heshtja. Tregim. Deutsche Verlags-Anstalt, Stuttgart, 1937
 • J'adore ce qui më brûle, ose të Vështira. Romake. Atlantis, Cyrih, 1944
  • Recast si: E Vështirë, ose j'adore ce qui më brûle. Atlantis, Cyrih, 1957
 • Bin, ose udhëtim në Pekin. Atlantis, Cyrih, 1945
  • Rishikimi në bibliotekën Suhrkamp (= BS 8). Frankfurt am Main, 1952
 • Të heshtur. Romake. Suhrkamp, Frankfurt / Main 1954
 • Homo faber. Një Raport. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1957
 • Emri im është Gantenbein. Romake. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1964
 • Montauk. Një Tregim. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1975
 • Njeriu shfaqet në Holocene. Një Tregim. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1979
 • Blu mjekër. Një Tregim. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1982

Diaries[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gjethet nga buka qese. I shkruar në kufijtë e shërbimit në vitin 1939. Atlantis, Cyrih 1940
 • Ditari me Marion. Atlantis, Cyrih 1947
 • Gazeta 1946-1949. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1950
 • Ditari 1966-1971. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1972
  • marrë nga: pyetësor. Suhrkamp (BS 1095), Frankfurt am Main 1992

Ese dhe të tjera të prozës punon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shënim: Zvicër (Një Pamflet, së bashku me Luci Burckhardt dhe Markus Kutter), Handschin, Basel, 1955
 • Publike si një Partner (Fjalime dhe Ese). Suhrkamp (edicioni suhrkamp, 209), Frankfurt am Main 1967
 • Kujtimet e Brecht (= e parë të veçanta edition). Paqe, Auer Shtyp, Berlin, 1968
 • William Tregoni për shkollën. Me të vjetër ilustrime. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1971, ISBN 978-3-518-36502-1.
 • Shërbimi broshurë. Suhrkamp (si me kapak të hollë, st 205), Frankfurt am Main 1974
 • Punim-Fjalë. Të përzgjedhur nga Uwe Johnson. Unike edicionin Suhrkamp javën e librit në shtator të vitit 1975. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1975
 • Ne shpresojmë. Fjalim për paqe çmimin gjerman të librit të tregtisë në vitin 1976. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1976
 • Pretendimet e ditës. Portrete, Skica, Fjalime, 1943-1982. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1983
 • Zvicër pa ushtri? Një Palaver. Lumi Limmat, Cyrih, 1989
 • Zvicra si në shtëpi? Provoni mbi 50 vjet. Redaktuar dhe me një afterword dhënë nga Walter Obschlager. Suhrkamp (Bardhë e programit, Zvicër), Frankfurt am Main 1990

Pjese teatrale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Santa Cruz. Eine Romanze. Schwabe, Basel 1947 (geschrieben 1944) (Uraufführung am 7. März 1946 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Heinz Hilpert).
 • Nun singen sie wieder. Versuch eines Requiems. Schwabe, Basel 1946 (Uraufführung am 29. März 1945 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Kurt Horwitz).
 • Die Chinesische Mauer. Eine Farce. Schwabe, Basel 1947 (Uraufführung am 10. Oktober 1946 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Leonard Steckel).
  • Zweite Fassung: Suhrkamp, Frankfurt am Main 1955 (Erstaufführung am 18. September 1955 am Berliner Kurfürstendamm-Theater, Regie: Oscar Fritz Schuh).
  • Dritte Fassung: unpubliziert (Erstaufführung am 26. Februar 1965 am Deutschen Schauspielhaus, Regie: Oscar Fritz Schuh).
  • Vierte Fassung: Suhrkamp, Frankfurt am Main 1972 (Erstaufführung am 8. November 1972 am Théâtre National de l’Odéon, Regie: Jean-Pierre Miquel).
 • Als der Krieg zu Ende war. Schauspiel. Schwabe, Basel 1949 (Uraufführung am 8. Januar 1949 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Kurt Horwitz).
 • Graf Öderland. Ein Spiel in zehn Bildern. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1951 (Uraufführung am 10. Februar 1951 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Leonard Steckel).
  • Zweite Fassung: unpubliziert (Erstaufführung am 4. Februar 1956 an den Städtischen Bühnen Frankfurt, Regie: Fritz Kortner).
  • Dritte Fassung: Suhrkamp, Frankfurt am Main 1961 (Erstaufführung am 25. Oktober 1961 am Berliner Schillertheater, Regie: Hans Lietzau).
 • Don Juan oder Die Liebe zur Geometrie. Eine Komödie in fünf Akten. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1953 (Uraufführung am 5. Mai 1953 gleichzeitig am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Oskar Wälterlin, und am Berliner Schillertheater, Regie: Hans Schalla).
  • Neufassung: Suhrkamp, Frankfurt am Main 1962 (Erstaufführung am 12. September 1962 am Deutschen Schauspielhaus, Regie: Ulrich Erfurth)
 • Biedermann und die Brandstifter. Ein Lehrstück ohne Lehre. Mit einem Nachspiel. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1958 (Uraufführung am 29. März 1958 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Oskar Wälterlin).
  • (Uraufführung des Nachspiels am 28. September 1958 an den Städtischen Bühnen Frankfurt, Regie: Harry Buckwitz)
 • Die große Wut des Philipp Hotz. Ein Sketch. In: hortulus 32, Heft 2/1958 (Illustrierte Zweimonatsschrift für neue Dichtung), hg. von Hans Rudolf Hilty (Uraufführung am 29. März 1958 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Oskar Wälterlin).
 • Andorra. Stück in zwölf Bildern. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1961 (Uraufführung am 2., 3. und 4. November 1961 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Kurt Hirschfeld).
 • Biografie: Ein Spiel. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1967 (Uraufführung am 1, 2. und 3. Februar 1968 am Zürcher Schauspielhaus, Regie: Kurt Hirschfeld).
  • Neufassung: Suhrkamp, Frankfurt am Main 1985 (Erstaufführung am 15. September 1984 im Ludwigshafener Pfalzbau, Regie: Christian Quadflieg).
 • Triptychon. Drei szenische Bilder. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1978 (Uraufführung am 9. Oktober 1979, Centre dramatique de Lausanne, Regie: Michel Soutter).
  • Neufassung: Suhrkamp, Frankfurt am Main 1980 (Erstaufführung am 1. Februar 1981 am Wiener Akademietheater, Regie: Erwin Axer)

Radio luan dhe filmit templates[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1946: Tani këndoni përsëri. Provoni një Requiem – Drejtor: Teodor mullinj (radio play – Berlin radio)
 • Rip van Winkle. Radio luajnë (transmetim të parë në vitin 1953). Së Pari Të Veçantë Edicionin: Reclam, Stuttgart 1969
  • Në një shkumës goditje në Panjohur. Dymbëdhjetë gjermane radio luan pas vitit 1945, ed. v. Gerhard Prager. Libri Modern-Club, Darmstadt 1960
 • Z. Biedermann dhe arsonists. Me një afterword nga C. E. Lewalter, Hans Bredow Instituti, Hamburg, 1955 (= e parë shtypjen e në Mars të vitit 1953, në Bavarez radio transmetim radio dramë)
  • Z. Biedermann dhe arsonists. Rip van Winkle. Dy Radio Luan. Suhrkamp (st 599), Frankfurt am Main 1980, ISBN 3-518-37099-5
 • Cyrih – Transit. Skicë e një filmi., Suhrkamp (161), Frankfurt am Main 1966

Anthologies[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Copa. 2 vëllime. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1962
  • Unë: Santa Cruz. Tani këndoni atë përsëri. Murit Të Madh Të Kinës. Ndërsa luftës po i vinte fundi. Numërimi Öderland
  • II: Don Zhuani ose dashuria për Gjeometri. Biedermann dhe arsonists. E madhe bujë të Philipp Hotz. Andorra
 • Të mbledhura punon në rend kronologjik, ed. v. Hans Mayer. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1976 (vëllimet 1 deri 6), ose 1986 (shirit 7)
  • Grupi 1: 1931-1944. Të Vogla E Prozës Shkrimet. Gjethet nga buka qese. Jürg Reinhart. E Vështirë, ose j'adore ce qui më brûle. Bin, ose udhëtim në Pekin
  • Grupi 2: 1944-1949. Santa Cruz. Tani këndoni atë përsëri. Murit Të Madh Të Kinës. Ndërsa luftës po i vinte fundi. Të Vogla E Prozës Shkrimet. Ditari 1946-1949
  • Grupi 3: 1949-1956. Numërimi Öderland. Don Zhuani ose dashuria për Gjeometri. Të Vogla E Prozës Shkrimet. E laik dhe arkitekturës. kujdes: Zvicra. Të heshtur. Rip van Winkle
  • Grupi 4: 1957-1963. Homo faber. Të Vogla E Prozës Shkrimet. Z. Biedermann dhe arsonists. Biedermann dhe arsonists. Me një epilog. E madhe bujë të Philipp Hotz. Andorra
  • Grupi 5: 1964-1967. Emri im është Gantenbein. Të Vogla E Prozës Shkrimet. Cyrih-Transit. Biografia: Një Lojë
  • Grupi 6: 1968-1975. Ditari 1966-1971. William Tregoni për në shkollë. Të Vogla E Prozës Shkrimet. Shërbimi broshurë. Montauk
  • Grupi 7: 1976-1985. Të Vogla E Prozës Shkrimet. Triptych. Njeriu shfaqet në Holocene. Blu mjekër
   • Me kapak të hollë edition: 12 vëllime në kasetë, Suhrkamp (= edicionin suhrkamp), Frankfurt am Main 1976; ri në 7 vëllime: ISBN 978-3-518-06533-4
 • Romanet, Tregimet, Ditarë. Me një afterword nga Volker Hage. Suhrkamp, Frankfurt am Main 2008. ISBN 3-518-42005-4

Botuar pas vdekjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Tani është koha. Letra, Shënime, Dokumente, 1943-1963. Në emër të Max Frisch Fondacioni, ed. nga Julian Schütt. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1998, ISBN 3-518-40981-6
 • Max Frisch/Friedrich Dürrenmatt. Shkëmbimi i letrave. Ed. nga Peter Rüedi. Diogenes, Cyrih 1998, ISBN 3-257-06174-9 (si një kapak: ISBN 3-257-23289-6)
 • Max Frisch/Uwe Johnson. Shkëmbimi i letrave, 1964-1983. Ed. nga Eberhard Fahlke. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1999, ISBN 3-518-40960-3 (si një kapak: ISBN 3-518-39735-4)
 • Për më tepër, unë jam gjithmonë krejtësisht vetëm. Të këmbimit të letrave me nënën e 1933, raportet e akull hokej kampionatin botëror në Pragë, udhëtimit feuilletons. Hg. e Walter Obschlager. Suhrkamp, Frankfurt am Main 2000, ISBN 3-518-41156-X
 • Gazetaresk Punë 1931-1939. Hg. nga Carsten Niemann , me pjesëmarrjen e Walter Obschlager. E saksonia e ulët të shtetit të teatrit, Hanover, 2001, ISBN 3-931266-07-9
 • Zi Katror. Dy Ligjërata Poetike. Ed. nga Daniel de Vin me bashkëpunimin e Walter Obschlager. Me një afterword nga Peter Bichsel. Suhrkamp, Frankfurt am Main 2008, ISBN 978-3-518-41999-1
 • Planet për një të tretë të ditarit. Ed. dhe me një afterword nga Peter von Mat. Suhrkamp, Frankfurt am Main 2010, ISBN 978-3-518-42130-7
 • Helen Wolff, Max Frisch. Korrespondenca 1984-1990. Në: kuptimin dhe Formën 1/2012, fq. 102-128 [hyrje: Marion Detjen: Shpirtërore Shoqërinë. Max Frisch dhe Helen Wolff. Në një. një.O., S. 91-101].
 • Nga Berliner Journal. Ed. nga Thomas Strässle, me bashkëpunimin e Margit Unser. Suhrkamp, Frankfurt am Main 2014, ISBN 978-3-518-42352-3
 • Injoranca, si një shtet i mbrojtjes? Ed. nga David Gugerli dhe Hannes Mangold. Suhrkamp, në Berlin, në vitin 2015, ISBN 978-3-518-42490-2.

Letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biografite
 • Urs Bircher: Nga ngadaltë të Rritet e një tërbim: Max Frisch 1911-1955. Lumi Limmat, Cyrih 1997, ISBN 3-85791-286-3, 220 p.
 • Urs Bircher: Me përjashtim të miqësisë: Max Frisch 1956-1991. Lumi Limmat, Cyrih 2000, ISBN 3-85791-297-9, 274 f.
 • Daniel de Vin (Hrsg.): Max Frisch – Citoyen dhe Poet. Wallstein Verlag, Göttingen 2011, ISBN 978-3-8353-0858-9
 • Ingeborg Niveli: Tani nuk është zemërimi i humbur. Max Frisch – biografi. Nagel & Kimche, Cyrih, 2010, ISBN 978-3-312-00989-3, 271 f.
 • Volker Hage: Max Frisch. Rowohlt (rm 719), Reinbek 2011, ISBN 978-3-499-50719-9, 160 faqe.
 • Volker Hage: Max Frisch – jeta e Tij në fotografi dhe tekste. Suhrkamp, Berlin 2011, ISBN 978-3-518-42212-0
 • Brigitte Marschall:Stampa:TheaterlexikonAndreas KotteStampa:Theaterlexikon
 • Julian Schütt: Max Frisch. Biografia e një ngjiten. Suhrkamp, Berlin 2011 ISBN 978-3-518-42172-7[95]
 • Karin Tantow, Lutz Tantow: Max Frisch. Një klasike e Moderne. Heyne (biografitë e Band 222), Mynih 1994, ISBN 3-453-05755-4, 253 p.
 • Beatrice von Mat: Emri Im është i Freskët. Takimet me autorin dhe punën e tij. Nagel & Kimche, Cyrih ISBN 978-3-312-00476-8
 • Lioba Waleczek: Max Frisch. Deutscher taschenbuch Verlag (transmetimet dixhitale portret 31045), München 2001, ISBN 3-423-31045-6, 159 p.
 • Volker Weidermann: Max Frisch. Jeta e tij, librave të tij. Kiepenheuer & Witsch, Këln 2010, ISBN 978-3-462-04227-6.
Studimet në fabrikë të
 • Heinz Ludwig Arnold: Çfarë jam unë? Në Lidhje Me Max Frisch. Wallstein, Göttingen 2002, ISBN 3-89244-529-X, 72 f.
 • Heinz Ludwig Arnold (Hrsg.): tekst + kritika, 47/48, 3. zgjeruar edicionin 1983, ISBN 3-88377-140-6, 152 faqe.
 • Thomas Beckermann (Hrsg.): Në lidhje me Max Frisch I. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1971, ISBN 3-518-10852-2, 298 f.
 • Hellmuth Karasek: Max Frisch. Frederik dramaturg i teatrit të botës, volume 17. Fridrih Verlag, Velber 1974, 130 P.
 • Gerhard P. Knapp (Ed.): Max Frisch. Aspektet e fazë të punës. Peter Lang, Bern 1979, ISBN 3-261-03071-2, 517 fq.
 • Gerhard P. Knapp (Ed.): Max Frisch. Aspekte të prozës punë. Peter Lang, Bern, 1978, ISBN 3-261-02996-X, 367 faqe.
 • Hans Mayer: Frisch dhe dürrenmatt. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1992, ISBN 3-518-22098-5, 184 faqe.
 • Klaus Müller-Salget: Max Frisch. Njohuritë e letërsisë. Reclam, Stuttgart, 1996, 140 p., ISBN 978-3-15-015210-2.
 • Jürgen H. Petersen: Max Frisch. Realitetet e letërsisë. Metzler Mbledhja (Sammlung Metzler, Grupi 173), Stuttgart 1978; 3. akti. A. 2002, ISBN 3-476-13173-4, 231 f.
 • Marcel Rajhut-Ranicki: Max Frisch. Ese. Ammann, Cyrih, 1991, ISBN 3-250-01042-1, 125 f.
 • Albrecht (Hrsg.): Max Frisch-së për kontributin e tyre në histori. Bek Njeri, Freiburg 1971, 360 P.
 • Walter Schmitz: Max Frisch: Lëvizja (1931-1961). Studimet mbi Traditën, si dhe tradita e përpunimit. Peter Lang, Bern, 1985, ISBN 3-261-05049-7, 455 p.
 • Walter Schmitz: Max Frisch: Fund Punës (1962-1982). Një Hyrje. Francke, Tübingen 1985, ISBN 3-7720-1721-5, 188 p.
 • Walter Schmitz (Ed.): Max Frisch. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1987, ISBN 3-518-38559-3, 422 f.
 • Walter Schmitz (Ed.): Në lidhje me Max Frisch II. , Suhrkamp, Frankfurt am Main, 1976, ISBN 3-518-10852-2, 567 faqe.
 • Alexander Stephan: Max Frisch. C. H. Bek, Mynih 1983, ISBN 3-406-09587-9, 178 p.
Materialet dhe tjera
 • Luis Bolliger et al.: Tani: Max Frisch. Suhrkamp, Frankfurt am Main 2001, ISBN 3-518-39734-6, 348 faqe.
 • Fernand Rausser (foto): Pesë vende në jetën e Max Frisch, shihet nga Fernand Rausser. Suhrkamp, Frankfurt am Main 1981, ISBN 3-518-02843-X.
 • Siegfried Unseld (Hrsg.): Takimet. Një Festschrift për Max Frisch në nder të seventieth ditëlindjen. (Sëmurë. v. Gnter Bari). Suhrkamp, Frankfurt am Main 1981, ISBN 978-3-518-02842-1.

Dokumentacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Diskutimet në moshë të vjetër. Drejtori: Philippe Pilliod. Zvicër 1985 (142 Min. nga 27 orë video materiale)
 • Në qoftë se letërsia nuk do të... fjalë kyçe për Max Frisch. Regjisor: Peter K. Wehrli. Zvicër, 1998 (57 Min.)
 • Max Frisch – Citoyen. Drejtori: Matthias von Gunten. Zvicër 2008 (94 Min.)

Regjistrime zanore dhe libra audio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Heinz Ludwig Arnold: Max Frisch. Jetës dhe veprës së. E Hörverlag, München 2001, ISBN 3-89584-576-0
 • Max Frisch, Friedrich Dürrenmatt. Shkëmbimi i letrave. Jo, Por, Frankfurt am Main 2007, ISBN 978-3-0369-1506-7.
 • "Nuk do të jetë i zemëruar". Një portret në origjinal regjistrimet. Max Frisch. E Hörverlag, München 2011, ISBN 978-3-86717-688-0.
 • Max flet Freskët. Të flasim dhe një bisedë me Hans Ulrich Probst. Christoph Merian Verlag, 2011, ISBN 978-3-85616-453-9.
 • Heinz Ludwig Arnold: bisedat e Mia me shkrimtarë, 1974-1977. Quartino, München 2011, ISBN 978-3-86750-088-3 (u. një. përafërsisht. një 3.5 orë Intervistë me Freskët).

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biografi

Audio

Dëshmi individuale [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Die im Biografieteil angegebenen Daten sind, sofern nicht separat gekennzeichnet, entnommen aus Lioba Waleczek: Max Frisch.
 2. ^ Lioba Waleczek: Max Frisch.
 3. ^ Lioba Waleczek: Max Frisch.
 4. ^ Lioba Waleczek: Max Frisch.
 5. ^ Lioba Waleczek: Max Frisch.
 6. ^ In einem Interview vom 1978 sagte Frisch: „Falling in love with a Jewish girl in Berlin before the war saved me, or made it impossible for me, to embrace Hitler or any form of fascism.
 7. ^ Urs Bircher: Vom langsamen Wachsen eines Zorns: Max Frisch 1911–1955, S. 70–73
 8. ^ Ursula Priess: Sturz durch alle Spiegel.
 9. ^ Bericht der Preisgerichtssitzung vom 9.
 10. ^ Urs Bircher: Vom langsamen Wachsen eines Zorns: Max Frisch 1911–1955.
 11. ^ Urs Bircher: Vom langsamen Wachsen eines Zorns: Max Frisch 1911–1955.
 12. ^ Lioba Waleczek: Max Frisch.
 13. ^ Lioba Waleczek: Max Frisch.
 14. ^ Urs Bircher: Vom langsamen Wachsen eines Zorns: Max Frisch 1911–1955.
 15. ^ Walter Schmitz: Kommentar.
 16. ^ Lioba Waleczek: Max Frisch.
 17. ^ Volker Hage: Stampa:Der Spiegel
 18. ^ Max Frisch: Ignoranz als Staatsschutz.
 19. ^ Neue Zürcher Zeitung: Ein Bewusstsein von dem, was fehlt Arkivuar 13 shkurt 2007 tek Wayback Machine 10.
 20. ^ Rolf Kieser: Das Tagebuch als Idee und Struktur im Werke Max Frischs.
 21. ^ Sekretärin findet unbekanntes Max-Frisch-Tagebuch. tagesanzeiger.ch, abgerufen am 14.
 22. ^ Alexander Stephan: Max Frisch.
 23. ^ Sybille Heidenreich: Max Frisch.
 24. ^ Rolf Kieser: Das Tagebuch als Idee und Struktur im Werke Max Frischs.
 25. ^ Friedrich Dürrenmatt: „Stiller“, Roman von Max Frisch.
 26. ^ Heinz Ludwig Arnold: Was bin ich? Über Max Frisch, S. 17.
 27. ^ Walburg Schwenke: Was bin ich?
 28. ^ Alexander Stephan: Max Frisch, S. 26.
 29. ^ Heinz Ludwig Arnold: Gespräche mit Schriftstellern.
 30. ^ Heinz Ludwig Arnold: Gespräche mit Schriftstellern, S. 24.
 31. ^ Alexander Stephan: Max Frisch, S. 68.
 32. ^ Klaus Müller-Salget: Max Frisch.
 33. ^ Alexander Stephan: Max Frisch, S. 89.
 34. ^ Volker Hage: Max Frisch.
 35. ^ Volker Hage: Max Frisch 2006, S. 125.
 36. ^ Manfred Jurgensen: Max Frisch.
 37. ^ Volker Hage: Max Frisch 2006, S. 78.
 38. ^ Heinz Ludwig Arnold: Gespräche mit Schriftstellern, S. 35.
 39. ^ Klaus Müller-Salget: Max Frisch.
 40. ^ Hellmuth Karasek: Max Frisch, S. 13–15, 98–99.
 41. ^ Jürgen H. Petersen: Max Frisch, S. 28.
 42. ^ Walter Schenker: Die Sprache Max Frischs in der Spannung zwischen Mundart und Schriftsprache.
 43. ^ Max Frisch: Stiller.
 44. ^ Max Frisch: Tagebuch 1946–1949.
 45. ^ Werner Stauffacher: Sprache und Geheimnis.
 46. ^ Max Frisch: Tagebuch 1946–1949.
 47. ^ Tildy Hanhart: Max Frisch: Zufall, Rolle und literarische Form.
 48. ^ Klaus Müller-Salget: Max Frisch.
 49. ^ Max Frisch: Tagebuch 1946–1949.
 50. ^ Vgl.
 51. ^ Max Frisch: Mein Name sei Gantenbein.
 52. ^ Max Frisch: Tagebuch 1946–1949.
 53. ^ Max Frisch: Stiller.
 54. ^ Vgl.
 55. ^ Claus Reschke: Life as a Man.
 56. ^ Mona Knapp: „Die Frau ist ein Mensch, bevor man sie liebt, manchmal auch nachher…“ Kritisches zur Gestaltung der Frau in Frischtexten.
 57. ^ Max Frisch: Don Juan oder Die Liebe zur Geometrie.
 58. ^ Karin Struck: Der Schriftsteller und die Frauen.
 59. ^ Max Frisch: Tagebuch 1966–1971 In: Gesammelte Werke in zeitlicher Folge.
 60. ^ Cornelia Steffahn: Altern, Sterben und Tod im Spätwerk von Max Frisch.
 61. ^ Max Frisch: Tagebuch 1946–1949.
 62. ^ Sonja Rüegg: Ich hasse nicht die Schweiz, sondern die Verlogenheit.
 63. ^ Max Frisch: Die Schweiz als Heimat?
 64. ^ Vgl.
 65. ^ Hans Ulrich Probst: Zwischen Resignation und republikanischer Alters-Radikalität.
 66. ^ Heinz Ludwig Arnold: Gespräche mit Schriftstellern.
 67. ^ Max Frisch: Zu „Graf Öderland“.
 68. ^ Vgl. zum Abschnitt: Jürgen H. Petersen: Max Frisch, S. 183–185.
 69. ^ Volker Hage: Max Frisch 2006, S. 63.
 70. ^ Walter Schmitz: Kommentar.
 71. ^ Volker Hage: Max Frisch 2006, S. 78, 81.
 72. ^ Jürgen H. Petersen: Max Frisch, S. 183–184.
 73. ^ Hans Mayer: Frisch und Dürrenmatt, S. 8–9.
 74. ^ Heinz Ludwig Arnold: Was bin ich? Über Max Frisch, S. 64.
 75. ^ Heinz Ludwig Arnold: Max Frisch und Friedrich Dürrenmatt.
 76. ^ Andreas Isenschmid: Stillers Kinder.
 77. ^ Zum Abschnitt: Walter Schmitz: Max Frisch im Werkdialog.
 78. ^ Dieter Lattmann (Hrsg.
 79. ^ Jürgen H. Petersen: Max Frisch, S. 185–186.
 80. ^ Frank Göbler (Hrsg.
 81. ^ Sigrid Bauschinger: The American Reception of Contemporary German Literature.
 82. ^ Jürgen H. Petersen: Max Frisch, S. 186–192.
 83. ^ Adolf Muschg: Hunger nach Format.
 84. ^ Marcel Reich-Ranicki: Max Frisch, S. 110.
 85. ^ Heinz Ludwig Arnold: Was bin ich? Über Max Frisch, S. 16.
 86. ^ Max Frisch: Tagebuch 1946–1949.
 87. ^ Das Unglück.
 88. ^ Max Frisch, Journal I–III.
 89. ^ Blaubart.
 90. ^ Vgl. zum Abschnitt: Alexander J. Seiler: Zu filmisch für den Film?
 91. ^ Holozän.
 92. ^ Volker Schlöndorffs "Rückkehr nach Montauk" orf.at, 10.
 93. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 korrik 2016. Marrë më 12 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 94. ^ Adi Kälin: Eingangstor zu Neu-Oerlikon.
 95. ^ Martin Krumbholz: Rezension der Biographie von Julian Schütt Deutschlandradio, 15.