Jump to content

Ingeborg Bachmann

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ingeborg Bachmann
Portret Grafiti i Bachmann nga Jef Aérosol në muzeun Robert Musil, në Klagenfurt
U lind më(1926-06-25)25 qershor 1926
Klagenfurt, Austri
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Romë, Itali
KombësiaAustriake
ÇmimePrize of the Group 47 1953
Georg Büchner Prize 1964
Anton Wildgans Prize 1971

Ingeborg Bachmann (25 qershor 1926 – 17 tetor 1973) ishte një poete dhe shkrimtare austriake.

Bachmann u lind në Klagenfurt, në Carinthia, Austri, e bija e një drejtori shkoll. Ajo studioi filozofi, psikologjifilologji gjermane dhe drejtësi në universitetin e Innsbruck, Graz, dhe Vjenë. Në vitin 1949, ajo marri titullin Doktor i Filozofisë nga Universiteti i Vjenës, me disertacionin e saj të titulluar "The Critical Reception of the Existential Philosophy of Martin Heidegger" ;[1] këshilltar i temës së saj të magjistraturës ishte Victor Kraft.

Çmimi Ingeborg Bachmann

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Ingeborg Bachmann, jepet çdo vit në Klagenfurt që nga viti 1977, ka marrë emrin sipas saj.[2]

Koleksione poetike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • 1953: Die gestundete Zeit
  • 1956: Anrufung des Grossen Bären
  • 2000: Ich weiß keine bessere Welt. (Poema të papublikuara)
  • 2006: Darkness Spoken: The Collected Poems of Ingeborg Bachmann. translator Peter Filkins, Zephyr Press, ISBN 978-0-939010-84-4
  • 1971: Malina (Translated into English by Philip Boehm. Holmes & Meier, 1999.)

Romanet e papërfunduar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • 1955:Todesarten/The Book of Franza & Requiem for Fanny Goldmann (projekt me një cikël novelash)

Ese dhe fjalimet publike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • 1959: Die Wahrheit ist dem Menschen zumutbar (fjalim poetologjik në një prezantimin gjerman të çmimeve,)
  • 1955: Frankfurter Vorlesungen (leksion mbi problemet e letërsisë bashkëkohore)
  1. ^ Brinker-Gabler, Gisela; Zisselsberger, Markus (2004). If We Had the Word: Ingeborg Bachmann Views and Reviews. Riverside, CA, USA: Ariadne Press. fq. 2. ISBN 978-1-57241-130-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bachmann-Preis - Tage der deutschsprachigen Literatur, retrieved on 2013-11-25.