Stereotip

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Stereotip mund te konsiderohet si nje lidhje e qëndrueshme nervore, që formohet në koren e trurit nga veprimi i ngacmuesve të përsëritur dhe që sjell një mënyrë të caktuar veprimi a sjelljeje të organizmit sa herë që përsëriten po ato rrethana. Stereotip dinamik. [1]


Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]