Matt Dillon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matt Dillon
U lind në18 shkurt 1964
Kombësiaamerikan
TitulliDillon në Festivalin e filmit në San Sebastián2006


Matthew Samson "Matt" Dillon ( 18 shkurt 1964) është aktor amerikan i cili në fund të vitit 1970 fitoi popullaritet si një yll tinjexher, dhe kështu me kohë filloi të bëhet njëri ndër artistët më serioz të dramës.


Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Filmi Roli Shënime
1979 Over the Edge Richie White
1980 My Bodyguard Melvin Moody
Little Darlings Randy Adams
1981 Gunmen's Blues Lake film i shkurtër
1982 Tex Tex McCormick
Liar's Moon Jack Duncan
1983 Rumble Fish Rusty James
The Outsiders Dallas 'Dally' Winston
1984 The Flamingo Kid Jeffrey Willis
1985 Target Chris Lloyd/Derek Potter
1986 Native Son Jan
Rebel Rebel
1987 The Big Town J. C. Cullen
1988 Kansas Doyle Kennedy
1989 Drugstore Cowboy Bob shpërblimi Independent Spirit për aktorin më të mirë
Bloodhounds of Broadway Regret
1991 A Kiss Before Dying Jonathan Corliss
1992 Singles Cliff Poncier
1993 The Saint of Fort Washington Matthew
Mr. Wonderful Gus
1994 Golden Gate Kevin Walker
1995 To Die For Larry Maretto
Frankie Starlight Terry Klout
1996 Grace of My Heart Jay Phillips
Albino Alligator Dova
1996 Beautiful Girls Tommy 'Birdman' Rowland
1997 In and Out Cameron Drake
1998 There's Something About Mary Pat Healy shpërblimi MTV për rolin më të mire negativ
Wild Things Sam Lombardo
2001 One Night at McCool's Randy
2002 Deuces Wild Fritzy
City of Ghosts Jimmy gjithashtu dhe skenari dhe rexhia
2003 Abby Singer Himself
2004 Employee of the Month David Walsh
2005 Herbie: Fully Loaded Trip Murphy
Crash Nar. John Ryan nominimi për Oscar për rol më të mire dydësor -shpërblimi Independent Spirit për aktorin më të mirë
2006 Factotum Henry Chinaski roli: Charles Bukowski
You, Me and Dupree Carl Peterson
Loverboy Mark
2008 Nothing But the Truth Dubois
2009 Old Dogs akoma i pa shfaqur
Armored post-produkcion
2010 Bone Deep Det. Jack Welles në xhirim
Televizion
Viti Titulli Roli Shënime
1982 The Great American Fourth of July and Other Disasters Ralph PBS TV-film
1991 Women & Men 2: In Love There Are No Rules Eddie Megeffin HBO TV-film
1999 Oz rexhia e epizodës:
Napoleon's Boney Parts
2007 The Simpsons Louie zëri/epizoda:
Midnight Towboy


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matt Dillon tek IMDb