Jeff Gordon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeff Gordon

Jeff Gordon (lindur në Vallejo, California, 4 gusht 1971) është një ish-car race shofer nga Bashkuara. Ai ishte kampion i përgjithshëm gara NASCAR katër herë (1995, 1997, 1998, dhe 2001). Ai gjithashtu është tre herë kampione e Daytona 500. Ajo aktualisht është gara për ekipin Hendrick Motorsports. Jeff erdhi me makinë Chevrolet Impala Numëruar #24 DuPont / Pepsi / Shtetet e Bashkuara të Gardës Kombëtare. Ai është pronar i përbashkët i ekipit Rick Hendrick të jetë bosi i makinave numëruar # 48, e sponsorizuar nga Lowe, i cili është i shtyrë nga Jimmie Johnson, i cili gjithashtu fitoi Kupën Seria Sprint NASCAR ne 2006, 2007, 2008, dhe 2009. Gordon gjithashtu u bë shofer i parë NASCAR që mund të fitojë të holla arriti në 100.000.000 $ gjatë karrierës së tij. Ai gjithashtu u bë kalorës më të shpejtë në historinë e NASCAR është në gjendje të arrijë sa më shumë 50 herë e numrit të fitoret. Deri tani, Gordon ka fituar 82 herë një garë NASCAR.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]