Universiteti i Vjenës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Universiteti i Vjenës
University of Vienna
Universität Wien
Wien - Universität (2).JPG

Latin: Universitas Vindobonensis, also called Alma Mater Rudolphina
Themeluar: 1365
Tipi: Universitet Publik
President: Heinz Engl
Fakultet: 6,765
Stafi: 3,106
Studentë: 94,000[1]
Diplomë Nivelit të Dytë: 16,490
Doktoratura: 8,945
Kampusi: Urban
Website: www.univie.ac.at/en
(2016)

Universiteti i Vjenës (origjinal: Universität Wien) u themelua nga Herzogu Rudolf IV në vitin 1365. Ai është universiteti më i vjetër në hapësirën gjermanofolëse dhe njëri ndër universiteti më të mëdhenj në Evropën qendrore

Fakultetet dhe Qendrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Fakultetet[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Fakulteti i Teologjisë Katolike
 2. Fakulteti i Teologjisë Protestante
 3. Fakulteti i Drejtësisë
 4. Fakulteti i Biznesit, Ekonomisë dhe Statistikave (nuk duhet të ngatërrohet me Universitetin e Ekonomisë dhe Biznesit në Vjenë)
 5. Fakulteti i Shkencave Kompjuterike
 6. Fakulteti i Studimeve historike dhe kulturore
 7. Fakulteti i Studimeve filologjike dhe kulturore
 8. Fakulteti i Filozofisë dhe Edukimit
 9. Fakulteti i Psikologjisë
 10. Fakulteti i Shkencave Sociale
 11. Fakulteti i Matematikës
 12. Fakulteti i Fizikës
 13. Fakulteti i Kimisë
 14. Fakulteti i Shkencave të Tokës, Gjeografisë dhe Astronomisë
 15. Fakulteti i Shkencave të Jetës

Qendrat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Qendra për studimet e përkthimit
 2. Qendra për Shkencën e Sportit dhe Sportet Universitare
 3. Qendra për Biologji molekulare
 4. Qendra për Arsimin e Mësuesve

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "Figures and Facts". University of Vienna. Marrë më 25 May 2016.