Jump to content

Jimmie Johnson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Jimmie Johnson

Jimmie Kenneth Johnson (lindur më 17 shtator 1975), me nofkën "Superman" nga shokët e Martin shofer Marku, është një Amerikan makinë aksioneve vrapues nga El Cajon, Kaliforni. Johnson filloi karrierën e tij NASCAR ne 1996 dhe aktualisht drejton 48 Lowe's / Kobalt Tools Chevrolet Impala bashkë në pronësi nga Rick Hendrick dhe shok grupi Jeff Gordon e tij drejtuar nga Motorsports Hendrick. Johnson është një me katër kohë NASCAR Sprint Cup Series kampion, dhe në 2009 ai u bë shofer vetëm për të fituar katër rresht Sprint Cup Series kampionatin. Ai është 2009 Atlet i vitit nga Associated Press, 2009 NASCAR Sprint Cup Series Drejtues të vitit, si dhe duke u konsideruar si "Piloti 2000 e Dekadës."

Links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]