Jump to content

Charles Bukowski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charles Bukowski
U lind më16 gusht 1920
Andernach, Rhineland-Palatinate, Gjermani
Vdiq më9 mars 1994
San Pedro, Kaliforni,
KombësiaAmerikane, gjermane
Gjinitë letrarepoezi, romane, skenare

Charles Bukowski ka lindur në Andrenach në Gjermani me 16 gusht te vitit 1920. Dy vjet pas lindjës së tij, e gjithë familja emigron në Amerikë. Ata vendosen në Los Anxhelos, ku Bukowski qëndroi gjithë jetën. E gjithë jeta e tij është e shkruar në libra. Emri i tij i plote është Henry Charles Bukowski Jr., por atë thjesht e thërrisnin Henk. Ka vdekur me 9 mars te vitit 1994 nga leukemia në San Pedro. Është autori i 34 vëllimeve poetike, 3 romaneve dhe një skenar filmi. Bukowski njihet si një ndër themeluesit e rrymës "Underground" të shkrimit artistik.

Thënie nga Charles Bukowski[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Problemi me pijen është ky, mendova, derisa po i mbushja vetes një gotë. Nëse ndodh diçka e keqe, ti pi në përpjekje për ta harruar ; nëse ndodh diçka e mirë, ti pi për të festuar; dhe nëse nuk ndodh asgjë, ti pi që të ndodhë diçka.”[1] Vlerësoje veten, kurrë mos ju përkul njeriut, askush nuk është më i mirë se ti, pasi Zoti na krijoi të gjithëve të njejte!

“Për ata që besojnë në Zot, shumica e pyetjeve të mëdha kanë përgjigje. Por për ata prej nesh që nuk janë të gatshëm të pranojnë formulëne Zotit, përgjigjet e mëdha mbesin të pashkruara. Ne ju përshtatemi kushteve dhe zbulimeve të reja. Ne jemi të përpunueshëm. Dashuria nuk duhet të jetë urdhër apo besim i diktuar. Unë jam Zoti im. Ne jemi këtu t’i ç’mësojmë mësimet e kishës, shtetit dhe sistemit tonë arsimor. Ne jemi këtu për të pirë BIRRË. Ne jemi këtu për ta vrarë luftën. Ne jemi këtu t’i qeshim fatit dhe të jetojmë jetën tonë aq mirë saqë edhe vdekja do të frikësohet të na marrë. ”[1]

E ndjeja stomakun të më lëkundej si një varkë në det me dallgë. Isha keq fare, ndjehesha i padobishëm, më i trishtuar. Isha dashuruar me atë.[1]

Femrat dhe macet gjithmonë do të bëjnë ç’të duan. Meshkujt dhe qentë duhet të qetësohen dhe të mësohen me idenë.[1]

Mëso të mos e shkatërrosh me fjalë atë çfarë ke ndërtuar me heshtje.[1]

Vepra të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Flower, Fist, and Bestial Wail (1960)
 • It Catches My Heart in Its Hands (1963)
 • Crucifix in a Deathhand (1965)
 • At Terror Street and Agony Way (1968)
 • Poems Written Before Jumping Out of an 8 story Window (1968)
 • A Bukowski Sampler (1969)
 • The Days Run Away Like Wild Horses Over the Hills (1969)
 • Fire Station (1970)
 • Mockingbird Wish Me Luck (1972), ISBN 978-0-87685-139-5
 • Burning in Water, Drowning in Flame (1974)
 • Scarlet (1976)
 • Maybe Tomorrow (1977)
 • Love Is a Dog from Hell (1977), ISBN 978-0-87685-363-4
 • Play the Piano Drunk Like a Percussion Instrument Until the Fingers Begin to Bleed a Bit (1979), ISBN 978-0-87685-438-9
 • Dangling in the Tournefortia (1981), ISBN 978-0-87685-526-3
 • War All the Time (book)|War All the Time (1984)
 • You Get So Alone at Times That It Just Makes Sense (1986)
 • The Roominghouse Madrigals (1988), 978-0876857335
 • Septuagenarian Stew: Stories & Poems (1990)
 • People Poems (1991)
 • The Last Night of the Earth Poems (1992), ISBN 978-0-87685-865-3
 • Betting on the Muse: Poems and Stories (1996), ISBN 978-1-57423-002-4
 • Bone Palace Ballet (book)|Bone Palace Ballet (1998)
 • What Matters Most Is How Well You Walk Through the Fire. (1999)
 • Open All Night (book)|Open All Night (2000)
 • The Night Torn Mad with Footsteps (2001)
 • Sifting Through the Madness for the Word, the Line, the Way (2003), ISBN 978-0-06-052735-8
 • The Flash of the Lightning Behind the Mountain (2004)
 • Slouching Toward Nirvana (2005)
 • Come on In! (2006)
 • The People Look Like Flowers at Last (2007)
 • The Pleasures of the Damned (2007), ISBN 978-0-06-122843-8
 • The Continual Condition (2009)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e Thënie nga Charles Bukowski