Herbie: Fully Loaded

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Herbie: Fully Loaded
Regjia ngaAngela Robinson
Skenari nga
Historia nga
 • Thomas Lennon
 • Robert Ben Garant
 • Mark Perez
Bazuar nëPersonazhet
nga Gordon Buford
ProdhuesiRobert Simonds
Luajnë
KinematografiaGreg Gardiner
MontazhiWendy Greene Bricmont
MuzikaMark Mothersbaugh

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures Distribution
Data e publikimit
10 maj 2005 (Las Vegas Motor Speedway)
22 qershor 2005 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
100 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$50 million[1]
Fitimi$144.1 million[1]

Herbie: Fully Loaded është një film komedi sportiv amerikan i vitit 2005 i drejtuar nga Angela Robinson nga një skenar i Thomas Lennon, Robert Ben Garant, Alfred Gough, dhe Miles Millar. Filmi është pjesa e gjashtë dhe e fundit në serinë e filmave Herbie, pas filmit televiziv The Love Bug (1997), dhe filmi i parë teatror që nga Herbie Goes Bananas (1980). Ai shërben si vazhdim i drejtpërdrejtë i filmave të mëparshëm. Në film luajnë Lindsay Lohan, Justin Long, Breckin Meyer, Matt Dillon, dhe Michael Keaton. Ai përmban video nga shumë shoferë të NASCAR, duke përfshirë Jeff Gordon, Jimmie Johnson, Tony Stewart, dhe Dale Jarrett.

Herbie: Fully Loaded pati premierën e saj në Las Vegas Motor Speedway më 10 maj 2005 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 22 qershor 2005, nga Buena Vista Pictures Distribution. Filmi mori vlerësime të përziera nga kritikët, por prirje pozitive nga fansat dhe audiencat e ekskluzivitetit Herbie. Filmi ishte një sukses në arkë, duke fituar mbi 144 milionë dollarë kundrejt një buxheti prej 50 milionë dollarësh.[1]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herbie, një Volkswagen Beetle me mendjen e vet, çaktivizohet dhe tërhiqet në një kantier mbeturinash pasi humbi disa gara. Maggie Peyton, anëtarja më e re e klanit të garave të Peyton, është diplomuar nga kolegji dhe po përgatitet të marrë një praktikë në ESPN. Babai i saj, Ray Peyton Sr., e çon atë në plehra për t'i blerë asaj një makinë si dhuratë diplomimi, dhe ajo zgjedh Herbie pasi ai përpëlitej nga një vinç, duke u ulur në majë të makinës që ajo zgjodhi fillimisht. Herbie më pas e çon Maggie te shoku i saj mekanik Kevin, i cili pranon ta çojë Herbin në një ekspozitë makinash për të blerë pjesë. Herbi e mashtron Megi që të maskohet me një kostum garash dhe helmetë dhe të sfidojë kampionin e NASCAR Trip Murphy në një garë të improvizuar, të cilën Herbie e fiton me një fije floku.

Kevin me kënaqësi sugjeron që Maggie duhet të garojë me kohë të plotë, por Ray Sr. është i shqetësuar, pasi e ka ndaluar Maggie të garojë për shkak të një aksidenti në gara në rrugë vite më parë. Trip bëhet i fiksuar pas Herbie dhe shoferit misterioz dhe organizon një garë lokale garash për të joshur Herbie përsëri për një revansh. Maggie dhe Kevin hyjnë në ngjarje, me Herbie që i jepet një 'pamje e re vrapuese në rrugë' dhe pjesë të reja. Herbie dhe Maggie i mposhtin me lehtësi konkurrentët e tjerë dhe kualifikohen për ndeshjen finale me Trip, por kur Trip flet Maggie në garë për rrëshqitje rozë, xhelozia e Herbie mbi dëshirën e Maggie për të fituar makinën e aksioneve të Trip bën që ai dhe Maggie të humbasin garën. Maggie është në siklet publikisht, Herbie është tërhequr dhe Kevin dhe Ray Sr. shprehin zhgënjimin e tyre me Maggie për veprimet e saj përkatëse.

Megjithatë, e inkurajuar nga shoqja e saj Charisma, Maggie vendos të garojë profesionalisht. Ajo përpiqet të blejë Herbie nga Trip, por zbulon se Trip ka hyrë në Herbie në një demolition derby. E dëshpëruar për të shpëtuar Herbie nga shkatërrimi, Maggie nxiton në arenë, vrapon në fushë ndërsa derbi është në zhvillim e sipër dhe i lutet Herbie që ta falë atë. Pasi shpëtojnë Megi nga shtypja nga një kamion përbindësh, të dy arrijnë të ikin nga arena dhe të fitojnë derbin. Ata kthehen në punëtorinë e Kevinit, ku Herbie i dëmtuar rëndë rrëzohet nga lodhja.

Ndërkohë, ekipit të garave të Peytonit mund t'i duhet të humbasë një garë të ardhshme NASCAR Nextel Cup Series për shkak të problemeve financiare dhe dy përplasjeve nga shoferi i ekipit dhe vëllai i Maggie, Ray Peyton Jr. Ray Jr. vendos vetë që ajo do të zërë vendin e tij dhe dërgon ekuipazhin e Team Peyton për ta ndihmuar atë dhe Kevinin të rindërtojnë Herbie në një vrapues NASCAR. Në pistën e garës, Maggie dhe Herbie kanë një bisedë zemër më zemër, ndërsa Trip paralajmëron në mënyrë ogurzi Maggie se gara do të jetë e rrezikshme.

Herbi dhe Maggie e fillojnë garën ngadalë, por ata përfundimisht arrijnë dhe fillojnë të kalojnë makinat e tjera përpara se Maggie të bëjë ndalimin e saj të parë në pistë. Ndërkohë, Ray Sr., i cili ka parë garën në shtëpi, vendos të bashkohet me ekipin për të vepruar si shefi i ekuipazhit të Maggie. Duke u kthyer në rrugën e duhur, Herbie shpejt futet në boks nga disa makina të tjera, por shpëton duke ngarë direkt mbi makinën e Tony Stewart, duke dëmtuar sistemin e vajit të Herbie. Maggie bën një tjetër ndalesë dhe ekipi nxjerr me nxitim një pjesë zëvendësuese nga New Beetle-i i verdhë, të cilin Herbie e ka parë me dashuri gjatë gjithë filmit, në pronësi të Sally, një nga sponsorët e paktë të mbetur të Team Peyton, megjithëse sistemi i vajit i montuar me jerry është i brishtë. .

Me xhirot e fundit të mbetura, Maggie dhe Herbie arrijnë në Trip. Trip, i vendosur për të mposhtur Herbie një herë e përgjithmonë, përpiqet ta detyrojë Maggie në murin e pistës kur ajo përpiqet ta kalojë atë, por përplaset vetë kur ajo përplas frenat gjatë përpjekjes së tij të radhës, duke rezultuar në atë që ai godet Jeff Gordon dhe rrokulliset mbi të. çati. Herbie kalon makinën e Trip, tani me kokë poshtë në pistë, duke u ngjitur në gardhin e kapës. Pas uljes në pistë, Maggie dhe Herbie marrin flamurin me kuadrate dhe Maggie bëhet Pejtoni i ardhshëm që fiton një garë NASCAR. Maggie përgëzohet nga babai dhe vëllai i saj dhe Trip (i cili besohet se është i çmendur kur përpiqet të bindë të tjerët se Herbie është i ndjeshëm) është përzënë me një ambulancë ndërsa Maggie dhe Kevin puthen. Filmi përfundon me Ray duke folur me Herbie dhe Sally's New Beetle (i cili zbulohet se është gjithashtu i ndjeshëm), duke u thënë atyre që të mos qëndrojnë jashtë shumë gjatë në takimin e tyre pasi Herbie dhe Maggie kanë një garë tjetër që po afrohet.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herbie në pamjen e tij "Gara në rrugë".
 • Lindsay Lohan si Margaret "Maggie" Peyton, një e diplomuar në kolegj, e cila më vonë bie në dashuri me Herbie, përpara se të bëhej një shofere NASCAR në fund të filmit.
 • Justin Long si Kevin, Maggie's love interest
 • Matt Dillon si Trip Murphy, një shofer NASCAR që dëshiron të parandalojë që Herbie të fitojë. Ai drejton një Pontiac GTO, një Chevrolet Corvette dhe një Chevrolet Monte Carlo që përdor në NASCAR.
 • Michael Keaton si Ray Peyton Sr., babai i Maggie.
 • Breckin Meyer si Ray Peyton, Jr., vëllai i Maggie.
 • Cheryl Hines si Sally
 • Thomas Lennon si Larry Murphy
 • Jimmi Simpson si Crash, asistent teknik i Trip Murphy
 • Jill Ritchie si Charisma
 • Jeremy Roberts si Crazy Dave
 • Monica Manning si Monica Armstrong

Regjisorja Angela Robinson deklaroi në një intervistë se ajo u përpoq që Dean Jones të riprodhonte rolin e tij si Jim Douglas për një film, por për shkak të problemeve të planifikimit ai nuk ishte në gjendje ta bënte këtë. Ky qarkulloi thashetheme të rreme që pretendonin se Jones kishte filmuar kamerën dhe skena ishte fshirë.[2]

Disa personalitete garash shfaqen në rolet e filmit si ata vetë, duke përfshirë spikerin e UNH-së, Allen Bestwick, kampionin e NASCAR-it të vitit 1973, Benny Parsons dhe transmetuesin ESPN, Stuart Scott. Mund të shihen gjithashtu shoferë të ndryshëm të NASCAR në jetën reale dhe/ose makinat e tyre nga sezoni i garave 2004, duke përfshirë Dale Jarrett, Dale Earnhardt Jr. (car only), Casey Mears (car only), Kasey Kahne, Jeremy Mayfield (car only), Tony Stewart, J. J. Yeley, Bobby Labonte (car only), Terry Labonte (car only), Brendan Gaughan, Mark Martin (car only), Ward Burton (car only), Carl Edwards (car only), Jimmy Spencer (car only), Mike Bliss (car only), Scott Wimmer (car only), Greg Biffle (car only), Jamie McMurray (car only), Rusty Wallace (car only), Brian Vickers, Jeff Gordon, Jimmie Johnson, Kyle Busch, Kurt Busch (car only), Elliott Sadler (car only), Matt Kenseth (car only), Michael Waltrip (car only), Ryan Newman (car only), Scott Riggs (car only), Boris Said, Joe Nemechek (car only), Bill Elliott (car only), Sterling Marlin (car only), Jeff Burton (car only), Ken Schrader (car only), Morgan Shepherd (car only), Jeff Fuller (car only), Bobby Hamilton Jr. (car only), Robby Gordon (car only), and Kevin Harvick (car only).

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fundjavën e hapjes, filmi fitoi 12,709,221 dollarë në 3,521 kinema në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, duke u renditur në vendin e katërt në arkë. Deri në fund të ecurisë së tij, Herbie: Fully Loaded fitoi 66,023,816 dollarë brenda vendit dhe 78,123,000 dollarë ndërkombëtarisht, duke arritur në 144,146,816 dollarë në mbarë botën.[1]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim të miratimit prej 41% bazuar në 143 komente, me një vlerësim mesatar prej 5.3/10. Konsensusi i kritikëve të faqes thotë se "Herbie: Fully Loaded është një film i mirë për fëmijë që është mjaft i pakërkueshëm për shikuesit e rritur".[3]Metacritic, ai ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 47 nga 100 bazuar në 31 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[4] Audienca e anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "A" në një shkallë A+ në F.[5]

Roger Ebert i dha filmit dy nga katër yje, duke deklaruar: "Filmi është goxha i bukur. Fëmijët e vegjël ndoshta do ta shijonin atë, por vëllezërit dhe motrat e tyre më të mëdhenj do të rrotullojnë sytë dhe prindërit e tyre do të përdorin iPod-et e tyre."[6] William Thomas i Empire i dha filmit dy nga pesë yje dhe tha: "Çdo pak i mirë (dhe i keq) sa Herbie Goes Bananas; por Love Bug meriton shfaqje më të mira."[7]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2006 Kids' Choice Awards, Lohan fitoi "Aktorja e Preferuar Femër" për rolin e saj. Filmi u nominua gjithashtu për "Filmi i Preferuar", por humbi nga Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit.

Viti Ceremonia Çmimi Rezultati
2006 Teen Choice Awards Choice Movie Comedy Actress: Lindsay Lohan Kandidat/e
Choice Summer Movie
Kids' Choice Awards Filmi i Preferuar
Aktorja e Preferuar e Filmit: Lindsay Lohan Fitues/e

Soundtrack[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herbie: Fully Loaded (Original Soundtrack)
Soundtrack album by
artistë të ndryshëm
Realizuar21 qershor 2005
Gjatësia52:40
EtiketaHollywood

Albumi soundtrack u publikua më 21 qershor 2005. Ai përfshin këngën e Lohanit të vitit 2004 "First" dhe ribërje të këngëve klasike nga artistë të Walt Disney Records duke përfshirëAly & A.J., Caleigh Peters, Ingram Hill dhe Josh Kelley, dhe emra të mëdhenj si Lionel Richie dhe Mark McGrath. Albumi, megjithatë, nuk përmban asnjë nga partiturat origjinale të Mark Mothersbaugh për filmin.

Pavarësisht se shumica e regjistrimeve origjinale të këngëve shfaqen në vetë filmin, soundtrack përmban ribërje ekskluzive për albumin. Për shembull, regjistrimi origjinal i "Getcha Back" nga Beach Boys është përdorur për titullin e hapjes së filmit, por kopertina e Mark McGrath është paraqitur në kolonën zanore.

Kënga e Girls Aloud "Long Hot Summer" ishte planifikuar të përfshihej, por u shkëput nga filmi përfundimtar.

 1. Lindsay Lohan – "First"
 2. Mark McGrath – "Getcha Back" – The Beach Boys cover (1985)
 3. Aly & AJ – "Walking on Sunshine" – Katrina and the Waves cover (1985)
 4. Caleigh Peters – "Fun, Fun, Fun" – The Beach Boys cover (1964)
 5. Pilot – "Magic"
 6. Josh Gracin – "Working for the Weekend" – Loverboy cover (1981)
 7. The Donnas – "Roll On Down the Highway" – Bachman–Turner Overdrive cover (1974)
 8. The Mooney Suzuki – "Born to Be Wild" – Steppenwolf cover (1968)
 9. Ingram Hill – "More Than a Feeling" – Boston cover (1976)
 10. Rooney – "Metal Guru" – T. Rex cover (1972)
 11. Josh Kelley – "You Are the Woman" – Firefall cover (1976)
 12. Lionel Richie – "Hello"
 13. Mavin – "Welcome to My World"
 14. Black Smoke OrganizationHerbie: Fully Loaded remix
 15. Black Smoke Organization – "Herbie vs. NASCAR"

Video lojë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d "Herbie: Fully Loaded (2005)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 2011-07-27.
 2. ^ "An Interview with Angela Robinson". UltimateDisney.com (në anglisht). 21 tetor 2005. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2011. Marrë më 14 janar 2016.
 3. ^ "Herbie: Fully Loaded". RottenTomatoes.com (në anglisht).
 4. ^ "Herbie Fully Loaded". Metacritic (në anglisht). Marrë më 2021-09-11.
 5. ^ Brandon Gray (27 qershor 2005). "'Batman' Sweeps 'Bewitched,' Swats Bug". Box Office Mojo (në anglisht). Herbie's audience was comprised of families, and they seemed to like it, grading it an "A," according to CinemaScore.
 6. ^ Ebert, Roger (21 qershor 2005). "Herbie: Fully Loaded movie review (2005)". Chicago Sun-Times (në anglisht) – nëpërmjet RogerEbert.com.
 7. ^ Thomas, William (5 gush 2005). "Herbie: Fully Loaded". Empire (në anglisht).